Abdominal Aort Anevrizması Hakkında Her Şey

Sağlıklı Yaşam için İpuçları

Giriş

Aort, kalpten vücudun geri kalanına oksijen bakımından zengin kan taşıyan arterdir. Aortun karın içinden geçen kısmına karın aortu denir. Genellikle yaklaşık 2 cm çapındadır.

Aortun bir kısmı dışarı doğru şişerse ve çapı 3 cm’den fazla ise, abdominal aort anevrizması (bazen AAA olarak kısaltılır) olarak bilinir.

Bu tür anevrizmalara sahip insanlar genellikle bunu fark etmez. Bunun nedeni tipik olarak herhangi bir belirtiye neden olmamasıdır. Anevrizmaların çoğu tehlikeli değildir.

Ancak bir anevrizmanın genişlemeye devam etmesi durumunda aniden yırtılma (kırılma) riski vardır. Bu acil bir durum ve hayatı tehdit edicidir.

Belirtiler

Abdominal aort anevrizmalarının çoğu semptomlara neden olmaz ve farkedilmez.

Büyük anevrizmalar sırt ağrısına veya karın ağrısına veya yanlarınızda ağrıya neden olabilir. Sonra bir doktor ağrı kaynağını ararsa keşfedilebilir.

Karın aortu patlarsa, kenarlara veya kasıklara yayılan ani sırt ağrısına neden olur. Yırtılmadan dolayı büyük miktarda kan kaybedilir, baş dönmesi, bilinç kaybı ve nihayetinde dolaşım sistemi çökebilir.

Nedenler

Karın duvarı daha az elastik hale gelirse, örneğin yaşlanmanın normal bir parçası olarak, abdominal aort anevrizması ortaya çıkabilir. Diğer olası nedenler arasında yüksek tansiyon nedeniyle sigara içmek ve kan damarı üzerinde çok fazla baskı olması sayılabilir. Damar duvarının bir kısmı şişmeye başlarsa, genişlemeye devam etme eğilimindedir ve anevrizma büyür.

Aort ve şişkin damar duvarı (anevrizma)
Aort ve şişkin damar duvarı (anevrizma)

Risk Faktörleri

Birinin abdominal aort anevrizması geliştirme riskini artırabilecek bir dizi faktör vardır.

  • Cinsiyet: Abdominal aort anevrizmaları erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.
  • Yaş: Risk yaşla birlikte artar. Abdominal aort anevrizması olan çoğu insan 65 yaşın üzerindedir.
  • Sigara: Sigara, kendinizi etkileyebileceğiniz en önemli risk faktörüdür.
  • Kan basıncı: Yüksek kan basıncı, abdominal aort anevrizmasını daha olası kılar.
  • Kan lipitleri: Yüksek seviyelerde kan lipitleri (kan yağları) anevrizma gelişimini arttırır.
  • Genler: Abdominal aort anevrizması olan beyaz tenli veya yakın akrabaları olan kişiler daha büyük risk altındadır.
Benzer İçerik  Doğum kontrol hapları sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Yaygınlık

65 ile 75 yaş arasındaki tüm erkeklerin yaklaşık% 2’sinde abdominal aort anevrizması vardır. Sayı yaşla birlikte artar. Kadınların abdominal aort anevrizması geçirme olasılığı çok düşüktür.

Görünüm

Anevrizmalar genellikle yavaşça genişlemeye devam eder. Ancak bunların çoğu hiçbir zaman belirgin semptomlara neden olmaz ve bu kişinin hayatının geri kalanında herhangi bir soruna neden olmaz.

Sadece bazı anevrizmalar o kadar büyür ki, aort aniden yırtılma riski artar. Aort yırtılırsa, karın boşluğuna çok miktarda kan sızar – hayatı tehdit edici bir acil durum. Anevrizma rüptürü riski, anevrizma hızla büyüyorsa veya çapı en az 5.5 cm ise daha yüksektir. Kabaca 5.5 cm’den daha büyük çapta anevrizmaların bir yılda 100 erkekten 3 ila 6’sında yırtılacağı tahmin edilmektedir.

Tanı

Abdominal aort anevrizmaları, karın (göbek) ultrasonografisi kullanılarak teşhis edilir. Abdominal aortun çapı bu şekilde ölçülebilir. Aortun çapı 3 cm’den büyükse, bir anevrizma olduğu kabul edilir.

