Abdominal Aort Anevrizmasının Tedavisinde Cerrahi

Abdominal aort anevrizması için cerrahi teknikler

Büyük abdominal aort anevrizmaları beklenmedik bir şekilde yırtılabilir (açılabilir). Ameliyat bunun olmasını engelleyebilir, ancak kendine ait riskleri taşır. Bu yüzden karar vermeden önce ameliyatın artılarını ve eksilerini dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

Bir anevrizma ne kadar büyük olursa, şansı o kadar fazla kırılır. Çapı 5.5 cm’den büyük olan abdominal aort anevrizmasının 100 erkekten 3 ile 6’sında bir yıl içinde yırtılacağı tahmin edilmektedir. Bu yüzden ameliyat sıklıkla tavsiye edilir. Ancak ameliyat olmamak için iyi sebepler de olabilir.

Ameliyat olmak ya da ameliyat olmamak?

Cerrahinin iyi bir fikir olup olmadığı ve ne zaman yapılması gerektiği iki soruya bağlıdır:

Ani yırtılma riski

Bir yırtılma, hastanede acil cerrahi müdahale gerektiren hayatı tehdit edici bir tıbbi acil durumdur. Ani bir yırtılması olan erkeklerin yaklaşık yarısı kısa bir süre sonra ölür. Bir yırtılmayı daha fazla muhtemel kılan başlıca faktörler şunlardır:

  • Anevrizma çapı 5,5 cm’den büyüktür.
  • Anevrizma hızla büyüdü (altı ayda 0,5 cm’den fazla veya bir yılda 1 cm’den fazla).
  • Anevrizma, sırt, mide veya yanlarda ağrı gibi semptomlara neden oluyor.

Koruyucu ameliyatın riskleri

Anevrizma cerrahisi ciddi komplikasyonlara, özellikle akciğer komplikasyonlarına ve kalbe zarar verebilir. Örneğin dolaşım çökmesi nedeniyle ölüme bile yol açabilir. Komplikasyon riski çeşitli faktörlerle belirlenir. Bunlardan biri hastanın genel sağlığıdır. Örneğin, kardiyovasküler hastalığı olan insanlar daha yüksek risk taşır. Bazen ameliyattan hemen sonra veya daha sonraki bir zamanda daha fazla ameliyat gerekir.

Bu yüzden doktorlar hastanın komplikasyon riskini tahmin ediyor. Önleyici ameliyat olmamasının nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Kişinin kalp hastalığı gibi başka ciddi koşulları vardır.
  • Kişinin genel sağlığı o kadar zayıf ki bir prosedür, örneğin yaşlılık ve buna bağlı sorunlar nedeniyle çok riskli görünüyor.
Benzer İçerik  Sivilce (Akne) Nedenleri Nelerdir? Sivilce Nasıl Geçer?

Gelecek birkaç yıldaki beklenmedik bir şekilde rüptüre olma riski, anevrizma riski, ameliyatla ilişkili risklerden daha ağır basarsa, cerrahi kabul edilir.

Hangi cerrahi teknikler kullanılıyor?

Bir anevrizma ameliyatı için kullanılan iki teknik vardır:

Abdominal aort anevrizması için cerrahi teknikler
Abdominal aort anevrizması için cerrahi teknikler

Almanya’da 100 hastanın yaklaşık 20’sinde açık cerrahi, 100’ünde 80’i endovasküler cerrahi uygulanıyor.

Açık cerrahi

Açık cerrahide, anevrizma çıkarılır ve yerine yapay bir kap (sentetik bir malzemeden yapılmış tüp) konur.

Genel anestezi altında yapılır. İlk olarak, karın duvarında bir kesi yapılır. Daha sonra, doktorlar aorttaki kan akışını, anevrizmanın üstünde ve altındaki kan damarını sıkıştırarak keser. Anevrizmayı açık olarak kestiler ve yapay arteri oraya yerleştirdiler. Yerine dikilir. Daha sonra doktorlar açılan anevrizmanın damar duvarını greftin etrafına sararak sıkıca birleştirir. Bundan sonra, normal kan akışı yeniden başlatılır.

Açık cerrahi: Anevrizma yapay bir damar (greft) ile değiştirilir
Açık cerrahi: Anevrizma yapay bir damar (greft) ile değiştirilir

İşlem yaklaşık üç saat sürer. Ameliyattan sonra hastalar yoğun bakım ünitesine alınır ve ortalama 11 ila 14 gün hastanede kalır. Ancak normal günlük hayatınıza dönmeye hazır olmanız birkaç hafta veya ay sürebilir.

Açık cerrahi genellikle, örneğin kardiyovasküler sistemi, hava yollarını veya böbrekleri etkileyen, başka ciddi tıbbi durumları olan insanlar için uygun değildir. İşlem o zaman çok riskli. Kontroller ameliyattan sonra planlanır.

Endovasküler cerrahi

Endovasküler cerrahide, kasıkta küçük bir kesi ile femoral artere ince bir kateter yerleştirilir. Kateter, bu arterden anevrizmaya yönlendirilir, böylece stent grefti implante edilebilir. Stent greft, sentetik bir kaplamaya sahip metal bir ağdan yapılır. Anevrizmaya ulaşıldığında, stent greft kateterin ucundaki bir balon kullanılarak genişletilir ve daha sonra aortaya bağlanır. Kateter daha sonra dışarı çekilir. Kan stentten akar. Bu, damar duvarına daha az baskı uygular ve anevrizmanın yaşlanma veya yırtılma riskini azaltır.

Stent greft ile endovasküler cerrahi
Stent greft ile endovasküler cerrahi

Bu prosedür genel, bölgesel veya lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Hastalar ortalama 6 ila 8 gün hastanede kalıyor. Tamamen iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.

Benzer İçerik  Doğum kontrol hapları sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Ameliyattan sonra, stent greft doğru pozisyonda olduğundan, sızdırmadığından ve bükülmediğinden emin olmak için kontrol edilir. Yaşam boyu kontrol önerilir: ilk bir ay sonra planlanır ve bundan sonra her 3 ila 6 ayda bir ve ameliyattan sonraki ikinci yıla başlayan 12 ayda bir yapılır. Kontroller sıklıkla radyasyon içerir çünkü bilgisayarlı tomografi (BT) stent grefti kontrol etmek için kullanılır.

Endovasküler cerrahi her zaman mümkün değildir. Aortun belirli özelliklerine ve tam olarak diğer kan damarlarının daldığı yere bağlıdır. Uygun bir stent greftin de mevcut olması gerekir. Her ne kadar endovasküler cerrahi açık cerrahiden daha az invaziv olsa da, uzun vadede herhangi bir sağkalım şansı sunmuyor. Açık cerrahi ile karşılaştırıldığında, daha ileri cerrahi ve daha fazla check-up ile takip edilme olasılığı daha yüksektir. Seçtiğiniz ameliyat türü, her iki tekniğin avantajları ve dezavantajları hakkında ne düşündüğünüze bağlı olacaktır.

Riskli insanlar için endovasküler cerrahi

Açık cerrahi riskleri çok büyükse endovasküler cerrahi özellikle yaşlı erkekler için düşünülür – örneğin, ciddi bir kalp, akciğer veya böbrek hastalığı nedeniyle. Ancak endovasküler cerrahi, bu hasta grubunda gereksiz yere strese neden olabilir. Sağlığı açık cerrahiye izin vermeyen erkekleri kapsayan bir çalışma, endovasküler cerrahiden faydalanmadıklarını göstermektedir. Aynı sayıda erkek hasta endovasküler cerrahi geçirmiş olsun veya olmasın, ameliyat olmamayı tercih etmiş olsa da dört yıl içinde öldü.

Olası komplikasyonlar nelerdir?

Hem açık cerrahi hem de endovasküler cerrahi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bazı insanlar da ameliyat sonucu ölür. Ameliyattan sonraki 30 gün içinde ölme riski, açık ameliyatı olanlarda endovasküler ameliyatı olanlara göre daha yüksektir. Ancak ameliyattan dört yıl sonra bu riskte artık bir fark yoktur.

Cerrahi, inme veya akciğer problemleri gibi başka komplikasyonlara da neden olabilir. Kalp kasına zarar verebilir veya böbreklerin çalışmasını etkileyebilir. Cinsellik ayrıca ameliyattan sonra geçici olarak da etkilenebilir.

Benzer İçerik  Alerjiler Hakkında Her Şey

Endovasküler cerrahi ile karşılaştırıldığında, açık cerrahi tipik olarak daha fazla kan kaybı ile ilişkilidir. Aynı zamanda daha büyük bir yara izini geride bırakır. Bazen bir insizyonel fıtık, cerrahi skar yakınında gelişir ve daha fazla ameliyat gerekir. Daha ileri ameliyat – genellikle bir kateter kullanarak daha küçük bir prosedür – başka nedenlerden dolayı da gerekli olabilir. Örneğin, yapay arter (greft) açık cerrahi işlemden sonra kapanabilir.

Ve endovasküler cerrahi sonrası, stent greft kayabilir veya sızabilir. Stent grefti düzgün yerleştirmek mümkün olmadıysa ek cerrahi de gerekebilir. Veya kateter kılavuz boyunca ilerletilirken femoral arter yaralandıysa. Açık ameliyatı olan insanlara kıyasla, endovasküler ameliyatı olan kişilerin daha fazla ameliyat olması daha muhtemeldir.

Abdominal aort anevrizmaları erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Bu nedenle çoğu çalışma sadece erkeklerin tedavisi ile ilgilidir. Bu nedenle, aşağıdaki tabloda yer alan bilgiler genel sağlık durumundaki erkekler için geçerlidir. Tabloda, iki ameliyat türü arasındaki farklar ve olası komplikasyonların ne kadar yaygın olduğu gösterilmektedir.

Tablo : Abdominal aort anevrizması olan erkeklerde açık cerrahi ile endovasküler cerrahinin karşılaştırılması

Açık cerrahiEndovasküler cerrahi
Bu prosedürler kimler için dikkate alınır?
Ameliyattan 30 gün sonra:Kaç erkek öldü?100 üzerinden 4100 üzerinden yaklaşık 1
Ameliyattan dört yıl sonra:Kaç erkek öldü?Ameliyattan dört yıl sonra fark yoktu. Her iki grupta 100 kişiden 10’u öldü.
Kaç erkeğin başka cerrahi prosedürü vardı?100 üzerinden yaklaşık 7100 üzerinden yaklaşık 16
Ameliyattan sonra dört yıldan fazla:Kaç erkekte akciğer komplikasyonu vardı?100 üzerinden 8100 üzerinden yaklaşık 3
Kaç erkeğin böbrek komplikasyonları vardı?100 üzerinden yaklaşık 1100 üzerinden yaklaşık 1
Kaç kişi ölümcül olmayan bir felç geçirdi?100 üzerinden yaklaşık 3100 üzerinden yaklaşık 3
Kaynak
PubMed; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/ ,15.12.2018

Bir yanıt yazın