Siğiller: Nedir, neden olur ve nasıl geçer?

siğiller-nedir-nasıl-geçer-ilaçları

Siğiller neden olur?

Neredeyse her yerde var olan yaygın virüsleri suçlayabiliriz.

Ciltte siğiller göründüğünde, neden geliştiği bilinmeyen zararsız büyümeler olarak anlaşılabilir.

Ancak yaygın siğiller, insan papillomavirüsündeki veya HPV ailesindeki virüslerin neden olduğu ciltteki en üst kattaki bir enfeksiyondur. Virüs, cildin bu dış katmanına, genellikle küçük bir çizik yoluyla girdiğinde, derinin dış tabakasındaki kendi hücrelerimizin hızla büyümesine neden olur, siğil oluşturur.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde dermatolojik cerrahi ve kutanöz lazer ameliyatı profesörü olan dermatolog Conway Huang, MD “HPV her yerde bulunur.” diyor. Ellerimizi salladığınızda, kapı kollarını çevirirken veya klavyeye yazarken gibi yaptığımız işlerde hayatımız boyunca hepimiz bu virüsle temas kuruyoruz.

Bilim adamları 100’den fazla benzersiz virüs türü tespit ettiler. Ve çoğu insan hayatlarında ve genellikle ellerinde en az bir tane siğile sahip olacak.

Virüsün bazı formlarının ellerde siğillere neden olma olasılığı daha yüksektir. HPV’nin diğer formlarının genital siğile neden olma olasılığı daha yüksektir, ancak bazı virüs suşları her ikisine de neden olabilir.

Siğiller bulaşıcı mı? Bize nasıl bulaşır?

siğiller-nedir-nasıl-geçer-ilaçları
siğiller-nedir-nasıl-geçer-ilaçları

Herhangi bir cilt siğiliniz varsa, aylar önce de olsa, geçmişte siğil nedenli bir virüsle enfekte olduğunuz anlamına gelir.

Virüslerin hasar görmüş veya kesilmiş cilt ile temasa girdiklerinde, siğillere neden olma olasılığı daha yüksektir. Küçük bir tırnak yarası veya ısırma nedeniyle oluşan açıklık ile elde siğil meydana gelebilir. Benzer şekilde, tıraştan kaynaklanan kesikler ve lekeler enfeksiyona yol açabilir. Erkeklerde bu sakal alanlarında siğil meydana gelebilir. Kadınların ise genellikle bacaklarında görülürler.

Benzer İçerik  Koronavirüs (Covid-19) Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Neden bazı insanlarda daha fazla siğil oluşur?

Herkes siğile neden olan virüslerle karşılaştığında, neden bazılarında siğil oluşurken bazılarında olmaz?

Doktorlar emin değiller, ancak bazı bireylerin virüslerden daha fazla etkilendiği ve bazılarının siğillerin büyümesini önleyen bağışıklık sistemlerine sahip olduğuna inanıyorlar.

Örneğin çocuklar cilt siğillerini yetişkinlerden daha sık alırlar. Muhtemelen, bağışıklık sistemleri henüz yaşamları boyunca karşılaşacakları birçok insan papillomavirus suşuna karşı güçlü bir savunma oluşturmamıştır.

Ayrıca, bazı insanlar yaşamları veya işleri gereği virüslere yakalanma olasılığı daha yüksek olduğu için, bazı kişilerin genetik yapımları ve bağışıklık sistemleri onları cildin siğillerine neden olan virüslere karşı daha duyarlı hale getirir.

Aynı ailede birden çok kardeşte siğil görmek de sık görülür. Brodell, WebMD’ye verdiği demeçte, çocukken ciltte siğilleri olan kişilerin çocukları da ciltteki siğil virüslerine karşı oldukça hassastır.

Yine de, uzmanlar, ciltlerinde sıkça siğil görülen insanların bağışıklık sistemlerinde nelerin farklı olduğunu henüz tespit etmemiştir.

Siğiller nasıl geçer? Siğil çıkmasını nasıl önleyebiliriz?

Cildinizde sık siğil çıkan biriyseniz, siğillerin ortaya çıkmalarını önlemeye ve tedavi etmeye odaklanmak önemlidir.

Ciltte siğillerini önlemenin ilk yolu virüse dokunmaktan kaçınmaktır:

  • Ellerinizi iyice ve düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun.
  • Bir spor salonunda çalışıyorsanız, aletleri kullanmadan önce temiz bir havluyla temizlediğinizden emin olun.
  • Kendinizi spor salonu soyunma odasında kirlilikten koruyun ve kauçuk flip-floplar veya sandaletler giyerek duş yapın.

Ciltte siğilleri önlemenin ikinci yolu cildinizi mümkün olduğunca kesiksiz ve yarasız tutmaktır.

Parmaklarınızdaki siğillerden muzdaripseniz ve tırnağınızı yeme alışkanlığınız varsa alışkanlığınızı bırakmanız sizin için iyi oalcaktır. Ayrıca tıraş sırasında cildinizi kesmeyecek keskin bir ustura veya jilet kullanın. Makine kullanıyorsanız temizliğine dikkat edin.

Siğillerden kurtulmanın en iyi yolu nedir?

Eğer cildinizde siğil çıktığını farkederseniz çabuk davranmanız gerekir.

Benzer İçerik  Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

“Bir siğil gördüğünüzde en önemli şey derhal ortadan kaldırmaktır.” diyor uzmanlar. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Her siğil, daha sonra çıkacak olan siğillerin annesidir. Ondan hemen kurtulmak gerekir. Görülen tüm siğillerden daha fazla yayılmadan kurtulmak en iyi önlem yoludur.

Çoğu dermatolog, siğilleri kaldırmaya eczaneden alınan siğil ilaçlarıyla başlanmasını uygun bulur.

Genellikle evde tedaviyi denemenizi öneriyoruz. İlk önce salisilik asit veya temiz tırnak cilası veya bant veya virüsü boğan diğer herhangi bir yöntemle bunu yapabilirsiniz.

Bir reçetesiz satılan salisilik asit veya propan dondurma solüsyonu kullanmaya karar verirseniz, onu kullanmaya özen gösterdiğinizden emin olun. Yönergeleri yakından takip edin. Tüm siğilin alınması birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir.

Eğer siğilleriniz size duygusal veya fiziksel rahatsızlık veriyorsa, siğili dondurabilir, yakabilir, bağışıklık kazandıran ilaçlar kullananabilir veya bir dermatolog görünebilirsiniz.

Unutmayın; bir doktora gitmek her zaman en doğrusudur. Bu yazıda yazılanlar doktorların hemfikir olduğu konulardır. Ancak şüphedeyseniz ve herhangi başka bir rahatsızlığınız varsa yan etkiler meydana gelebilir. Lütfen siğilleri ortadan kaldırmaya yönelik yapacağınız çalışmaların hastalığınızla etkileşeceğini düşünüyorsanız, doktora gitmeden kendi başınıza birşey yapmayınız.


Kaynaklar;

Robert Brodell, MD, Warren, Ohio.

Conway Huang, MD, associate professor of dermatologic surgery and cutaneous laser surgery, University of Alabama at Birmingham.

 

Bir yanıt yazın