Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedenleri, Belirti ve Tedavisi

buzağı germe egzersizi- aşil tendonu kopması egzersizi

Aşil Tendon Kopması Nedir? Nasıl Olur?

Aşil tendon kopması, alt bacağınızın arkasını etkileyen bir yaralanmadır. Çoğunlukla rekreasyonal spor yapan insanlarda görülür, ancak herkese olabilir.

kopmuş aşil tendonu
kopmuş aşil tendonu

Aşil tendonu, baldırınızın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan kuvvetli bir lifli kablo oluşturur. Aşil tendonunu aşırı gerginleştirirseniz tamamen veya kısmen kopabilir.

Aşil tendonu koparsa, bir pop duyarsınız, ardından ayak bileğinizin arkasında ve düzgün yürüyebilme yeteneğinizi etkileyebilecek olan alt bacağında keskin bir ağrı duyulur. Ameliyat rüptürünün onarımı için sıklıkla yapılır. Bununla birlikte, birçok insan için ameliyatsız tedavi de aynı şekilde işe yarar.

Belirtiler

Aşil tendonu kopması ile ilgili herhangi bir belirti veya bulgu bulunmamasına rağmen, çoğu insan şu özelliklere sahiptir:

 • Buzağıda atılmış olma hissi
 • Ağrı, muhtemelen şiddetli ve topuk yakınında şişme
 • Ayağı aşağı doğru bükmemek veya yürürken yaralı bacağı “bastırma” yeteneği yoksa
 • Yaralı bacakta ayak parmaklarında duramama
 • Yaralanma olduğunda bir patlama ya da koparma sesi

Ne zaman doktorunla görüşmelisin

Topukunuzda bir pop duyarsanız, özellikle de daha sonra düzgün yürüyemiyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Nedenler

Aşil tendonunuz ayağınızı aşağıya doğru yönlendirmenizi, yürürken ayak parmaklarınızı kaldırmanıza ve ayağınızı itmeye yardımcı olur. Neredeyse her yürürken ve ayağınızı hareket ettirirken ona güveniyorsunuz.

Rüptür genellikle topuk kemiğine bağlandığı noktanın 2 1/2 inç (yaklaşık 6 santimetre) içinde yer alan tendonun kesitinde görülür. Kan akışı zayıf olduğu için bu bölüm yırtılma eğilimi gösterebilir, bu da iyileşme kabiliyetini de düşürebilir.

Çatlaklara genellikle Aşil tendonundaki stresin ani bir şekilde artması neden olur. Ortak örnekler şunları içerir:

 • Atlamalı sporlarda özellikle spor katılım yoğunluğunun artırılması
 • Yüksekten düşme
 • Bir deliğe adım atmak
Benzer İçerik  Düşük Tansiyon

Risk Faktörleri

Aşil tendonu kopma riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş. Aşil tendonu kopması için zirve yaşı 30-40’tır.
 • Cinsiyet. Aşil tendonu kopması erkeklerde kadınlara oranla beş kat daha fazladır.
 • Rekreasyonel sporlar. Aşil tendonu yaralanmaları, spor, futbol, ​​basketbol ve tenis gibi koşu, atlama ve ani kalkış ve duraklamaları içeren daha sık meydana gelir.
 • Steroid enjeksiyonları. Doktorlar bazen ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için ayak bileği eklemine steroid enjekte eder. Bununla birlikte, bu ilaç yakınlardaki tendonları zayıflatabilir ve Aşil tendonu rüptürleri ile ilişkilendirilmiştir.
 • Bazı antibiyotikler. Siprofloksasin (Cipro) veya levofloksasin (Levaquin) gibi florokinolon antibiyotikleri, Aşil tendonu rüptürü riskini arttırır.
 • ObeziteAşırı kilo tendona daha fazla gerginlik getirir.

Önleme

buzağı germe egzersizi- aşil tendonu kopması egzersizi
buzağı germe egzersizi- aşil tendonu kopması egzersizi

Aşil tendonu problemleri geliştirme şansınızı azaltmak için şu ipuçlarını takip edin:

Buzağı kaslarını gerin ve güçlendirin. Ayağınıza dikkat çekene kadar baldırınızı gerin, ancak acıyı azaltın. Biraz gerginlik içinde sıçrama. Buzağı güçlendirme egzersizleri ayrıca kasın ve tendonun daha fazla kuvvet emmesini ve yaralanmayı önlemesine yardımcı olabilir.

Alıştırmalarınızı değiştirin. Yürümek, bisiklet sürmek veya yüzmek gibi düşük etkili sporlarla çalışan alternatif yüksek etkili sporlar. Aşil tendonlarınızda tepe koşu ve sıçrama aktiviteleri gibi aşırı stres yaratan aktivitelerden kaçının.

Koşu yüzeylerini dikkatli seçin. Sert veya kaygan yüzeylerde koşu önlemek veya sınırlandırmak. Soğuk hava egzersizi için uygun bir şekilde giyin ve topuklarda uygun tampon ile iyi oturan spor ayakkabıları giyin.

Eğitim yoğunluğunu yavaşça artırın. Aşırı gerilme tendonu yaralanmaları genellikle eğitim şiddetinde ani bir artış sonrasında ortaya çıkar. Eğitiminizin süresini, süresini ve sıklığını haftanın en fazla yüzde 10’u kadar artırın.

