Akantozis Nigrikans Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

akantozis nigrikans nedir

Akantozis Nigrikans Nedir?

Akantozis nigrikans, vücut kıvrımlarında ve kırışıklıklarda koyu, kadifemsi renk değişimleriyle karakterize bir cilt durumudur. Etkilenen ciltler kalınlaşabilir. Çoğunlukla akantozis nigricans koltuk altlarını, kasıklarını ve boynunu etkiler.

akantozis nigrikans nedir
akantozis nigrikans nedir

Akantozis nigricans’ın cilt değişiklikleri tipik olarak obez veya diyabetli kişilerde görülür. Koşulu geliştiren çocuklar tip 2 diyabet geliştirme riski yüksektir. Nadiren, akantozis nigricans, karaciğer veya karaciğer gibi bir iç organdaki kanserli bir tümörün bir uyarı işareti olabilir.

Akantozis nigrisanlar için özel bir tedavi mevcut değildir. Temeldeki koşulların tedavisi normal renk ve dokunun bir kısmını cildin etkilenen bölgelerine geri getirebilir.

Akantozis nigricans oldukça yaygın bir cilt pigmentasyon bozukluğudur. Akantozis nigrikansının en belirgin belirtisi kalın, kadifemsi bir dokuya sahip koyu renkli lekelerdir. Etkilenen bölgelerde de kaşıntı veya koku olabilir.

Bu lekeler, cilt katlamaları ve diğer alanlarda, örneğin:

 • Koltuk Altı
 • Kasık
 • boyun
 • dirsekler
 • dizler
 • eklemleri
 • dudaklar
 • avuç içi
 • Ayak tabanları

Akantozis nigrikans diyabet gibi daha ciddi sağlık sorununun belirtisi olabilir. En etkili tedaviler, sorunun kökenindeki tıbbi koşulları bulmaya ve çözmeye odaklanır. Bu cilt lekeleri, kök durumuna başarılı bir şekilde sahip olduktan sonra ortadan kaybolma eğilimindedir.

Akantozis nigricans için kimler risk altındadır?

Akantozis nigricans hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Kilolu, koyu cildi ve şeker hastalığı veya predediabetik koşullara sahip olanlar arasında en yaygın olanıdır . Akantozis nigrikans gelişen çocuklar yaşamın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet gelişimi açısından daha yüksek risk altındadır.

Akantozis nigrikans sıklığı etnik gruplar arasında değişir. Amerikan Dermatoloji Akademisine göre, Afrika, Karayipler veya Hispanik kökenli insanlar da artan bir risk altında. Beden kitle indeksi (BKİ) normalin çok üzerinde olduğunda, tüm etnik gruplar akantozis riski açısından eşit derecede risk altındadır.

Belirtiler

Deri değişiklikleri, akantozis nigrikansın tek belirtisidir. Karanlık, kalınlaşmış, kadifemsi cilt, vücut kıvrımları ve kırışıklıklarında fark edeceksiniz – tipik olarak koltuk altı, kasık ve boynunuzun arkasında. Cilt değişiklikleri genellikle yavaş görünür. Etkilenen cildin de bir koku veya kaşıntısı olabilir.

Benzer İçerik  Abdominal Aort Anevrizması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ne zaman bir doktor gidilmeli?

Cildinizde bir değişiklik fark ederseniz – özellikle de ani değişiklikler görürseniz, doktorunuza danışın. Tedaviye ihtiyaç duyan altta yatan bir durumunuz olabilir.

Nedenleri

Akantozis nigricans ile ilişkili:

 • İnsülin direnci. Akantozis nigrikalı insanlarda da insüline direnç görülmüştür. İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve vücudunuzun şeker işleyebilmesini sağlayan bir hormondur. İnsülin direnci, eninde sonunda tip 2 diyabete neden olan dirençtir.
 • Hormonal bozukluklar. Akantozis nigrisanlar genellikle yumurtalık kistleri, aşırı aktif tiroidler veya böbreküstü bezleri ile ilgili sorunlar gibi bozuklukları olan insanlarda görülür.
 • Bazı ilaçlar ve takviyeler. Yüksek doz niasin, doğum kontrolü hapları, prednizon ve diğer kortikosteroidler akantozis nigrikans’a neden olabilir.
 • Kanser. Akantozis nigrisanlar bazen lenfoma ile ya da kanserli bir tümör mide, kolon ya da karaciğer gibi bir iç organda büyümeye başladığında ortaya çıkar.
Akantozis nigricans’a neden olan şey nedir?

