Sosyal Medya

Sobotta Anatomi Atlası Yeni Baskı – Satın Al, Pdf İndir


Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir
Bumerang - Yazarkafe

Döküman

Sobotta Anatomi Atlası Yeni Baskı – Satın Al, Pdf İndir

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (8 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 4,88. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading...

Sobotta İnsan Anatomi Atlası Tarihi ve Hazırlanışı

19O3`de J. Sobotta tarafından temeli atılan atlasın son derece iyi eleştiriler alan 20. baskısının ardından, editörler ve yayınevi böyle bir eserin nasıl daha da iyi hazırlanabileceğini kendi kendilerine sordular. Meslektaşlar ve öğrencilerle yapılan birçok yazışma ve görüşmeden, bu kapsamın makroskopik anatomi ve diğer bağlantılı bilimler yönünden tıbbın dayanağı olduğu; hem öncesi hem de sonrasında öğrenim sistematiğine tamamen uyduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Atlas ilk etapta preklinik öğrenimi hedef alsa da, bir doktor için her koşulda klinik öğrenim boyunca da bir müracaat eseri olarak önemli yer tutar. Kullanıcı grubunun öncelikli istekleri doğrultusunda 21. baskıda yeni bir düzen oluşturulmuştur.

Buna göre yeni baskıda: – Orjinal preparatlara dayanan 133 yeni şekil çizilmiştir. Örn. Beyin ve göğüs kafesi kesitleri gibi, – siyah-beyaz çizimler değiştirilmiştir, – klinik uygulamalara ilişkin çizimler teknik gelişimlere dayandırılarak güncelleştirilmiştir. Örn. Endoskopi ya da Röntgen görüntüleri gibi, – eklemlerdeki yükleri gösteren diagramlar eklenmiş ve – kaslar ile ilgili tablolar tamamen yeniden elden geçirilmiştir. Yeni baskının diğer önemli amacı da okunabilirliği şu şekilde daha da düzgün hale getirmektir: – Bölümler için işaret renklerinin kullanılmasıyla, – resimlerin yazılarındaki renk düzenlemeleriyle, – kesit düzlemi ve bakış açısını gösteren uyum çizimlerinin eklenmesiyle, – daha önce de kullanılmış olan tabloların tekrar elden geçirilmesiyle, – özellikle katların komşu olduğu diğer tabakaların rüzgar gülü kullanılarak gösterilmesiyle.

Yeni Terminoloji

Tabi ki Kasım 1998`den beri geçerli olan yeni terminoloji (Terminologia anatomica) kullanılmıştır. Açıklamalı sözlük ise geri planda mesleki dilimizle ilgilenenlerin bilgilenmelerine yönelik bir köprü işlevi görmektedir. Kapsam üzerinde yapılan ortak tartışmalar ve karşılıklı düzeltmeler dışında, bölümler üzerindeki çalışma taksimi şu şekilde yapılmıştır: R. Putz: Genel anatomi, Üst ekstremite, Beyin, Göz, Kulak, Sırt, Alt ekstremite; R. Pabst: Baş, Boyun, Göğüs ve Karın duvarı, Göğüs, Karın, Pelvis bölgesi. Birçok yeni çizim, işinde yetkin ressamlar tarafından kazandırılmıştır, bu kişiler: Sn Ulrike Brugger, Sn Rudiger Himmelhan, Sn. Sonnja Klebe ve Sn. Horst RuB`dur. Esas itibariyle bilinen ve kendini ispatlamış “Sobotta Stili”nin korunması onların başarısıdır. Fotoğraflar üzerindeki elektronik yöntemlerle yapılan düzenlemeler ve grafiklerin düzenlenmesi Sn. Michail Budowick tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu baskıda yer alan resimleri bizim kullanımımıza sunmuş olan klinisyen meslektaşlara minnettarız (bkz. Teşekkür bölümü).

