Asetaminofen nedir? Ne için Kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

asetaminofen-nedir-parasetamol-zehirlenmesi

Asetaminofen Nedir?

Parasetamol ve asetaminofen, ayn etken maddeyi belirtir. Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir.

Asetaminofen, ateşi azaltan ve ağrı tedavisinde kullanılan birçok reçetesiz ilaçta kullanılan bir maddedir. Doğru dozlandığında, genellikle çok az yan etkisi vardır. Tezgahlarda ve ilaç depolarında satılan birçok farklı ilaç ve formülde bulunur; bu nedenle doğru dozu kullanmak önemlidir.

Asetaminofen vücudun ağrı sinyallerini bloke ederek ağrıyı azaltabilir – prostaglandinler adı verilen kimyasalların gönderimde rol oynadığına işaret eder. Asetaminofen, prostaglandinlerin bazı eylemlerini ağrı azaltıcı olarak engeller ve tolere edilebilecek düzeye inmesini sağlar, ancak yanlışlıkla veya daha iyi bir etki için, önerilen dozlardan daha yüksek bir doz alınırsa, karaciğer hasarına neden olabilir.

Klinik Tanım

asetaminofen-nedir-parasetamol-zehirlenmesi
asetaminofen-nedir-parasetamol-zehirlenmesi

Asetaminofen, non-opioid analjezik olarak sınıflandırılan kristal bir bileşiktir. Ayrıca, aspirine benzer bir potens etki ile antipiretik olarak kullanılır. Tam etki mekanizması açık değildir, ancak prostaglandinlerin sentezini inhibe ettiği görülmektedir.

Büyük dozlarda, akut karaciğer toksisitesine neden olabilir. Tüm ağrıkesici ilaçlarda aşırı kullanım sonucu zehirlenme ortaya çıkabilir.

Asetaminofen Zehirlenmesi

Asetaminofen zehirlenmesi olarak da bilinen parasetamol zehirlenmesi, parasetamol ilacının aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkar. Çoğu kişi, doz aşımını takip eden ilk 24 saat içerisinde az veya çok spesifik olmayan semptomlara gösterir. Bu, yorgunluk, karın ağrısı veya bulantı hissi olabilir. Bu tipik olarak sarımsı derinin, kan pıhtılaşma sorunlarının sebebidir ve karışıklık oluştuktan sonra herhangi bir belirti olmaksızın birkaç gün devam edebilir. Ek komplikasyonlar arasında böbrek yetmezliği, pankreatit, düşük kan şekeri ve laktik asidoz bulunur. Ölüm gerçekleşmezse, insanlar birkaç hafta içinde tamamen iyileşirler. Tedavi edilmeden bazıları kendiliğinden düzelebilir, bazıları ölümle sonuçlanır.

Benzer İçerik  Asidifikasyon

Yan Etkiler

  • Mide bulantısı
  • Karaciğer hasarı (kronik kullanımda, uygun olmayan aşırı dozaj)

Zehirlenme belirtilerini gördüğünüz anda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Bir cevap yazın