Obezite

Obezite - Şişmanlık

Obezite (Şişmanlık) Nedir?

Obezite aşırı miktarda vücut yağını içeren karmaşık bir hastalıktır. Obezite sadece görünümle ilgili değildir. Kalp hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalık ve sağlık sorunlarınız riskinizi artırır. Aşırı obez olmak, özellikle kilonuzla ilgili sağlık sorunlarınız olması anlamına gelir.

İyi haber şu ki, mütevazı kilo kaybı bile obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını iyileştirebilir veya önleyebilir. Diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve davranış değişiklikleri kilo vermenize yardımcı olabilir. Reçeteli ilaçlar ve kilo verme ameliyatı, obeziteyi tedavi etmek için ek seçenekler.

Belirtiler

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha yüksek olduğunda obezite teşhisi konur. Vücut kitle indeksiniz, kilonuzu kilogram cinsinden (kg) metre boyunda (m) kare olarak bölerek hesaplanır.

BMIAğırlık durumu
18.5’in altındanormalden hafif
18,5-24,9Normal
25,0-29,9Kilolu
30,0-34,9Obez (Sınıf I)
35,0-39,9Obez (Sınıf II)
40.0 ve üstüAşırı obezite (Sınıf III)

 

Çoğu insan için BMI makul bir vücut yağı tahmini sağlar. Bununla birlikte, VKİ vücut yağını doğrudan ölçmez, bu nedenle, kaslı sporcular gibi bazı insanlar, aşırı vücut yağları olmamasına rağmen, obez kategoride bir BMI alabilirler. VKİ’niz bir sorun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Eğer obez olabileceğinizi düşünüyorsanız ve özellikle de kiloyla ilişkili sağlık sorunlarından endişe ediyorsanız, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın. Siz ve sağlayıcınız sağlık risklerinizi değerlendirebilir ve kilo verme seçeneklerinizi tartışabilirsiniz.

Nedenler

Vücut ağırlığı üzerinde genetik, davranışsal ve hormonal etkiler olmasına rağmen, obezite egzersiz ve normal günlük aktivitelerden daha fazla kalori aldığınızda ortaya çıkar. Vücudunuz bu aşırı kalorileri yağ olarak depolar.

Obezite bazen Prader-Willi sendromu, Cushing sendromu ve diğer hastalıklar ve durumlar gibi tıbbi bir nedene kadar takip edilebilir. Bununla birlikte, bu bozukluklar nadirdir ve genel olarak, obezitenin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Hareketsizlik. Çok aktif değilseniz, pek fazla kalori yakmazsınız. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile her gün egzersiz ve normal günlük aktivitelerden daha fazla kalori alabilirsin.
 • Sağlıksız beslenme ve beslenme alışkanlıkları. Eğer yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız kilo alımı kaçınılmazdır. Ve çoğu Amerikalıların diyetleri kalorilerde çok yüksek ve fast food ve yüksek kalorili içecekler ile doludur.

Risk Faktörleri

Obezite genellikle nedenleri ve katkıda bulunan faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır:

 • Genetik. Genleriniz depoladığınız vücut yağ miktarını ve bu yağın dağıldığı yeri etkileyebilir. Genetik, vücudunuzun yiyeceği enerjiye ne kadar verimli bir şekilde dönüştürdüğü ve vücudunuzun egzersiz sırasında kalorilerinizi nasıl yaktığı konusunda da rol oynayabilir.
 • Aile yaşam tarzı. Obezite ailelerde çalışmaya eğilimlidir. Ebeveynlerinden biri veya her ikisi de obez ise, obez olma riskiniz artar. Bu sadece genetik yüzünden değil. Aile üyeleri benzer yeme ve aktivite alışkanlıklarını paylaşma eğilimindedir.
 • Hareketsizlik. Çok aktif değilseniz, pek fazla kalori yakmazsınız. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile her gün egzersiz ve rutin günlük aktivitelerden daha fazla kalori alabilirsin. Artrit gibi tıbbi problemlerin olması, kilo alımına katkıda bulunan azalmış aktiviteye yol açabilir.
 • Sağlıksız diyet. Meyve ve sebzelerde eksik, hızlı yiyeceklerle dolu ve yüksek kalorili içecekler ve büyük parçalarla yüklü kalorilerden yüksek olan bir diyet kilo almaya katkıda bulunur.
 • Tıbbi sorunlar. Bazı insanlarda obezite, Prader-Willi sendromu, Cushing sendromu ve diğer durumlar gibi tıbbi bir nedene kadar takip edilebilir. Artrit gibi tıbbi problemler ayrıca kilo alımına yol açabilecek aktivitede azalmaya yol açabilir.
 • Bazı ilaçlar. Diyet veya aktivite ile telafi etmezseniz bazı ilaçlar kilo almanıza neden olabilir. Bu ilaçlar bazı antidepresanlar, anti-nöbet ilaçları, diyabet ilaçları, antipsikotik ilaçlar, steroidler ve beta blokerleri içerir.
 • Sosyal ve ekonomik konular. Araştırma, sosyal ve ekonomik faktörleri obeziteye bağlamıştır. Egzersiz yapmak için güvenli alanlarınız yoksa obeziteden kaçınmak zordur. Benzer şekilde, sağlıklı yemek pişirme yöntemleri öğretilmemiş olabilirsiniz veya daha sağlıklı yiyecekler satın almak için paranız olmayabilir. Ek olarak, zaman geçirdiğiniz kişiler kilonuzu etkileyebilir – obez arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa obez olma olasılığı daha yüksektir.
 • Yaş. Obezite, küçük çocuklarda bile herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ama yaşlandıkça, hormonal değişiklikler ve daha az aktif bir yaşam tarzı obezite riskinizi artırır. Ek olarak, vücudunuzdaki kas miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Bu düşük kas kütlesi metabolizmada azalmaya yol açar. Bu değişiklikler aynı zamanda kalori ihtiyacını da azaltır ve fazla kilonun devam etmesini zorlaştırabilir. Ne yediğinizi bilinçli olarak kontrol edip yaşlandıkça fiziksel olarak daha aktif hale gelirseniz, kilo alırsınız.
 • Gebelik. Hamilelik sırasında, bir kadının ağırlığı mutlaka artar. Bazı kadınlar bebek doğduktan sonra kaybetmek için bu ağırlığı zor buluyor. Bu kilo alımı kadınlarda obezitenin gelişmesine katkıda bulunabilir.
 • Sigarayı bırakmak. Sigarayı bırakmak sıklıkla kilo alımı ile ilişkilidir. Ve bazıları için, kişinin obez hale gelmesi için yeterli kilo alımına yol açabilir. Ancak uzun vadede, sigarayı bırakmak sigara içmeye devam etmekten ziyade sağlığınız için daha büyük bir faydadır.
 • Uyku eksikliği. Yeterince uyuyamaman veya fazla uyku almamanız, iştahınızı artıran hormonlarda değişikliklere neden olabilir. Ayrıca kilo almanıza katkıda bulunabilecek kalori ve karbonhidratlı yiyecekler isteyebilirsiniz.

Bu risk faktörlerinden bir ya da daha fazlasına sahip olsanız bile, bu, obez olmaya gittiğiniz anlamına gelmez. Çoğu risk faktörünü diyet, fiziksel aktivite ve egzersiz ve davranış değişiklikleri ile karşılayabilirsiniz.

