Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

dikkat eksikliği hiperaktivite bozulukuğu dehb

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üstünde hiperaktif ve dürtüsel davranışa neden olabilen bir zihinsel sağlık bozukluğudur. DEHB olan insanlar ayrıca dikkatlerini tek bir göreve odaklamakta ya da uzun süreler boyunca hala oturmakta zorlanıyor olabilir.

Hem yetişkinler hem de çocuklar DEHB’ye sahip olabilir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde DEHB tipleri ve semptomları hakkında bilgi edinin.

DEHB belirtileri

DEHB ile geniş bir davranış yelpazesi ilişkilidir. Daha yaygın olanlardan bazıları şunları içerir:

 • Görevlere odaklanmakta ya da odaklanmakta sorun yaşamak
 • Görevleri tamamlama konusunda unutkan olma
 • kolayca dağılmak
 • hala oturmakta güçlük çekme
 • konuşurken insanları kesmek

Siz veya çocuğunuz DEHB’ye sahipseniz, bu semptomlardan bazılarına veya tümüne sahip olabilirsiniz. Sahip olduğunuz semptomlar sahip olduğunuz DEHB tipine bağlıdır. Çocuklarda sık görülen DEHB belirtilerinin bir listesini keşfedin .

DEHB Türleri

DEHB tanısını daha tutarlı hale getirmek için APA, durumu üç kategoriye veya türlere göre gruplandırmıştır. Bu tür baskın olarak dikkatsiz, çoğunlukla hiperaktivite-dürtüsel ve her ikisinin bir kombinasyonu.

Dikkatsizce dikkatsizlik

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip DEHB’li insanlar yoğunlaşma, bitirme görevleri ve talimatları uygulamakta zorlanıyor.

Uzmanlar ayrıca dikkatsizlik tipinde DEHB olan birçok çocuğun sınıfta aksama eğilimi göstermediğinden uygun bir tanı almayabileceğini düşünmektedir. Bu tip DEHB’li kızlar arasında en yaygın olanıdır.

Ağırlıkla hiperaktif-dürtüsel tip

Bu tip DEHB olan insanlar öncelikle hiperaktif ve dürtüsel davranış göstermektedir. Bu, sersemletmeyi, konuştuğu sırada insanları kesintiye uğratmayı ve onların sıralarını bekleyememeyi içerebilir.

Dikkatsizlik, bu tip DEHB ile daha az endişe verici olmasına rağmen, ağırlıklı olarak hiperaktif-dürtüsel DEHB olan insanlar göreve odaklanmakta hala zorlanıyor olabilirler.

Kombine hiperaktif-dürtüsel ve dikkatsiz tip

Bu, DEHB’nin en yaygın türüdür. Bu kombine DEHB tipine sahip kişiler, dikkatsiz ve hiperaktif semptomlar gösterir. Bunlara dikkat etmede yetersizlik, dürtüsellik eğilimi ve normalin üstünde olan aktivite ve enerji seviyeleri dahildir.

Sizin veya çocuğunuzun sahip olduğu DEHB türü nasıl tedavi edileceğini belirleyecektir. Sahip olduğunuz tıp değişebilir, bu nedenle tedaviniz de değişebilir. Üç tip DEHB hakkında daha fazla bilgi edinin .

ADD ve DEHB

“ADD” ve “ADHD” terimlerini duymuş olabilirsiniz ve aralarındaki farkın ne olduğunu merak edebilirsiniz.

Benzer İçerik  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Belirtiler ve Tedavi

ADD veya dikkat eksikliği bozukluğu, eski bir terimdir. Önceden dikkat gerektiren fakat aşırı aktif olmayan sorunları tanımlamak için kullanılmıştır. Çoğunlukla dikkatsizlik olarak adlandırılan DEHB türü artık ADD yerine kullanılır.

ADHD, durumun en önemli adıdır. ADHD terimi, APA’nın Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı , Beşinci Basım (DSM-5) yayınladığı 2013 Mayıs ayında resmi hale geldi . Bu el kitabı, doktorların zihinsel sağlık durumları için teşhis yaparken atıfta bulunduğu şeydir. ADD ve DEHB arasındaki farkı daha iyi anlayın .

