Sivilce (Akne) Nedenleri Nelerdir? Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nedenleri, Sivilce nasıl geçer?

Sivilce Nedir?

Çoğu genç bir noktada sivilce yaşayacak. Bazılarında kısa süre sonra tekrar kaybolan birkaç küçük sivilce var. Diğerleri daha şiddetli, kalıcı ve açıkça görülebilir sivilce gelişir. Bu özellikle ergenlik döneminde çok üzücü olabilir.

Ancak, sence ihtiyaç duyulmasına rağmen sivilce konusunda yapılabilecekler var. Bu bilgi gençlerde ve genç erişkinlerde “ortak” sivilce veya sivilce vulgaris olarak bilinen sivilce hakkındadır.

Belirtiler

Sivilce şiddeti biraz değişebilir. Doktorlar hafif, orta ve şiddetli akne biçimlerini ayırt eder. Ayrıca iltihaplı ve iltihaplı olmayan akne türleri de vardır. Enflamatuar olmayan sivilce, çoğu insanın “sivilce” yerine “sivilce” veya “siyah nokta” olarak adlandırdığı daha hafif bir türdür.

Normal sivilcelerden farklı olarak, sivilce daha uzun bir süre boyunca gelişir ve daha uzun süre kalır. Bazen küçük kırmızı izler veya izler kalır. “Normal” sivilce genellikle hızlı bir şekilde oluşur ve daha sonra kısa süre sonra tekrar gider.

  • Hafif akne: Hafif akne olan kişilerde komedonlar (siyah nokta veya beyaz nokta) vardır. Bunlar ciltte tıkanmış gözeneklerdir. Siyah noktaların koyu renginin kirle hiçbir ilgisi yoktur: Karanlık görünürler çünkü bu tür siyah nokta “açıktır” ve deri pigment melanin havadaki oksijenle reaksiyona girer. Whiteheads kapalı ve beyaz veya sarımsı bir kafa var. Yağ arttıkça, bakterilerin çoğalması ve enflamatuar sivilceye yol açması olasılığı da artar. Akne, eğer sadece birkaç sivilce varsa veya sadece küçük olanlar varsa, “sivilce” olarak kabul edilir.
  • Ilımlı sivilce: Ilımlı sivilce olan insanlar belirgin şekilde daha fazla sivilce var. İltihaplı sivilce “papüller” (küçük şişlikler) veya “sivilceler” (sarı irinlerle doldurulur) olarak adlandırılır.
  • Şiddetli sivilce: Şiddetli sivilce biçimlerine sahip kişilerde ciltlerinde nodüllerin yanı sıra çok sayıda papül ve püstül bulunur. Bu nodüller genellikle kırmızımsı ve acı vericidir. Sivilce iz bırakabilir.

Sivilce Nedenleri

Ergenlik döneminde, çocuğun bedeni bir yetişkinin bedenine dönüşür. Bu değişiklik androjen gibi hormonlar tarafından düzenlenir. Androjen, kızlarda – ergenlik döneminde daha büyük miktarlarda yapılan bir erkek cinsiyet hormonudur. Yaptığı şeylerden biri cildinizi daha fazla yağ üretmektir.

Yağ bezleri de dahil olmak üzere sağlıklı derinin yapısı

Deride yapılan yağ, sebum olarak adlandırılır ve yağ bezleri adı verilen yağ bezlerinde üretilir. Sebum cildi korur ve nemlendirilmesinde yardımcı olur. Ancak, gözeneklerin açılışında bir ölü hücre tabakası oluşursa, sebum gözenekten ayrılamaz. Yağ bezinde birikir ve siyah veya beyaz baş gelişir. Bu iltihaplanırsa sivilce haline gelir (sivilce veya lekeler de denir). Akne, cilt, yüz, göğüs, sırt ve omuzlar gibi yağ bezlerinin daha fazla olduğu bölgelerde gelişir.

