Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması

Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

ACL zedelenmesi, dizdeki en önemli bağlardan biri olan ön çapraz bağın (ACL) yırtılmasıdır. ACL yaralanmaları, basketbol, ​​futbol, ​​futbol, ​​tenis, kayak, voleybol ve jimnastik gibi ani durma, atlama veya yön değişikliği gibi faaliyetlerin yapıldığı sporlar sırasında sıklıkla ortaya çıkar.

Çoğu kişi, bir ACL yaralanması oluştuğunda dizinde bir kopma sesi duyar veya hisseder. Diziniz şişebilir, dengesiz hissedilebilir ve ağırlık taşımak için çok acı verici olabilir.

ACL travmasının şiddetine bağlı olarak, Tedavide, rehabilitasyonun izlediği, yırtık bağın yerini alacak güç ve istikrar veya ameliyatı geri kazanmanıza yardımcı olmak için dinlenme ve rehabilitasyon egzersizleri olabilir. Uygun bir eğitim programı, ACL zedelenmesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Belirtiler

Bir ACL travmasının Belirtileri ve Belirtileri genellikle şunları içerir:

 • Dizde yüksek “pop” ya da “patlama” hissi
 • Şiddetli ağrı ve faaliyete devam edememe
 • Birkaç saat içinde başlayan şişme
 • Hareket aralığı kaybı
 • İstikrarsızlık hissi veya ağırlık vermeyle “yol verme” hissi

Ne zaman doktora gitmelisiniz?

Dizinizdeki herhangi bir yaralanma sonucu bir ACL travması Belirtileri veya semptomlar çıkarsa acilen dikkatli olun. Diz eklemi, birlikte çalışan kemiklerin, ligamentlerin, tendonların ve diğer dokuların karmaşık bir yapıdadır. Yaralanmanın ciddiyetini belirlemek ve doğru Tedavi almak için hızlı ve doğru bir teşhis almak önemlidir.

Nedenler

Ligamentler, bir kemiğe bağlayan güçlü doku bantlarıdır. Diz ortasında çapraz olan iki bağdan birisi olan ACL, kalça kemiğine (tibia) karın kemiğinizi (femur) bağlar ve diz ekleminizin stabilize edilmesine yardımcı olur.

Çoğu ACL yaralanması spor ve spor faaliyetleri sırasında diz üzerinde stres oluşturabilir:

 • Aniden yavaşlama ve yön değiştirme (kesme)
 • Ayağınızı sıkıca yerleştirdiğinizde dönme
 • Bir atlamadan yanlış iniş
 • Aniden durmak
 • Dizine doğrudan çarpma veya çarpışmayı alma, örneğin bir futbol antrenmanı
Benzer İçerik  Kanser Nedir? Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağ hasar gördüğünde, doku boyunca genelde kısmi veya tamamen yırtılma oluşur. Hafif bir yaralanma bağın aşırı yayılmasına neden olabilir ancak sağlam bırakılır.

Risk Faktörleri

Kadınların, aynı spor dalına katılan erkeklerdekine kıyasla ACL zedelenmesi olma olasılığı daha yüksektir. Araştırmalar, bu risk farklılıklarının bazı nedenlerini ortaya koymuştur.

Genel olarak, kadın atletler uyluk önlerinde kaslar (kuadriseps) arkadaki kaslardan (hamstringler) daha kuvvetli olarak uyluklarında güç dengesizliği sergiler. Hamstringler, saf kötünün aşırı ileri hareketini önlemeye yardımcı olur – ACL’yi aşırı yayabilir.

Erkekler ve kadınlar atletler arasında atlama ve iniş tekniklerini karşılaştıran çalışmalar, kadın atletlerin dizlerinin üzerinde stres yaratacak bir atlamadan daha fazla karaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Araştırma, bacaklarda, kalçalarda ve gövde kaslarında güçlenmeye yönelik eğitimlerin yanı sıra atlama ve iniş tekniklerini iyileştirme eğitimleri de kadın sporcularla ilişkili daha yüksek ACL yaralanma riskini azaltabilir.

Komplikasyonlar

Bir ACL kazası geçirenler, eklem kıkırdağının bozulmasına ve pürüzsüz yüzeyinin pürüzlü hale geldiği diz osteoartritinin gelişme riski yüksektir. Ligamenti yeniden yapılandırmak için ameliyat olsanız bile artrit ortaya çıkabilir.

Orijinal faktör hasarının şiddeti, diz eklemindeki ilgili yaralanmaların varlığı veya Tedavi sonrasında aktivite seviyesi gibi artrit riskini çok faktör etkileyecektir.

Önleme

Uygun eğitim ve egzersiz, ACL travması riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Fiziksel terapist, atletik eğitimci veya spor tıbbı uzmanı, riskleri azaltmanıza yardımcı olabilecek değerlendirme, talimat ve geri bildirim sağlayabilir. ACL travmasını azaltmak için yapılan programlar şunları içerir:

 • Bacak kaslarını, özellikle de hamstring egzersizlerini güçlendiren egzersizler, bacak kas gücünde genel denge sağlamak için
 • Çekirdeği güçlendirmek için egzersizler: kalçalar, pelvis ve alt karın
 • Atlama ve inişte uygun teknikler ve diz pozisyonu için eğitim ve egzersiz
 • Döndürme ve kesme tekniklerini geliştirmek için eğitim
Benzer İçerik  Spontan Bakteriyel Peritonit nedir?

