Sivilce Tedavisi: Kremler, İlaçlar veya Işık Bazlı Tedavi

Sivilce Nedenleri, Sivilce nasıl geçer?

Sivilce için topikal ve oral ilaçlar ve reçetesiz veya sadece reçeteli ürünler dahil olmak üzere birçok tedavi seçeneği vardır. Ama sizin için doğru ürün nedir? Fototerapi gibi tedaviler cildinizi iyileştirebilir mi?

Sivilce için tedavi seçenekleri birkaç farklı şeye bağlı olacaktır. Örneğin:

 • Sivilceniz ne kadar şiddetli?
 • Cilt tipiniz nedir (kuru, yağlı veya karma)?
 • Aknenizi ne kadar üzücü buluyorsunuz?
 • Sivilce izine karşı hassas mısın?
 • Başka sağlık problemleriniz var mı?
 • Kadın mısın erkek mi?
 • Hangi tedavileri daha önce denediniz ve ne kadar iyi çalıştınız?
 • Farklı ürünlerin ne tür yan etkileri vardır ve bu yan etkilerin ne kadar hoş olmadığını düşünüyorsunuz?

Neredeyse tüm sivilce tedavileri çok sabır gerektirir. Birçoğu sadece birkaç hafta veya ay sonra çalışmaya başlar. Ancak, beklemeye değebilir ve sürekli olarak tedavileri değiştirmekten daha iyidir, bu da bazen hiçbir şeyin yardımcı olamayacağını hissetmenize neden olabilir.

Topikal ilaçlar

Onlara farklı ilaçlar ile doğrudan cilde (topikal olarak) uygulanabilen çeşitli kremler, losyonlar ve jeller vardır. Bu tedavilerin hepsinin çalışmaya başlamadan önce birkaç hafta veya ay boyunca kullanılması gerekir. Yeni sivilcelerin oluşmasını önlemek için, mevcut sivilceleri çevreleyen cilde de uygulanmaları gerekir.

Bazı ilaçlar cildi tahriş edebilir, kızarıklık ve kaşıntı gibi şeylere neden olabilir. Düşük bir dozla başlayıp daha sonra kademeli olarak artırarak bu riski azaltabilirsiniz. Cildiniz tahriş olursa, dozu azaltmak yardımcı olabilir. Cildiniz tahriş kalırsa veya ilaç bir süre sonra işe yaramadıysa, farklı bir ilaç deneyebilirsiniz.

Benzoil peroksit

Almanya’da ve diğer ülkelerde, benzoil peroksit tezgahtan satın alınabilir (reçetesiz). Jel, losyon ve krem ​​şeklinde mevcuttur. Benzoil peroksit, cildin dış yüzeyindeki ölü hücrelerin tabakasını temizlemeye yardımcı olmak içindir. Bu, yağın (sebum) gözeneklerden ayrılmasını kolaylaştırarak yağ bezlerinin tıkanmasını önler. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir ve antibiyotiklerden farklı olarak, eğer çok kullanırsanız bakterilerin dirençli olma riski yoktur.

Benzer İçerik  Kilo Vermek İçin En Basit ve Sağlıklı 3 Yol

Hafif ila orta şiddette sivilcelerde, benzoil peroksit birkaç hafta içinde iyileşmeye neden olabilir. Ancak cildinizi tahriş edebilir, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir. Benzoil peroksit giysilerle ve saçla temas ederse, onları beyazlatabilir, bu nedenle uygularken dikkatli olunması önerilir. Benzoil peroksitin etkinliği, hangi biçimde kullanıldığına bağlı değildir. Çeşitli konsantrasyonlarda gelir:% 2.5,% 5 ve% 10. Yüksek konsantrasyonlu ürünler düşük konsantrasyonlu ürünlerden daha iyi sonuç vermez, ancak% 10 benzoil peroksit kullanıldığında yan etkiler daha yaygındır.

Antibiyotikler

Aknenin enflamatuar formlarında, cilt bakteri ile enfekte edilir. Cilde uygulanan antibiyotikler, anti-enflamatuar bir etkiye sahiptir ve akne enflamatuar formlarını azaltabilir. Enflamatuar olmayan akne tedavisinde etkili değildirler.

