Narkolepsi

Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi, aşırı gündüz uyuşukluk ve ani uyku saldırılarıyla karakterize kronik bir uyku bozukluğudur. Narkolepsisi olan kişiler genellikle, durum ne olursa olsun, uzun süre uyanık kalmakta zorlanırlar. Narcolepsy günlük rutininizde ciddi sorunlara neden olabilir.

Bazen, narkolepsi, kas kontrolünün zayıflamasına ve kaybına yol açan ani bir kas tonusu kaybı (katapleksi) ile birlikte olabilir. Katapleksi genellikle güçlü bir duygu tarafından tetiklenir, genellikle kahkahalar.

Narkolepsi, tedavisi olmayan kronik bir durumdur. Bununla birlikte, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir. Diğerlerinden destek – aile, arkadaşlar, işveren, öğretmenler – narkolepsi ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Belirtiler

Narkolepsi semptomları genellikle 10 ila 25 yaşları arasında başlar. İlk birkaç yıl boyunca daha da kötüye gidebilir ve daha sonra yaşamaya devam edebilirler. İçerirler:

 • Aşırı gündüz uyku hali. Narkolepsisi olan insanlar her zaman, her yerde, uyarmadan uykuya dalarlar. Örneğin, çalışırken veya arkadaşlarla konuşurken aniden başını sallayabilirsin. Uyanmadan ve yenilenmiş hissetmeden önce birkaç dakika veya yarım saate kadar uyuyabilir, ancak sonunda tekrar uyuyabilirsiniz.Ayrıca gün boyunca azalmış uyanıklık yaşayabilirsiniz. Aşırı gündüz uykululuk genellikle ortaya çıkan ilk semptomdur ve çoğu zaman en sorunludur, bu da konsantre olmanız ve tam olarak işlev görmenizi zorlaştırır.
 • Ani kas tonusu kaybı. Katapleksi (KAT-uh-plek-see) olarak adlandırılan bu durum, hışırtılı konuşmadan, çoğu kasın tamamının zayıflığına kadar bir dizi fiziksel değişikliğe neden olabilir ve birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir.Katapleksi kontrol edilemez ve yoğun kahkahalarla tetiklenir, genellikle kahkaha ya da heyecan gibi olumlu olanlar, ama bazen korku, sürpriz ya da öfke gibi. Örneğin, başınız kontrolsüz bir şekilde düşebilir veya güldüğünüzde dizleriniz aniden çatlayabilir.

  Narkolepsisi olan bazı insanlar yılda sadece bir ya da iki katapleksi ile karşılaşırlar, diğerlerinde ise günde çok sayıda bölüm vardır. Narkolepsi olan herkes katapleksi deneyimlemez.

 • Uyku felci. Narkolepsisi olan kişiler genellikle uykuya daldıkları sırada veya uyanıkken hareket etme veya konuşmada geçici bir yetersizlik yaşarlar. Bu bölümler genellikle kısadır – birkaç saniye veya dakika sürmektedir – ancak korkutucu olabilir. Durumun farkında olabilirsiniz ve size neler olduğunu kontrol etmemiş olsanız bile, sonradan hatırlamada zorluk çekmeyebilirsiniz.Bu uyku felci, normal göz hareketleri (REM) uykusu sırasında normalde ortaya çıkan geçici felç tipini taklit eder. REM uykusu sırasında bu geçici hareketsizlik, vücudunuzun rüya aktivitesini etkilemesini engelleyebilir.

  Bununla birlikte, uyku felci olan herkes narkolepsi değildir. Narkolepsi olmayan birçok insan, özellikle genç erişkinlerde bazı uyku felci vakaları yaşar.

 • Halüsinasyonlar. Bu halüsinasyonlar uyanıklık durumunda ortaya çıkarlarsa uykusuzluk ve hipnopompik varsanılar düştüklerinde ortaya çıkarlarsa hipnogogik halüsinasyonlar olarak adlandırılırlar. Özellikle canlı ve korkutucu olabilirler çünkü rüya görmeye başladığınızda yarı uyanık olabilirsiniz ve hayallerinizi gerçeklik olarak deneyimleyebilirsiniz.

Diğer özellikleri

Narkolepsisi olan kişiler, obstrüktif uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarına da sahip olabilirler; bu durum, solunumun başladığı ve gece boyunca durduğu, huzursuz bacak sendromu ve hatta uykusuzluk halidir. Narkolepsisi olan insanlar, geceleri onların hayallerini, kollarını sallayarak ya da tekmeleyerek ve çığlık attırarak da etkileyebilirler.

Bazı uyku atak atakları kısa sürüyor, saniyeler sürüyor. Narkolepsi olan bazı kişiler bu kısa bölümler sırasında otomatik davranışlar yaşarlar. Örneğin, normalde yazdığınız, yazarak veya sürerek yaptığınız bir görevi gerçekleştirirken uykuya dalabilirsiniz ve uykudayken de çalışmaya devam edebilirsiniz. Uyandığında, ne yaptığını hatırlayamıyorsun, ve muhtemelen bunu iyi yapmadın.

