Alzheimer Hastalığı Belirtileri, Aşamaları, Nedenleri ve Tedavisi

alzheimer nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer hastalığı, halk dilinde alzaymır olarak söylenen, belleği ve diğer zihinsel işlevleri yok eden ilerleyici bir hastalıktır. Başlangıçta, Alzheimer hastalığı olan birisi hafif karışıklık ve hatırlama zorluğu fark edebilir. Sonuçta, hastalığı olan insanlar önemli insanları unutabilir ve dramatik kişilik değişiklikleri geçirirler.

Alzheimer hastalığı, demansın en yaygın nedenidir – entelektüel ve sosyal becerilerin kaybına neden olan bir grup beyin bozukluğu. Alzheimer hastalığında, beyin hücreleri dejenere olur ve ölür, hafıza ve zihinsel işlevlerde sürekli bir düşüşe neden olur.

Mevcut Alzheimer hastalığı ilaçları ve yönetim stratejileri semptomları geçici olarak iyileştirebilir. Bu bazen Alzheimer hastalığı olan kişilere işlevini en üst düzeye çıkarır ve bağımsızlığını biraz daha uzun süre korumaya yardımcı olur. Ancak Alzheimer hastalığının tedavisi olmadığı için destekleyici hizmetler aramaya ve destek ağınıza en kısa sürede girmeye çalışmanız önemlidir.

Alzheimer hastalığı ilerlemeli bir demans biçimidir. Demans, beyin hasarının veya hafızanızı, düşüncenizi ve davranışınızı olumsuz etkileyen hastalıkların neden olduğu koşullar için daha kapsamlı bir terimdir. Bu değişiklikler günlük yaşama müdahale eder.

Göre Alzheimer Derneği , bunama vakalarının 60 ila 80 yüzde Alzheimer hastalığı hesapları. Hastalığa yakalanmış insanların çoğu 65 yaşından sonra teşhis edilir. Daha önce teşhis konmuş olmanız durumunda genellikle erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı olarak bilinir.

Alzheimer hastalığının belirtileri

Herkesin zaman zaman unutkanlık dönemleri vardır. Ancak Alzheimer hastalığı olan insanlar zaman içerisinde kötüleşen belirli devam eden davranış ve semptomları sergilerler. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • günlük faaliyetlerinizi etkileyen hafıza kaybı, örneğin randevu alma beceriniz
 • Bir mikrodalga kullanmak gibi tanıdık görevlerle ilgili sorun
 • problem çözme ile ilgili zorluklar
 • konuşma veya yazma ile ilgili zorluklar
 • zamana veya yere yönlendirmek
 • azaltılmış yargı
 • kişisel hijyen azaldı
 • ruh hali ve kişilik değişiklikleri
 • Arkadaş, aile ve toplumdan çekilme
Normal bir yaşlı beynin (sol) ve bir kişinin beyninin Alzheimer'le (sağda) karşılaştırılması. İkisini ayıran özellikleri dikkat çekiyor.
Normal bir yaşlı beynin (sol) ve bir kişinin beyninin Alzheimer’le (sağda) karşılaştırılması. İkisini ayıran özellikleri dikkat çekiyor.

İlk bakışta unutkanlık ya da hafif karışıklık artışı Alzheimer hastalığının fark ettiğiniz tek semptomu olabilir. Ancak zamanla, hastalık sizi hafızanızdan, özellikle de son anılardan daha çok soyuyor. Belirtilerin kötüleştiği oran kişiden kişiye değişir.

Alzheimer hastanız varsa, şeyleri hatırlamak ve düşüncelerinizi organize etmek konusunda olağandışı zorluk yaşadığınızı fark eden ilk kişi sizsiniz. Veya değişikliklerin aile üyelerinize, yakın arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza farkedilebilse bile yanlış bir şey olduğunu anlayamazsınız.

Alzheimer hastalığına bağlı beyin değişiklikleri şu sorunlarla büyümektedir:

Bellek

Herkesin arada sırada hafıza kaybı var. Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya bir tanıdıklarının adını unutmak normaldir. Ancak Alzheimer hastalığına bağlı hafıza kaybı, işyerinde ve evde iş görme kabiliyetinizi etkileyerek kalıcı ve kötüleşir.