Benzer İçerik  Bartholin Kisti (Apsesi) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Komplikasyonlar

Eğer obez iseniz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel olarak ciddi sağlık problemleri geliştirme olasılığınız daha yüksektir:

 • Yüksek trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol
 • 2 tip diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Metabolik sendrom – yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek trigliserit ve düşük HDL kolesterol kombinasyonu
 • Kalp hastalığı
 • inme
 • Uterus, serviks, endometrium, yumurtalıklar, meme, kolon, rektum, özofagus, karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrek ve prostat kanseri dahil olmak üzere kanser
 • Uyku apnesi de dahil olmak üzere solunum bozuklukları, solunumun tekrar tekrar durduğu ve başladığı ciddi bir uyku bozukluğu
 • Safrakesesi rahatsızlığı
 • İnfertilite ve düzensiz dönemler gibi jinekolojik problemler
 • Erektil disfonksiyon ve cinsel sağlık sorunları
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, yağın karaciğerde biriktiği ve iltihaplanmaya veya skarlaşmaya neden olabilen bir durumdur.
 • osteoartrit

Yaşam kalitesi

Obez olduğunuzda, genel yaşam kaliteniz azalabilir. Eğlenceli aktivitelere katılmak gibi eskiden yaptığınız şeyleri yapamayabilirsiniz. Kamusal alanlardan uzak durabilirsiniz. Obez insanlar ayrımcılığa maruz kalabilirler.

Yaşam kalitenizi etkileyebilecek diğer kilo sorunları şunlardır:

 • Depresyon
 • sakatlık
 • Cinsel sorunlar
 • Utanç ve suçluluk
 • Sosyal izolasyon
 • Daha düşük iş başarısı

Önleme

Kilolu olmanız, şu anda aşırı kilolu olmanız veya sağlıklı bir kilo alma riskiniz varsa sağlıksız kilo alımını ve ilgili sağlık sorunlarını önlemek için adımlar atabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kilo alımını önlemeye yönelik adımlar, kilo verme adımları ile aynıdır: günlük egzersiz, sağlıklı bir diyet ve ne yediğinizi ve ne yediğinizi izlemek için uzun vadeli bir taahhüt.

 • Düzenli egzersiz. Kilo alımını önlemek için haftada 150 ila 300 dakika orta yoğunluklu aktivite almanız gerekir. Orta derecede yoğun fiziksel aktiviteler arasında hızlı yürüyüş ve yüzme bulunmaktadır.
 • Sağlıklı bir beslenme planı izleyin. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi düşük kalorili, besleyici yoğun gıdalara odaklanın. Doymuş yağlardan kaçının ve tatlı ve alkolü sınırlayın. Sınırlı atıştırma ile günde üç öğün yemek yiyin. Nadir bir tedavi olarak az miktarda yüksek yağlı, yüksek kalorili yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Çoğunlukla sağlıklı bir kilo ve iyi bir sağlığı teşvik eden yiyecekleri seçtiğinizden emin olun.
 • Yemeye neden olan yiyecek tuzaklarını bilin ve sakının. Kontrolden çıkmayı tetikleyen durumları tanımlar. Bir günlük tutmayı ve ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, ne zaman yediğinizi, nasıl hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazmayı deneyin. Bir süre sonra desenlerin ortaya çıktığını görmelisin. İleriyi planlayabilir ve bu tür durumları ele almak için stratejiler geliştirebilir ve yeme davranışlarınızın kontrolünde kalabilirsiniz.
 • Kilonuzu düzenli olarak izleyin. Haftada en az bir kez kendilerini ağırlayan insanlar fazla kilo tutmayı daha başarılı olurlar. Kilonuzun izlenmesi, çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını size söyleyebilir ve büyük sorunlara dönüşmeden küçük kilo artışlarını tespit etmenize yardımcı olabilir.
 • Tutarlı ol. Hafta içi, hafta sonları ve tatil ve tatil günlerinde mümkün olduğunca sağlıklı kilo planınıza bağlı kalmak, uzun vadeli başarı şansınızı artırır.

Teşhis

VKİ’niz obez aralıkta ise, sağlık hizmeti sağlayıcınız genel olarak sağlık geçmişinizi ayrıntılı olarak gözden geçirir, fiziksel bir muayene yapar ve bazı testler önerir.

Bu sınavlar ve testler genel olarak şunları içerir:

 • Sağlık geçmişinizi alarak. Doktorunuz, kilo geçmişinizi, kilo verme çabalarınızı, egzersiz alışkanlıklarınızı, yeme alışkanlıklarınızı, yaşadığınız diğer durumları, ilaçları, stres seviyelerini ve sağlığınızla ilgili diğer konuları gözden geçirebilir. Doktorunuz, belirli koşullara yatkın olup olmadığınızı görmek için ailenizin sağlık geçmişini de gözden geçirebilir.
 • Genel bir fiziksel sınav. Bu ayrıca boyunuzu ölçmeyi de içerir; kalp hızı, tansiyon ve sıcaklık gibi hayati bulguları kontrol etmek; kalbinizi ve akciğerinizi dinlerken; ve karnını inceliyor.
 • VKİ’nizi hesaplamak. Doktorunuz obezite düzeyinizi belirlemek için vücut kitle indeksinizi (BMI) kontrol edecektir. Bu en az yılda bir kez yapılmalıdır. VKİ’niz ayrıca genel sağlık riskinizi belirlemenize ve hangi tedavinin uygun olabileceğini belirlemenize yardımcı olur.
 • Bel çevrenizin ölçülmesi. Belinde saklanan yağ, bazen viseral yağ veya karın yağları olarak adlandırılan diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalık riskinizi artırabilir. 35 santimetreden (80 santimetre veya cm) fazla bel ölçümü ve 40 cm’den (102 cm) bel ölçümüne sahip erkeklerde daha küçük bel ölçümleri olanlara göre daha fazla sağlık riski olabilir. BMI ölçümü gibi bel çevreniz yılda en az bir kez kontrol edilmelidir.
 • Diğer sağlık sorunlarının kontrol edilmesi. Bildiğiniz sağlık problemleriniz varsa, doktorunuz bunları değerlendirecektir. Doktorunuz ayrıca yüksek tansiyon ve diyabet gibi diğer olası sağlık sorunlarını da kontrol edecektir.
 • Kan testleri. Sağladığınız testler, sağlığınıza, risk faktörlerine ve sahip olduğunuz mevcut semptomlara bağlıdır. Testler bir kolesterol testi, karaciğer fonksiyon testleri, açlık glikozu, tiroid testi ve diğerleri içerebilir. Doktorunuz ayrıca bir elektrokardiyogram gibi bazı kalp testlerini de önerebilir.

Tüm bu bilgileri toplamak size ve doktorunuza ne kadar kilo vermeniz gerektiğini ve hangi sağlık durumunuz veya riskleriniz olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Ve bu tedavi kararlarına rehberlik edecek.

Tedavi

Obezite tedavisinin amacı sağlıklı bir kiloda kalmak ve kalmaktır. Yeme ve aktivite alışkanlıklarınızda anlamanıza ve değişiklik yapmanıza yardımcı olması için bir diyetisyen, davranış danışmanı veya obezite uzmanı da dahil olmak üzere bir sağlık uzmanları ekibi ile çalışmanız gerekebilir.

İlk tedavi hedefi genellikle toplam ağırlığınızın yüzde 3 ila 5’i olan mütevazı bir kilo kaybıdır. Bu, 200 kilo (91 kg) ağırlığında ve BMI standartlarına göre obez olmanız durumunda, sağlığınızın iyileşmeye başlaması için sadece 6 ila 10 pound (2.7 ila 4.5 kg) kaybetmeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak, kaybettiğiniz ağırlık ne kadar büyükse, faydalar o kadar artar.

Benzer İçerik  Gastroözofagial Reflü Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Tüm kilo verme programları, yeme alışkanlıklarınızda ve fiziksel aktivitelerinizde değişiklikler gerektirir. Sizin için uygun olan tedavi yöntemleri obezite düzeyinize, genel sağlığınıza ve kilo verme planınıza katılma isteğinize bağlıdır.