Benzer İçerik  Ramazan'da Vücut Geliştirmek ve Kas İçin En İyi Egzersizler

Gençlerin sivilce yaşamalarının ana nedeni, bedenlerinin ergenlik döneminde androjen hormonunun daha fazlasını almasıdır. Hormon seviyeleri düştükten sonra, genellikle yirmili yaşlarının başında, sivilce genellikle kendi kendine geçer. Ancak tüm gençlerin sivilceleri yoktur. Bu nedenle, genetik faktörler ve bağışıklık sistemi gibi başka şeylerin de rol oynadığına inanılmaktadır.

Sivilce gelişimi

Risk Faktörleri

Sivilceyi neyin daha muhtemel hale getireceğine dair birçok teori var. Bu fikirlerin bazıları bilimsel kanıtlarla desteklenir, ancak çoğu değildir. Örneğin, insanlar bazen düzgün bir şekilde yıkanmamanın sivilce verdiğini veya daha da kötüleştiğini söylüyor. Bunun doğru olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak bunun gibi iddialar gençleri suçlu hissettirebilir çünkü sivilcelerini suçlamaları gerektiğine inanırlar.

Bazı insanlar çikolata, et veya süt ürünleri gibi belirli yiyecekleri yerse sivilcelerinin daha da kötüleştiğini düşünüyor. Diyetin sivilce üzerindeki etkisine dair bir takım bilimsel araştırmalar yapılmış, ancak insanların ne yedikleri ile sivilce gelişme olasılığı arasında bir bağlantı bulamadılar.

Nemlendirici kremler veya cilt gözeneklerini tıkayabilecek yağlar gibi bazı cilt bakım ürünleri akneleri daha da kötüleştirebilir. Cildinizi çok sert ovalamak veya siyah nokta sıkmak da olumsuz bir etkiye neden olabilir.

Bazı insanlar sivilcelerinin stresli olduklarında daha da kötüleştiğini bildirmektedir. Bilimsel çalışmalar ayrıca burada bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Sigara ve sivilce arasında bir bağlantı olup olmadığı açık değildir.

Hormonlar sadece vücut tarafından üretilmez. Bazen ilaçlarda ve diğer ürünlerde bulunurlar. Örneğin, bazı hormon tedavileri akneye neden olabilir veya daha kötü hale getirebilir. Bunlar arasında anabolik maddeler (kas büyümesini artıran ilaçlar) ve steroidler gibi ilaçlar ve ayrıca epilepsi tedavisi için bazı ilaçlar bulunur.

Yaygınlık

Sivilce çıkması normal bir durum mu? Aslında evet, Herkeste sivilce çıkar. Sivilce gençlerde en sık görülen cilt durumudur. Ergenlik döneminde çoğu insan bir dereceye kadar sivilce yaşayacaktır. 100 gençten yaklaşık 15 ila 20’sinde orta ila şiddetli akne vardır. Erkeklerde kızlardan daha sık görülür.

Benzer İçerik  Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Görünüm

Sivilceler genellikle 20 yaşlarında kendi başlarına temizlenirler, ancak bazı insanlarda 30 yaşın üzerindeyken hala sivilceleri olabilir. Yara izleri veya kırmızı izler bırakabilir (koyu tende kahverengimsi lekeler).

Etkileri

Sivilce, özellikle şiddetli ise yara izine neden olabilir. Yaralar iyileşince bazen izler oluşur. Aknenin yol açtığı yaralar derinin daha derin katmanlarında bulunur. Çok farklı şekillerde iyileşirler: Bazı insanların neredeyse hiç farkedilmeyen küçük, yassı izleri varken, diğerleri yüzlerinde açıkça görülebilen girintili izleri (“iz izleri”) vardır. Akne izleri aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

