Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

soğuk algınlığı nedir- ne iyi gelir

Soğuk algınlığı veya grip? Hangi hastalık olduğunu nasıl anlarız?

Burnun tıkalı, boğazın cırtalı ve kafanı vuruyor gibi oluyorsun. Soğuk algınlığı mı ya da mevsimsel grip mi? Doktorunuz hızlı bir grip testi yapmadığı sürece semptomlar çakışabilir; burnunuzun veya boğazınızın arkasındaki pamuk çubuklarıyla hızlı bir kontrol yapılır. Kesin olarak bilmek zor.

Farkı nasıl bulacaksınızFarkı nasıl bulacaksınızİşte Soğuk ve grip belirtileri arasındaki farkı anlatan bazı temel yönergeler ve bu enfeksiyonlardan herhangi birine sahipseniz ne yapmanız gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Farkı nasıl bulacaksınız?

Virüsler, soğuk algınlığına ve gribe neden olur. Her ikisi de solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Farkı söylemenin en basit yolu belirtilerinize bakmaktır.

Soğuk algınlığınız varsa, muhtemelen şu gibi belirtilere sahip olursunuz:

Grip belirtileri şunları içerebilir:

 • kuru, hacking öksürük
 • orta ila yüksek ateş, ancak herkese grip olmadığında ateş atar
 • boğaz ağrısı
 • titreyen titreme
 • şiddetli kas veya vücut ağrıları
 • baş ağrısı
 • havasız veya akan burun
 • İki haftaya kadar sürebilir ağır yorgunluk
 • bulantı ve kusma (çocuklarda daha sık görülür.

Soğuk algınlığı birkaç gün içinde kademeli olarak ortaya çıkar ve genellikle gripten daha hafiftir. Belirtiler en çok 2 hafta sürebilir, ancak genellikle 7 ila 10 gün içinde daha iyi olurlar.

Grip semptomları hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve şiddetli olabilir. Genellikle 1 ila 2 hafta sürer.

Bulunduğunuz rahatsızlığı anlamak için belirtilerinizi rehber olarak kullanın. Gribe yakalanabileceğini düşünüyorsanız, belirtileri gösterdikten sonraki ilk 48 saat içinde test edilmek için doktorunuza danışın.

Sık görülen soğuk algınlığı nedir?

Soğuk, virüsten kaynaklanan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Benzer İçerik  Doğum kontrol hapları sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir mi?
soğuk algınlığı nedir- ne iyi gelir
soğuk algınlığı nedir- ne iyi gelir

Araştırmalara göre, 100’den fazla farklı virüs ortak soğuk algınlığına neden olabilir. Bununla birlikte, rinovirüs çoğunlukla insanları hapşırır ve kokarcasına neden olur ve oldukça bulaşıcıdır.

Soğuk algınlığı, yılın herhangi bir zamanında soğuk alabilmenize rağmen, kış aylarında daha sık görülür. Bunun nedeni, soğuktan kaynaklanan en virüslerin düşük nem oranında başarılı olmasıdır.

Soğuk algınlığı, hasta olan biri hapşırıp öksürdüğünde havaya uçan virüs dolu damlaları gönderdiğinde yayılır. Yakın zamanda virüs bulaşmış bir kişi tarafından işlenmiş bir yüzeye (tezgah veya kapı tokmağı gibi) dokunursanız hasta olursunuz ve burun, ağız veya gözlerinize dokunursanız. Soğuk virüse maruz kaldıktan sonraki ilk iki ila dört gün içinde en bulaşıcısınız.

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?

Viral bir enfeksiyon olduğu için, antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisinde etkili değildir. Bununla birlikte, reçetesiz ilaçlar, örneğin antihistaminikler, dekonjestanlar, asetaminofen ve NSAID’ler tıkanıklığı, ağrıları ve diğer soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir. Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı tüketin.

Bazı insanlar, soğuk semptomları önlemek veya hafifletmek için çinko, C vitamini veya ekinezya gibi doğal ilaçları alırlar. Kanıtlar çalışıp çalışmadıkları konusunda karışıktır.

