Adrenal Medulla Nedir? Yapısı ve Hormonları

Bu makale, adrenal bezin orta kısmı olan adrenal medullanın yapısını ve fonksiyonunu kapsayacaktır. Ayrıca adrenal medulladan salgılanan hormonlara, adrenal medulla yapsına ve fonksiyonlarına bakacağız. Başlıca işlevi adrenalin ve noradrenalin salgılamaktır.

Yazı Başlıkları

Yapı

Aynı zamanda böbreküstü bezleri olarak da bilinen adrenal bezler, böbreklerden hemen üstün bulunur. Bunlar retroperitoneal yapılardır ve iki ana bölgeden oluşur: dış adrenal korteks ve iç adrenal medulla.

Adrenal medullanın ana salgılayan hücrelerine, modifiye sempatik ganglionlar olan nöroendokrin hücreleri olan kromaffin hücreleri denir. Chromaffin hücreleri, sinir kreti hücre türevleridir. Adrenalin, lifleri torasik splanchnic sinirler tarafından adrenal medullaya taşınan sempatik sinir sisteminin aktivasyonuna cevap olarak salınır.

Şekil 1 - Adrenal bezin histolojisi.
Şekil 1 – Adrenal bezin histolojisi.

Fonksiyon

Adrenal medulla esasen katekolaminlerin, adrenalin ve noradrenalinlerin sentezinden sorumludur, ancak dopamin üretimi gibi başka salgılayıcı fonksiyonlara da sahiptir. Hem adrenalin hem de noradrenalin, amino asit tirozinden, çoklu reaksiyonlarla üretilir.

Sentezlenen adrenalin, kan akışına bırakılmadan önce veziküllerde depolanır. Adrenalin esas olarak ‘ kavga ya da uçuş tepkisi’ ile ilişkilidir ve noradrenalin, gangliyon sonrası sinapslarda sempatik sinir sisteminin bir nörotransmitter olarak aktivasyonunda rol oynar. Etkilerini hem merkezi sinir sisteminde hem de çevresinde α ve β adrenorepeptörler (G proteini ile birleşmiş reseptörler) vasıtasıyla gösterir. ‘Dövüş veya uçuş tepkisi’ kilit bir hayatta kalma mekanizmasıdır ve karaciğerde ve kas dokusunda artmış kardiyak çıkış ve artmış glikojenoliz gibi fizyolojik değişikliklere neden olur.

Feokromositoma

Bu, adrenalin gibi katekolaminlerin vücuda aşırı salgılanmasıyla sonuçlanan adrenal medullanın bir nöroendokrin tümörüdür. Bu gibi belirtilere yol açabilir:

Bazı durumlarda hipertansif krize yol açabilir . Yukarıdaki semptomların hepsi mümkün olsa da, en tipik sunum aralıklı baş ağrıları, aşırı terleme ve taşikardi ataklarıdır. Tipik olarak tedavi, tümörün cerrahi rezeksiyonunu içerir, ancak alfa adrenoseptör blokerlerinin, ameliyatın komplikasyonlarını en aza indirmek için genellikle ameliyattan önce verilmesi gerekir.

Michael Feldman, MD, Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 3 - Medullada bulunan bir feokromositoma içeren adrenal bez.
Şekil 3 – Medullada bulunan bir feokromositoma içeren adrenal bez.

“Adrenal Medulla Nedir? Yapısı ve Hormonları” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın