Crohn Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Crohn Hastalığı nedir

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ‘dir. Karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve malnütrisyona yol açabilen sindirim sisteminizin iltihabına neden olur. Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma, farklı insanlardaki sindirim sisteminin farklı alanlarını içerebilir.

Kolon ve Rektum
Kolon ve Rektum

Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma etkilenen bağırsak dokusunun katmanlarına sıklıkla yayılır. Crohn hastalığı ağrılı ve zayıflatıcı olabilir ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Crohn hastalığı için bilinen bir tedavi bulunmamakla birlikte, terapiler belirtilerini ve semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli remisyona neden olabilir. Tedaviyle, Crohn hastalığı olan birçok kişi iyi iş görebilir.

Belirtiler

Crohn hastalığı olan bazı insanlarda, sadece ince bağırsağın (ileum) son segmenti etkilenir. Diğerlerinde hastalık kolona (kalın bağırsağın bir kısmı) sınırlıdır. Crohn hastalığından etkilenen en yaygın alanlar ince bağırsağın ve kolonun son kısmıdır.

Crohn hastalığının belirtileri ve semptomları hafif ila şiddetli olabilir. Genellikle kademeli olarak gelişirler, ancak bazen uyarı yapılmaksızın aniden ortaya çıkarlar. Herhangi bir belirti veya semptomunuz olmadığında da zamanınız olabilir (telafi etme).

Hastalık aktif olduğunda, belirtiler ve belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • İshal
 • Ateş
 • yorgunluk
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Dışkı kan
 • Ağız yaraları
 • İştah azalır ve kilo kaybı
 • Ciltte bir tünelden kaynaklanan iltihap nedeniyle anüs yakınında veya çevresinde ağrı veya drenaj (fistül)

Diğer belirtiler ve semptomlar

Ciddi Crohn hastalığı olan insanlar da yaşayabilir:

 • Cilt, göz ve eklem iltihabı
 • Karaciğer veya safra kanallarının iltihabı
 • Çocuklarda büyümenin veya cinsel gelişimin gecikmesi

Ne zaman bir doktor görmelisin

Bağırsak alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler varsa veya Crohn hastalığının belirti ve semptomlarından herhangi birine sahip iseniz doktorunuza görünün, örneğin:

 • Karın ağrısı
 • Dışkı kan
 • Reçetesiz satılan (OTC) ilaçlara cevap vermeyen sürekli diyare şikayetleri
 • Açıklanamayan ateş, bir veya iki günden fazla sürer
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Nedenler

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Daha önce diyet ve stresden şüpheleniliyordu, ancak doktorlar bu faktörlerin ağırlaştığını ancak Crohn hastalığına neden olabileceğini bilmiyor. Kalıtım ve bağışıklık sistemi bozulmuş gibi bir takım faktörler, muhtemelen gelişiminde rol oynar.

 • Bağışıklık sistemi. Bir virüsün veya bakterinin Crohn hastalığını tetikleyebileceği olasıdır. Bağışıklık sistemi işgalci mikroorganizma ile savaşmaya çalıştığında, anormal bir bağışıklık yanıtı bağışıklık sisteminin sindirim sistemindeki hücrelere de saldırmasına neden olur.
 • Kalıtım. Crohn’s hastalığa yakalanmış aile bireylerinde daha yaygındır, bu nedenle genler insanları daha hassas hale getirmek için bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, Crohn hastalığı olan insanların çoğunda ailenin hastalığı geçmişi yoktur.

Risk faktörleri

Crohn hastalığı için risk faktörleri şunları içerebilir:

 • Yaş. Crohn hastalığı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak gençken durumunuzu geliştireceksiniz. Crohn hastalığına yakalananların çoğunun teşhisi yaklaşık 30 yaşından önce.
 • Etnik köken. Crohn hastalığı herhangi bir etnik grubu etkileyebilmesine rağmen, Doğu Avrupa (Ashkenazi) kökenli Yahudi kökenli beyazlar ve insanlar en yüksek riski taşıyor. Bununla birlikte, Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ta yaşayan siyahlar arasında Crohn hastalığı insidansı artıyor.
 • Aile öyküsü. Hastalıkla birlikte bir yakınınız, ebeveyniniz, kardeşiniz veya çocuğunuz varsa, daha yüksek risk altındasınızdır. Crohn hastalığı bulunan 5 kişiden birinde bir aile üyesi var.
 • Sigara içiyor. Sigara kullanımı, Crohn hastalığının gelişimi için kontrol edilebilir en önemli risk faktörüdür. Sigara içmek aynı zamanda daha şiddetli hastalığa ve ameliyat riskinin artmasına neden olur. Eğer sigara içiyorsanız, durdurmanız önemlidir.
 • Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar. Bunlara ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve), diklofenak sodyum (Voltaren) ve diğerleri dahildir. Crohn hastalığına neden olmazlar da Crohn hastalığını kötüleştiren bağırsağın iltihaplanmasına yol açabilirler.
 • Nerede yaşıyorsun. Eğer bir kentsel alanda veya sanayileşmiş bir ülkede yaşıyorsanız, Crohn hastalığı geliştirmeniz olasıdır. Bu, yağ veya rafine edilmiş gıdalarda yüksek bir diyet de dahil olmak üzere çevresel faktörlerin Crohn hastalığında rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.

Komplikasyonlar

Crohn hastalığı aşağıdaki komplikasyonlardan bir veya daha fazlasına neden olabilir:

 • Bağırsak tıkanıklığı. Crohn hastalığı barsak duvarının kalınlığını etkiler. Zamanla, bağırsak kısımları yara izi ve daralma gösterebilir, bu da sindirim içeriğinin akışını engelleyebilir. Bağırsağınızın hastalıklı bölümünü çıkarmak için ameliyat gerektirebilir.
 • Ülser. Kronik inflamasyon, sindirim sisteminizdeki ağız ve anüs de dahil olmak üzere herhangi bir yerde açık yaralar (ülserler) ve genital bölgede (perineum) yol açabilir.
 • Fistüller. Bazen ülserler bağırsak duvarından tamamen uzabilir, böylece farklı vücut parçaları arasındaki anormal bir bağlantı olan bir fistül oluşur. Dudaklar bağırsak ve cildiniz arasında veya bağırsakınızla bir başka organ arasında gelişebilir. Anal bölgesinin yakınındaki veya çevresindeki fistüller (perianal) en yaygın türdir.

  Karında fistüller geliştiğinde, gıdalar bağırsağın absorbe edilmesi için gerekli olan alanları bypass edebilir. Bağırsak ilmekleri arasında, mesane ya da vajinaya ya da deriden fistüller oluşabilir; bu da bağırsak içeriğinin derinize sürekli olarak boşalmasına neden olur.

  Bazı durumlarda, bir fistül enfekte olabilir ve tedavi edilmediğinde hayati tehlike oluşturan bir apse oluşturabilir.

 • Anal fissürü. Bu, enfeksiyonların görülebileceği anüsü veya anüsün çevresindeki cildi çizen dokuda küçük bir yırtıktır. Sıklıkla ağrılı bağırsak hareketi ile ilişkilidir ve perianal fistüle yol açabilir.
 • Yetersiz beslenme. İshal, karın ağrısı ve kramplar yemek yemenizi veya bağırsağınızı beslemenizi sağlayacak kadar besleyici madde emmek için zorlaşabilir. Hastalığın neden olduğu düşük demir veya B-12 vitamini nedeniyle anemi gelişmesi de yaygındır.
 • Kolon kanseri. Kolonunuzu etkileyen Crohn hastalığı olması, kolon kanseri riskinizi arttırır. Crohn hastalığı olmayan insanlar için genel kolon kanseri tarama rehberi 50 yaşından itibaren her 10 yılda bir kolonoskopi çağrısı yapmalıdır. Bu testi daha erken ve daha sık yapılması gerekip gerekmediğini sorun.
 • Diğer sağlık sorunları. Crohn hastalığı vücudun diğer bölgelerinde sorunlara neden olabilir. Bu sorunların arasında anemi, cilt bozuklukları, osteoporoz, artrit ve safra kesesi veya karaciğer hastalığı bulunur.
 • İlaç riski. Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını bloke ederek etki gösteren bazı Crohn hastalığı ilaçları, lenfoma ve deri kanseri gibi kanserler geliştirme ile ilgili küçük bir risk ile ilişkilidir. Ayrıca enfeksiyon riskini arttırırlar.

  Kortikosteroidler diğerleri arasında osteoporoz, kemik kırıkları, katarakt, glokom, diyabet ve yüksek tansiyon riski ile ilişkili olabilir. İlaçların riskleri ve yararlarını belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışın.

Teşhis

Doktorunuz büyük olasılıkla Crohn hastalığını, belirtileriniz ve belirtileriniz için olası diğer nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra teşhis eder. Crohn hastalığını teşhis edecek tek bir test yok.

Doktorunuz muhtemelen şunları içeren Crohn hastalığının bir teşhisini doğrulamak için bir test kombinasyonu kullanır:

Kan testleri

 • Anemi veya enfeksiyon testleri. Doktorunuz anemiyi kontrol etmek için kan testleri önerebilir – dokularınıza yeterli oksijen taşımak için yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmayan – veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için. Uzman kılavuzları şu anda Crohn hastalığı için antikor veya genetik test önermemektedir.
 • Dışkı gizli kan testi. Doktorunuzun dışkıda gizli (gizli) kan testi yapabilmesi için bir dışkı örneği vermeniz gerekebilir.

Testler

 • Kolonoskopi. Bu test doktorunuza bağlanmış bir kameralı, ince, esnek, aydınlatılmış bir tüp kullanarak tüm bağırsağınızı ve ileumunuzun sonunu (terminal ileum) görüntülemenizi sağlar. Prosedür sırasında, doktorunuz laboratuvar analizi için küçük bir doku numunesi alabilir (biyopsi), bu da teşhisi doğrulamaya yardımcı olabilir. Granülomlar adı verilen enflamatuar hücrelerin kümeleri, varsa, Crohn’s tanısını doğrulamaya yardımcı olur.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT). Bir CT taramasına sahip olabilirsiniz – standart bir X-ray’den daha fazla ayrıntı sağlayan özel bir X-ray tekniği. Bu test bağırsak dışındaki dokuların yanı sıra tüm bağırsağa da bakar. CT enterografi ince bağırsağın daha iyi görüntü sağlayan özel bir BT taramasıdır. Bu test birçok tıbbi merkezdeki baryum röntgen filminin yerini almıştır.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR). Bir MR tarayıcı, organların ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. MR, özellikle anal alan (pelvik MRG) veya ince bağırsak çevresinde (MR enterografi) bir fistülün değerlendirilmesinde yararlıdır.
 • Kapsül endoskopi. Bu test için içinde bir kamera bulunan bir kapsülü yutarsınız. Fotoğraf makinesi kemerinize taktığınız bir kayıt cihazına iletilen ince bağırsağınızın resimlerini çeker. Görüntüler daha sonra bir bilgisayara indirilir, bir monitörde görüntülenir ve Crohn hastalığının belirtileri olup olmadığı kontrol edilir. Kamera, vücudunuza acısız bir şekilde taburenizden çıkıyor. Crohn hastalığının tanısını doğrulamak için hala biyopsiyle endoskopi yapmanız gerekebilir.
 • Balon yardımlı enteroskopi. Bu test için bir kapsam, bir overtube adı verilen bir cihazla birlikte kullanılır. Bu, doktorun standart endoskopların ulaşamadığı ince bağırsağın içine daha fazla bakmasını sağlar. Bu teknik, kapsül endoskopisinde anormallikler gösterdiğinde yararlıdır, ancak tanı hala söz konusudur.