  • Atrofik skarlar: Bir sivilce yarası düzgün iyileşmezse, yeterli miktarda bağ dokusu oluşmaz. Yara daha sonra çevredeki dokunun altından oluşur ve ciltte bir diş kabarcığı oluşturur. Sivilcelerini sıkmayan insanların bu izleri alma olasılığı daha düşüktür.
  • Hipertrofik yara izleri: Bu kabarık yara izleri, özellikle şiddetli aknesi olan kişilerde göğsünüzde, sırtınızda veya omuzlarınızda oluşabilir. Yara iyileşirken çok fazla bağ dokusu üretilirse gelişirler. Bu tip sivilce yara izi daha az yaygındır.
  • Keloid izleri: Çok fazla bağ dokusu alındığında, Keloid izleri de oluşur. Hipertrofik izlerin aksine, orijinal iltihaplı bölgeden daha büyüktürler. Bu çok nadir görülen bir sivilce izidir.

Düzenli olarak sıkmak siyah noktalara ve püstüllere skar olasılığını artırabilir.

Sivilce Nasıl Geçer?: Sivilce Tedavisi

Aknesi olan insanlar derilerinin görünümünü iyileştirmek için sıklıkla farklı şeyler denerler. Sivilce söz konusu olduğunda, yüz tonerleri, güneş ışığı ve özel diyetler gibi birçok şey var.

Sivilce için çok sayıda ilaç vardır. Bazıları cilde uygulanır, bazıları yutulur. Onları reçetesiz satın alabileceğiniz için, ürünlerin çoğu ağır pazarlanmaktadır. Ancak reklam oluşturma kampanyaları çoğu zaman gerçekçi olmayan beklentiler oluşturur. Bazı tedavi yaklaşımlarının ve ilaçlarının sivilceyi etkili bir şekilde azalttığı, diğerleri ise etkili olmadığı kanıtlanmıştır.

Benzer İçerik  Abdominal Aort Anevrizmasının Tedavisinde Cerrahi

Ne yazık ki, çeşitli tedavileri birbiriyle karşılaştıran sadece birkaç kaliteli çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, belirli ürünlerin diğerlerinden daha etkili olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Dikkat çeken bir gelişme olmadan önce çoğu ürün uzun süre kullanılmalı. Bazılarının güçlü yan etkileri var.

Gündelik Yaşam

Ergenlik zor bir yaşamdır. Birçok genç daha az kendine güvenebilir ve kendileri ve görünüşleri konusunda çok olumsuz olabilir. Bu, özellikle sivilce çeken, genellikle çekici olmayan veya nasıl göründüklerinden utanan gençler için geçerlidir. İnsanların cilt durumları hakkında yaptığı yorumlar çok üzücü olabilir ve bir erkek arkadaşı veya kız arkadaşı bulmakta zorluk çekmesi zor olabilir. Ancak öz saygı sorunları ve ruh hali değişimleri sivilce yaşamayan gençlerde bile ergenliğin normal bir parçasıdır. Bu nedenle, ergenlikle ilgili tüm sorunları sivilce konusunda suçlamak yanlış olur. Birinin sivilce ciddiyeti, her zaman, onlar için ne kadar duygusal bir problem olduğunu doğrudan belirlemez. Orta dereceli akne, şiddetli akne kadar rahatsız edici olabilir.

İnsanların sivilce ile nasıl başa çıktıkları büyük ölçüde değişir. Bazı gençler daha az rahatsız olurlar veya daha kendinden emin bir şekilde onunla başa çıkabilirler, ancak diğerleri için büyük bir sorun olabilir. Genel olarak, kaygı, depresif düşünceler ve düşük özgüven, aknesi olan kişilerde daha yaygındır. Sivilceli gençlerin geri çekilme ve arkadaşlarıyla ve aileleriyle çatışma yaşama olasılığı daha yüksektir.

Sivilce sahibi olmak gençlerin diğerlerine daha az güven duymasını sağlarsa, destekleyici arkadaşlar ve aile özellikle önemlidir. Vakıf ve kapatıcı gibi şeyler sivilceyle günlük yaşamda başa çıkmayı kolaylaştırabilir ve halka daha çok güvende hissedebilir.

Kaynaklar

PubMed: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/ , Erişim tarihi: 13.03.2019

Bir yanıt yazın