Nedenler

Narkolepsi kesin nedeni bilinmemektedir. Birçok sebep olabilir. Narkolepsi hastalarının çoğunun kimyasal hipokretin düzeyleri düşüktür (hi-poe-KREE-tin). Hipokretin, beyninizde uyanıklığı ve REM uykusunu düzenlemeye yardımcı olan önemli bir nörokimyasaldır.

Hipokretin seviyeleri, katapleksi yaşayanlarda özellikle düşüktür. Tam olarak beyindeki hipokretin üreten hücrelerin kaybına neden olan şey bilinmemektedir, ancak uzmanlar bunun otoimmün reaksiyondan kaynaklandığından şüphelenmektedir.

Araştırma, H1N1 virüsüne (domuz gribi) maruz kalma ile olası bir ilişkiyi ve şu anda Avrupa’da uygulanan belirli bir H1N1 aşısı biçimini göstermektedir. Virüsün narkolepsiyi doğrudan tetikleyip tetiklemediği veya virüsün maruz kalmasının birisinin narkolepsi geçirme olasılığını artırıp artırmadığı henüz bilinmemektedir.

Bazı durumlarda, genetik bir rol oynayabilir.

Normal uyku şekli ve narkolepsi

Uykuya dalmanın normal süreci, hızlı olmayan göz hareketi (NREM) uyku denilen bir faz ile başlar. Bu aşamada, beyin dalgalarınız önemli ölçüde yavaşlar. NREM uykusundan bir saat sonra, beyin aktiviteniz değişir ve REM uykusu başlar. REM uykusu sırasında çoğu rüya görülür.

Bununla birlikte, narkolepside, gece ve gündüz NREM uykusu yaşamadan aniden REM uykusuna girebilirsiniz. Katapleksi, uyku felci ve halüsinasyonlar gibi REM uykusunun bazı özellikleri, narkolepsi hastalarında uyanıklık veya uyuşukluk sırasında ortaya çıkar.

Komplikasyonlar

Durumun genel yanlış anlaşılması

Narkolepsi, profesyonel ve kişisel olarak sizin için ciddi sorunlara neden olabilir. Diğerleri seni tembel ya da uyuşuk olarak görebilir. Performansınız okulda veya işte acı çekebilir.

Samimi ilişkiler ile girişim

Aşırı uykululuk düşük cinsel dürtü veya iktidarsızlığa neden olabilir ve narkolepsi olan insanlar da seks yaparken uyuyabilirler. Öfke ya da sevinç gibi yoğun duygular, kataplil gibi bazı narkolepsi belirtilerini tetikleyerek, etkilenen insanların duygusal etkileşimlerden çekilmesine neden olabilir.

Fiziksel zarar

Uyku atakları narkolepsi hastalarına fiziksel zarar verebilir. Sürüş sırasında bir saldırıda bulunursanız, trafik kazası riskiniz artar. Yiyecek hazırlarken uyuyakalırsanız, kesilme ve yanma riskiniz artar.

Şişmanlık

Narkolepsi olan kişilerin fazla kilolu olma olasılığı daha yüksektir. Kilo alımı, ilaçlar, hareketsizlik, tıkınırcasına yeme, hipokretin eksikliği veya faktörlerin bir kombinasyonu ile ilişkili olabilir.

Teşhis

Doktorunuz, gündüz aşırı uyku hali ve ani kas tonusu kaybına (katapleksi) bağlı olarak narkolepsi ön tanısı koyabilir. İlk tanıdan sonra, doktorunuz daha fazla değerlendirme için sizi bir uyku uzmanına yönlendirebilir.

Resmi tanı, uyku uzmanlarının uykunuzu derinlemesine analiz ettikleri bir uyku merkezinde gece boyunca kalmayı gerektirebilir. Narkolepsi tanısı koyma ve şiddetini belirleme yöntemleri şunlardır:

 • Uyku tarihi. Doktorunuz detaylı bir uyku hikayesi isteyecektir. Tarihin bir kısmı, uyku derecenizi ölçmek için bir dizi kısa soru kullanan Epworth Uykululuk Ölçeğini doldurmayı içerir. Örneğin, belli bir ölçekte, öğle yemeğinden sonra oturmak gibi belirli durumlarda ne kadar büyük bir olasılıkla uyuyacağınızı gösterir.
 • Uyku kayıtları. Uyku düzeninizin ayrıntılı bir günlüğünü bir veya iki hafta tutmanız istenebilir, bu nedenle doktorunuz uyku düzeninizin ve uyanıklığınızın nasıl olduğunu karşılaştırabilir.Çoğu zaman, bu uyku günlüğüne ek olarak, doktor size bir actigraph giymenizi isteyecektir. Bu cihaz, bir kol saatinin görünüşüne ve hisine sahiptir. Aktiviteyi ve dinlenme sürelerini ölçer ve nasıl ve ne zaman uyuyacağınıza dair dolaylı bir ölçü sağlar.
 • Polisomnografi. Bu test, kafa derinize yerleştirilen elektrotları kullanarak uyku sırasında çeşitli sinyalleri ölçer. Bu test için, bir tıbbi tesiste bir gece geçirmeniz gerekir. Test, beyninizin (elektroensefalogram) ve kalbin (elektrokardiyogram) elektriksel aktivitesini ve kaslarınızın (elektromiyogram) ve gözlerin (elektro-okülogram) hareketini ölçer. Ayrıca nefesinizi de izler.
 • Çoklu uyku gecikme testi. Bu muayene, gün boyunca uykuya dalmanın ne kadar sürdüğünü ölçer. Dört veya beş uyuz almanız istenecek, her iki nap iki saat arayla. Uzmanlar uyku düzeninizi gözlemleyecektir. Narkolepsisi olan insanlar kolayca uyuya kalır ve hızlı göz hareketine (REM) hızlıca girerler.