Tedavi

Şu anda Crohn hastalığı için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve herkes için geçerli bir tedavi yoktur. Tıbbi tedavinin amacı belirtilerinizi ve belirtilerinizi tetikleyen iltihaplanmayı azaltmaktır. Ayrıca komplikasyonları sınırlandırarak uzun vadeli prognozu iyileştirmektir. En iyi vakalarda, bu yalnızca belirtilerin hafifletilmesine değil, aynı zamanda uzun süreli remisyona neden olabilir.

Antiinflamatuar ilaçlar

Enflamatuar bağırsak hastalığının tedavisinde genellikle anti-inflamatuar ilaçlar ilk adımdır. İçerirler:

 • Kortikosteroidler. Prednizon ve budesonid (Entocort EC) gibi kortikosteroidler vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltabilir, ancak Crohn hastalığı olan herkes için çalışmazlar. Doktorlar genellikle onları sadece diğer tedavilere cevap vermezseniz kullanırlar.

  Kortikosteroidler, kısa süreli (üç ila dört aylık) semptom iyileşmesi için ve remisyonu başlatmak için kullanılabilir. Kortikosteroidler, bir bağışıklık sistemi baskılayıcı ile kombinasyon halinde de kullanılabilir.

 • Oral 5-aminosalisilatlar. Bu ilaçlar sülfa içeren sülfasalazin (Azülfidin) ve mesalamin (Asacol HD, Delzicol, diğerleri) içerir. Oral 5-aminosalisilatlar geçmişte yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak şimdi genellikle sınırlı fayda görülmektedir.

Bağışıklık sistemi baskılayıcıları

Bu ilaçlar ayrıca iltihaplanmayı da azaltır, ancak iltihaplanmaya neden olan maddeleri üreten bağışıklık sisteminizi hedef alırlar. Bazı insanlar için, bu ilaçların bir kombinasyonu tek başına bir ilaçtan daha iyi iş görür. İmmunosupresan ilaçlar şunları içerir:

 • Azathioprine (Azasan, Imuran) ve mercaptopurin (Purinethol, Purixan). Bunlar enflamatuar bağırsak hastalığının tedavisinde en çok kullanılan immünosüpresanlardır. Bunları almak, doktorunuzla yakından takip etmenizi ve enfeksiyona ve karaciğerin enflamasyonuna karşı direnci düşürme gibi yan etkileri aramak için kanı düzenli olarak kontrol etmenizi gerektirir. Ayrıca bulantı ve kusmaya neden olabilirler.
 • Infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) ve certolizumab pegol (Cimzia). TNF inhibitörleri veya biyolojik maddeler olarak adlandırılan bu ilaçlar, tümör nekroz faktörü (TNF) olarak bilinen bir bağışıklık sistemi proteinini nötralize ederek çalışırlar.
 • Metotreksat (Trexall). Bu ilaç bazen Crohn hastalığı olan ve diğer ilaçlara iyi cevap vermeyen insanlar için kullanılır. Yan etkiler için yakından takip edilmeniz gerekecek.
 • Natalizumab (Tysabri) ve vedolizumab (Entyvio). Bu ilaçlar bağışıklık hücresi moleküllerinin – integrinlerin – bağırsak astarındaki diğer hücrelere bağlanmasını – durdurarak çalışırlar. Natalizumab nadir ancak ciddi ilerleyici multifokal lökoensefalopati riski ile ilişkilendirildiğinden – genellikle ölüme ya da ağır sakatlığa neden olan bir beyin hastalığı – kullanmak için özel bir kısıtlı dağıtım programına kayıtlı olmanız gerekir.

  Vedolizumab yakın zamanda Crohn hastalığı için onay aldı. Natalizumab gibi iş görüyor ancak beyin hastalığı riski taşımıyor gibi görünüyor.

 • Ustekinumab (Stelara). Bu ilaç sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Çalışmalar, Crohn hastalığının tedavisinde de yararlı olduğunu göstermiştir ve diğer tıbbi tedaviler başarısız olduğunda kullanılabilir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler drenaj miktarını azaltabilir ve bazen Crohn hastalığında fistüller ve apseleri iyileştirebilir. Bazı araştırmacılar ayrıca, antibiyotiklerin bağırsak bağışıklık sistemini aktive ederek iltihaba yol açabilecek zararlı bağırsak bakterilerini azaltmaya yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Sıkça önerilen antibiyotikler arasında siprofloksasin (Cipro) ve metronidazol (Flagyl) bulunur.