Tarama

Ultrason taramaları büyük anevrizmaların erken yaşlarında keşfedilmesine yardımcı olabilir. Anevrizmalar daha sonra yırtılmadan önce onarılabilir. Küçük şişkinlikler bulunursa, büyüyüp büyümediklerini ve ne kadar hızlı olduklarını görmek için düzenli olarak kontrol edilebilirler.

65 yaş üstü erkekler için tarama testlerinin anevrizmaların yırtılma ve ölüme yol açma riskini azalttığı gösterilmiştir. Ancak, taramaların dezavantajları da vardır: Bazı anevrizmalar keşfedilir ve asla herhangi bir soruna neden olmamasına rağmen cerrahi olarak onarılır. Buna aşırı teşhis denir. Ayrıca, cerrahi prosedürün kendisi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bir anevrizmanız olduğunu bilmek de oldukça üzücü olabilir.

Kadınlar için tarama testlerine bakan sadece bir tane yüksek kaliteli çalışma var. Taramanın kadınlar için bir avantajı olmadığını göstermektedir.

Tedavi

Tedavinin iyi bir fikir olup olmadığı ve ne tür bir tedavinin uygun olacağı, esasen anevrizmanın büyüklüğüne, genel gelişmesine ve buna sahip olan kişinin genel sağlığına bağlı olacaktır. Çapı 5.5 cm’den az olan daha küçük abdominal aort anevrizmaları tipik olarak düzenli olarak kontrol edilir. Sigara içenlerden genellikle sigarayı bırakmaları istenir çünkü sigara içmek anevrizmayı büyütebilir. Yüksek tansiyon veya yüksek kan lipit seviyeleri gibi başka risk faktörleri olan kişilere bu şartlar için tedavi almaları önerilir. Ancak, ilacın anevrizmanın büyümesini yavaşlatıp yavaşlamadığı ve aslında yırtılma riskini düşürüp düşüremediği henüz belli değil.

Benzer İçerik  Erkeklere neden abdominal aort anevrizması taraması yapılıyor?

Eğer yırtılma riski yüksekse, ameliyat tek önleyici tedbirdir. Büyük bir anevrizma için iki tip ameliyat vardır:

  • Abdominal kesi (kesme) üzerinden açık cerrahi: anevrizma açıldı ve bir yapay kap (aşı) ile değiştirilir.
  • Kasıktaki küçük bir kesi ile endovasküler prosedür : Arter içine küçük bir tüp (stent) konur, anevrizmanın olduğu yere itilir ve anevrizma içine yerleştirilir.

Bu prosedürlerin her ikisi de risklerle ilişkilidir. Bir cerrahi işlemin iyi bir fikir olup olmadığının belirlenmesi çok kişisel bir karardır: Bir yandan riskler vardır, ancak diğer yandan anevrizma patlamasının olası tehlikesi vardır.

Rehabilitasyon

Abdominal aortta açık cerrahi yapılması büyük bir işlemdir. Bu yüzden ameliyatı sıklıkla rehabilitasyon tedavisi izler. Rehabilitasyonun amacı, ameliyatın olumsuz etkilerini en aza indirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Rehabilitasyon, günlük yaşamdaki aktivitelere yavaşça geri dönme imkanı sunar, böylece normal rutininize geri dönmeniz daha kolay olur.

Gündelik Yaşam

Abdominal aort anevrizması teşhisi konmak, karışık duyguları çoğaltabilir. Bazı insanlar anevrizmasının keşfedildiği için mutlular ve kontroller kendilerini güvende hissettiriyor.

Diğerleri anevrizma hakkında bir şey öğrenemezlerdi. Bunu bilmek korkutucu ve rahatsız edici olabilir.

Birçok insan, hayatlarının tehlikede olduğu hissi ile hayatlarına devam eder. Karın ağrısı gibi semptomlar korkutucu olabilir: Daha sonra durum böyle olmasa da, anevrizma ile ilişkili olduğu düşünülür. Pek çok insan, günlük yaşamda anevrizmanın patlayabileceği korkusundan bazı şeyler yapmayı bıraktı. Daha temkinli olurlar ve fiziksel efordan kaçınırlar.

Kaynak
PubMed; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/ ,08.12.2018

Bir yanıt yazın