Naegleria enfeksiyonu Nedir?

Tıbbi Terimler Sözlüğü - Latince Sözlük

Naegleria Enfeksiyonu

Çevrede, suda ve toprakta sıkça bulunan Naegleria fowleri adı verilen bir amipten kaynaklanan enfeksiyon . Dünyada, en yaygın olarak göller, nehirler ve kaplıcalar gibi ılık tatlı su kütlelerinde bulunur; endüstriyel tesislerden ılık su deşarjı; ve düşük klorlu yüzme havuzları.

Naegleria enfeksiyonu en çok kurak, yaz aylarında, sıcaklığın 80 ° F’nin üzerinde olduğu ve suyun ılık olduğu ve su seviyelerinin düşük olduğu yerlerde yaygındır. Enfeksiyon, kişi suyun altında yüzerken veya dalış yaparken, amip burun yoluyla vücuda girdiğinde meydana gelir. Amip daha sonra beyne ve omuriliğe geçer.

Naegleria ile enfeksiyon, beyin iltihabına yol açan, beyin dokusunun tahrip olmasına yol açan, birincil amebik meningoensefalit (PAM) hastalığına neden olur. PAM’ın ilk belirti ve semptomları arasında baş ağrısı , ateş , bulantı, kusma ve boyun boynu sayılabilir. Amip, beyin dokusunun daha geniş tahribatına neden olduğu için, kafa karışıklığına, insanlara ve çevreye dikkat eksikliği, denge kaybı ve bedensel kontrol, nöbetler, halüsinasyonlara neden olur. Hastalık hızla ilerler ve enfeksiyon genellikle 3 ila 7 gün içinde ölümle sonuçlanır.

Laboratuvarda Naegleria’ya karşı çeşitli ilaçlar etkilidir. Bununla birlikte, enfekte kişileri tedavi etmek için çeşitli tedavilerde kullanılmasına rağmen, enfeksiyonların çoğu ölümcül olduğu için etkinlikleri açık değildir. Hızlı tanı ve tedavi yardımcı olabilir. Naegleria enfeksiyonu kişiden kişiye temas yoluyla bulaşamaz.

Bir yanıt yazın