Alzheimer hastalığı olan insanlar:

 • Açıklamaları ve soruları defalarca tekrar edin, daha önce soruyu sormadıklarını fark etmeyin
 • Görüşmeleri, randevuları veya etkinlikleri unutun ve daha sonra hatırlamayın
 • Rutin olarak mülklerini yanlış yere koyun, genellikle mantıksız yerlere koyun
 • Bilinen yerlerde kaybolun
 • Sonunda aile üyelerinin adlarını ve gündelik nesneleri unutun
 • Nesneleri tanımlamak, düşüncelerini ifade etmek veya konuşmalara katılmak için doğru sözcükleri bulmakta sorun yaşıyorsunuz
Benzer İçerik  Crohn Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Düşünme ve mantık

Alzheimer hastalığı, özellikle sayı gibi soyut kavramlar hakkında yoğunlaşmak ve düşünmek güçleşir.

Çok görevli olmak özellikle zordur ve mali kaynakları yönetmek, çek defterlerini dengelemek ve faturalarını zamanında ödemek zor olabilir. Bu zorluklar sayıları tanımak ve ele almamak için ilerleyebilir.

Karar verme ve karar verme

Soba üzerinde yiyecek yakma veya beklenmedik sürüş durumları gibi günlük sorunlara etkili bir şekilde tepki verilmesi gittikçe zorlaşıyor.

Bilinen görevleri planlama ve gerçekleştirme

Bir keresinde planlanan yemek pişirme veya favori oyun oynama gibi sıralı adımlar gerektiren rutin faaliyetler, hastalık ilerledikçe bir mücadele haline gelir. Sonunda, ilerlemiş Alzheimer’lı insanlar pansuman ve banyo gibi temel görevleri nasıl yerine getireceğini unutabilir.

Kişilik ve davranış değişiklikleri

Alzheimer hastalığında ortaya çıkan beyin değişiklikleri, hareket etme biçiminizi ve nasıl hissettiğinizi etkileyebilir. Alzheimer’lı insanlar yaşayabilir:

 • Depresyon
 • ilgisizlik
 • Sosyal çekilme
 • Ruh hali
 • Başkalarına güvensizlik
 • Sinirlilik ve agresiflik
 • Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Wandering
 • İnhibisyon kaybı
 • Bir şey olduğuna inanmak gibi sanrılar, çalınmış

Birçok önemli beceri hastalığa çok geç olmadan kaybolmaz. Bunlara okuma, dans etme ve şarkı söyleme, eski müziğin tadını çıkarma, el sanatları ve hobileri yapma, hikayeler anlatma ve anımsama becerisi dahildir.

Bunun nedeni, hayatın erken dönemlerinde öğrenilen bilgi, beceri ve alışkanlıklar, hastalık ilerledikçe kaybolacak son yetenekler arasındadır; beynin bu bilgiyi depolayan kısmı hastalığın seyrinde daha sonra etkilenme eğilimindedir. Bu yeteneklerden yararlanılması, hastalığın ılımlı evresine bile bile yaşam kalitesini ve başarılarını arttırır.

Alzheimer hastalığının nedenleri

Uzmanlar Alzheimer hastalığının tek bir nedeni belirlememiş, ancak bazı risk faktörleri tespit etmişlerdir. Örneğin, bu risk faktörleri bunu geliştirme şansınızı etkiler:

 • Yaş: Alzheimer hastalığı gelişen çoğu insan 65 yaş ve üzerindedir.
 • Aile geçmişi: Durumu geliştiren bir aile üyeniz varsa, durumu da almanız daha olasıdır.
 • Genetik: Bazı genler Alzheimer hastalığına bağlı

Bu risk faktörlerinden bir ya da daha fazlasına sahip olmak, Alzheimer hastalığını geliştireceğiniz anlamına gelmez. Hem genetik hem de çevresel faktörler muhtemelen bir rol oynamaktadır. Durum geliştirme riskiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun.

alzheimer nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi
alzheimer nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi

Bilim insanları, çoğu insan için Alzheimer hastalığının, zamana bağlı olarak beyni etkileyen genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanıyorlar.