Diğer tedavi araçları şunları içerir:

 • Diyet değişiklikleri
 • Egzersiz ve aktivite
 • Davranış değişikliği
 • Reçete kilo verme ilaçları
 • Kilo kaybı ameliyatı

Diyet değişiklikleri

Kalorileri azaltmak ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygulamak obeziteyi aşmak için hayati öneme sahiptir. İlk başta hızlı kilo verebilmenize rağmen, uzun vadede yavaş ve sürekli kilo kaybı, kilo vermenin en güvenli yolu ve onu kalıcı olarak saklamanın en iyi yolu olarak kabul edilir.

Çökme diyetleri gibi şiddetli ve gerçekçi olmayan diyet değişikliklerinden kaçının, çünkü uzun vadede fazla kilo almanıza yardımcı olma olasılığı düşüktür.

En az altı ay kapsamlı bir kilo verme programına katılmayı ve bir programın bakım aşamasında en az bir yıl boyunca kilo verme başarısı olasılığını arttırmak için plan yapın.

En iyi kilo verme diyeti yoktur. Sizin için çalışacağını düşündüğünüz sağlıklı yiyecekleri içeren birini seçin. Obeziteyi tedavi etmek için diyet değişiklikleri şunlardır:

 • Kalorileri kesmek. Kilo kaybının anahtarı, ne kadar kalori aldığınızı azaltmaktır. Siz ve sağlık uzmanları, normal olarak ne kadar kalori tükettiğinizi ve kestirebildiğinizi görmek için tipik yeme ve içme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Kilo vermek için her gün kaç kalori almanız gerektiğine siz ve doktorunuz karar verebilir, ancak tipik bir miktar kadınlar için 1.200 ila 1.500 kalori ve erkekler için 1.500 ila 1.800’dir.
 • Daha az dolu hissediyorum. Enerji yoğunluğu kavramı, açlığınızı daha az kalori ile karşılamanıza yardımcı olabilir. Tüm yiyecekler belirli bir miktarda (hacim) belirli sayıda kaloriye sahiptir. Tatlılar, şekerler, yağlar ve işlenmiş gıdalar gibi bazı gıdalar enerji yoğunluğunda yüksektir. Bu, o yiyeceğin küçük bir miktarının çok sayıda kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. Aksine, meyveler ve sebzeler gibi diğer gıdalar daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu yiyecekler daha az sayıda kalori ile daha büyük bir porsiyon boyutu sağlar. Daha az kalori içeren yiyeceklerin daha büyük kısımlarını yiyerek, açlık keselerini azaltıyor, daha az kalori alıyorsunuz ve yemeğinizle ilgili daha iyi hissediyorsunuz, bu da genel olarak ne kadar tatmin olduğunuzu hissettiriyor.
 • Daha sağlıklı seçimler yapmak. Genel diyetinizi daha sağlıklı hale getirmek için, meyveler, sebzeler ve tam tahıl karbonhidratlar gibi daha fazla bitkisel bazlı gıdalar yiyin. Ayrıca, protein, yağsız fasulye, mercimek ve soya ve yağsız et gibi kaynakları da vurgulayın. Balık severseniz, haftada iki kez balık eklemeye çalışın. Limit tuz ve şeker ilave edildi. Az yağlı süt ürünleri ile sopa. Az miktarda yağ tüketin ve zeytin, kanola ve fındık yağı gibi kalp-sağlıklı kaynaklardan geldiğinden emin olun.
 • Belirli yiyecekleri kısıtlamak. Bazı diyetler, yüksek karbonhidrat veya tam yağlı gıdalar gibi belirli bir gıda grubunun miktarını sınırlar. Doktorunuza hangi diyet planlarının etkili olduğunu ve sizin için yararlı olabileceğini sorun. Şekerli şekerli içecekler içmek, hedeflediğinizden daha fazla kalori tüketmenin ve bu içecekleri sınırlamanın ya da bunları tamamen ortadan kaldırmanın iyi bir yoludur ve kalorileri kesmeye başlamak için iyi bir yerdir.
 • Yemek değiştirmeleri. Bu planlar, düşük kalorili çalkalama ya da yemek çubukları gibi bir ya da iki öğünüzü değiştirmenizi ve sağlıklı yiyecekler ve düşük yağ ve kalori içeren sağlıklı, dengeli bir üçüncü öğün almanızı önerir. Kısa vadede bu diyet türü kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu diyetlerin size genel yaşam tarzınızı nasıl değiştireceğinizi öğretmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın, bu yüzden kilonuzu korumak istiyorsanız bunu devam ettirmeniz gerekebilir.

