Erkeklere neden abdominal aort anevrizması taraması yapılıyor?

Sağlıklı Yaşam için İpuçları

65 yaş üstü erkeklerde abdominal aort anevrizması gelişmesi diğer insanlardan daha fazladır. Bu nedenle abdominal aort anevrizmaları için tarama öneriliyor. Tarama anevrizmanın yırtılma ve ölüme yol açma riskini azaltır. Ancak tedavi ciddi komplikasyonlarla ilişkilidir.

Abdominal aort anevrizmaları nadiren yırtılır, ancak yaparlarsa hayati tehlike arz eden bir tıbbi acil durumdur. Abdominal aort anevrizmalarının taranması 65 yaşın üzerindeki erkeklerde iyi bir fikir olabilir. Bir yırtılmayı önlemek için ameliyat edilebilecek şekilde daha büyük anevrizmaların keşfedilmesi için yapılır. Damardaki küçük şişlikler, büyüyüp büyüyüp bakılmadıklarını görmek için düzenli olarak izlenir.

Ancak, taramaların da sakıncaları olabilir. Asla tespit edilen anevrizmaların bazıları herhangi bir sağlık sorununa neden olmazdı. Bir anevrizma olduğunu bilmek de çok üzücü olabilir.

Araştırmalar bize ne söylüyor?

Tarama muayenesinde abdominal aortun çapını ölçmek için ultrason kullanılır. Diğer tüm adımlar bu ölçümün sonucuna göre belirlenir.

65 yaş ve üstü 1000 erkek test edilirse, aşağıdaki sonuçları bekleyebiliriz:

  • 1000 erkeğin yaklaşık 980’inde anevrizma olmaz : Aortaslarının hepsinin çapı 3 cm’den az olacaktır. Bu “normal” bir boyut olarak kabul edilir.
  • 1000 erkekten yaklaşık 18’inde küçük veya orta büyüklükteki bir anevrizma olacak : Karın aortunun çapı 3 ila 5.4 cm ise, uzmanlar ultrason kullanarak düzenli izlemenizi önerir. Daha fazla genişlerse, ameliyat daha sonra iyi bir fikir olabilir.
  • 1000 erkekten yaklaşık 2’sinde büyük bir anevrizma olacak : Çapı 5.5 cm veya daha fazla ise yırtılma riski nispeten yüksektir. Bu durumlarda genellikle cerrahi tavsiye edilir.

Aşağıdaki çizim, bir kez daha taranmanın beklenen sonuçlarını göstermektedir.

65 yaş ve üstü 1000 erkekte tarama
65 yaş ve üstü 1000 erkekte tarama

Fakat:

  • Sonuçlar normal sınırlar içinde olsa bile, daha sonra yine de bir anevrizma gelişebilir.
  • Ayrıca, keşfedilen her anevrizma sağlık sorunlarına neden olmaz.
Benzer İçerik  Baş Ağrısı Nedenleri, Tipleri ve Tedavisi

Taramanın avantajları nelerdir?

Özellikle anevrizma büyükse, önümüzdeki birkaç yıl içinde beklenmedik şekilde patlaması riski vardır. Bu ölümcül olabilir.

Çalışmalar, erken anevrizmaları tespit ederek kaç tane kopma ve ölümün önlenebileceğini araştırdı. Aşağıdaki tahmin, taramanın ardından 13 yıl boyunca genel olarak ne beklenebileceğini gösterir:

65 yaş ve üstü 1000 erkekten bir anevrizma ortaya çıkacaktır. . .

. . . ve sonunda yırtılma. . . ve sonunda ölüme yol açar
Tarama olmadanyaklaşık 7 tanesindeyaklaşık 6 tanesi
Tarama ileyaklaşık 4 tanesiyaklaşık 3 tanesi içinde
Başka bir deyişle, 1000 erkekten. . .. . . yaklaşık 3 bir yırtılma önlenecektir.. . . Anevrizmanın bir sonucu olarak ölüm yaklaşık 3 içinde önlenecek.

Taramanın dezavantajları nelerdir?

Taramada tespit edilen anevrizmaların bazıları test için olmasaydı fark edilmeden kalkardı. Patlamazlardı ve muayeneler ya da ameliyatlar gerekli olmazdı. Ne yazık ki, zararsız anevrizmalar ve tehlikeli olanlar arasındaki farkı söylemek her zaman mümkün değildir.

Tespit edilen anevrizmaların yaklaşık yarısının zararsız kaldığı tahmin edilmektedir. Özellikle küçük anevrizmalar hiçbir zaman herhangi bir soruna neden olmazdı. Bu şu demek

Tarama yapan 1000 erkekten 20’si, anevrizması olduğunu öğrendi. Ancak anevrizma hiçbir zaman yaklaşık 10 tanesinde herhangi bir soruna yol açmazdı.

Anevrizma olduğunu farkettiğinde ne olur?

Tanı çok farklı ve bazen de karışık duygular uyandırabilir. Bazı erkekler anevrizmasının keşfedilmesinden memnundur – kontroller kendilerini güvende hissettirir.

Diğer erkekler bunu öğrenmemiş olmayı diliyorlar. Bunu bilmek korkutucu ve endişe verici olabilir.

Birçok erkek, hayatlarının tehlikede olduğu hissi ile yaşamaya devam eder. Karın ağrısı gibi şeyler daha sonra rahatsız edici olabilir. Pek çok erkek, günlük yaşamda anevrizmanın kırılabileceği korkusundan bazı şeyler yapmayı bıraktı. Daha temkinli olurlar ve fiziksel efordan kaçınırlar.

Ameliyat sırasında ne olur?

İki tip önleyici ameliyat vardır:

Benzer İçerik  Sivilce Tedavisi: Kremler, İlaçlar veya Işık Bazlı Tedavi

Bu işlemlerin ikisi de hayat kurtarabilir. Ancak kalp krizi, felç veya akciğer enfeksiyonu gibi ciddi komplikasyonlara da neden olabilirler.

Bu nedenle, anevrizmanın ortaya çıkardığı riskler daima ameliyat olma risklerine karşı tartılmalıdır. Ameliyat olup olmadığına ilişkin karar aynı zamanda erkeğin genel sağlığına ve ameliyatın artılarını ve eksilerini nasıl gördüğüne de bağlı olacaktır.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/

Bir yanıt yazın