Diğer ilaçlar

Enflamasyon kontrolüne ilaveten, bazı ilaçlar belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak tezgah üstü ilaçları almadan önce daima doktorunuzla konuşun. Doktorunuz Crohn hastalığının ciddiyetine bağlı olarak aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Anti-diyareller. Psyllium tozu (Metamucil) veya metilselüloz (Citrucel) gibi bir fiber takviyesi, dışkınıza hacim ekleyerek hafif ila orta dereceli ishal arasında yardımcı olabilir. Daha şiddetli ishal için, loperamid (Imodium AD) etkili olabilir.
 • Ağrı kesiciler. Hafif ağrı için doktorunuz ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve) gibi diğer yaygın ağrı kesiciler değil asetaminofen (Tylenol, diğerleri) önerebilir. Bu ilaçlar semptomlarınızı kötüleştirebilir ve hastalığınızı daha da kötüleştirebilir.
 • Demir takviyeleri. Kronik bağırsak kanamalarınız varsa, demir eksikliği anemisi geliştirebilir ve demir takviyeleri almalısınız.
 • B-12 vitamini çekimi. Crohn hastalığı B-12 vitamini eksikliğine neden olabilir. B-12 vitamini, anemiyi önlemeye yardımcı olur, normal büyüme ve gelişmeyi teşvik eder ve uygun sinir fonksiyonu için esastır.
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri. Crohn hastalığı ve steroid tedavisi için kullanılan osteoporoz riskini artırabilir, bu nedenle eklenen vitamin D ile kalsiyum takviyesi almanız gerekebilir.

Beslenme tedavisi

Doktorunuz Crohn hastalığını tedavi etmek için beslenme tüpü (enteral beslenme) veya damara enjekte edilen besinler (parenteral beslenme) yoluyla verilen özel bir diyet önerebilir. Bu genel beslenmenizi artırabilir ve bağırsağın dinlenmesine izin verebilir. Bağırsak istirahatı kısa vadede iltihaplanmayı azaltabilir.

Doktorunuz beslenme tedavisini kısa süreli olarak kullanabilir ve bağışıklık sistemi baskılayıcıları gibi ilaçlarla birleştirebilir. Enteral ve parenteral beslenme tipik olarak ameliyat öncesinde veya diğer ilaçların semptomları kontrol altına alamaması durumunda insanları daha sağlıklı kılmak için kullanılır.

Doktorunuz daralan bir bağırsağınız varsa (striktür) bağırsak tıkanıklığı riskini azaltmak için düşük kalıntı veya düşük lifli diyet önerebilir. Düşük kalıntılı diyet, dışkı boyutunu ve sayısını azaltmak için tasarlanmıştır.

Cerrahi

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi veya diğer tedaviler belirtilerinizi ve semptomlarınızı hafifletmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir. Crohn hastalığı olanların yaklaşık yarısı en az bir ameliyat gerektirir. Bununla birlikte, ameliyat Crohn hastalığını tedavi etmez.

Ameliyat sırasında, cerrahınız sindirim sisteminizin hasarlı bir bölümünü çıkarır ve ardından sağlıklı bölümleri yeniden bağlar. Ameliyat fistülleri kapatmak ve apseleri boşaltmak için de kullanılabilir.

Crohn hastalığı için cerrahinin faydaları genellikle geçicidir. Hastalık sıklıkla tekrarlanan doku yakınında tekrarlanır. En iyi yaklaşım rekürrens riskini en aza indirgemek için ilaçla cerrahiyi takip etmektir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Bazen Crohn hastalığına yakalanırsanız çaresiz kalabilirsiniz. Ancak diyetinizdeki ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler belirtilerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir ve alevlenmeler arasındaki süreyi uzatabilir.