Zamanın yüzde 5’inden azı, Alzheimer hastalığına neredeyse bir insanın hastalık geliştireceğini garanti eden belirli genetik değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Alzheimer’in nedenleri henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, beyindeki etkisi açıktır. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerine zarar verir ve öldürür. Alzheimer hastalığından etkilenen bir beyin, sağlıklı bir beyininkinden daha az sayıda hücre ve sağ kalan hücreler arasında daha az sayıda bağlantıya sahiptir.

Alzheimer, gittikçe daha fazla sayıda beyin hücresi ölürken beyin küçülmesine yol açmaktadır. Doktorlar Alzheimer’in beyin dokusunu mikroskopta incelediğinde, hastalığın işaret noktaları sayılan iki tip anormallik görüyorlar:

 • Plaketler. Bir proteinin beta-amiloid denilen bu kümeleri beyin hücrelerini hücreye hücrelere müdahale de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde hasar ve tahrip edebilir. Alzheimer’deki beyin hücresi ölümünün nihai nedeni bilinmemekle birlikte, beyin hücrelerinin dışındaki beta-amiloid toplanması birincil bir şüpheli.
 • Düğümler göstermektedir. Beyin hücreleri, uzun uzantılar boyunca besin maddelerini ve diğer gerekli malzemeleri taşımak için dahili bir destekleme ve taşıma sistemine bağlıdır. Bu sistem tau adı verilen bir proteinin normal yapısını ve işleyişini gerektirir.

  Alzheimer hastalarında, tau proteinlerinin iplikleri, beyin hücrelerindeki anormal değişmelere bükülerek ulaşım sisteminin başarısız olmasına yol açar. Bu başarısızlık aynı zamanda beyin hücrelerinin azalması ve ölümü ile de ilişkilidir.

Risk faktörleri

Yaş

Artan yaş, Alzheimer için bilinen en büyük risk faktörüdür. Alzheimer, normal yaşlanmanın bir parçası değildir ancak 65 yaşına geldikten sonra riskiniz artar. Demans oranı 60 yaşından sonra her on yılda iki katına çıkar.

Erken başlangıçlı Alzheimer ile bağlantılı nadir görülen genetik değişiklikler yaşayan insanlar 30’lu yılların başında semptomlarla başlarlar.

Aile geçmişi ve genetik

Alzheimer hastalığınız gelişme riskiniz birinci dereceden bir akrabanızın – ebeveyni veya kardeşinizin – hastalığı varsa biraz daha yüksek gibi görünmektedir. Bilim adamları, üç gente nadir değişiklikler (mutasyonlar) tespit ettiler; bunları devralan bir kişinin Alzheimer geliştireceğini neredeyse garanti altına aldı. Ancak bu mutasyonlar Alzheimer hastalığının yüzde 5’inden daha azını oluşturur.

Alzheimer’lerin aileler arasındaki genetik mekanizmalarının çoğu, açıklanamayan bir şekilde devam etmektedir. Şimdiye kadar bulunan en güçlü risk gen araştırmacısı apolipoprotein e4 (APoE4) ‘dür, ancak bu geni olan herkes Alzheimer hastalığına yakalanmamaktadır. Diğer risk genleri tanımlanmıştır ancak kesin olarak doğrulanmamıştır.

Down Sendromu

Down sendromlu birçok insan Alzheimer hastalığına yakalanır. Alzheimer belirtileri ve semptomları Down sendromlu kişilerde genel nüfusa göre 10-20 yıl önce ortaya çıkma eğilimi gösterir. Ekstrem kromozomda Down sendromuna neden olan bir gen Alzheimer hastalığının riskini önemli ölçüde artırır.

Seks

Kadınların erkeklerden çok Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimali daha yüksektir çünkü kısmen daha uzun yaşamaktadırlar.

