Akut Pankreatit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Akut pankreatit

Akut Pankreatit nedir?

Akut pankreatit, genellikle çok ani ve çok şiddetli üst karın ağrısına neden olan pankreasın iltihabıdır. En çok safra kesesi taşları veya çok fazla alkol almasından kaynaklanır.

Akut inflamasyon genellikle bir ila iki hafta içinde geçer. Fakat aynı zamanda komplikasyonlara ve diğer hastalıklara yol açabilir. Tedavi daha sonra birkaç ay sürebilir.

Pankreatit nedir?

Pankreatit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut olanda süreç daha hızlıdır. Pankreatit hızlı gelişir. Genellikle sebebi alkol kullanımı, safra taşına bağlı tıkanma veya travmadır(kaza).

Kronik pankreatit ise uzun zaman süresinde meydana gelir ve daha sinsi ilerleyebilir.

Pankreatit hastanede yatırılarak tedavi edilir, çünkü komplikasyonlar bazen hayatı tehdit edici olabilir.

Belirtiler

Akut pankreatit hemen hemen her zaman şiddetli üst karın ağrısına neden olur. Ağrı sırtınıza yayılabilir ve genellikle bulantı ve kusma eşlik eder. Diğer yaygın semptomlar ateş, şişkin bir mide ve kendini zayıf hissetmedir.

Ağrı genellikle ani ve o kadar şiddetlidir ki çoğu insan doğrudan doktora gider. Genellikle aynı gün bir hastaneye giderler.

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Safra kesesi taşları akut pankreatitin en sık nedenidir. Pankreas, oniki parmak bağırsağı (ince bağırsağın ilk kısmı) olan pankreas kanalı olarak adlandırılan bir tüp aracılığıyla akan sindirim sıvıları üretir. Pankreas kanalı duodenuma ulaşmadan hemen önce, ortak safra kanalıyla birleşir. İki kanal, Vater’in ampulla’sı olarak bilinen duodenuma bir açılım paylaşıyor. Ortak safra kanalı safra kesesi ve karaciğerden safra denilen bir sıvıyı duodenuma taşır. Safra kesesi taşları oluşur ve ortak safra kanalına girerse, ortak açıklığı bloke edebilirler. Sonuç olarak, safra ve pankreas suları duodenuma akamaz ve birikmeye başlar. Uzmanlar, pankreasın iltihaplanmasına neden olan bu tıkanıklık olduğuna inanıyor.

Vater ampullayı (pankreas-safra salgı yolu) tıkayan safra kesesi taşları
Vater ampullayı (pankreas-safra salgı yolu) tıkayan safra kesesi taşları

Pankreatitin ikinci en yaygın nedeni çok fazla alkol içmektir. Hala tam olarak alkolün pankreatite neden olduğu bilinmemektedir, ancak bağlantı birçok çalışmada gözlenmiştir.

Benzer İçerik  Doğum kontrol hapları sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Pankreatit olasılığını artırabilen diğer faktörler arasında safra kanalının daralması ve kan dolaşımındaki yüksek düzeyde spesifik yağlar (trigliseritler) veya kalsiyum bulunur . Akut pankreatit, bazen ilaçlar veya viral bir enfeksiyondan da kaynaklanır. Safra kesesi veya safra kanalları üzerinde yapılan ameliyatlar da pankreatite neden olabilir, ancak çok nadir durumlarda.

100 pankreatit vakasının 10’unda açık bir neden bulunamamıştır.

Yaygınlık

Almanya’da her yıl yaklaşık 56.000 kişiye akut pankreatit nedeniyle bir hastanede tedavi edilmektedir. Her 100.000 kişiden 70’i bu. Pankreatit gelişen çoğu insan 45 yaşın üzerindedir. Erkeklerde kadınlardan biraz daha yaygındır.

Görünüm

Pankreatitin seyri, iltihabın ne kadar şiddetli olduğuna ve dokuya ne kadar zarar verdiğine bağlı olarak biraz değişebilir. Akut pankreatit tedavisi alan kişilerin yaklaşık% 80’i yaklaşık bir ila iki hafta içinde iyileşir. Daha ciddi komplikasyonlar vakaların yaklaşık% 20’sinde ortaya çıkar. Daha sonra tekrar iyileşmek haftalar hatta aylar sürebilir.

Genel olarak, akut pankreatit gelişen kişilerin yaklaşık% 3’ü komplikasyonlardan ölmektedir.

Safra kesesi taşlarından kaynaklanıyorsa, pankreatit sıklıkla tekrar ortaya çıkar. Doktorlar daha sonra bunun olmasını önlemek için safra kesesini çıkarmanızı önerir.

Etkileri

Psödokistler, akut pankreatitin sık görülen bir komplikasyonudur. Bu sindirim suyuyla dolu keseler, iltihap ortaya çıktıktan birkaç hafta sonra pankreasta gelişebilir. Sahte yazarlar genellikle küçük kalır ve tespit edilmezler, ancak bazen öylesine büyürler ki hazımsızlık veya şişkinlik gibi sorunlara neden olurlar. Büyük psödokistlerin ayrıca yırtılma ve kanama veya enfeksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir.

