Akut Bronşit Tedavisi Hakkında Her Şey

Akciğer-Bronşit

Akut bronşit genellikle tekrar kendiliğinden geçer. Bu gerçekleşene kadar öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını bir şekilde hafifletmeye yardımcı olabilir. Antibiyotikler genellikle akut bronşit tedavisinde yardımcı olmaz, bu nedenle bu amaçla önerilmez.

Bir çok insan, özellikle sonbahar ve kış aylarında, akut bronşitin nasıl bir şey olduğunu bilir: Tıkalı burun, baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi tipik soğuk algınlığı semptomlarını birkaç hafta süren inatçı bir öksürük izler. O zaman akut bronşitin kendi başına gitmesi için “arkanıza yaslanıp bekleyin” zamanı. İlaç almak zorunda değilsin. Antibiyotikler genellikle akut bronşit tedavisinde yardımcı olmaz, çünkü genellikle virüslerden kaynaklanır.

Öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir – ancak bunlardan yalnızca birkaçı hastalığın seyrini belirgin şekilde etkileyebilir. İlaçların çoğunun maliyeti sağlık sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

Balgamı gevşetmek ve öksürmek için ilaç kullanmak gerekli mi?

  • Akciğerlerin bronşlarında mukus üretimini artırmak veya
  • bronşlarda kalın, yapışkan mukus gevşetin.

Bu balgam öksürmek ve öksürük rahatlatmak için kolaylaştırmak içindir. Bu alandaki araştırmalara dayanarak, bu ilaçların akut bronşit tedavisinde gerçekten yardımcı olup olmadığı açık değildir. Herhangi bir şekilde kullanılması durumunda, katılımcıların yalnızca üretilen mukusun öksürebileceği durumlarda kullanılması gerekir.

Öksürük baskılayıcı maddeler (antitusifler) ne yapar?

Öksürük baskılayıcı maddeler (antitusifler) bronşlardaki iltihaplı mukozalara etki etmez. Bunun yerine öksürük dürtüsünü bastırmayı amaçlarlar, bu nedenle akut bronşit tedavisinde nadiren kullanılırlar. Bastırıcıların tipik örnekleri, kodein ve dekstrometorfanı içerir.

Benzer İçerik  Anafilaksi nedir? Tanısı, Tedavisi ve Klinik

Öksürük baskılayıcılar sadece şiddetli kuru öksürüklerin tedavisinde, en fazla iki hafta süreyle kullanılmalıdır. Üretken (“ıslak”) öksürüklerin tedavisinde kullanılmamalıdırlar: Öksürme dürtüsü baskılanırsa, balgam öksürmez ve bronşların dışına çıkarılmaz.

Ayrıca, akut bronşit tedavisinde öksürük kesici ilaçların yararları ve sakıncaları hakkında bir çalışma yapılmamıştır. Şimdiye kadar yapılan birkaç çalışma, basit soğuk algınlığı, boğaz iltihapları ve sinüzit tedavisinde etkinliklerini araştırdı. Aşağıdakileri buldular:

  • Kodein , yetişkinlerde veya soğuk algınlığı olan çocuklarda ve gençlerde akut öksürüklerin tedavisinde yardımcı olmaz. On iki yaşın altındaki çocuklara genellikle kodein veya kodein içeren ilaçlar verilmemelidir. Aynı emziren anneler için de geçerlidir.
  • Dekstrometorfan , yetişkinlerde üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili öksürükleri en azından aldıktan sonra kısa bir süre için yatıştırır. Astım veya KOAH gibi akciğer hastalıkları olan kişiler dekstrometorfan almamalıdır. Olası yan etkiler baş dönmesi ve mide-bağırsak (mide ve bağırsak) problemlerini içerir.

Kodein doktor tarafından verilmelidir, dekstrometorfan içeren ilaçlar reçetesiz olarak eczanelerden de temin edilebilir.

Bitkisel ürünler ne kadar etkilidir?

Akut bronşit tedavisi için bazıları farklı aktif bileşenlerin kombinasyonlarına dayanan çeşitli bitkisel ürünler mevcuttur. Örnekler arasında Pelargonium, primrose, kekik, okaliptüs ve sarmaşık özleri bulunur. Bu ürünler üzerinde yapılan araştırmalar, akut bronşit öksürüklerini biraz rahatlattıklarını ve balgam çıkarmayı kolaylaştırdıklarını göstermektedir. Olası yan etkiler mide ve bağırsak problemlerini içerir. Almanya’daki yasal sağlık sigortacıları genellikle bu ürünlerin maliyetlerini karşılamaz.