Yetişkin DEHB

DEHB olan çocukların yüzde 60’ından fazlası hala yetişkinler gibi semptomlar sergilemektedir. Ancak birçok insan için DEHB semptomları yaşlandıkça azalmakta ya da azalmaktadır.

Dedi, tedavi önemlidir. Yetişkinlerde tedavi edilmeyen DEHB, yaşamın birçok yönünü olumsuz yönde etkileyebilir. Zamanı yönetme, unutkanlık ve sabırsızlık gibi belirtiler işte, evde ve her türlü ilişkide sorunlara neden olabilir. Yetişkinlerde DEHB’nin belirtileri ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin ve hayatınızı nasıl etkileyebilirler .

DEHB, çocuklarda

5-17 yaş arasındaki 10 çocuğun birinde bir DEHB tanısı alıyor ve bu durum Birleşik Devletler’de en yaygın çocukluk zihinsel rahatsızlığı haline geliyor. Çocuklar için, DEHB genellikle okuldaki sorunlarla ilişkilidir. DEHB olan çocuklar sıklıkla kontrollü bir sınıf ortamında başarılı olma konusunda sıkıntı çekerler.

Erkektir iki kat daha olası kızlar bir DEHB tanısı almak üzere. Bunun nedeni, erkek çocukların hiperaktivite açısından belirgin semptomlar gösterme eğiliminde olmasıdır. DEHB’li bazı kızların hiperaktivitenin klasik belirtilerine sahip olmasına rağmen, pek çoğu yoktur. Birçok durumda, DEHB olan kızlar:

 • sık sık güneşlenmek
 • endişe etmek
 • depresyona girmek
 • hiperaktif olmak yerine hiper-konuşkan ol
 • aşırı duygusal olmak

DEHB’nin birçok semptomu tipik çocukluk davranışı olabilir, bu nedenle DEHB ile ilgili ve neyin olmadığını bilmek zor olabilir. Çocukken DEHB’yi tanımanın daha fazla bilgi edinin .

DEHB Nedir?

DEHB’nin yaygınlığı ne olmasına rağmen, doktorlar ve araştırmacılar, durumun neye sebep olduğundan emin değiller. Nörolojik kökene sahip olduğuna inanılıyor. Genetik de rol oynayabilir.

dikkat eksikliği hiperaktivite bozulukuğu dehb
dikkat eksikliği hiperaktivite bozulukuğu dehb

Araştırmalar DEHB’de dopaminin azaltılmasının bir faktör olduğunu ileri sürüyor . Dopamin beyindeki sinyalleri bir sinirden diğerine taşımaya yardımcı olan bir kimyasal maddedir. Duygusal tepki ve hareketlerin tetiklenmesinde rol oynar.

Diğer araştırmalar beynin yapısal farklılığını önermektedir. Bulgular, DEHB olan kişilerin daha az gri cevher hacmine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Gri cevher yardımcı beyin alanlarını içerir:

 • konuşma
 • irade
 • karar verme
 • kas kontrolü

Araştırmacılar hâlâ hamilelikte sigara içmek gibi DEHB’nin potansiyel nedenlerini araştırıyorlar. DEHB’nin olası nedenleri ve risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

DEHB testi ve teşhisi

Sizin veya çocuğunuzun DEHB’ye sahip olup olmadığını anlamayan tek bir test yok. Bir Yeni yapılan bir çalışmada erişkin DEHB tanısı için yeni bir testin yararlarını vurgulanan, ancak birçok klinisyen bir DEHB tanısı tek testine dayalı yapılamaz inanıyoruz.

Benzer İçerik  Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Teşhis koymak için, doktorunuz siz veya çocuğunuzun altı ay içinde geçirmiş olduğu herhangi bir belirtiyi değerlendirecektir. Doktorunuz muhtemelen öğretmenlerden veya aile üyelerinden bilgi toplayacak ve semptomları gözden geçirmek için kontrol listeleri ve puanlama ölçekleri kullanacaktır. Ayrıca diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için fizik muayene yapacaklardır. DEHB derecelendirme ölçekleri ve yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında daha fazla bilgi edinin .

