Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Kontakt Dermatit

Alerjik Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi) Nedir?

Bazı kimyasal veya bitkisel maddeler cildi tahriş edebilir. Kızarıklık, yanma veya kaşıntı, örneğin agresif temizlik maddelerine karşı normal cilt reaksiyonlarıdır.

Yine de, alerjik kontakt dermatit (bazen sadece “temas alerjileri” olarak adlandırılır) farklıdır. Burada bağışıklık sistemi normalde reaksiyona yol açmayacak olan bazı maddelere – bazen çok küçük miktarlara – aşırı tepki gösterir. Yaygın örnekler arasında bazı metaller, kokular ve lateks kauçuk bulunur.

Temas alerjileri ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Diğer birçok alerjiden farklı olarak, reaksiyon hemen gerçekleşmez, ancak bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Ve temas alerjileri, onları tetikleyen maddeyle tekrar tekrar temas etmenin bir sonucu olarak, uzun bir süre boyunca yavaş yavaş gelişir. Bazı insanlar artık eskisi gibi aynı işi yapmaya devam edemiyorlar.

Belirtileri

Kontakt alerjiler egzamaya (dermatit) neden olur. Tipik belirtiler şunlardır:

Ciddi alerjik reaksiyonlarda, cilt zarar görebilir ve kendini sıkı hissedebilir. Kabarcıklar da oluşabilir. Kabarcıklar patlarsa, cilt “ağlar” (sıvıyı sızar), kabuklar oluşur ve ardından pul pul dökülür.

İlk başta, belirtiler vücudun sadece tetikleyici ile temas eden bölgelerini etkiler. Bu genellikle eller, özellikle de ellerin parmakları ve sırtlarıdır. Sıkça etkilenen diğer bölgeler yüz (özellikle göz kapakları ve dudaklar), boyun, alt bacaklar ve ayaklardır. Alerjik cilt reaksiyonunun ciddiyeti, esas olarak, cildin hangi maddeyle temas ettiğine ve ne kadar süre ile bağlı olacaktır.

Temas alerjilerinde, alerjik reaksiyonlar daha sonra alerjenle (tetikleyici) temas etmeyen vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir.

Nedenleri

Genellikle temas alerjilerini tetikleyen maddeler şunlardır:

  • Metaller (örneğin nikel ve kobalt)
  • Lateks kauçuk
  • Yapıştırıcılar (örneğin sıvalardaki yapışkan maddeler)
  • Bitkiler (örneğin papatya ve arnika)
  • Kokular (ruj, parfüm ve sabun gibi kozmetik ürünlerinde)
  • Temizlik maddeleri ve solventler
  • Uçucu yağlar
  • Cilde uygulanan ilaçlar
Benzer İçerik  Spontan Bakteriyel Peritonit nedir?

Vücut zaten ilk kez temas ettiğinde tetikleyici (alerjen) ile savaşmak için antikorlar üretiyor. Bu, cilde tekrar temas ettiğinde cilde maddeye daha hassas tepki verir. Dikkat çeken semptomlar yalnızca maddeyle tekrar tekrar temas ettikten sonra ortaya çıkmaya başlar. Örneğin, kuaför saç boyaları veya perma çözeltileri gibi her gün temas ettikleri maddelere temas alerjileri geliştirebilir. Bazı insanlar genellikle alerjilere daha yatkındır. Daha kısa sürede temas alerjileri geliştirebilirler.

Yaygınlık

Tüm yetişkinlerin yaklaşık% 8’i temas alerjisine sahiptir . Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Kontakt alerjiler tüm meslek hastalıkları (işle ilgili) hastalıklarının% 10’undan sorumludur. Genellikle kuaförleri, güzellik uzmanlarını, bakım personelini, fırıncıları, ofis çalışanlarını, metal işçilerini ve duvarcıları etkiler.

Görünüm

Kontakt alerjiler genellikle yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Semptomlar tedavi edilirse ve tetikleyicilerden kaçınıyorsa sıklıkla kaybolur. Ancak temas alerjileri, kronik temas dermatitinde de gelişebilir. Daha sonra cilt ağrılı çatlaklarla birlikte kalın ve sertleşir.

Tanı

Birinin yalnızca semptomlara dayanarak temas alerjisi olup olmadığını belirlemek mümkün değildir. Ancak alerjik döküntüler genellikle başka şeylerin neden olduğu döküntülerden biraz farklıdır. Örneğin, şiddetli kaşıntı ve açıkça tanımlanmış kenarları olmayan bir kızarıklığın alerjik reaksiyon belirtileri olması daha olasıdır. Ve alerjik döküntüler genellikle vücudun çeşitli yerlerinde görülür.

Doktor, belirtilerin ortaya çıkmasından önceki günlerde hangi maddelerle temas kurduğunuzu ve geçmişte belirli maddelere tekrar tekrar maruz kalıp maruz kalmadığınızı soracaktır. Bunun gerçekten alerjik bir reaksiyon olup olmadığını anlamak için bir yama testi yapılabilir. Bu, bir ila iki gün boyunca sırtınıza yapışmış bir yama yardımıyla maddenin cildinize yerleştirilmesini içerir. Eğer yamanın olduğu yerde bir döküntü belirirse, muhtemelen bu maddeye karşı alerjiniz vardır. Yama testleri aslında temas alerjilerinin gelişmesine neden olabilir. Bu yüzden doktorun temas alerjileri hakkında iyi bilgilendirilmesi ve testte hangi maddelerin kullanılacağını seçerken dikkatli olması önemlidir.

Benzer İçerik  Yüksek Kolesterol

Tedavi

Alerjik cilt reaksiyonları genellikle steroid kremleri, merhemler veya solüsyonlarla tedavi edilir.

Ancak yapılacak en önemli şey, reaksiyonu tetikleyen maddeyle temastan kaçınmaktır. Mesela koruyucu eldivenler ve giysiler yardımcı olabilir.

İşyerinde maddeyle temastan kaçınmanın mümkün olmaması durumunda, kariyer değişikliği düşünülmelidir. İşle ilgili bir temas alerjiniz olduğuna inanılıyorsa, doktorunuzun işvereninize sorumluluk sigortasını bildirmesi iyi bir fikirdir. Sigorta, alerjinin işle ilgili olduğu kabul edilirse, koruyucu önlemlerin maliyetleri gibi belirli masrafları karşılayacaktır.

Kaynaklar

PubMed: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/ , Erişim tarihi: 13.03.2019

Bir cevap yazın