Çalışmaya katılmış olan enstitülerimiz elemanlarına, anlayış ve duydukları heyecan için gönülden teşekkür ederiz. Sn. Dr. N. Sokolov ve Sn. A. Buchhorn birçok yeni çizimin dayanağı olan preparatlan özenli bir çalışmayla üretmişlerdir; Sn. S. Fryk ve Sn. G. Hoppmann da metinlerin oluşturulmasında yardımcı olmuşlardır. Açıklamalı sözlük Sn. cand.phil. T. Lederer tarafından dikkatle gözden geçirilmiştir.

Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir

Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir

 • Genel Anatomi
 • Gövde
 • Üst Ekstremite
 • Alt Ekstremite
 • Baş
 • Göz
 • Kulak
 • Boyun
 • Beyin ve Omurilik
 • Göğüs Organları
 • Karın Organları
 • Pelvis ve Retroperitoneal Aralık

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

TIP DERS NOTLARI, KİTAPLARI VE PDF ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN!

 • Bu site, DMCA dijital telif haklarina uygundur. Bize ait olmayan dosyaları veya sahibinin izni olmadan dosyaları saklamıyoruz. Dosyalar sitemizde barındırılmamaktadır. Paylaşımlar sadece eğitim amaçlıdır. Ayrıca, sitemizden DMCA telif hakkı ihlaline yönlendiren bağlantılar da bulunmaklinik immunolojinin temellerimaktadır.
 • Bu kitabın size ait olduğunu düşünüyorsanız ve yayından kaldırmak istiyorsanız, lütfen Bize ulaşın.
Tüm kitapların ve dökümanların PDF linkleri bulunmakta. Ancak istek sırasın göre ekleme yapıyoruz. Yorum bölümünden eklenmesini istediğiniz kitabı yazın.

Sıradaki Kitap Durumu: Sırada Kitap Yok. Hemen Yorumda eklenmesini istediğin kitabı yaz, ekleyelim!

Özet
Tarih
Başlık
Sobotta Anatomi Atlası Yeni Baskı PDF indir
Puan
51star1star1star1star1star
Okumaya Devam Et
Reklam
Sevebilirsiniz:

Tıp eğitimine katkıda bulunabilecek materyalleri ve sağlıklı yaşamak için günlük hayatta kulanabileceğimiz ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yorum

10 Comments

 1. TäzeGül

  Nisan 2, 2018 at 6:31 pm

  Selam..
  Ben bir türlü indiremiyorum tüm linlere tıkladığım da bağlantı sorunu diyor neden acaba?

  • DROFA

   Nisan 7, 2018 at 9:52 am

   Merhabalar, indirme linki çalışmaktadır. Kullandığınız internet erişimi dosyanın yüklendiği adrese erişimi engellemiş olabilir. Genellikle okul ve kamu internetleri ile bağlanırken bu hatayı alırsınız. Özel internet ile bağlanmayı deneyin.

 2. Anonim

  Ocak 29, 2018 at 10:56 pm

  daha önce yorum yapmıştım,link hala görünmüyor ki

  • TıpAkademi

   Ocak 29, 2018 at 10:58 pm

   Merhabalar, bazı sorunlar nedeniyle henüz PDF paylaşamıyoruz. Zamanı gelince yorum yaparken kullandığınız e-posta adresine mail atacağız. 🙂

   • Anonim

    Ocak 29, 2018 at 11:04 pm

    anladım,teşekkür ederim ilginiz için.kolay gelsin

 3. Anonim

  Ocak 29, 2018 at 1:54 pm

  eyvallah sobotta son baskı atlas indir

 4. sena

  Ocak 26, 2018 at 2:31 pm

  şimdiden çok çok teşekkürler 🙂

 5. can

  Ocak 22, 2018 at 11:07 am

  çok güzel kaynaklar teşekkür ederiz!

 6. Mehmet

  Ocak 18, 2018 at 6:24 pm

  Bu hizmeti sağladığınız için teşekkür ederim.

 7. Bilal

  Ocak 18, 2018 at 5:06 pm

  şimdiden teşekkürler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla: Döküman

En Üst