BMC Aile Hekimliği’ndeki 2015 yılındaki bir çalışmada, yüksek dozdaki (80 miligram) çinko pastillerinin belirtileri gösterdikten sonraki 24 saat içinde alınması halinde soğuk algınlığı süresini kısaltabileceği bulundu. C vitamini, soğuk algınlığı önlemek için görünmüyor, ancak tutarlı bir şekilde alırsanız, 2013 Cochrane incelemesine göre belirtilerinizi azaltabilir. Ayrıca, ekinezanın soğuk algınlığı önleme veya tedavi etmesine yardımcı olmadığı gösterilemedi. BMJ’de 2017 yılında yapılan bir çalışmada D vitamininin hem soğuk algınlığa hem de gribe karşı korunmasına yardımcı olduğu bulundu.

Soğuk algınlığı genellikle 7 ila 10 gün arasında temizlenir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünün:

 • soğuk bir hafta içinde düzelmedi.
 • yüksek ateş çalıştırmaya başlıyorsun.
 • ateşin düşmüyor.

Alerjiniz veya sinüzit veya boğaz ağrısı gibi antibiyotik gerektiren bir bakteriyel enfeksiyon olabilir. Nagging tarzı öksürük aynı zamanda astım veya bronşit belirtisi olabilir.

Benzer İçerik  Yüksek Tansiyon

Soğuk algınlığını nasıl önlersiniz?

“Aya gidebiliriz ancak yine de soğuk algınlığı tedavi edemiyoruz” diyen eski bir deyiş var. Doktorların henüz bir aşı geliştirmediği doğru olsa da, bu hafif sinir bozucu olabiliyor.

Soğuktan Kaçınma

Soğuk algınlığı çok kolay yayılır, çünkü en iyi önleme önlemedir. Hastalanan herkesi bırakın. Mutfak eşyalarını veya bir diş fırçası veya havlu gibi başka kişisel eşyaları paylaşmayın. Paylaşmak her iki yönde de geçer – soğuk algınlığı ile hastalandığınızda evde kalın.

İyi Hijyen

İyi hijyen uygulayın. Gün boyunca aldığınız mikroplardan kurtulmak için ellerinizi sık sık sıcak su ve sabunla yıkayın veya alkol bazlı bir el sabanı kullanın. Taze yıkanmadığında ellerinizi burnunuzdan, gözlerinizden ve ağzınızdan uzak tutun. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve daha sonra ellerinizi her zaman yıkayın.

Mevsimsel gribin kaynağı nedir?

Grip ya da grip daha iyi biliniyor – başka bir üst solunum yolu rahatsızlığı. Gribin, mevsimlik olarak herhangi bir zamanda vurulabilen soğuktan farklı olarak. Gribin mevsimi genellikle sonbahardan ilkbahara kadar sürer ve kış aylarında zirve yapar.

Gribi mevsiminde, gribe yakalamak için aynı yolu izleyebilirsiniz: bulaşıcı bir kişi tarafından yayılmış damlacıklarla temasa girerek. Sen hastalanmadan 1 gün başlayarak ve semptomları gösterdikten sonra 5 ila 7 gün içinde bulaşıcı bir insansın.

Mevsimsel grip, influenza A, B ve C virüslerinden kaynaklanır ve influenza A ve B en sık görülen tiplerdir. Aktif influenza virüsü türleri yıldan yıla değişir. Bu nedenle her yıl yeni bir grip aşısı geliştirilmektedir.

Soğuk algınlığının aksine grip, pnömoni gibi daha ciddi bir duruma dönüşebilir. Bu özellikle aşağıdakiler için geçerlidir:

 • küçük çocuklar
 • daha yaşlı yetişkinler
 • hamile kadınlar
 • Astım, kalp rahatsızlığı veya diyabet gibi bağışıklık sistemini zayıflatan sağlık koşullarına sahip insanlar

Grip nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, sıvı alımı ve dinlenme, gripin tedavisi için en iyi yollardır.

grip-nedir-soguk-alginligi-farki-nasil-gecer-ne-iyi-gelir
grip-nedir-soguk-alginligi-farki-nasil-gecer-ne-iyi-gelir

Dehidrasyonu (su kaybını) önlemek için bol miktarda sıvı tüketin. İbuprofen ve asetaminofen gibi tezgah üstü tıkanıklık gidericiler ve ağrı kesiciler belirtilerinizi kontrol altına alabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, asla çocuklara aspirin vermeyin. Reye sendromu adı verilen nadir fakat ciddi bir durum riskini artırabilir.

Benzer İçerik  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Doktorunuz gribi tedavi etmek için oseltamivir (Tamiflu), zanamivir (Relenza) veya peramivir (Rapivab) gibi antiviral ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar gribi kısaltabilir ve pnömoni gibi komplikasyonları önleyebilir. Bununla birlikte, onları çalışmak için hasta olduklarından sonraki ilk 48 saat içinde onları almanız gerekir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Burada yazdıklarımız sadece bilgi vermek amaçlıdır. Ciddi rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız derhal doktora başvurmalısınız. Sorumluluk reddimizi okuyun.

Gribten kaynaklanan komplikasyonlar riski altındaysanız, ilk belirtileriniz olduğunda doktorunuzu arayın. Ciddi komplikasyonlar riski altındaki insanlar şunları içerir:

 • 50 yaşın üzerindeki insanlar
 • hamile kadın
 • 2 yaşından küçük çocuklar
 • HIV, steroid tedavisi veya kemoterapi nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olanlar
 • kronik akciğer veya kalp rahatsızlığı olan insanlar
 • diyabet, anemi veya böbrek hastalığı gibi metabolik bozuklukları olan insanlar
 • bakım evleri gibi uzun süreli bakım tesislerinde yaşayan insanlar

Belirtileriniz düzelmiyorsa veya şiddetli hale gelirse hemen doktorunuza danışın.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere pnömoni belirtileri varsa bir doktora görünün:

 • nefes darlığı
 • boğaz ağrısı
 • yeşil mukus üreten öksürük
 • yüksek, kalıcı ateş
 • göğüs ağrısı

Bir çocuk aşağıdaki semptomları geliştirirse hemen bir doktora gidin:

 • nefes darlığı
 • sinirlilik
 • aşırı yorgunluk
 • yemek yemeyi ya da içmeyi reddetmesi
 • uykudan uyandıran sorunlar

Sağlıklı kalmak için ne yapılmalı?

Gribi önlemenin en iyi yolu gribin atılmasıdır. Çoğu doktor, Ekim ayında grip aşısının başlamasını ya da grip sezonu başlangıcını önermektedir. Bununla birlikte, geç sonbaharda veya kışın da aşı alabilirsiniz.

Gribe yakalanmamak için, ellerinizi sık sık sabun ve ılık su ile yıkayın veya alkol bazlı bir el sabunu kullanın. Burnunuza, gözlerinize ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Gribe veya grip benzeri semptomlara sahip olanlardan uzak durmaya çalışın.

Soğuk algınlığı ve grip virüslerini tutmak için sağlıklı alışkanlıklar edinmek önemlidir. Her zaman bol miktarda uyuduğunuzdan, bol miktarda meyve ve sebze yediğinizden, egzersiz yapmanız ve soğuk ve gribi mevsiminde ve sonrasında stresinizi yönetmenizden emin olmalısınız.


İlgili Etiketler;

Kaynaklar;

Cold, common – Treatment. (25 Ocak 2018)
nhs.uk/Conditions/Cold-common/Pages/Treatment.aspx

Flu symptoms. (25 Ocak 2018)
cdc.gov/flu/consumer/symptoms.htm

Mayo Clinic Staff. (25 Ocak 2018). Influenza
mayoclinic.com/health/influenza/DS00081/DSECTION=treatments-and-drugs

Mayo Clinic Staff. (25 Ocak 2018). Common cold
mayoclinic.com/health/common-cold/DS00056

Bir yanıt yazın