Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

burun kanaması nasıl durdurulur

Burun kanaması neden olur?

Burun kanaması sık görülür. Korkunç olabilirler, ancak çoğu zaman ciddi bir tıbbi problem olduğunu göstermezler. Burun çok sayıda kan damarı içerir. Bu kan damarları burun önü ve arkasında bulunur. Çok kırılgan ve kanamaları çok kolaydır. herhangi bir travmada kolaylıkla kılcal damarlar zarar görür ve burun kanaması başlar.

Burun kanamaları, 3 ila 10 yaşları arasındaki yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülür.

İki çeşit burun kanaması vardır. Burnun önünde bulunan kan damarları kırıldığında bir ön burun kanaması oluşur. Kan genellikle burundan çıkar. Burnun arka kısmında veya en derin kısmında meydana gelen burun kanaması ise arka damalardaki hasardan dolayı oluşur. Bu durumda, kan boğazın arkasından akar. Ağzınıza kan gelebilir. Posterior (arka) burun kanamaları tehlikeli olabilir.

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun kanamasının birçok nedeni vardır. Özellikle burun kanamasıyla beraber baş ağrısı da varsa, bu ciddi durumları gösteriyor olablir. Ani veya seyrek olarak ortaya çıkan bir burun kanaması nadiren ciddi olabilir. Sık sık burun kanamalarınız varsa, daha ciddi bir problem yaşayabilirsiniz. Doktora görünmeniz sizin için iyi olacaktır.

Kuru hava, burun kanamalarının en yaygın nedenidir. Kuru bir iklimde yaşamak ve merkezi bir ısıtma sistemi kullanmak burnun içindeki dokular olan burun zarlarını kurutabilir. Bu kuruluk burun içininkabuklu hale gelmesine neden olur. Kabuklanma kaşınabilir veya tahriş olabilir. Burnunuz zarları çizilirse veya toparlanırsa kanayabilir.

Alerjiler, soğuk algınlığı veya sinüs problemleri için antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanmak burun zarlarını kurutabilir ve burun tıkanıklığına neden olabilir. Sık sık burundan nefes verme ve burun tıkanıklığı başka bir nedenidir.

Benzer İçerik  Aarskog Sendromu Belirtileri

Eğer hassas biriyseniz nefesinizi ağzınızdan vermeye alışın.

burun kanaması nasıl durdurulur
burun kanaması nasıl durdurulur

Burun kanamasının diğer yaygın nedenleri şunları içerir:

 • burunda sıkışmış yabancı cisim
 • kimyasal tahriş edici maddeler
 • alerjik reaksiyon
 • burun yaralanması
 • tekrarlanan hapşırma
 • soğuk hava
 • üst solunum yolu enfeksiyonu
 • yüksek dozlarda aspirin (pıhtılaşmayı önler)

Burun kanamasının diğer nedenleri arasında yüksek tansiyon, kanama bozukluğu, kan pıhtılaşma bozukluğu ve kanser yer alır. Aslında şöyle açıklamak daha doğru olur; burun kanamasından dolayı kanser olduğunuzu düşünmek mantıksız olacaktır. Kanserseniz eğer bunu burun kanamanızdan farketmeniz neredeyse ihtimal dışıdır. Burun kanamasını kanserin belirtisi olarak görmek yerine, kanserin bir sonucu olarak görmelisiniz. Eğer sadece burnunuz kanıyorsa ve başka bir belirtiniz yoksa kanser ihtimali neredeyse sıfırdır. Dert etmenize gerek yok.

Çoğu burun kanaması tıbbi yardım gerektirmez. Bununla birlikte, burun tıkanıklığınız 20 dakikadan fazla sürerse veya bir yaralanma sonrasında ortaya çıkarsa tıbbi yardım almalısınız. Bu, posterior(arka) burun tıkanıklığının bir işareti olabilir, ki bu daha ciddi bir durumdur.

Burun kanamasına neden olabilecek yaralanmalar arasında düşme, araba kazası veya bir yumruk yer alabilir. Bir yaralanmadan sonra oluşan burun kanaması; kırık bir burun, kafatası kırılması veya iç kanamayı gösterebilir.

Travma sonrası burun kanaması meydana geldiyse derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Ciddi sonuçların göstergesi olabilir.

Burun Kanaması Teşhisi

Burun kanaması için tıbbi yardım talep ederseniz, doktorunuz nedeni belirlemek için fizik muayene yapacaktır. Burunda yabancı bir cisim olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve mevcut ilaçlarınız hakkında da sorular soracaktır.

Sahip olduğunuz diğer semptomlar ve yeni yaralanmalar hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Bir burun tıkanıklığının nedenini belirlemek için tek bir test yoktur. Doktorunuz nedenini bulana kadar gereken sırayla birçok test yapabilir. Bununla birlikte, doktorunuz nedeni bulmak için tanı testleri kullanabilir. Bu testler şunları içerir:

 • kan bozukluklarını kontrol etmek için kan testi olan tam kan sayımı
 • Burun endoskopisi, burun özel bir alet kullanılarak incelenir.
 • kısmi tromboplastin zamanı, kan pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü kontrol eden bir kan testidir.
 • Burnun enine kesit görüntülerini çeken bir görüntüleme testi olan burun BT taraması
 • Yüzün ve burnun röntgen filmi, burun resimlerini görmek için radyasyon kullanan bir görüntüleme testidir.
Benzer İçerik  Abdominal Aort Anevrizması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Burun kanaması nasıl durdurulur?

burun kanaması nedir, nasıl önlenir
burun kanaması nedir, nasıl önlenir

Burun kanamasını travma sonucu olmadığı sürece evde durdurabilir ve tedavi edebilirsiniz. Otururken burnunun yumuşak kısmını sıkıştırın. Burun deliklerinizin tamamen kapalı olduğundan emin olun. Burun deliklerinizi 10 dakika kapalı tutun, hafifçe öne eğin ve ağzınızdan nefes alın.

Bir burun kanaması durdurmaya çalışırken uzanmayın. Uzanmak kan yutma ile sonuçlanabilir ve midenizi tahriş edebilir. 10 dakika sonra burun deliklerinizi açın ve kanamanın durduğunu kontrol edin. Kanama devam ederse, bu adımları tekrarlayın.

Ayrıca burun köprüsüne soğuk bir sıkıştırma uygulayabilir veya küçük damarları kapatmak için burun sprey dekonjestanı kullanabilirsiniz. Dekonjestanları kullanmadan önce yan etkilerini bildiğinizden emin olunuz. Diğer hastalıklarınızla etkileşmediğinden emin olmalısınız.

Kendi başınıza burun kanaması durduramıyorsanız, doktorunuza danışın. Sebebi yabancı bir nesne ise, doktorunuz nesneyi kaldırabilir. Katerizasyon adı verilen tıbbi bir teknik de sürekli veya sık olan burun kanamalarını durdurabilir. Bu, doktorunuzun burnundaki kan damarlarını gümüş nitrat (dokuyu çıkarmak için kullanılan bir bileşik) veya bir ısıtma cihazı ile yakmasını içerir. Doktorunuz kan damarlarına basınç uygulamak ve kanamayı durdurmak için burnunuzu pamuklu veya gazlı bezlerle pansuman yapabilir.

Burun kanamasını nasıl önleyebiliriz?

Burun tıkanıklığını önlemenin birkaç yolu vardır.

 • Havayı nemli tutmak için evinizde nemlendirici kullanın.
 • Burnunu karıştırmaktan kaçının.
 • Kanınızı sulandırıp burun kanamalarını arttıran aspirin alımınızı sınırlayın. Bunu önce doktorunuzla konuşun, çünkü aspirin kullanmanın sizin için faydaları risklerden daha fazla olabilir. Aspirin pıhtılaşmaya eğilimi olanlarda kullanılır. Doktorunuza danışmadan aspirini kesmeyin.
 • Az miktarda antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanın. Bunlar burnu kurutabilir. Bu ilaçları kullanmayı azaltırsanız kanamaları azaltabilirsiniz.
 • Sakin olun. Sinirlenmeye başlamanız, damarlda strese ve kanamalara neden olabilir. Rahatlamaya çalışın.
 • Oturun. Yatmayın. Kafanı kalbinizin üstünde tutun.
 • Biraz öne eğin. Bu, kanın boğazının arkasından aşağı inmesini engeller.
 • Burun deliklerinizi sıkıştırın. Ağız yoluyla nefes alırken burun deliklerini 5 ila 10 dakika boyunca kapalı tutun. Bunun için başparmak ve işaret parmağınızı kullanabilirsiniz. Bu, burnunuzun kanayan bölümü üzerine baskı yapar ve kanamanın meydana geldiği yeri sıkıştırır.
Benzer İçerik  Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedenleri, Belirti ve Tedavisi

Kanama durduktan sonra, burnuna dokunmayın. Bu, kanamayı tekrar başlatabilir. Ama eğer yeniden başlarsa, kan pıhtılarından kurtulmak için burnunuzu süpürün. Her iki burun deliğine oksimetazolin (Afrin, Vicks Sinex veya Mucinex) gibi bir dekonjestan madde de püskürtülebilirsiniz. Daha sonra burun deliklerinizi sıkıştırın ve ağzınızdan 5-10 dakika nefes alın.  Kanamayı durduramıyorsanız sağlık kuruluşuna gidin.

Burun Kanaması, kanama başlamadan önce nasıl önlenebilir?

Burun kanamadan önce önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunlar herzaman önleyecek diye bir şey yoktur fakat sıklığını azaltabilir. Sık sık kanayan veya durdurulamayan kanamalarda doktora gitmek en doğrusudur.

 • Burnunun iç kısmını nemli tutun. Kuruluk burun tıkanıklığına neden olabilir. Bacitracin veya Polysporin gibi bir antibiyotik merhem de kullanabilirsiniz.
 • Salin burun ürünü kullanın. Peki salin nedir? Salin ya da salin solüsyonu belli ölçülerde sodyum bikarbonat ve sodyum klorür içeren distile su çözeltileridir. Daha çok eczacılık’ta burun içi bakımı ve nemlendirilmesi için kullanılır. Kontakt lens bakımı için de kullanılır. Burun deliklerinize püskürterek burnunuzun nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Nemlendirici kullanın. Burun delikleri kuru olabilir. Kuru ortamlarda fazla kalmamaya çalışın.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek burnunun iç kısmını tahriş edebilir ve kurutabilir.
 • Burnunuzu koruyun. Ayrıca, çok küçük bir darbe bile almamaya özen gösterin veya kaşınma nedeniyle çok sert ovmayın.
 • Soğuk algınlığı ve alerji ilaçlarını çok sık kullanmayınız. Bunlar burnunuzu kurutabilir. Bazı durumlarda, bazı ilaçlar burun tıkanıklığına neden olabilir veya daha kötü hale getirebilir. İlaçlarınızı azaltmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir. Ancak doktorunuz size durmamasını söylemediği sürece bunları kullanmaya devam edin.

Kaynaklar;

Bir yanıt yazın