Pankreatitin nadir fakat ciddi bir komplikasyonuna enfekte pankreas nekrozu denir. Bu komplikasyon, pankreasın bir kısmı ölür (“nekrotize”) ve bakteri bulaştırırsa oluşur. Genellikle pankreatit geliştikten sonraki ikinci veya üçüncü haftada başlar ve çok tehlikelidir, çünkü SIRS (sistemik inflamatuar cevap sendromu) olarak adlandırılan enflamatuar bir tepkiye neden olabilir. SIRS’te inflamasyon pankreastan tüm vücuda yayılır. İlk uyarı işaretleri arasında ateş veya düşük vücut sıcaklığı, kan basıncında bir düşüş ve daha hızlı bir kalp atış hızı veya solunum hızı bulunur. SIRS, bir veya birkaç organda organ yetmezliğine neden olabilir.

Benzer İçerik  Ramazan'da Vücut Geliştirmek ve Kas İçin En İyi Egzersizler

Tanı

Pankreatit olup olmadığını öğrenmek için, doktor ilk önce karnınızı (karnınızı) elleriyle hissedecektir. Ayrıca alkol tüketimi, ilaç kullanımı ve kramp benzeri üst karın ağrısı (safra kası) gibi olası safra taşı belirtileri gibi pankreatit için çeşitli risk faktörleri hakkında sorular soracaklar. Genellikle bir kan örneği alırlar ve muhtemelen bir ultrason taraması da yaparlar. Pankreatit teşhisi konulursa, hastaneye sevk edilirsiniz. Pankreatit semptomlarına iltihaplı safra kesesi, kalp krizi veya ülserden gelen mide perforasyonu gibi diğer tıbbi durumlar da neden olabilir.

Kan örneğinde, kandaki lipaz seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli şeyler ölçülür. Lipaz, pankreasta yapılan ve genellikle bağırsağa akan bir enzimdir. Kandaki anormal derecede yüksek lipaz seviyeleri pankreatit belirtisidir. Kandaki diğer bazı maddelerin varlığı, tıkalı bir safra kanalının işareti olabilir.

Karın ultrason taraması genellikle safra kesesi taşlarının neden olup olmadığını söylemek için yeterlidir. Bir enfeksiyon pankreasta değişikliklere yol açtıysa, bunlar genellikle bir ultrasonda da görülebilir.

Bazen daha fazla test gerekir. Örneğin, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) safra kanallarının ve herhangi bir safra taşının bir resmini oluşturmak için kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise, safra kanalında safra kesesi taşlarını aramak için bir endoskop kullanmaktır. Bu işlem sonunda, ultrason cihazıyla birlikte esnek bir tüpün duodenuma yemek borusundan (endoskopik ultrason) geçmesini içerir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, nekrotizan doku gibi komplikasyonları tespit etmek ve iltihabın nasıl geliştiği hakkında bir fikir edinmek için kullanılabilir. Pankreatit safra kesesi taşları veya bir safra kanalı enfeksiyonu ile ilişkiliyse, tanı için endoskopik retrograd kolanjiyografi (ERC) gerekebilir. Bu aynı zamanda bir endoskopun gıda borusundan ve duodenumdaki safra kanalı açıklığına geçmesini içerir. Ardından, röntgen görüntüsünde ortaya çıkan taşları yapmak için kanala bir kontrast madde enjekte edilir. Endoskop yardımıyla muayene sırasında bu taşlar da çıkarılabilir. Ancak ERC sınavları radyasyona maruz kalmayı içerir ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Benzer İçerik  Abdominal Aort Anevrizmasının Tedavisinde Cerrahi

Tedavi

Pankreatitin nedenleriyle mücadele eden herhangi bir tedavi olmasa da, pankreastaki baskıyı azaltmayı ve semptomları hafifletmeyi amaçlayan bir dizi tedavi seçeneği vardır. Akut pankreatit vücutta sıvı seviyelerinin düşmesine neden olabileceğinden, ilk adım bir infüzyon (bir IV damla) kullanarak dehidrasyonun önlenmesidir. İlaç, ağrı, bulantı ve kusmadan kurtulma sağlayabilir. Opioidler gibi daha güçlü ağrı kesiciler bazen gereklidir ve sizi uykulu veya hafif başlı hissettirebilir.

Pankreasın iyileşme şansı vermek için, kendinizi daha iyi hissedene ve iştahınız geri dönene kadar katı yiyeceklerden kaçınılır. Hafif pankreatit vakalarında, sadece iki gün sonra katı gıdalar yemeye geri dönmek çoğu zaman mümkündür. Belirtiler daha uzun sürerse, vücudunuza yeterli besin sağlamak için yapay beslenme gerekebilir.

Pankreatit safra kesesi taşlarından kaynaklanıyorsa, endoskopik retrograd kolanjiyografi kullanılarak taşların yakında çıkarılması gerekebilir. Akut pankreatit tedavisini tamamladıktan sonra, tekrar oluşmasını önlemek için safra kesesi cerrahi olarak çıkarılır.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/

Bir yanıt yazın