Hafif bilişsel bozukluk

Hafif bilişsel bozukluk (MCI) olan insanlar hafıza sorunları ya da yaşlarına göre beklenenden daha kötü bilişsel gerileme semptomlarına sahiptir, ancak bunama olarak teşhis edilemeyecek kadar şiddetli değildir.

MCI’lı olanlar, daha sonra gelişmekte olan bunama hastalığının artmış bir riski var – ama kesin değil -. Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için harekete geçmek ve bu aşamada hafıza kaybını telafi etmek için stratejiler demans ilerlemesinin gecikmesine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

Geçmişteki kafa travması

Şiddetli bir kafa travması yaşayan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riski daha yüksek gibi görünmektedir.

Yaşam biçimi ve kalp sağlığı

Alzheimer hastalığının riskini azaltmak için kesinlikle gösterilmiş bir yaşam tarzı faktörü yok.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar sizi kalp rahatsızlığı riskine sokan faktörlerin aynı zamanda Alzheimer hastalığınız gelişme olasılığını artırabileceğini göstermektedir. Örnekler şunlardır:

 • Egzersiz eksikliği
 • şişmanlık
 • Sigara içmek veya ikinci el duman maruziyeti
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolestrolü
 • Kötü kontrollü tip 2 diyabet
 • Meyve ve sebzeden yoksun bir diyet

Bu risk faktörleri, beyindeki hasarlı kan damarlarından kaynaklanan demans tipinde olan vasküler bunama ile de bağlantılıdır. Bu faktörleri kontrol altına alma planında sağlık ekibinizle birlikte çalışmak kalbinizin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Hayat boyu öğrenme ve sosyal katılım

Çalışmalar, zihinsel ve sosyal açıdan uyarıcı faaliyetlerde ömür boyu sürecek katılım ve Alzheimer hastalığının azaltılmış riski arasında bir ilişki buldu. Düşük eğitim seviyeleri – lise eğitiminden az – Alzheimer hastalığı için bir risk faktörü gibi görünmektedir.

Komplikasyonlar

Hafıza ve dil kaybı, zayıf yargı ve Alzheimer’in yol açtığı diğer bilişsel değişiklikler, diğer sağlık koşullarına yönelik tedaviyi zorlaştırabilir. Alzheimer hastalığı olan bir kişi şunları yapamaz:

 • Ağrıyı yaşadığını bildirin – örneğin bir diş probleminden
 • Başka bir hastalığın belirtilerini rapor edin
 • Reçeteli bir tedavi planını takip et
 • İlaç yan etkilerini bildirin veya tanımlayın

Alzheimer hastalığı son aşamaya doğru ilerledikçe beyin değişiklikleri, yutma, denge ve bağırsak ve mesane kontrolü gibi fiziksel işlevleri etkilemeye başlar. Bu etkiler, ek sağlık sorunlarına karşı savunmasızlığı artırabilir:

 • Akciğerlere yiyecek veya sıvı emme (aspirasyon)
 • Pnömoni ve diğer enfeksiyonlar
 • Düşme
 • Kırıklar
 • Yatak yaraları
 • Kötü beslenme veya dehidratasyon

Önleme

Şimdilik, Alzheimer hastalığını önlemenin kanıtlanmış bir yolu yok. Önleme stratejileri araştırmaları devam etmektedir. Şimdiye dek yapılmış en güçlü kanıt, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltarak Alzheimer hastalığınız riskini azaltabileceğinizi göstermektedir.

Kalp hastalığı riskinizi artıran faktörlerin çoğunun Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskinizi de artırabileceği düşünülmektedir. Olası önemli faktörler arasında yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterolü, fazla kilo ve şeker hastalığı bulunmaktadır.

Akdeniz diyeti – doymuş yağ oranının düşük olan taze ürünler, sağlıklı yağlar ve gıdaları vurgulayan bir yeme yolu – kardiyovasküler hastalık ve felçten ölüm riskini azaltabilir. Bu diyet, Alzheimer hastalığının azaltılmış riski ile de ilişkilendirilmiştir.

– Fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan aktif olmak hayatınızı daha keyifli hale getirebilir ve Alzheimer riskini azaltabilir.

Alzheimer hastalığının teşhisi

Alzheimer hastalığını teşhis etmenin tek kesin yolu, ölümünden sonra beyin dokusunu incelemektir. Ancak doktorunuz bilişsel işlevlerinizi değerlendirmek, bunama teşhisi yapmak ve diğer koşulları ekarte etmek için başka muayene ve testleri kullanabilir.

Muhtemelen tıbbi geçmişi alarak başlayacaklardır. Size şu konularda soru sorabilirler:

 • belirtileriniz
 • ailenin tıbbi geçmişi
 • şimdi veya geçmişte sahip olduğunuz diğer sağlık koşulları
 • şimdi veya geçmişte aldığınız ilaçlar
 • diyetiniz, alkol alımınız veya diğer yaşam tarzı alışkanlıklarınız

Zihinsel durum testleri de yapabilirler. Bu, kısa süreli hafızanızı, uzun vadeli hafızanızı ve yer ve zamana yönlendirmeyi değerlendirebilmenize yardımcı olabilir. Örneğin, size sorabilirler:

 • gün kaç
 • cumhurbaşkanı kim
 • Kısa bir kelime listesi hatırlamak ve geri çağırmak

Muhtemelen de fiziksel bir sınav yapacaklardır. Örneğin, kan basıncınızı kontrol edebilir, kalp atış hızınızı değerlendirebilir ve sıcaklığınızı alabilirler. Bazı durumlarda, bir laboratuarda test için idrar veya kan numuneleri toplayabilirler.

Ayrıca, Parkinson hastalığı veya inme gibi muhtemel diğer teşhisleri dışarıda bırakmak için nörolojik bir muayene yapabilirler. Reflekslerini, kas tonusunu ve konuşmasını kontrol edecekler. Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi beyin görüntüleme çalışmaları da yapabilirler.

Alzheimer hastalığı tedavisi

Alzheimer hastalığının bilinen bir tedavisi yok. Ancak doktorunuz, semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olmak ve hastalığın ilerlemesini mümkün olduğunca geciktirmek için ilaçlar ve davranış değişiklikleri önerebilir. Sizin için en iyi tedavi seçeneklerini öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Her hasta farklıdır.

Erken ve orta basamaklı Alzheimer hastalarında doktorunuz donepezil (Aricept) veya rivastigmin (Exelon) gibi ilaçlar reçete edebilir. Bunlar, beyninizde asetilkolinin yüksek seviyelerde tutulmasına yardımcı olabilir. Bu bir nörotransmitter türüdür. Belleğinize yardımcı olabilir.

Orta ila şiddetli Alzheimer tedavisi için doktorunuz donepezil (Aricept) veya memantin (Namenda) reçete edebilir. Bunlar, glutamat düzeylerinizi orta seviyeye çıkarmaya yardımcı olabilir. Belirtilerinizin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilirler.

Doktorunuz, depresyon, huzursuzluk, agresyon, ajitasyon veya varsanılar tedavisine yardımcı olmak için antidepresan, anti-anksiyete ilaçları veya antipsikotikler önerebilir.

Bazı insanlar ayrıca E vitamininin yardımcı olabileceğine inanıyorlar. E vitamini veya başka takviyeleri almadan önce daima doktorunuza sorun. Hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçların bazılarına müdahale edebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri durumunuzu yönetmenize de yardımcı olabilir. Örneğin, doktorunuz size ve sevdiklerinize size yardımcı olacak stratejiler geliştirmemize yardımcı olabilir:

 • görevlere odaklanmak
 • kafa karışıklığını sınırla
 • karşılaşmaktan kaçınmak
 • her gün yeterince dinlen
 • sakin ol

Tedavi planına karar vermeden önce doktorunuzla konuşun. Onlara mevcut seçenekler hakkında soru sorun. Farklı tedavi seçeneklerinin potansiyel faydalarını ve risklerini tartmanıza yardımcı olabilirler.

Bir yanıt yazın