Sobotta Anatomi Atlası Yeni Baskı PDF İndir

Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir

Sobotta İnsan Anatomi Atlası PDF – Tarihi ve Hazırlanışı

19O3`de J. Sobotta tarafından temeli atılan atlasın son derece iyi eleştiriler alan 20. baskısının ardından, editörler ve yayınevi böyle bir eserin nasıl daha da iyi hazırlanabileceğini kendi kendilerine sordular. Meslektaşlar ve öğrencilerle yapılan birçok yazışma ve görüşmeden, bu kapsamın makroskopik anatomi ve diğer bağlantılı bilimler yönünden tıbbın dayanağı olduğu; hem öncesi hem de sonrasında öğrenim sistematiğine tamamen uyduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Atlas ilk etapta preklinik öğrenimi hedef alsa da, bir doktor için her koşulda klinik öğrenim boyunca da bir müracaat eseri olarak önemli yer tutar. Kullanıcı grubunun öncelikli istekleri doğrultusunda 21. baskıda yeni bir düzen oluşturulmuştur.

Buna göre yeni baskıda: – Orjinal preparatlara dayanan 133 yeni şekil çizilmiştir. Örn. Beyin ve göğüs kafesi kesitleri gibi, – siyah-beyaz çizimler değiştirilmiştir, – klinik uygulamalara ilişkin çizimler teknik gelişimlere dayandırılarak güncelleştirilmiştir. Örn. Endoskopi ya da Röntgen görüntüleri gibi, – eklemlerdeki yükleri gösteren diagramlar eklenmiş ve – kaslar ile ilgili tablolar tamamen yeniden elden geçirilmiştir. Yeni baskının diğer önemli amacı da okunabilirliği şu şekilde daha da düzgün hale getirmektir: – Bölümler için işaret renklerinin kullanılmasıyla, – resimlerin yazılarındaki renk düzenlemeleriyle, – kesit düzlemi ve bakış açısını gösteren uyum çizimlerinin eklenmesiyle, – daha önce de kullanılmış olan tabloların tekrar elden geçirilmesiyle, – özellikle katların komşu olduğu diğer tabakaların rüzgar gülü kullanılarak gösterilmesiyle.

Yeni Terminoloji

Tabi ki Kasım 1998`den beri geçerli olan yeni terminoloji (Terminologia anatomica) kullanılmıştır. Açıklamalı sözlük ise geri planda mesleki dilimizle ilgilenenlerin bilgilenmelerine yönelik bir köprü işlevi görmektedir. Kapsam üzerinde yapılan ortak tartışmalar ve karşılıklı düzeltmeler dışında, bölümler üzerindeki çalışma taksimi şu şekilde yapılmıştır: R. Putz: Genel anatomi, Üst ekstremite, Beyin, Göz, Kulak, Sırt, Alt ekstremite; R. Pabst: Baş, Boyun, Göğüs ve Karın duvarı, Göğüs, Karın, Pelvis bölgesi. Birçok yeni çizim, işinde yetkin ressamlar tarafından kazandırılmıştır, bu kişiler: Sn Ulrike Brugger, Sn Rudiger Himmelhan, Sn. Sonnja Klebe ve Sn. Horst RuB`dur. Esas itibariyle bilinen ve kendini ispatlamış “Sobotta Stili”nin korunması onların başarısıdır. Fotoğraflar üzerindeki elektronik yöntemlerle yapılan düzenlemeler ve grafiklerin düzenlenmesi Sn. Michail Budowick tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu baskıda yer alan resimleri bizim kullanımımıza sunmuş olan klinisyen meslektaşlara minnettarız (bkz. Teşekkür bölümü).

Benzer İçerik  Vander'in İnsan Fizyolojisi Ücretsiz PDF 13. baskı İndir

Çalışmaya katılmış olan enstitülerimiz elemanlarına, anlayış ve duydukları heyecan için gönülden teşekkür ederiz. Sn. Dr. N. Sokolov ve Sn. A. Buchhorn birçok yeni çizimin dayanağı olan preparatlan özenli bir çalışmayla üretmişlerdir; Sn. S. Fryk ve Sn. G. Hoppmann da metinlerin oluşturulmasında yardımcı olmuşlardır. Açıklamalı sözlük Sn. cand.phil. T. Lederer tarafından dikkatle gözden geçirilmiştir.

Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir
Sobotta-anatomi-atlası-pdf indir
 • Genel Anatomi
 • Gövde
 • Üst Ekstremite
 • Alt Ekstremite
 • Baş
 • Göz
 • Kulak
 • Boyun
 • Beyin ve Omurilik
 • Göğüs Organları
 • Karın Organları
 • Pelvis ve Retroperitoneal Aralık

!İNDİRME LİNKLERİ KALDIRILMIŞTIR!

Bu site, DMCA dijital telif haklarina uygundur. Bize ait olmayan dosyaları veya sahibinin izni olmadan dosyaları saklamıyoruz. Dosyalar sitemizde barındırılmamaktadır. Paylaşımlar sadece eğitim amaçlıdır. Ayrıca, sitemizden DMCA telif hakkı ihlaline yönlendiren bağlantılar da bulunmaklinik immunolojinin temellerimaktadır. Bu kitabın size ait olduğunu düşünüyorsanız ve yayından kaldırmak istiyorsanız, lütfen Bize ulaşın.

“Sobotta Anatomi Atlası Yeni Baskı PDF İndir” üzerine 14 yorum.

  1. Merhabalar, indirme linki çalışmaktadır. Kullandığınız internet erişimi dosyanın yüklendiği adrese erişimi engellemiş olabilir. Genellikle okul ve kamu internetleri ile bağlanırken bu hatayı alırsınız. Özel internet ile bağlanmayı deneyin.

Bir yanıt yazın