Diyet

Ne yediğinizin inflamatuvar barsak hastalığına neden olduğuna dair kesin bir kanıt yok. Ancak bazı yiyecekler ve içecekler, özellikle alevlenme sırasında belirtilerinizi ve semptomlarınızı ağırlaştırabilir.

Yediğiniz şeyin yanı sıra nasıl hissettiğinizi takip etmek için bir yemek günlüğü tutmanız yararlı olabilir. Bazı gıdaların belirtilerinizin patlamasına neden olduğunu keşfederseniz onları ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz. İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler:

 • Süt ürünlerini sınırlayın. İnflamatuar bağırsak hastalığı olan birçok kişi, süt ürünlerinde sınırlama veya yok etme ile ishal, karın ağrısı ve gaz gibi sorunların iyileştiğini bulur. Laktoz tolere edici değilsiniz – yani, vücudunuz süt gıdalardaki süt şekerini (laktoz) özümleyemez. Lactaid gibi bir enzim ürününün kullanılması yardımcı olabilir.
 • Az yağlı gıdaları deneyin. Crohn’un ince bağırsağın hastalığına yakalanırsanız, normalde sindirim ya da absorbe edemeyebilirsiniz. Bunun yerine, yağ bağırsağından geçerek ishalinizi daha da kötüleştirir. Tereyağı, margarin, krema sosu ve kızarmış gıdalardan kaçının.
 • Elyafı sınırlandır, eğer yemek için sorun varsa. İnflamatuar barsak hastalığınız varsa, taze meyve ve sebzeler ve tam tahıllar gibi yüksek lifli gıdalar belirtilerinizi kötüleştirebilir. Çiğ meyve ve sebzeler sizi rahatsız ediyorsa, buharda pişirmeyi, fırında pişirmeyi veya haşlamayı deneyin.

  Genel olarak, brokoli ve karnabahar, fıstık, tohum, mısır ve patlamış mısır gibi lahana ailesindeki gıdalarla ilgili daha fazla sorununuz olabilir. Bağırsağınızı daralttıysanız (striktür), lifi sınırlamanız veya düşük kalıntılı bir diyet yapmanız söylenebilir.

 • Diğer sorunlu gıdalardan kaçının. Baharatlı gıdalar, alkol ve kafein belirtilerinizi ve semptomlarınızı kötüleştirebilir.

Diğer diyet önlemleri

 • Küçük yemekler yiyin. Günde iki veya üç büyük yemek yerine beş veya altı küçük yemek yemenin daha iyi olduğunu hissedebilirsiniz.
 • Bol su içirin. Her gün bol miktarda sıvı içmeye çalışın. Su en iyisidir. Kafein içeren alkol ve içecekler bağırsaklarınızı uyarır ve ishal oluşturabilir, buna karşın karbonlu içecekler sıklıkla gaz üretir.
 • Multivitaminleri düşünün. Crohn hastalığı, besin maddelerini emme yeteneğinize müdahale edebilir ve diyetiniz sınırlı olabilir, çünkü genellikle multivitamin ve mineral takviyeleri yardımcı olur. Herhangi bir vitamin veya takviye almadan önce doktorunuza danışın.
 • Bir diyetisyene danış. Kilo vermeye başlarsanız veya diyetiniz çok sınırlı hale gelirse, kayıtlı bir diyetisyenle konuşun.

Sigara içmek

Sigara içmek, Crohn hastalığınızı geliştirme riskinizi arttırır ve bir kez aldıysanız, sigara daha kötü hale getirebilir. Sigara içen Crohn hastalığı olan insanlarda nüks görülme ihtimali daha yüksektir ve ilaçlara ihtiyaç duyulur ve ameliyat tekrarlanır. Sigarayı bırakmak, sindirim sisteminizin genel sağlığını iyileştirebilir; bunun yanı sıra, birçok sağlık avantajı sağlayabilir.