Hızlı düzeltmelerden çekinmeyin. Hızlı ve kolay kilo kaybı vaat eden fad diyetleri ile cazip olabilirsiniz. Gerçek şu ki, sihirli yiyecekler ya da hızlı düzeltmeler yok. Fad diyetleri kısa vadede yardımcı olabilir, ancak uzun dönem sonuçları diğer diyetlerden daha iyi görünmemektedir.

Benzer şekilde, çarpışma diyetinde kilo verebilirsiniz, ancak diyetinizi durdurduğunuzda yeniden kazanma olasılığınız yüksektir. Kilo vermek ve onu korumak için zamanla koruyabileceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeniz gerekir.

Egzersiz ve aktivite

Artan fiziksel aktivite veya egzersiz, obezite tedavisinin önemli bir parçasıdır. Kilo kaybını bir yıldan fazla sürdürebilen çoğu insan düzenli egzersiz yapar, hatta sadece yürür.

Etkinlik düzeyinizi artırmak için:

 • Egzersiz. Aşırı kilolu veya şişman olan kişiler, daha fazla kilo almayı önlemek ya da hafif bir miktarda kilo kaybını korumak için haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite almalıdır. Daha önemli kilo kaybı elde etmek için, haftada 300 dakika veya daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir. Muhtemelen, dayanıklılığınız ve kondisyonunuz arttıkça egzersiz yaptığınız miktarı kademeli olarak arttırmanız gerekecektir.
 • Devam et. Düzenli aerobik egzersiz, kalori yakmak ve fazla kilo vermek için en etkili yol olsa da, herhangi bir ekstra hareket kalori yakmak yardımcı olur. Gününüzde basit değişiklikler yapmak büyük faydalar sağlayabilir. Mağaza girişlerinden uzaklaşın, ev işlerinizi, bahçenizi yükseltin, ayağa kalkın ve periyodik olarak hareket edin ve bir gün boyunca kaç adım attığınızı izlemek için bir pedometre kullanın.

Davranış değişiklikleri

Bir davranış değişikliği programı, yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza ve kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Almak için gereken adımlar, obezitenize hangi faktörlerin, streslerin veya durumların katkıda bulunabileceğini bulmak için mevcut alışkanlıklarınızı incelemeyi içerir.

Herkes farklıdır ve egzersiz yapmak ya da gece geç saatlerde yemek yememek için yeterli zamanın olmaması gibi, kilo yönetiminde farklı engellere sahiptir. Davranış değişikliklerinizi kişisel endişelerinizi çözmek için uyarlayın.

Davranış değişikliği, bazen davranış terapisi olarak adlandırılan, şunları içerebilir:

 • Rehberlik. Eğitimli zihinsel sağlık veya diğer profesyonellerle tedavi veya müdahaleler, yeme ile ilgili duygusal ve davranışsal sorunları ele almanıza yardımcı olabilir. Terapi neden aştığınızı anlamanıza ve endişeyle başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenmenize yardımcı olabilir. Diyetinizi ve aktivitenizi nasıl izleyeceğinizi, yeme tetikleyicileri anlamanızı ve yemek istekleriyle başa çıkmayı da öğrenebilirsiniz. Terapi hem bireysel hem de grup bazında gerçekleşebilir. Daha yoğun programlar – yılda 12 ila 26 seans içerenler – kilo verme hedeflerinize ulaşmak için daha yararlı olabilir.
 • Destek grupları. Obezite ile benzer zorlukları paylaşan destek gruplarına camaraderie ve anlayış bulabilirsiniz. Kilo İzleyicileri gibi bölgenizdeki destek grupları için doktorunuza, yerel hastanelere veya ticari kilo verme programlarına danışın.
Benzer İçerik  Kanser Nedir? Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Reçete kilo verme ilacı

Kilo vermek sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gerektirir. Ancak bazı durumlarda, reçete kilo verme ilacı yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kilo verme ilacı yerine diyet, egzersiz ve davranış değişiklikleri ile birlikte kullanılması gerektiğini unutmayın. Hayatınızda başka değişiklikler yapmazsanız, ilacın çalışması olası değildir.

Diğer kilo kaybı yöntemleri sizin için işe yaramadıysa ve aşağıdaki kriterlerden biriyle karşılaşırsanız doktorunuz kilo vermeye yönelik ilaçları önerebilir:

 • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 30 veya daha fazla
 • VKİ’niz 27’den büyüktür ve ayrıca diyabet, yüksek tansiyon veya uyku apnesi gibi obezitenin tıbbi komplikasyonlarına da sahipsiniz.

Sizin için bir ilaç seçmeden önce doktorunuz sağlık geçmişinizi ve olası yan etkileri göz önünde bulunduracaktır. Bazı zayıflama ilaçları hamile olan veya belirli ilaçları alan veya kronik sağlık durumlarına sahip kadınlar tarafından kullanılamaz.

Genellikle reçete edilen kilo verme ilaçları orlistat (Xenical), lorcaserin (Belviq), fentermin ve topiramat (Qsymia), buproprion ve naltrexone (Contrave) ve liraglutide (Saxenda) içerir.

Bir reçete kilo verme ilacı kullanırken, yakın tıbbi izlemeye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, kilo verme ilacı herkes için işe yaramayabilir ve etkileri zamanla azalabilir. Kilo kaybettiren bir ilaç almayı bıraktığınızda, kaybettiğiniz ağırlığın çoğunu veya tamamını geri kazanabilirsiniz.

Kilo kaybı ameliyatı

Bazı durumlarda, bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan kilo kaybı cerrahisi bir seçenektir. Kilo kaybı ameliyatı, yiyeceğin ve kalorilerin emilimini ya da her ikisini de rahatça yiyebileceğiniz ya da azaltabileceğiniz gıda miktarını sınırlar. Kilo verme ameliyatı en fazla kilo verme şansını artırırken, ciddi riskler doğurabilir.

Çalışmamış olan kilo vermek için başka yöntemler denediyseniz, obezite için kilo kaybı cerrahisi düşünülmelidir:

 • Aşırı obezite var (40 veya daha yüksek BMI)
 • VKİ’niz 35 ila 39.9 arasındadır ve ayrıca diyabet veya yüksek tansiyon gibi ciddi kiloyla ilişkili bir sağlık sorununuz var.
 • Ameliyat için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmaya kararlısınız.

Tüm fazla kilolarınızı kaybedeceğinizi veya uzun vadede saklamanızı garanti etmez. Ameliyattan sonra kilo verme başarısı, yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızda ömür boyu değişiklikler yapma bağlılığınıza bağlıdır.

Tüm fazla kilolarınızı kaybedeceğinizi veya uzun vadede saklamanızı garanti etmez. Ameliyattan sonra kilo verme başarısı, yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızda ömür boyu değişiklikler yapma bağlılığınıza bağlıdır.