Bu testler ayrıca doktorların belirti ve semptomlarınızın diğer olası nedenlerini dışlamalarına yardımcı olabilir. Uyku apnesi gibi diğer uyku bozuklukları, aşırı gündüz uykulluğuna neden olabilir.

Tedavi

Narkolepsi için tedavi yoktur, ancak ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.

İlaçlar

Narkolepsi ilaçları şunlardır:

 • Uyarıcılar. Merkezi sinir sistemini harekete geçiren ilaçlar, narkolepsi hastalarının gün boyunca uyanık kalmasına yardımcı olan temel tedavidir. Doktorlar genellikle ilk olarak narkolepsi için modafinil (Provigil) veya armodafinil (Nuvigil) kullanmayı denerler çünkü yaşlı uyarıcılar kadar bağımlılık yapmazlar ve sıklıkla yaşlı uyarıcılarla ilişkili yüksek ve düşükleri üretmezler. Modafinil’in yan etkileri nadirdir, ancak baş ağrısı, mide bulantısı veya ağız kuruluğu içerebilir.Bazı insanlar metilfenidat (Aptensio XR, Concerta, Ritalin) veya çeşitli amfetaminlerle tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu ilaçlar çok etkilidir ancak bazen sinir ve kalp çarpıntısı gibi yan etkilere neden olabilir ve bağımlılık yapabilir.
 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs) veya serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler). Doktorlar sıklıkla REM uykusunu baskılayan bu ilaçları, katapleksi, hipnogojik halüsinasyonlar ve uyku felci semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için reçete ederler. Bunlar fluoksetin (Prozac, Sarafem, Selfemra) ve venlafaksin (Effexor XR) içerir. Yan etkiler kilo alımı, cinsel işlev bozukluğu ve sindirim problemlerini içerebilir.
 • Trisiklik antidepresanlar. Protriptilin (Vivactil), imipramin (Tofranil) ve klomipramin (Anafranil) gibi bu eski antidepresanlar katapleksi için etkilidir, ancak birçok kişi ağız kuruluğu ve sersemlik gibi yan etkilerden şikayetçidir.
 • Sodyum oksibat (Xyrem). Bu ilaç katapleksi için oldukça etkilidir. Sodyum oksibat, narkolepside sıklıkla kötü olan gece uykusunun gelişmesine yardımcı olur. Yüksek dozlarda, gündüz uykululuk kontrolüne yardımcı olabilir. İki dozda, biri yatmadan önce ve bir ila dört saat sonra alınmalıdır.Xyrem mide bulantısı, yatak ıslatma ve uyku yürüyüşünün kötüleşmesi gibi yan etkilere sahip olabilir. Diğer uyku ilaçları, narkotik ağrı kesiciler veya alkol ile birlikte sodyum oksibat almak, nefes alma, koma ve ölüm zorluğuna yol açabilir.

Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi başka sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuza, diğer durumlarınız için aldığınız ilaçların narkolepsi için alınan ilaçlarla nasıl etkileşime girebileceğini sorun.

Alerji ve soğuk ilaçlar gibi belirli reçetesiz ilaçlar uyuşukluğa neden olabilir. Narkolepsi varsa, doktorunuz muhtemelen bu ilaçları kullanmamanızı tavsiye edecektir.

Narkolepsi için araştırılan yeni tedaviler hipokretin replasmanı, hipokretin gen tedavisi ve immünoterapiyi içerir, ancak klinik uygulamada bulunmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Yaşam tarzı değişiklikleri narkolepsi semptomlarının yönetiminde önemlidir. Bu adımlardan yararlanabilirsiniz:

 • Bir programa bağlı kal. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte uyu ve uyan.
 • Şekerleme yapmak. Gün boyunca düzenli aralıklarla kısa bayramlar planlayın. Gün içinde stratejik zamanlarda 20 dakika süren naplar canlandırıcı olabilir ve bir ila üç saat arasında uykuyu azaltabilir. Bazı insanlar daha uzun boşluklara ihtiyaç duyabilir.
 • Nikotin ve alkol kaçının. Bu maddeleri, özellikle geceleri kullanarak, belirti ve semptomlarınızı kötüleştirebilir.
 • Düzenli egzersiz alın. Orta, düzenli egzersiz yatmadan önce en az dört ila beş saat gündüz daha uyanık hissetmenize ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın