Akalazya Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

akalazya tedavisi

Akalazya Nedir?

Akalasia, yiyecek ve sıvının mideye geçmesini zorlaştıran nadir bir hastalıktır. Akalazya tüp içindeki ağızları ve mideyi (özofagus) bağlayan sinirler hasar gördüğünde oluşur.

akalazya-nedir
akalazya-nedir

Sonuç olarak özofagus, gıdaları sıkıştırma yeteneğini kaybeder ve yemek borusu ile karnın (alt özofagus sfinkteri) arasındaki kas kapağı tamamen rahatlamaz – gıdaların mideye geçmesini zorlaştırır.

Akalazya için tedavi yok. Ancak semptomlar genellikle minimal invaziv tedavi veya cerrahi ile tedavi edilebilir.

Yemek borusu, gıdayı boğazdan mideye taşıyan tüptür. Akalazya özofagusunuzu etkileyen ciddi bir durumdur. Alt özofageal sfinkter (LES), yemek borusunu mideden kapatan kaslı bir halkadır. Akalazyanız varsa, yutkunma sırasında LES’niz açılmamaktadır ve bu da yapılması gerekenlerdir. Bu, özofagustaki yiyeceklerin yedeğini alır. Bu durum özofagustaki hasar görmüş sinirlerle ilişkili olabilir. Ayrıca, LES’in hasar görmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Akalazya Nedenleri

Akalezya çeşitli nedenlerle olabilir. Doktorunuzun belirli bir nedeni bulması zor olabilir. Bu durum kalıtsal olabilir veya bir otoimmün durumun bir sonucu olabilir . Bu tür bir rahatsızlıkla, vücudunuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudunuzdaki sağlıklı hücrelere saldırır. Özofagustaki sinirlerin dejenerasyonu genellikle akalazyanın ileri belirtilerine katkıda bulunur.

Diğer koşullar akalaziye benzer belirtilere neden olabilir. Özofagus kanseri bu koşullardan biridir. Başka bir neden Chagas hastalığı olarak adlandırılan nadir bir parazit enfeksiyonudur. Bu hastalık çoğunlukla Güney Amerika’da görülür.

Akalezya için kim risk altındadır?

Akalazya genellikle hayatta sonra ortaya çıkar ancak çocuklarda da görülebilir. Orta yaş ve daha büyük bireyler durum için daha yüksek risk altındadır. Akalazya, otoimmün rahatsızlıkları olanlarda da daha sıktır.

Akalazya belirtileri nelerdir?

Akalazya olan insanlar genellikle yutma güçlüğü çekerler veya yiyecekleri özofagusta sıkışmış gibi hissederler. Buna disfaji de denir . Bu semptom öksürmeye neden olabilir ve aspirasyonveya gıda içme veya nefesle boğma riskini artırabilir . Diğer semptomlar şunları içerir:

 • göğsünüzde ağrı veya rahatsızlık
 • kilo kaybı
 • mide ekşimesi
 • yoğun ağrı veya yedikten sonra rahatsızlık
Benzer İçerik  Düşük Tansiyon

Ayrıca yetersizlik veya geri akış olabilir. Bununla birlikte, bunlar asit reflüsü gibi diğer gastrointestinal koşulların belirtileri olabilir .

Tanı

Akalasia gözden kaçırılabilir veya yanlış tanılanabilir, çünkü diğer sindirim bozukluklarına benzer semptomlara sahiptir. Akalazyayı test etmek için doktorunuz muhtemelen şunları tavsiye eder:

 • Yemek borusu manometresi. Bu test, yutulduğunda özofagustaki ritmik kas kasılmalarını, özofagus kasları tarafından uygulanan koordinasyon ve kuvveti ve alt özofagus sfinkterinin bir yutkunma sırasında ne kadar rahatladığını veya açıldığını ölçer.
 • Üst sindirim sisteminizin röntgenleri. Röntgen ışınları, sindirim sisteminizin iç astarını kaplayan tebeşir bir sıvıyı içtikten sonra alınır. Kaplama, doktorunuzun özofagusunuzun, karnınızın ve üst bağırsağınızın bir siluetini görmesini sağlar. Ayrıca özofagusun tıkanıklığını göstermeye yardımcı olabilecek bir baryum hap yutmanız istenebilir.
 • Üst endoskopi. Doktorunuz, yemek borusu ve midenizin iç kısmını incelemek için boğazınıza bir ışık ve kamera (endoskop) ile donatılmış ince, esnek bir tüp yerleştirir. Belirtiler veya baryum çalışmalarının sonuçları olasılığını gösteriyorsa, endoskopi özofagusun kısmi tıkanıklığını tanımlamak için kullanılabilir. Endoskopi, Barrett özofagusu gibi reflü komplikasyonları için test edilecek bir doku örneği (biyopsi) toplamak için de kullanılabilir.

Akalezya nasıl teşhis edilir?

Özellikle zamanla daha da kötüye giderse, hem katıları hem de sıvıları yutmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuz akhaleziniz olduğundan kuşkulanıyor olabilir.

Doktorunuz akalazyayı teşhis etmek için özofagus manometrisi kullanabilir . Bu yutkunurken özofagusunuza bir tüp yerleştirmeyi içerir. Tüp kas aktivitesini kaydeder ve özofagusunuzun düzgün çalıştığından emin olur.

Bir röntgen veya yemek borusu benzer sınav da bu koşulu tanısında yararlı olabilir. Diğer doktorlar bir endoskopi yapmayı tercih ederler . Bu prosedürde, doktorunuz sorun aramak için özofagusunuzun ucuna küçük bir kamera içeren bir tüp yerleştirir.

Diğer bir teşhis metodu baryum yutkundur . Eğer bu testi yaptırırsanız, sıvı formda hazırlanmış baryumu yutacaksınız. Doktorunuz daha sonra baryeri hareketini özofagustan aşağı doğru x-ışını izleyecektir.

Benzer İçerik  Beyin Tümörü Belirtileri, Nedenleri, Çeşitleri ve Tedavisi

Tedavi

Akalasia tedavisi alt ekzofageal sfinkterin rahatlatılması veya zorlanması üzerine yoğunlaşır, böylece yiyecek ve sıvı sindirim sisteminiz vasıtasıyla daha kolay hareket edebilir.

Spesifik tedavi, yaşınıza ve durumun ciddiyetine bağlıdır.

Ameliyatsız Tedavi

Ameliyat dışı seçenekler şunlardır:

 • Pnömatik dilatasyon. Özofagus sfinkterine bir balon konur ve şişeyi büyütmek için şişirilir. Özofagus sfinkteri açık kalmıyorsa bu ayaktan ameliyatın tekrarlanması gerekebilir. Balon dilatasyonu ile tedavi edilen kişilerin yaklaşık üçte biri altı yıl içinde tekrar tedaviye ihtiyaç duyuyor.
 • Botoks (A tipi botulinum toksini). Bu kas gevşetici doğrudan bir endoskop ile özofageal sfinktere enjekte edilebilir. Enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir ve tekrarlanan enjeksiyonlar, gerekirse daha sonra ameliyatın uygulanmasını zorlaştırabilir. Botox genellikle yalnızca yaş veya genel sağlık nedeniyle pnömatik dilatasyon veya ameliyat için iyi aday olmayan insanlar için önerilir.
 • İlaç. Doktorunuz yemeden önce nitrogliserin (Nitrostat) veya nifedipin (Procardia) gibi kas gevşetici önermektedir. Bu ilaçların sınırlı tedavi etkisi ve ciddi yan etkileri vardır. İlaçlar genellikle pnömatik dilatasyon veya ameliyat için bir aday değilseniz ve Botox yardımcı olmamışsa düşünülür.

Cerrahi

Cerrahi, gençler için önerilebilir, çünkü cerrahi dışı tedavi bu grupta daha az etkili olma eğilimindedir. Cerrahi seçenekler şunları içerir:

 • Heller miyotomisi. Cerrah gıda mideye daha kolay geçmesini sağlamak için özofagus sfinkter alt ucundaki kas keser. İşlem noninvaziv olarak yapılabilir (laparoskopik Heller myotomi). Heller miyotomisine sahip insanlar daha sonra gastroözofageal reflü hastalığını (GÖRH) geliştirebilir.
 • Fundoplikasyon. Cerrah, kası sıkıştırmak ve asit reflüsünü önlemek için karın üstünü alt özofagus sfinkterinin etrafına sarar. Asit reflüsü ile gelecekteki problemleri önlemek için fundoplikasyon Heller myotomisi ile aynı zamanda yapılabilir. Fundoplikasyon genellikle minimal invaziv (laparoskopik) bir işlemle yapılır.
 • Peroral endoskopik miyotomi (POEM). Cerrah özofagusunuzun iç astarında bir kesi oluşturmak için ağız yoluyla girilen boğazın altına bir endoskop kullanıyor. Daha sonra, Heller miyotomisinde olduğu gibi, cerrah özofageal sfinkterin alt ucundaki kası keser. POEM anti-reflüs prosedürü içermez.
Benzer İçerik  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Belirtiler ve Tedavi

Akalazya nasıl tedavi edilir?

Çoğu akalazya tedavileri LES’inizi içerir. Çeşitli tedavi türleri semptomlarınızı geçici olarak azaltabilir veya vana fonksiyonunu kalıcı olarak değiştirebilir.

akalazya tedavisi
akalazya tedavisi

Birinci basamak terapisi olarak, doktorlarınız sfinkteri genişletebilir veya değiştirebilir. Pnömatik dilatasyon tipik olarak bir yemek borusuna bir balon yerleştirerek şişirmeyi içerir. Bu sfinkteri uzatır ve yemek borusunun daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte bazen dilasyon sfinkteri yırtmaktadır. Bu olur ise, onarmak için ek ameliyat gerekebilir.

Özofagomiyotomi, akallanız varsa size yardımcı olabilecek bir cerrahi tiptir. Doktorunuz, sfinktere erişmek için büyük veya küçük bir kesi kullanacak ve mideye daha iyi akmasına izin vermek için onu dikkatli bir şekilde değiştirecektir. Özofagomiyotomi prosedürlerinin büyük çoğunluğu başarılıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar daha sonra gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ile ilgili sorunları vardır. GERD varsa, mide asidi özofagusunuza yedeklenir. Bu, mide ekşimesine neden olabilir.

Akalazyenize pnömatik veya cerrahi müdahale edemiyorsanız doktorunuz sfinkteri rahatlatmak için Botox kullanabilir. Botoks, bir endoskop aracılığıyla sfinktere enjekte edilir.

Bu seçenekler mevcut değilse ya da işe yaramazsa, nitratlar ya da kalsiyum kanal blokerleri, sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir, böylece yiyeceklerin daha kolay geçebilir.

Kaynak
 • Gockel I, et al. (2014). Common variants in the HLA-DQ region confer susceptibility to idiopathic achalasia. DOI: dx.doi.org/10.1038/ng.3029
 • Mayo Clinic Staff. (2015). Achalasia. mayoclinic.org/diseases-conditions/achalasia/basics/definition/con-20024482
 • Swallowing problems: Achalasia. (2013). my.clevelandclinic.org/health/articles/swallowing-problems-achalasia
 • Vaezi MF, et al. (2013). ACG clinical guideline: Diagnosis and management of achalasia. DOI: doi.org/10.1038/ajg.2013.196

Tüm kaynaklara 04.02.2017 tarihinde erişilmiştir.

Bir yanıt yazın