Sizin veya çocuğunuzun DEHB olduğunu düşünüyorsanız, değerlendirme yapmak konusunda doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz için, okullarındaki bir danışmandan da konuşabilirsiniz. Okullar, çocukları eğitim performanslarını etkileyebilecek sorunlar için düzenli olarak değerlendirir.

Değerlendirme için, doktorunuza veya danışmanınıza sizinle veya çocuğunuzun davranışı hakkında notlar ve gözlemler sunun. DEHB’den şüpheleniyorsanız, size veya çocuğunuzu bir DEHB uzmanına yönlendirebilirler. Tanıya bağlı olarak, bir psikiyatr veya nörolog ile randevu önerebilirler.

DEHB tedavisi

DEHB tedavisinde tipik olarak davranış terapileri, ilaçlar veya her ikisi de vardır.

Terapinin türleri arasında psikoterapi veya konuşma terapisi yer alır. Konuşma terapisi ile, siz veya çocuğunuz DEHB’nin hayatınızı nasıl etkilediğini ve bunu yönetmenize yardımcı olacak yolları tartışacaktır. Başka bir terapi türü de davranışsal terapidir . Bu terapi, çocukların veya ADHD’li yetişkinlerin davranışlarını izlemeleri ve yönetmeleri konusunda yardımcı olabilir.

İlaç da DEHB olan bir çocuk veya erişkin için çok yardımcı olabilir. DEHB için ilaçlar beyin kimyasallarını uyaranlara ve eylemlere daha iyi kontrol etmenizi sağlayan bir şekilde etkiler. DEHB belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri ve davranışsal müdahaleler hakkında daha fazla bilgi .

DEHB ilacı

DEHB tedavisinde kullanılan iki temel ilaç tipi uyarıcılar ve uyarıcı olmayan ilaçlardır.

Santral sinir sistemi (CNS) uyarıcılar en sık reçete edilen DEHB ilaçlarıdır. Bu ilaçlar, beyin kimyasallarının dopamine ve norepinefrin miktarlarını arttırarak çalışır. Bu ilaçlara örnek olarak metilfenidat (Ritalin) ve amfetamin bazlı uyarıcılar ( Adderall ) dahildir.

Uyarıcılar sizin veya çocuğunuz için iyi çalışmazsa veya rahatsız edici yan etkilere neden olursa, doktorunuz uyarıcı olmayan bir ilaç önerebilir. Bazı uyarıcı olmayan ilaçlar beyindeki norepinefrin düzeylerini artırarak çalışır. Bu ilaçlar, atomoksetin ( Strattera ) ve nortriptilin(Pamelor) gibi antidepresanlar içerir .

DEHB ilaçları yan etkilerin yanı sıra birçok fayda sağlayabilir. DEHB olan yetişkinler için ilaç seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

DEHB için doğal ilaçlar

İlaçlara ek olarak – veya yerine – DEHB semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar önerilmiştir.

Yeni başlayanlar için, sağlıklı bir yaşam tarzı izlemesi size veya çocuğunuza DEHB belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri şunları tavsiye:

 • Bir yiyin sağlıklı, dengeli beslenme.
 • Günde en az 60 dakika fiziksel aktivite alın.
 • Bol uyku al.
 • Telefonlardan, bilgisayarlardan ve TV’den günlük ekran saatini sınırlayın.
Benzer İçerik  Akalazya Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Araştırmalar aynı zamanda yoga , tai chi ve açık havada vakit geçirmenin aşırı aktif zihinleri sakinleştirmesine yardımcı olabileceğini ve DEHB belirtilerini hafifletebileceğini göstermiştir. Dikkat meditasyonu başka bir seçenektir. Yetişkinlerde ve gençlerde yapılan araştırmalar , meditasyonun dikkat ve düşünce süreçleri ile anksiyete ve depresyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Bazı allerjenlerden ve gıda katkı maddelerinden kaçınma, DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek potansiyel yollardır. Bu ve ADHD’ye yönelik diğer non-farmakolojik yaklaşımlar hakkında daha fazla bilgi edinin .