Akantozis nigricans cilt lekeleri, epidermal deri hücreleri hızla çoğalmaya başladığında ortaya çıkar. Bu anormal deri hücresi büyümesi, en çok kandaki yüksek insülin seviyesi ile tetiklenir . Nadir durumlarda, deri hücrelerindeki artışa, ilaçlar, kanser veya diğer tıbbi durumlar neden olabilir.

Çok fazla insülin

Akantozis nigrikans için en sık tetikleyici kan dolaşımınızda çok fazla insülindir.

Akantozis Nigrikans Koltuk altı
Akantozis Nigrikans Koltuk altı

Ne zaman yerseniz, vücudunuz karbonhidratları glikoz gibi şeker moleküllerine dönüştürür . Bu glikozun bazıları hücrelerinizdeki enerji için kullanılırken geri kalanlar depolanır. Hormon insülini, glikozun hücrelere girmesine izin vermelidir, böylece hücreler enerji için glikoz kullanabilirler.

Fazla kilolu insanlar zamanla insüline karşı direnç geliştirme eğilimi gösterirler. Pankreas insülin yapıyor olsa da , vücut doğru şekilde kullanamaz. Bu, kan dolaşımınızda glikoz birikimi oluşturur; bu, kan dolaşımınızda hem kan glikozu hem de insülin düzeylerinin yüksek olmasına neden olabilir.

Aşırı insülin, normal cilt hücrelerinin hızlı bir oranda çoğalmasına neden olur. Koyu tenli olanlar için, bu yeni hücrelerin melaninleri daha fazla. Melaninin bu artışı, çevreleyen deriden daha koyu olan bir cilt derecesidir. Bu nedenle, akantozis nigrikansının varlığı gelecekteki diyabetin güçlü bir öngörücüsüdür. Gerçekten çok fazla insülin varsa, doğru diyet , egzersiz ve kan şekeri kontrolü ile düzeltilmesi nispeten kolaydır .

Benzer İçerik  Asit Reflü ve GÖRH Genel Bilgiler

İlaçlar

Akantozis nigricans, doğum kontrol hapları , insan büyüme hormonları, tiroid ilaçları ve hatta bazı vücut geliştirme takviyeleri gibi belirli ilaçlarla tetiklenebilir . Bu ilaçların tümü insülin düzeylerinde değişikliğe neden olabilir. Kemoterapinin yan etkilerini hafifletmek için kullanılan ilaçlar akantozis nigrikans ile de bağlantılıdır. Çoğu durumda, ilaçlar kesildiğinde durum düzelir.

Diğer potansiyel nedenler

Aşağıdakiler nadiren, akantozis nigrikansına neden olabilir:

 • mide kanseri veya mide adenokarsinoması
 • adrenal bez bozuklukları, örneğin Addison hastalığı
 • hipofiz bezi bozuklukları
 • düşük tiroid hormon seviyeleri
 • yüksek dozda niasin

Risk Faktörleri

Akantozis nigricans risk faktörleri şunları içerir:

 • ObeziteNe kadar ağır iseniz, akantozis nigricans riskiniz o kadar yüksektir.
 • Yarış. Araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde akantozis nigricans’ın Yerli Amerikalılar arasında daha sık olduğunu gösteriyor.
 • Aile öyküsü. Akantozis nigricans’ın bazı türleri kalıtımsal görünmektedir.

Komplikasyonlar

Akantozis nigricans olan insanlarda tip 2 diyabet gelişimi daha fazladır.

Tanı

Akantozis nigricans genellikle cilt muayenesinde tespit edilir. Nadiren, küçük bir deri örneği laboratuarda incelenmek üzere çıkarılır (biyopsi yapılır). Akantozis nigrikans’ın nedeni belli değilse, doktorunuz muhtemel altta yatan nedenleri araştırmak için kan testleri, röntgen filmleri veya diğer testleri önerebilir.

Akantozis tanısı nasıl konur?

Akantozis nigricans’ı görme kolaylığı ile tanımaktadır. Doktorunuz diyabet veya insülin direncinedeni olarak kontrol etmek isteyebilir . Bu testler kan şekeri testleri veya açlık insülin testlerini içerebilir. Doktorunuz, ilaçlarınızı katkıda bulunan bir faktör olup olmadığını görmek için de gözden geçirebilir.

Reçeteli ilaçlarınıza ek olarak alabileceğiniz diyet takviyeleri, vitaminler veya vücut geliştirme takviyeleri hakkında doktorunuza bilgi vermek önemlidir.

Nadir durumlarda, doktorunuz muhtemel diğer nedenleri ortadan kaldırmak için küçük bir cilt biyopsisi gibi diğer testleri uygulayabilir .

Tedavi

Çoğu durumda, altta yatan sorunun tedavisi renk değişikliğini gidermeye yardımcı olabilir. Örnekler arasında şunlar olabilir:

 • Kilo kaybetmek. Akantozis nigrisanlara obezite nedeniyledir, kilo vermek yardımcı olabilir.
 • İlaçları veya takviyeleri durdurmak. Durumunuzun kullandığınız bir ilaç veya ilave ile ilişkili olduğu anlaşılırsa, doktorunuz o maddeyi kullanmayı bırakmanız öneride bulunabilir.
 • Ameliyat olması. Akantozis nigrikans kanserli bir tümör tarafından tetiklenirse, cerrahi olarak tümörü çıkarmak ciltteki renk değişikliğini genellikle temizler.
Benzer İçerik  Kronik Kabızlık Ne Anlama Geliyor?

Cildinizin görünümü konusunda endişeleriniz veya lezyonlar rahatsız oluyorsa ya da kötü kokuyorsa, doktorunuz öneride bulunabilir:

 • Etkilenen alanları aydınlatmak veya yumuşatmak için reçeteli kremler
 • Fırçalama gibi yavaşça kullanılan antibakteriyel sabunlar, durumu kötüleştirebilir.
 • Topikal antibiyotik
 • Ağız boşluğu tedavisi için ilaçlar
 • Cildin kalınlığını azaltmak için lazer tedavisi

Akantoz nigrisanlar nasıl tedavi edilir?

Akantozis nigricans bir hastalık değildir. Tıbbi yardım gerektirebilecek başka bir durumun belirtisidir. Tedavi büyük oranda sebep olan duruma yöneliktir. Eğer kiloluysanız, doktorunuz size kilo vermenizi önerir. Doktorunuz kan şekerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak ilaçlar da reçete edebilir.

Eğer durum ilaçlara veya takviyalardan kaynaklanıyorsa, doktorunuz onları durdurabilir veya ikame ettirmeyebilir. Nedenini bulup kontrol altına alırsanız, renksiz cilt yamaları genellikle soldurur.

Doktorunuza Danışın

Aile doktorunuzu görmeye başlayabilirsiniz. O, cilt hastalıkları (dermatolog) veya hormon problemleri (endokrinolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurabilir. Randevular kısa olabilir ve kapsayacak pek çok nedeni vardır, randevu için iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir.

Doktora Gitmeden Önce Hazırlık

Randevunuzdan önce, aşağıdaki soruların cevaplarını listelemek isteyebilirsiniz:

 • Ailendeki herhangi birisi bu sorunu yaşadı mı?
 • Ailenizde diyabet var mı?
 • Yumurtalıklarınız, böbreküstü bezleriniz veya tiroidinizle ilgili herhangi bir sorununuz oldu mu?
 • Düzenli olarak hangi ilaçları ve takviyeleri alıyorsunuz?
 • Hiç bir haftadan fazla süreyle prednizon için yüksek doz almayı denedin mi?

Doktorunuz hangi soruları sorabilir?

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz şunları isteyebilir:

 • Belirtiler ne zaman başladı?
 • Kötüleştiler mi?
 • Vücudunuzun hangi alanları etkiledi?
 • Hiç kanser oldun mu, tedavisi geçirdin mi?
Kaynak
 1. Goldsmith LA, et al., eds. Diabetes Mellitus and other endocrine diseases. In: Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2012. http://www.accessmedicine.com. Accessed March 25, 2015.
 2. Habif TP. Cutaneous manifestations of internal disease. In: Clinical Dermatology: A Color Guide to Diagnosis and Therapy. 5th ed. Edinburgh, U.K.; New York, N.Y.: Mosby Elsevier; 2010. http://www.clinicalkey.com. Accessed March 25, 2015.
 3. Goldsmith LA, et al., eds. Cutaneous manifestations of internal malignant disease. In: Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed. New York, N.Y.: The McGraw-Hill Companies; 2012. http://www.accessmedicine.com. Accessed March 25, 2015.
 4. Braunstein I. Acanthosis nigricans. http://www.uptodate.com/home. Accessed March 25, 2015.

Tüm kaynaklara 04.02.2017 tarihinde erişilmiştir.

Bir yanıt yazın