Stres

Stres Crohn hastalığına neden olmaz, ancak belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir ve alevlenmeleri tetikleyebilir. Stresden kaçmak her zaman mümkün olmasa da, yönetmek için aşağıdaki yolları öğrenebilirsiniz:

 • Egzersiz. Hafif egzersizler bile stresin azalmasına, depresyonun hafifletilmesine ve bağırsak işlevinin normalleşmesine yardımcı olabilir. Sizin için doğru olan bir egzersiz planını doktorunuzla konuşun.
 • Biofeedback. Bu stres azaltma tekniği, bir geribildirim makinesi yardımı ile kas gerginliğini azaltmanıza ve kalp hızınızı yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Amaç, stresle daha kolay baş edebilmeniz için rahat bir duruma girmenize yardımcı olmaktır.
 • Düzenli gevşeme ve nefes alma egzersizleri. Stresle başa çıkmanın bir yolu, düzenli olarak dinlenmek ve sakinleştirmek için derin, yavaş solunum gibi teknikleri kullanmaktır. Yoga ve meditasyon dersleri alabilir veya evde kitaplar, CD’ler veya DVD’ler kullanabilirsiniz.

Alternatif tıp

Sindirim bozukluğu olan bir çok kişi tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM) kullanmaktadır. Bununla birlikte, güvenlik ve etkinlikleri hakkında iyi tasarlanmış birkaç çalışma bulunmaktadır.

Sık kullanılan bazı tedaviler şunları içerir:

 • Bitkisel ve besleyici takviyeleri. Alternatif tedavilerin çoğu, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmemektedir. İmalâtçılar terapilerinin güvenli ve etkili olduğunu iddia edebilir, ancak bunun kanıtlanması gerekmez. Dahası, doğal bitkiler ve takviyeleri bile yan etkileri olabilir ve tehlikeli etkileşime neden olabilir. Herhangi bir bitki özütü denemeye karar verirseniz doktorunuza bildirin.
 • Probiyotikler. Bazı Bifidobakteryum preparatlarının Crohn hastalığı olan kişilere remisyonda yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var, ancak bazı çalışmalar, probiyotiklerle Crohn hastalığının tedavisinde hiçbir yarar bulmadığını ortaya koyuyor. Etkilerini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.
 • Balık Yağı. Crohn’s tedavisinde balık yağı üzerinde yapılan çalışmalar faydalı olmadı.
 • Akupunktur. Bazı insanlar Crohn’s tedavisinde yardımcı akupunktur veya hipnoz bulabilirler, ancak bu tedavide ne terapi iyi çalışılmamıştır.
 • Prebiyotikler. Probiyotiklerin aksine – ki yaşadığınız faydalı canlı bakteriler – prebiyotikler, enginar gibi bitkilerde bulunan, faydalı bağırsak bakterilerine yardımcı olan doğal bileşiklerdir. Çalışmalar, Crohn hastalığı olan insanlar için prebiyotiklerin pozitif sonuçlarını göstermedi.

Başa çıkma ve destek

Crohn hastalığı sizi sadece fiziksel olarak etkilemez – duygusal bir ücret alır. İşaret ve semptomlar şiddetli ise, hayatınız tuvalete kaçmak için sürekli bir ihtiyaç etrafında dönebilir. Belirtileriniz hafif olsa da, gaz ve karın ağrısı, toplumda dışarı çıkmamızı zorlaştırabilir. Bütün bu faktörler hayatınızı değiştirebilir ve depresyona neden olabilir. Yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Haberdar olmak. Kontrol altına alınmanın en iyi yollarından biri, Crohn hastalığı hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi bulmaktır. Crohn’s & Colitis Vakfı’ndan bilgi alın.
 • Bir destek grubuna katılın. Destek grupları herkes için değilse de, durumunuzun yanı sıra duygusal destek hakkında da değerli bilgiler sağlayabilirler. Grup üyeleri sıklıkla en yeni tıbbi tedavileri veya bütünleyici terapileri biliyorlar. Crohn hastalığı olan diğer insanlar arasında olmaktan emin olabilirsiniz.
 • Bir terapistle konuş. Bazı insanlar, inflamatuar bağırsak hastalığına ve bunun neden olabileceği duygusal zorluklara aşina bir zihinsel sağlık uzmanına danışmak yararlı bulur.
Crohn Hastalığı nedir
Crohn Hastalığı nedir

Crohn hastalığıyla yaşamak cesaret kırıcı olabilir, ancak araştırma devam etmekte ve görünüm gelişmektedir.