Geleneksel Çin tıbbında (TCM) kullanılanlar gibi diğer bitkisel ürünler yüksek kaliteli çalışmalarda zorlukla test edilmiştir. Yani yardım edip edemeyecekleri bilinmiyor. Ancak onların da yan etkileri olabilir.

Bronkodilatörler işe yarıyor mu?

Bronkodilatörler (solunum yollarını genişleten ilaçlar) normal olarak astım ve KOAH gibi solunum yollarının daralmasına neden olan akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir inhaler formunda kullanılır. Hava yollarının daralmamış olduğu akut bronşiti tedavi etmek için kullanılmamalılar, özellikle de yardım edemediklerinden.

Benzer İçerik  Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hangi ilaçlar diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir?

Özellikle akut bronşitin başlangıcında eşlik eden soğuk algınlığı veya grip, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak ağrısı veya eklem ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Ağrıyı azaltan ve ateşi düşüren ilaçlar bu semptomlarda düzelmeye neden olabilir. Örnekler arasında parasetamol (asetaminofen) ve steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), örneğin ibuprofen ve asetilsalisilik asit – Aspirin gibi ilaçlarda kullanılan ilaçlar bulunur.

Bu ilaçlar reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir. Tabletler, fitiller ve şuruplar şeklinde gelirler. Asetilsalisilik asit, ateşi viral bir enfeksiyonu olan on iki yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir. Bunun nedeni nadir olmasına rağmen ciddi beyin ve karaciğer hasarına (Reye sendromu) yol açabilmesidir.

Başka ne yapabilirim?

Özellikle hastalığın ilk birkaç gününde, dinlenmek ve yorucu fiziksel aktivite ve spordan kaçınmak için zaman ayırmak önemlidir. İnsanlara bronşlarında (ciğerlerinde) mukus gevşemesine yardımcı olmak için çok fazla sıvı içmeleri tavsiye edilir. Ancak “çok fazla sıvı içmenin” “normal miktarlarda içmekten” daha iyi olup olmadığı veya hatta zararlı olabileceği konusunda uygun çalışmalar yoktur.

Bal öksürükleri yatıştırır – tek başına yenir veya ılık bir içeceğe karıştırılır. Çocuklarda yapılan çalışmalar balın üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili öksürükleri yatıştırdığını göstermektedir. Ancak bir yaşın altındaki çocuklar bal yememelidir çünkü bazen içindeki bazı bakterilere karşı hassas tepki verirler.

Akut bronşiti olan sigara içenler, sigara içmemeye çalışarak veya daha az sigara içerek akciğerlerinde rahatlayabilirler.

Antibiyotikler neden önerilmiyor?

Antibiyotikler, bakteri üremesini öldüren veya önleyen ilaçlardır. Akut bronşit genellikle virüslerden kaynaklanır, bu yüzden antibiyotikler yardımcı olmaz.

Birçok çalışma, antibiyotiklerin hastalığın seyrini zor etkilediğini göstermiştir. Çalışmalarda, antibiyotikler, öksürük süresini ortalama olarak yarım gün azalttı. Ancak 100 kişiden 3’ünde ishal, mide bulantısı veya deri döküntüsü gibi yan etkilere neden oldular.

Benzer İçerik  Abdominal Aort Anevrizması Hakkında Her Şey

Ayrıca, antibiyotikler ne kadar sıklıkla verilirse, bakterilerin kendilerine dirençli olma olasılığı da o kadar fazladır. Sonuç olarak, antibiyotikler artık bazı bakterilere karşı etkili olmayabilir. Bu yüzden akut bronşit tedavisi için antibiyotik önerilmemektedir.

Bazı insanlar, örneğin zayıf bir bağışıklık sistemi, şiddetli bir akciğer veya kalp rahatsızlığı veya yaşlılık nedeniyle daha ciddi komplikasyonlara (örneğin zatürreeğe) yol açan yüksek akut bronşit riski taşır. Daha sonra antibiyotiklerle tedavi, komplikasyonları önlemek için iyi bir fikir olabilir.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/

Bir cevap yazın