Sosyal Medya

Tansiyon (Kan Basıncı) nedir? Nasıl Ölçülür?


Bumerang - Yazarkafe

Fizyoloji

Tansiyon (Kan Basıncı) nedir? Nasıl Ölçülür?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading...

Tansiyon nedir?

Kan basıncı, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kanın basıncıdır. Kan basıncı ölçümü tansiyon aleti yardımıyla yapılır. Kan basıncı, kanın kalpten pompalanmasına, ara damarcıkların direncine ve atardamar çeperlerinin esnekliğine bağlıdır.

Kan Basıncı Ölçümü Amacı

tansiyon nedir kan basıncı

tansiyon nedir kan basıncı

Kan basıncı ölçümü en yaygın tıbbi işlemlerden birisidir. Gereken donanımın basit olması yüzünden tansiyon ölçümü genellikle kolay bir işlem gibi algılanmaktadır.

Ancak ölçüm aleti, ölçüm yapan kişi, ölçüm yapılan kişi veya ölçümün yapıldığı ortam gibi nedenlerle günlük yaşamda hatalı ölçüm oldukça sıktır.

Otomatik kan basıncı ölçüm aletlerinin kullanımının ve evde tansiyon ölçümünün yaygınlaşması konunun önemini daha da artırmaktadır.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği bünyesinde kurulan Kan Basıncı Ölçüm Grubu’nun amacı toplumu ve sağlık çalışanlarını gerek ev, gerekse de sağlık merkezlerinde doğru ölçüm konusunda bilgilendirmektir.

Özet
Tarih
Başlık
Tansiyon (Kan Basıncı) nedir?
Puan
51star1star1star1star1star
Okumaya Devam Et
Reklam
Sevebilirsiniz:

Tıp eğitimine katkıda bulunabilecek materyalleri ve sağlıklı yaşamak için günlük hayatta kulanabileceğimiz ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla: Fizyoloji

En Üst