DEHB bir sakatlık mı?

DEHB zihinsel bir bozukluk olsa da, öğrenme güçlükleri olarak görülmemektedir. Bununla birlikte, DEHB semptomları öğrenmenizi zorlaştırabilir. Ayrıca, DEHB’li insanlar genellikle öğrenme güçlüğüne sahiptir.

Öğretmenler, çocuklar için öğrenme üzerindeki herhangi bir etkinin hafifletilmesine yardımcı olmak için DEHB olan bir öğrencinin bireysel kurallarını belirleyebilir. Buna ödevler ve testler için ekstra zaman ayırma veya kişisel ödül sistemi geliştirme dahildir.

Teknik olarak bir sakatlık olmasa da, DEHB ömür boyu sürebilir. DEHB’nin yetişkinler, çocuklar ve yardımcı olabilecek kaynaklar üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

DEHB ve depresyon

Siz veya çocuğunuz DEHB’ye sahipseniz, depresyon geçirme olasılığınız da yüksektir. Aslında, DEHB olan çocuklarda majör depresyon oranı, DEHB olmayan çocuklara göre beş kat dahafazladır. Ve DEHB olan yetişkinlerin yüzde 31’ine kadarının da depresyonu olduğu tespit edildi.

Bu, haksız yere çılgın bir kadın gibi hissedebilir, ancak bu tedavilerin her iki durum için de geçerli olduğunu ve tedavilerin çoğu zaman çakıştığını biliyor olabilirler. Konuşma terapisi her iki koşulun tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca bazen bupropiyon gibi antidepresanlar bazen DEHB semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tabii ki, DEHB’ye sahip olmak, depresyonda olmanızı garanti etmez, ancak bir olasılık olduğunu bilmek önemlidir. DEHB ve depresyon arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinin .

DEHB ile başetme konusunda ipuçları

Siz veya çocuğunuz DEHB’ye sahipseniz, yapıyla ve düzenli beklentilerle tutarlı bir program yararlı olabilir. Yetişkinler için, listeleri kullanma, takvim düzenleme ve hatırlatıcıları ayarlama, organize olmalarına ve kalmalarına yardımcı olmak için iyi yollar. Çocuklar için ev ödevlerini yazmaya ve oyuncaklar ve sırt çantaları gibi günlük öğeleri atanmış noktalarda tutmaya odaklanmak faydalı olabilir.

Genel olarak bozukluk hakkında daha fazla bilgi edinmek, bunun nasıl yönetileceğini öğrenmenize de yardımcı olabilir. Dikkat Eksikliği Bozukluğu veya Dikkat Eksikliği Bozukluğu Derneği olan Çocuklar ve Yetişkinler gibi organizasyonlar , hem en son araştırma hem de yönetim ipuçları sağlar.

Doktorunuz DEHB belirtilerinizi yönetmek için daha fazla yol gösterebilir. İşte, çocuğunuza sabahları okula hazırlanmaktan üniversiteye başvurmaya kadar günlük görev ve etkinlikleri yöneten DEHB ile ilgili ipuçları .

GÖRÜNÜM
Görünüm

Çocuklar ve yetişkinler için, tedavi edilmeyen DEHB hayatınızda ciddi bir etkisi olabilir. Okul, iş ve ilişkileri etkileyebilir. Tedavi, durumun etkilerini azaltmak için önemlidir.

Ancak , DEHB’li birçok kişinin başarılı ve başarılı bir yaşam sürdüğünü unutmamak önemlidir . Hatta bazıları durumun yararlarından da yararlanabilir .

Kendinizin veya çocuğunuzun DEHB olabileceğini düşünüyorsanız, ilk adımınız doktorunuzla konuşmanızdır. DEHB’nin sizin için veya çocuğunuz için bir faktör olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilirler. Doktorunuz belirtilerinizi yönetmenize ve DEHB ile iyi yaşamanıza yardımcı olacak bir tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Makale kaynakları

Bir yanıt yazın