Topikal antibiyotiklerin etkili olabilmesi için bir süre kullanılmaları gerekir. Almanya ve diğer ülkelerde, sadece reçete ile temin edilebilir. Tedavi en az üç hafta sürer ve çoğu insan sadece üç ila altı ay sonra bir iyileşme görür. Antibiyotiklerle ilgili bir problem, bakterilerin her zaman dirençli olma riskinin olmasıdır. Başka bir deyişle, çok sık kullanılırsa bakteriler ilaca alışabilir. Sonuç olarak, antibiyotikler bir sonraki kullanımınızda da çalışmaz ya da hiç çalışmayabilir. Bu yüzden antibiyotikler tekrarlanan uzun süreli kullanım için uygun değildir.

Retinoidler

Retinoidler, A vitamini türevleridir. Aknenin topikal tedavisinde kullanılan retinoidler, adapalen, izotretinoin ve tretinoini içerir. Almanya ve diğer ülkelerde, bu ilaçlar sadece reçetelidir ve krem, jel veya çözelti halinde mevcuttur. Hem enflamatuar hem de enflamatuvar olmayan sivilcelerde yardımcı olabilirler. Retinoidlerle tedavi birkaç hafta içinde gözle görülür bir iyileşmeye neden olabilir.

Kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi yan etkiler oluşabilir. Retinoidler hamile veya emziren kadınlarda kullanım için onaylanmamıştır.

Topikal kullanım için diğer ürünler

Azelaik asit, ciltteki yağ bezlerinin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur ve sivilceyi iyileştirebilir. Antibakteriyel ve antiinflamatuar etkisi vardır. Olası yan etkiler kaşıntı ve yanma gibi cilt iritasyonlarını içerir.

Temizleyici tonerler ve kremler gibi birçok akne ürünü salisilik asit içerir. Bu maddenin ölü cilt hücrelerinin tıkanmış gözeneklerden uzaklaştırılmasıyla çalıştığına inanılmaktadır. Salisilik asit içeren ürünlerin sivilceyi azaltmaya yardımcı olup olmadığı açık değildir. Salisilik asit ayrıca kızarıklık, kuruluk ve soyulma gibi yan etkilere de sahip olabilir.

Benzer İçerik  Neden sürekli yorgun hissediyorum? Yorgunluk Nedenleri

Oral ilaçlar (Ağız yoluyla kullanılan ilaçlar)

Oral ilaçlar genellikle orta ila şiddetli aknesi olan kişilerde veya topikal tedavi yeterince büyük bir iyileşme sağlamadıysa düşünülür.

Antibiyotikler

Antibiyotik tabletler, birkaç hafta veya ay boyunca alındığında iltihaplı sivilcenin gelişmesine yardımcı olabilir.

Oral antibiyotiklerin baş dönmesi, sindirim problemleri ve döküntü gibi alerjik reaksiyonlar gibi yan etkileri olabilir. Tetrasiklin ve minosiklin adı verilen antibiyotikler hamile veya emziren kimseler için uygun değildir. Üç haftadan daha uzun süre minosiklini alan kişiler tedaviye başlamadan önce kan testine ve tedavi sırasında düzenli kan testlerine tabi tutulmalıdır. Bu, karaciğer, böbrek veya kan oluşumuyla ilgili herhangi bir sorunu en kısa sürede tespit etmek için yapılır.

Topikal antibiyotiklerde olduğu gibi, bakterilerin direnç kazanması ve çok sık kullanılırsa oral antibiyotiklerin çalışmayı durdurması riski vardır.

Hormonlar

Aknenin başlıca nedenlerinden biri androjen hormonunun daha yüksek seviyeleri veya artan duyarlılığıdır. Bazı hormon ürünleri androjen üretimini ve etkisini azaltarak daha iyi bir cilde yol açabilir.

Bazı hormon ürünleri, özellikle sivilce tedavisi için reçete edilebilir. Bu ilaçlar aynı zamanda doğum kontrol etkisine sahiptir. Almanya’da kız ve erkeklerde sivilce tedavisi için üç kombinasyon onaylanmıştır:

 • Ethinyl estradiol / cyproterone asetat
 • Etinil estradiol / klormadinon asetat
 • Ethinyl estradiol / dienoges

Orta ila şiddetli aknesi olan kadınlarda, bu hormon ürünleri genel etkiyi arttırmak için topikal bir tedavi ile birlikte kullanılır.

