Mitoz Bölünme ve Evreleri

Bu yazıda, mitozun ne olduğuna, mitozun evrelerine, mitoz hatalarına ve mitozun klinik uygulamasına bakacağız. Ayrıca, mitozun her aşamasında hücre içinde neler olup bittiğini daha ayrıntılı olarak inceleyecektir. Mitoz bir hücre, iki özdeş yavru hücrelere bölündüğü, hücre döngüsünün bir parçasıdır. Her iki yeni, DNA‘nın hücre döngüsünün başlarında çoğalması nedeniyle aynı sayıda kromozomlara sahip olacaktır.

Mitoz, vücutta sürekli olarak hasar görmüş veya ölü hücreleri değiştirmek için gerçekleşen önemli bir süreçtir. Örneğin, cilt her 28 günde bir kendini tamamen değiştirecektir. Ölü ve hasarlı hücreler deriden kaybolacak ve yerine mitozdan oluşturulan hücreler geçecektir.

Doc tarafından. RNDr. Josef Reischig, CSc. (Yazarın arşivi) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 1 - Mitozun çeşitli evrelerinde hücrelerin mikroskop görüntüsü
Şekil 1 – Mitozun çeşitli evrelerinde hücrelerin mikroskop görüntüsü

Şekil 1 – Mitozun çeşitli evrelerinde hücrelerin mikroskop görüntüsü

Mitozun Evreleri

Profaz

Bu, mitozun ilk aşamasıdır. İlk olarak, faz boyunca, kromozom yoğunlaşması olarak bilinen bir işlem vardır. DNA replikasyonu sırasında genetik materyal gevşek bir şekilde kromatin olarak doludur. Bununla birlikte mitoz için, DNA’nın bir fazda daha kolay ayrılmasını sağlamak için daha sıkı bir şekilde paketlenmesi gerekir. Fazın başlangıcında, kromatin kromozomlara yoğunlaşmaya başlar. Her bir kromozom, genetik olarak özdeş iki kromatitten oluşur ve bir centromere ile birleştirilir.

Ek olarak, mitotik iğler oluşmaya başlar . Mitotik iğler, kromozomların düzenlenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olan mikro tüplerden yapılmış yapılardır. İğler, merkezcil olarak bilinen bir organelden kaynaklanır. Mitozdaki her bir hücrenin iki centrozomu vardır. Faz sırasında sentrozomlar zıt yönlerde ayrılmaya başlar .

Kelvinsong (Kendi çalışması) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 2 - Profaz
Şekil 2 – Profaz

Prometafaz

Bu aşamada kromozomlar kompakt hallerine kadar yoğunlaşmayı bitirir. Nükleer zarf, mitotik iğlerin kromozomlara bağlanmasına izin vererek bozulmaya başlar. Mitotik iğler, kinetochore adı verilen bir alana bağlanır. Kinetochore, her bir kardeş kromatidde centromere bölgesidir. Kardeş kromatitler, ters centrozomdan kaynaklanan iğlere tutturulmuştur.

Kelvinsong (Kendi çalışması) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 3 - Prometafaz
Şekil 3 – Prometafaz

Metafaz

Bu aşamada, kromozomlar metafaz plakası olarak bilinen teorik bir çizgiye hizalanır. Ayrıca, sentrozomların her ikisi de şimdi kendilerini hücrenin zıt uçlarına yönlendirmiştir. Önemli olarak, bu aşamada hücre, tüm kromozomların metafaz plakası boyunca, kinotokları doğru şekilde tutturulduklarında hizalandığını kontrol edecektir. Bu, kardeş kromatitlerin iki kız hücre arasında eşit bir şekilde bölünmesini sağlamaya yardımcı olur. Hizalamada veya iş mili bağlantısındaki bir hata, sorun çözülene kadar hücrenin durmasıyla sonuçlanacaktır.

Kelvinsong (Kendi çalışması) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 4 - Metafaz

Şekil 4 – Metafaz

Anafaz

Bu aşamada kardeş kromatitler hücrenin karşıt uçlarına çekilir. İğ liflerinin uzunluğu azalır, bu da kromatitleri merkezden ayırır. Bu iş miline ilave etmek için, kromatitlere bağlı olmayan lifler, hücreyi bölünmeye hazırlamak için hücreyi uzatacaktır.

Kelvinsong (Kendi çalışması) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 5 - Anaphase

Şekil 5 – Anafaz

Telofaz

Bu aşamada hücre uzamış ve neredeyse bölünme bitmiştir. Hücre benzeri özellikler, iki çekirdeğin (her hücre için bir tane) yenilenmesi gibi yeniden ortaya çıkmaya başlar. Kromozomlar dekondenleşir ve mitotik iğler lifler parçalanır.

Kelvinsong (Kendi çalışması) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Şekil 5 - Telofaz ve Sitokinez
Şekil 5 – Telofaz ve Sitokinez

Şekil 6 – Telophase ve Sitokinez

Sitokinez

Bu, iki yeni hücre oluşturmak için sitoplazmanın bölünmesidir. Bu aşama aslında hem anafaz hem de telopafta başlar, ancak telopaf sonrasına kadar bitmez. İki hücreyi ayırmak için, bir protein halkası (aktin halkası), bir kırışık (bölünme karması) boyunca sitoplazmayı sıkıştırır . Bu, sitoplazmayı iki hücre arasında eşit olarak böler.

Benzer İçerik  Elektrokardiyogram (EKG) Nedir? Derivasyonlar Nedir?

Mitoz Bölünme Hataları

Mitozda hatalar genellikle metafaz sırasında ortaya çıkar. Genellikle bu, metafaz plakası boyunca yanlış hizalamadan kaynaklanır veya mitotik iğlerin kinetokorlardan birine bağlanmalarında bir başarısızlık vardır. Bu, eşit hücrelerin kromozom dağılımına sahip olmalarına neden olabilir – çok fazla olan bir hücre ve çok az olan bir hücre.

Bir kromozomu eksik olan hücre genellikle ölür, ancak ekstra kromozomlu hücre sorunlara neden olabilir. Ekstra kromozom, hücre büyümesini destekleyen genler taşırsa, bu kansere yol açabilir. Kanser mekanizmasının birçok koşul gerektirdiğini ve kendi başına fazladan bir kromozomun eklenmesinin kanser oluşturmak için yetersiz olacağını belirtmekte fayda vardır. Ekstra bir kromozom sahibi olmak, kanserin en yaygın sebebi değildir, ancak nadir bir olasılıktır.

Bir yanıt yazın