Ortak kilo verme ameliyatları şunları içerir:

 • Gastrik bypass ameliyatı. Mide baypasında (Roux-en-Y gastrik bypass), cerrah midenizin üst kısmında küçük bir kese oluşturur. İnce bağırsak daha sonra ana midenin altında kısa bir mesafe kesilir ve yeni poşete bağlanır. Gıda ve sıvı doğrudan kese içinden midenin çoğunu atlayarak bağırsağın bu kısmına akar.
 • Laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant (LAGB). Bu prosedürde, karnınız şişirilebilir bir bantla iki poşete ayrılır. Bir bant gibi, bandı sıkı bir şekilde çeken cerrah, iki poşet arasında küçük bir kanal oluşturur. Grup, açıklığın genişlemesini önler ve genellikle kalıcı olarak yerinde kalmak üzere tasarlanmıştır.
 • Duodenal anahtar ile biyofarbromik diversiyon. Bu prosedür, cerrahın midenin büyük bir bölümünü çıkarmasıyla başlar. Cerrah, ince bağırsağa ve ince bağırsağın ilk kısmına (duodenum) besin bırakan valften ayrılır. Daha sonra cerrah, bağırsağın orta bölümünü kapatır ve son kısmı doğrudan duodenuma bağlar. Bağırsakın ayrılmış bölümü, bağırsağın bu kısmına akan safra ve sindirim suyu meyve sularına izin vermek için bağırsağın sonuna kadar yeniden bağlanır.
 • Mide kılıfı. Bu prosedürde, midenin bir kısmı çıkarılır, yiyecek için daha küçük bir rezervuar yaratılır. Gastrik bypass veya duodenal switch ile biliyoprovasküler diversiyondan daha az karmaşık bir ameliyattır.

Diğer tedaviler

Vagal sinir blokajı obezite için başka bir tedavidir. Karın cildinin altında, karın boş ya da dolu olduğunda beynine söyleyen, abdominal vagus sinirine aralıklı elektrik atımları gönderen bir cihazın implante edilmesini içerir. Bu yeni teknoloji, kilo verme programıyla kilo veremeyen ve 35 ile 45 arasında, tip 2 diyabet gibi en az bir obezite ile ilişkili bir durumda olan erişkinlerin kullanımı için 2014 yılında FDA onayı almıştır.

Obezite tedavisinden sonra kilo almayı önleme

Ne yazık ki, hangi obezite tedavi yöntemlerini denediğinizden bağımsız olarak kilo almak yaygındır. Kilo kaybettiren ilaçlar alırsanız, bunları almayı bıraktığınızda muhtemelen kilo alırsınız. Eğer yüksek kalorili gıdalarda aşırıya kaçmaya veya overindulge etmeye devam ederseniz, kilo verme ameliyatından sonra bile kilo alabilirsin. Fakat bu, kilo verme çabalarınızın boşa olduğu anlamına gelmez.

Kaybettiğiniz kiloyu yeniden kazanmanın en iyi yollarından biri düzenli fiziksel aktivite elde etmektir. Günde 60 dakika hedefleyin.

Motive olmanıza ve elbette kalmanıza yardımcı olacaksa fiziksel aktivitenizi takip edin. Kilo verdiğinizde ve daha iyi bir sağlık sağladığınızda, hangi ek aktivitelerin yapılabileceğini ve eğer uygunsa, aktivitenizi nasıl yapacağınızı ve nasıl bir egzersiz yapacağınızı doktorunuzla konuşun.

Kilonuz hakkında her zaman uyanık kalmanız gerekebilir. Daha sağlıklı bir diyet ve daha fazla aktiviteyi pratik ve sürdürülebilir bir şekilde birleştirmek, uzun vadede kaybettiğiniz kiloyu korumanın en iyi yoludur.

Kilo verme ve kilo vermeyi bir günde bir defa alın ve başarınızın sağlanmasına yardımcı olmak için kendinizi destekleyici kaynaklar ile kuşatın. Uzun vadede satabileceğiniz daha sağlıklı bir yaşam şekli bulun.

Bir yanıt yazın