Doğum kontrol hapları gibi hormon ürünleri ise kontraseptif kullanım için tasarlanmıştır ve genellikle akne tedavisi için onaylanmamıştır. Ancak sivilce yapan kızlar ve kadınlar kontraseptif hapı kontrasepsiyon şekli olarak kullanıyorsa, sivilcelerini de olumlu yönde etkileyebilir. Bu ancak gerçekte, içinde östrojen ve progestin hormonları olan bir hap alırlarsa geçerlidir.

Hormon ürünleri ayrıca baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Derin ven trombozu riskini de arttırır – bazıları diğerlerinden daha fazla.

Retinoidler

Retinoid tabletler, sivilce tedavisi için en etkili ilaçlardır, ancak aynı zamanda en çok yan etkileri vardır. Bu nedenle, genellikle yalnızca diğer ilaçlar işe yaramadıysa kullanılır. Retinoid tabletler belirgin bir iyileşmeye yol açabilir veya sivilceyi tamamen temizleyebilir. Akne bazen bir süre sonra tekrar geri gelir.

Benzer İçerik  Erkeklere neden abdominal aort anevrizması taraması yapılıyor?

Retinoidler ciltte yağ üretimini azalttığından, onları alan kişilerin dudakları, derileri ve gözleri kuru olabilir. Diğer yan etkiler baş ağrısı, ağrılı eklemler ve sırt ağrısıdır. Aldığınız retinoidlerin dozu arttıkça, yan etkilerle karşılaşmanız daha olasıdır. Hamile ve emziren kadınlar retinoid almamalıdır.

Retinoidler sadece cinsel olarak aktif kadınlar için en az bir kontraseptif yöntem veya aynı anda iki tane kullanıyorlarsa tedavi seçeneği olarak kabul edilecektir. Örneğin, eğer hapı alıp, prezervatif kullanıyorlarsa, güvenli olmak için. Kadınlar, retinoid almayı bıraktıktan sonra en az dört hafta kontrasepsiyon kullanmaya devam etmelidir. Bunun nedeni retinoidlerin doğmamış bebeklere zarar vermesidir.

Birkaç yıl önce, izotretinoin almanın daha yüksek bir intihar riski yarattığına dair bir dizi rapor vardı. Bu bilimsel çalışmalarla doğrulanmadı. Yine de, eğer retinoid kullanıyorsanız, ruh halinizdeki olağandışı değişikliklere dikkat etmeniz ve varsa doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir. Her durumda, sivilce birisi için önemli bir sorunsa veya zihinsel sağlık sorunlarına neden olursa, tıbbi ve / veya psikolojik yardım istemek her zaman mantıklıdır.

Işık bazlı terapi

Topikal ve oral ilaçların yanı sıra, sivilceyi tedavi etmek için farklı ışık bazlı terapi türleri kullanılabilir. Genel olarak konuşursak, bu yaklaşımlar hakkında yeterince kaliteli araştırma yapılmamıştır.

Lazer tedavisi ve yoğun atımlı ışık tedavisi

Lazer tedavisi ve yoğun atımlı ışık tedavisinin iltihaplı sivilcede kısa süreli iyileşmeye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak bu tedavi yaklaşımlarının uzun vadeli yararları hakkında iyi bir araştırma eksikliği bulunmaktadır. Dolayısıyla, etkili oldukları kanıtlanmış diğer tedavilere alternatif olarak gösterilip gösterilmedikleri açık değildir.

Fototerapi

Fototerapi üzerine biraz daha araştırma yapıldı. Bu tedavi yaklaşımı, tıbbi gözetim altında cildin etkilenen bölgelerine UV ışığının parlamasını içerir. Bu sivilce bakterileri öldürmeye yardımcı olmak içindir. Araştırmalar, bu tedavinin en azından kısa vadede akneyi iyileştirebileceğini göstermektedir. Fototerapi, bronzlaşma yatağı kullanmakla aynı değildir.

Diğer tedaviler

Aknesi olan insanlar bazen ciltlerini iyileştirmeye çalışmak için tamamlayıcı veya alternatif ilaçlar kullanırlar. Bunlara bitkisel ve homeopatik ürünler, çay ağacı yağı ve arıtılmış arı zehiri gibi şeyler dahildir. Akne tedavisi için akupunktur, cupping ve özel masajlar da sunulmaktadır. Ancak bu ürünlerin veya yaklaşımların hiçbirinin henüz işe yaradığı kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/

Bir yanıt yazın