Crohn hastalığı olan insanlar için diyet önerileri

Crohn hastalığı olan bir kişi için geçerli olan bir diyet planı, başka biri için geçerli olmayabilir. Bunun nedeni, hastalığın farklı insanlardaki gastrointestinal sistemin farklı alanlarını içermesidir. Size en uygun olanı bulmak önemlidir. Diyetinizdeki ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler belirtilerin tekrarını azaltmanıza ve şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Crohn hastalığınız varsa, şunları yapmalısınız:

Lif alımını ayarla

Bazı insanlara yüksek lifli, yüksek proteinli bir diyet gerekir. Diğerleri için, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalardan ekstra gıda kalıntısı varlığı, GI kanalını daha da kötüleştirebilir. Bu durumda, az kalmış diyetlere geçmeniz gerekebilir.

Yağ alımını sınırla

Crohn hastalığı, vücudunuzun yağları parçalama ve emme kabiliyetine müdahale edebilir. Bu fazla yağ ince bağırsağınızdan kolonunuza geçecektir. Bu ishale neden olabilir.

Süt alımınızı sınırlandırın

Laktoz intoleransınız olmayabilir, ancak Crohn hastalığınız varsa vücudunuz benzer bir şekilde tepki verebilir. Sütten yararlanma, bazı insanlar için karın ağrısı, karın krampları ve diyare ile sonuçlanabilir.

Su iç

Crohn hastalığı vücudunuzun suyu sindirim sisteminizden “geri dönüştürme” yeteneğini etkileyebilir. Bu dehidrasyona neden olabilir. İshaliniz varsa dehidrasyon riski özellikle yüksektir.

Alternatif vitamin ve mineral kaynakları düşünün

Crohn hastalığı gıdalardaki besin maddelerini düzgün bir şekilde absorbe etme bağırsaklarınızı etkileyebilir. Besin değeri yüksek gıdalar yemek yeterli olmayabilir. Multivitaminlerin kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun ve onlara sizin için doğru olup olmadıklarını sorun.

İhtiyacınıza en uygun olanı bulmak için doktorunuzla birlikte çalışın. Sizi bir diyetisyene veya beslenme uzmanına yönlendirebilirler. Birlikte, diyet kısıtlamalarını belirleyebilir ve dengeli bir diyet için kılavuz oluşturabilirsiniz.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (UC) iki tip inflamatuvar kase hastalığına (IBD) sahiptir. Aynı özelliklerin çoğuna sahiptirler ve insanlar onları birbirlerine karıştırabilir.

Ortak olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Hem Crohn hastalığı hem de UC’nin ilk bulguları ve belirtileri çok benzer. Bu semptomlar diyare, karın ağrısı ve krampları, rektal kanama, ateş ve yorgunluğu içerir.
 • Hem UC hem de Crohn hastalığı, 15 ila 35 yaşları arasındaki kişilerde ve aile öyküsü olan her iki IBH hastasında daha sık görülür.
 • UC ve Crohn hastalığı erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkiler.
 • Yıllardır süren araştırmalara rağmen, bilim adamları hala hastalıkların nedenini bilmiyorlar. Her iki durumda da, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi muhtemelen suçludur, ancak diğer faktörler rol oynayabilir.

İşte onların farklılıkları:

 • UC yalnızca kolonu etkiler. Crohn hastalığı gastrointestinal sisteminizin herhangi bir parçasını, ağzınızdan anüsünüze kadar etkileyebilir.
 • UC yalnızca kolonunuzdaki en derin dokuyu etkiler. Crohn hastalığı barsak dokusunun tüm katmanlarını etkileyebilir.

UC sadece bir tür kolittir. Birkaç başka tip kolit var. Tüm kolit biçimleri UC ile aynı şekilde bağırsak iltihaplarına ve hasarlarına neden değildir.

Bir yanıt yazın