Buzağı Germe Egzersizi

 1. Bir duvardan veya sağlam bir egzersiz ekipmanından kol uzunluğunda ayakta durun. Avucunuzu duvara yaslayın veya ekipmana tutun.
 2. Bir bacağınızı dizinizle düz tutun ve topuğunuz yerde düz durun.
 3. Dirseklerinizi ve ön dizinizi yavaşça bükün ve baldırlarınıza gelene kadar kalçalarınızı ileri doğru hareket ettirin.
 4. Bu konumu 30 ila 60 saniye tutun.
 5. Bacak konumlarını değiştirin ve diğer bacağınızla tekrarlayın.
Benzer İçerik  Tip 1 Diyabet (Şeker Hastalığı)

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz alt bacağı hassasiyet ve şişlik açısından kontrol edecektir. Doktorunuz tamamen yırtılırsa tendonunuzda bir boşluk hissedebilir.

Doktor, bir sandalyede diz çökmenizi isteyebilir veya ayağınızı muayene masasının ucuna asılı olarak midenizde yalan söylemenizi isteyebilir. Daha sonra ayağınızın otomatik olarak esneyip etkilenip etkisiz kalacağını görmek için baldır kasını sıkıştırabilir. Olmazsa muhtemelen Aşil tendonunuzu yırtmışsınızdır.

Aşil tendon hasarının boyutuyla ilgili bir sorunuz varsa (tamamen veya kısmen yırtılmış olsun) doktorunuz ultrasonografi veya MR taramaları isteyebilir. Bu ağrısız işlemler vücudunuzdaki dokuların görüntülerini oluşturur.

Tedavi

Rüptüre Aşil tendonu tedavisi genellikle yaşınıza, aktivite seviyenize ve yaralanmanızın ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, daha genç ve daha aktif insanlar, özellikle atletler, tamamen kırılmış Aşil tendonu onarmak için cerrahi seçme eğilimi gösterirken, yaşlılar cerrahi dışı tedaviyi tercih etme olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, yakın zamandaki çalışmalar hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yönetimin oldukça eşit etkinliğini göstermiştir.

Ameliyatsız tedavi

Bu yaklaşım tipik olarak şunları içerir:

 • Koltuk altı kullanarak tendonu dinlendirmek
 • Bölgeye buz uygulamak
 • Tezgah Üstü Ağrı Düzelticilerinin Alınması
 • Ayak bileği aşağı bükülmüş halde, topuk kama veya döküm ile yürüyüş önyüklemesi ile, bilek ilk birkaç hafta boyunca hareket etmesini engelleme

Ameliyatsız tedavi, enfeksiyon gibi ameliyatla ilgili riskleri önler.

Ancak, cerrahi dışı bir yaklaşım yeniden rüptür olma şansınızı artırabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir, oysa son çalışmalar, kilo kaybı ile rehabilitasyona erken başlayacak olursak, cerrahi dışı muamele gören insanlarda olumlu sonuçlara işaret etmektedir.

Cerrahi

Prosedür genellikle alt bacağın arkasında bir kesi yapmak ve yırtılmış tendonu birlikte dikmektir. Yırtılmış dokunun durumuna bağlı olarak onarım diğer tendonlarla güçlendirilebilir.

Komplikasyonlar enfeksiyon ve sinir hasarını içerebilir. Minimal invaziv prosedürler açık prosedürlere kıyasla enfeksiyon oranlarını azaltır.

Benzer İçerik  Baş Ağrısı Nedenleri, Tipleri ve Tedavisi

Rehabilitasyon

Her iki tedaviden sonra bacak kaslarınızı ve Aşil tendonunuzu güçlendirmek için fizik tedavi egzersizlerine sahip olursunuz. Çoğu insan dört ila altı ay içinde eski faaliyet seviyelerine döner. Bundan sonra güç ve istikrar eğitimine devam etmek önemlidir, çünkü bazı sorunlar bir yıla kadar devam edebilir.

Fonksiyonel rehabilitasyon olarak bilinen bir tür rehabilitasyon da vücut bölümlerinin koordinasyonuna ve nasıl hareket ettiğiniz üzerine odaklanmaktadır. Amaç, bir atlet veya günlük yaşamınızdaki en üst düzey performansınıza geri dönmektir.

Bir gözden geçirme çalışması, işlevsel rehabilitasyona erişebiliyorsanız, ameliyat gibi ameliyatsız tedavi ile de aynı işlemi yapabileceğiniz sonucuna varıldı. Daha fazla çalışma gerekiyor.

Cerrahi ya da cerrahi olmayan tedaviden sonra yapılan rehabilitasyon da daha erken hareket etme eğiliminde ve daha hızlı ilerlemektedir. Bu alandaki çalışmalar da devam etmektedir.

Doktorunuza Danışın.

Aşil tendonu kopması olan insanlar genellikle bir hastanenin acil servisinde acil tedavi isteyecektir. Spor hekimliğinde veya ortopedik cerrahide uzman doktorlarla da görüşmeniz gerekebilir.

Doktora Gitmeden Önce

Aşağıdakileri içeren bir liste yazın:

 • Semptomların detaylı tanımları ve yaranın nasıl ve ne zaman meydana geldiği
 • Bilgi geçmiş tıbbi sorunlar hakkında
 • Alınan tüm ilaçlar ve diyet takviyeleri, dozlar dahil
 • Doktor çağırmak için sorular

Doktorunuz ne sorabilir?

Doktor, size aşağıdaki soruları sorabilir:

 • Bu yaralanma nasıl meydana geldi?
 • Olay olduğunda bir kopma sesi duydun mu?
 • O ayağın ucunda ayakta durabilir misin?
Kaynak
 • Maughan KL. Achilles tendinopathy and tendon rupture. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed June 26, 2017.
 • Achilles tendon rupture. American Academy of Orthopaedic Surgeons. http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=av0003. Accessed June 26, 2017.

Bir yanıt yazın