Sosyal Medya

Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir


netter-anatomi-atlası-pdf-indir
Bumerang - Yazarkafe

Döküman

Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir

Netter İnsan Anatomisi Atlası ilk kez 1989 yılında basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Nettrr Collection’dan alınmıştır. Tüm dünyada 11 dile çevrilen atlas, tıp ile ilgilenen pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading...

Netter Anatomi Atlası

netter-anatomi-atlası-pdf-indir

netter-anatomi-atlası-pdf-indir

Resim olarak taratılmıştır ve tamamen nettir.

Yayım tarihi: 10/2015

Çevirmen: Prof. Dr. Meserret Cumhur

Cilt/Sayfa Sayısı: 1 adet ciltsiz normal kapaklı / 568 sayfa

Baskı Sayısı: 6

Frank H. Netter kimdir?

Frank H. Netter (d. 25 Nisan 1906, New York – ö. 17 Eylül 1991), ABD’li ressam, tıp doktoru ve tıp ressamı. “Tıbbın Mikelanjı” olarak da anılıyordu.

Frank H. ‘in resimlediği “Clinical Symposia” kitapçıklarından 1957 yılının Eylül/Ekim ayına ait bir sayı görülüyor. Bu sayının konusu “Hipertansiyon”.

Doktor olmadan önce resim sanatı üzerine profesyonelce çalışmış olan Nettrr aynı zamanda “New York Tıp Akademisi”nin de bir üyesiydi ve onlarca bilim ödülüne layık görülmüştü. 1933’te New York Üniversitesi Tıp fakültesini bitirdi ve resim sanatındaki becerisini hemen tıp alanına da uyarladı ve akabinde 1940’lı yıllarda Ciba ilaç firması adına “Clinical Symposia” serisi adıyla küçük kitapçıklar resimlemeye başladı. Her bir fasikülü belli bir hastalığa ya da tıbbi, fizyolojik, anatomik ya da patolojik bir olguya ayrılmış olan bu kitapçıklar ilaç firmasının dağıtım olanaklarıyla bütün dünya doktorlarına kısa sürede ulaştı.

Çok sayıda renkli ve gerçekçi çizimlerle bezeli bu kitaplar kuru tekstlere oranla çok daha çabuk kavranıyor ve zevkle okunabiliyordu. Bu kitaplar çoklarına da hekimliği sevdirmiştir. Seri çok rağbet görünce firma bu kez bu çizimleri genişletip tasnif ederek “CIBA Collection of Medical Illustrations” adı altında bir kitap serisi haline getirdi (Bu seri Türkiye’de kısaca “Netter Atlasları” olarak anılır). 8 volüm (13 cilt) halindeki bu yeni seri, küçük boyuttaki ‘Symposia’ kitapçıklarına kıyasla çok daha büyük boyutlu ve hacimli ciltlerden oluşuyordu.

Clinic Symposia

“Clinical Symposia” başlığını taşıyan bu küçük kitapçıklar halâ öğreticiliklerinden bir şey kaybetmedikleri için doktorlar arasında elden ele dolaşmakta, bu kitaplardan yapılmış alıntılar da yine aynı şekilde sayısız tıp kitabında kullanılagelmektedir. Bu kitapçıklar 1990’lı yılların sonuna kadar yeni baskılar yapmıştır ve ilaç tanıtımcıları tarafından günümüzde bile doktorlara dağıtılmaya devam etmektedir.

Nettrr çizimleri, sadece estetik açıdan değil aynı zamanda bilgi içeriği açısından da değerlendirilmektedir. 1949’da Dr.Netter’in vurguladığı gibi “Bir konuyu aydınlatmak, çizimin en büyük hedefidir. Güzel boyanıp boyanmadığı önemli değildir. Önemli olan konuyu açığa kavuşturmasıdır. Eğer bir çizim medikal bir konuya açıklık getiremiyorsa çizim olarak hiçbir değeri yoktur.” Dr.Nettrr’in planlaması, anlayışı, bakış açısı ve yaklaşımları çizimlerinin içinde saklıdır. Çizimlerini bilimsel açıdan değerli kılan da budur.

Hekim ve sanatçı Dr. Frank H.Netter, 1991 yılında hayata veda etti.

Netter atlasları

Dr.Netter’in çalışmaları, tıbbi konuların çizim kullanılarak öğretilmesine en iyi örneklerden bir tanesidir. Dr.Netter tarafından çizilen ve 20.000’den fazla şekil içeren 13 ciltlik “Nettrr Collection of Medical Illustrations”, şu ana kadar basılanların içinde en bilinen medikal çalışmadır.’Netter İnsan Anatomisi Atlası’ ilk kez 1989 yılında basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Nettrr Collection’dan alınmıştır. Tüm dünyada 11 dile çevrilen atlas, tıp ile ilgilenen pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kısaca “Netterr atlasları” olarak da anılan 13 ciltlik “CIBA Collection of Medical Illustrations” şu kitaplardan oluşmaktadır:

  • Volume 1 – Sinir sistemi (2 cilt)
  • Volume 2 – Üreme sistemi
  • Volume 3 – Sindirim sistemi (3 cilt)
  • Volume 4 – Endokrin sistem
  • Volume 5 – Kalp
  • Volume 6 – Böbrekler, üreterler ve mesane
  • Volume 7 – Solunum sistemi
  • Volume 8 – İskelet ve kas sistemi (3 cilt)

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

TIP DERS NOTLARI, KİTAPLARI VE PDF ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN!

Bu site, DMCA dijital telif haklarina uygundur. Bize ait olmayan dosyaları veya sahibinin izni olmadan dosyaları saklamıyoruz. Dosyalar sitemizde barındırılmamaktadır. Paylaşımlar sadece eğitim amaçlıdır. Ayrıca, sitemizden DMCA telif hakkı ihlaline yönlendiren bağlantılar da bulunmaklinik immunolojinin temellerimaktadır.

Bu kitabın size ait olduğunu düşünüyorsanız ve yayından kaldırmak istiyorsanız, lütfen Bize ulaşın.

Tüm kitapların ve dökümanların PDF linkleri bulunmakta. Ancak istek sırasın göre ekleme yapıyoruz. Yorum bölümünden eklenmesini istediğiniz kitabı yazın.

Sıradaki Kitap Durumu: Sırada Kitap Yok. Hemen Yorumda eklenmesini istediğin kitabı yaz, ekleyelim!

Özet
Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir
İçeriğin Adı
Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir
Açıklama
Netter İnsan Anatomisi Atlası ilk kez 1989 yılında basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Nettrr Collection'dan alınmıştır. Tüm dünyada 11 dile çevrilen atlas, tıp ile ilgilenen pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Netter İnsan Anatomisi Atlası 5. Baskı Türkçe Pdf İndir.
Yazar
Yayınlayan
Tıp Akademi
tipakademi.com
Okumaya Devam Et
Reklam
Sevebilirsiniz:

Tıp eğitimine katkıda bulunabilecek materyalleri ve sağlıklı yaşamak için günlük hayatta kulanabileceğimiz ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yorum

3 Comments

 1. DROFA

  Ocak 23, 2018 at 4:52 pm

  Gönderildi.

 2. Gmz

  Ocak 18, 2018 at 7:31 pm

  Netter ve biyokimya pdf lütfen

 3. Mehmet

  Ocak 18, 2018 at 6:26 pm

  Gönderirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla: Döküman

En Üst