Yaralanmayı önlemeye yardımcı olması için sporunuz için uygun olan ayakkabı ve dolgu giyin. Kayak yokuşu yaparsanız kayaklarınızın eğitilmiş bir profesyonel tarafından doğru şekilde ayarlandığından emin olun, böylece kayaklar düştüğünüzde kayışlarınızı uygun bir şekilde serbest bırakacaktır.

Bir diz desteği kullanmak, ACL yaralanmasını önlemek veya cerrahiden sonra tekrarlayan yaralanma riskini azaltmak için görünmemektedir.

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz yaralanan dizinizi yaralanmamış dizinizle karşılaştırarak dizinizi şişkinlik ve hassasiyet açısından kontrol edecektir. Ayrıca, hareket aralığı ve eklemin genel fonksiyonunu değerlendirmek için dizinizi çeşitli pozisyonlara taşıyabilir.

Genellikle teşhis yalnızca fizik muayene temelinde yapılabilir, ancak diğer nedenleri ortadan kaldırmak ve yaralanmanın ciddiyetini belirlemek için testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

 • X-ışınları. Bir kemik fraktürünü gidermek için röntgen ışınlarına ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte, X-ışınları bağlar ve tendonlar gibi yumuşak dokuları görmez.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR). Bir MR, vücudunuzdaki sert ve yumuşak dokuların görüntülerini oluşturmak için radyo dalgalarını ve güçlü bir manyetik alanı kullanır. Bir MRG, bir ACL kazasının kapsamını ve dizdeki diğer dokulara zarar verme işaretlerini gösterebilir.
 • Ultrason. İç yapıları görselleştirmek için ses dalgalarını kullanarak ultrason, dizin ligamentleri, tendonları ve kaslarındaki yaralanmaları kontrol etmek için kullanılabilir.

Tedavi

Hemen verilen ilk yardım bakımı, dizinizin yaralanmasından hemen sonra ağrı ve şişmeyi azaltabilir. Evdeki RICE kendi kendine bakım modelini takip edin:

 • Dinlenme. Genel dinlenme iyileşme için gereklidir ve dizinizdeki ağırlık yükünü sınırlar.
 • Buz. Uyanıkken, bir seferde en az iki saatte bir 20 dakika diz çökmeye çalışın.
 • Sıkıştırma. Dizinizin etrafına elastik bandaj veya sıkıştırma bandı sarın.
 • Yükseklik. Yastıklarınıza diz çökünce yatın.

Rehabilitasyon

Bir ACL travması için tıbbi Tedavi birkaç hafta rehabilite edici terapi ile başlar. Fiziksel terapist, devam eden gözetim ya da evde yapacağınız egzersizleri nasıl yapacağınızı öğretecektir. Ayrıca, dizinizi stabilize etmek için bir parantez takabilir ve dizinize ağırlık vermemek için bir süre koltuk değnekleri kullanabilirsiniz.

Benzer İçerik  Aarskog Sendromu Belirtileri

Rehabilitasyonun amacı, ağrı ve şişmeyi azaltmak, dizinizin hareket genişliğini düzeltmek ve kasları güçlendirmektir. Bu fizik Tedavi seyri nispeten inaktif olan, orta dereceli egzersiz ve eğlence aktivitelerine katılan veya dizlerde daha az stres oluşturan spor yapan kişiler için bir ACL zedelenmesini başarıyla Tedavi edebilir.

Cerrahi

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda ameliyat önerebilir:

 • Bir sporcusun ve sporunuza devam etmek istiyorsanız, özellikle sporun atlama, kesme veya döndürmeyi içeriyorsa
 • Dizinde birden fazla bağ veya yaralanan kıkırdak yaralandı
 • Gençsin ve aktifsin
 • Yaralanma dizinin gündelik aktivitelerde tokmasına neden oluyor

ÇB rekonstrüksiyonu sırasında cerrah hasar görmüş ligamenti çıkarır ve kemiğe kemiğe bağlayan bir bağa benzer bir tendon dokusu parçası ile yer değiştirir. Bu değiştirme dokusuna bir greft denir. Cerrahınız dizinizin bir başka bölümünden bir parça tendon veya ölen bir donörün tendonunu kullanacaktır. Greft, üzerinde yeni bağ dokusunun büyüyebileceği iskele görevi görür.

Ameliyattan sonra başka bir rehabilite terapi rotasına devam edeceksiniz. Şiddetli rehabilitasyon ile eşleştirilen Başarılı ACL rekonstrüksiyonu genellikle stabiliteyi düzeltebilir ve dizinize işlevsellik kazandırır. Sporcular genellikle sekiz ila 12 ay sonra sporlarına geri dönebilirler.

Bir cevap yazın