Sosyal Medya

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tipleri


Diyabet-Şeker Hastalığı Çeşitleri
Bumerang - Yazarkafe

Hastalıklar

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tipleri

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading...

Diyabet (Şeker Hastalığı) Çeşitleri, Tipleri Nelerdir?

Diyabet, genellikle doktorlar tarafından diabetes mellitus olarak adlandırılır , insülin üretiminin yetersiz olduğu veya vücudun hücrelerinin insüline doğru tepki vermediği için kişinin yüksek kan şekeri (kan şekeri) içerdiği bir grup metabolik hastalığı tanımlar.

Yüksek kan şekeri olan hastalar tipik olarak poliüri (sık idrara çıkma) geçirirler, giderek susuz hale gelirler (polidipsia) ve aç (polyphagia).

Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler

İşte diyabet hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makaledir.

 • Diyabet, yüksek kan şekeri seviyelerine neden olan uzun süreli bir durumdur.
 • 2013 yılında dünyada 382 milyondan fazla insanın diyabet olduğu tahmin edildi ( Williams endokrinoloji ders kitabı ).
 • Tip 1 Diyabet – vücut insülin üretmiyor. Tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 10’u tip 1’dir.
 • Tip 2 Diyabet – vücut düzgün işlev için yeterli insülin üretmiyor. Dünya çapında tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 90’ı bu tipte.
 • Gestasyonel Diyabet – Bu tip gebelik sırasında kadınları etkiler.
 • En sık görülen diyabet semptomları arasında sık idrara çıkma , yoğun susama ve açlık, kilo alma, anormal kilo kaybı, yorgunluk , iyileşmeyen kesikler ve çürükler, erkek cinsel işlev bozukluğu , ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yer alır.
 • Tip 1’e sahipseniz ve sağlıklı bir beslenme planını takip ediyorsanız, yeterli egzersiz yapın ve insülin alın, normal bir yaşam sürdürebilirsiniz.
 • Tip 2 hasta sağlıklı beslenmeli, fiziksel olarak aktif olmalı ve kan şekerini test etmelidir. Ayrıca kan glukoz seviyelerini kontrol etmek için oral ilacı ve / veya insülini almaları gerekebilir.
 • Kardiyovasküler hastalık riski diyabetik için çok daha yüksek olduğundan, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi önemlidir.
 • Sigara içmenin kardiyovasküler sağlık üzerinde ciddi bir etkisi olabileceğinden, diyabet hastaları sigara içmeyi bırakmalıdır.
 • Hipoglisemi – düşük kan şekeri – hasta üzerinde kötü bir etkisi olabilir. Hiperglisemi – kan şekeri çok yüksek olduğunda – hasta üzerinde de kötü bir etki yapabilir.

Üç tip diyabet vardır:

1) Tip 1 diyabet

Vücut insülin üretmez. Bazı insanlar bu tür insüline bağımlı diyabet , çocuk diyabet veya erken başlangıçlı diyabet olarak başvurabilirler . İnsanlar genellikle 40 yaşından önce, genellikle erken yetişkinlik veya genç yıllarda tip 1 diyabet geliştirirler.

Tip 1 diyabet, tip 2 diyabet kadar yaygın değildir. Tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 10’u tip 1’dir.

Tip 1 diyabetli hastalar yaşamlarının geri kalanı için insülin iğneleri almalıdır. Ayrıca düzenli kan testleri yaparak ve özel bir diyet uygulayarak uygun kan-glikoz seviyelerini sağlamalıdırlar.

CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından yayınlanan Gençlik Verilerindeki Diyabet için SEARCH’e göre, 2001 ve 2009 yılları arasında, ABD’de 20 yaşın altındaki tip 1 diyabet prevalansı% 23 arttı.

2) Tip 2 diyabet

Vücut, düzgün işlev için yeterli insülin üretmez veya vücuttaki hücreler insüline (insülin direncine) tepki göstermez.

Dünyadaki tüm diyabet vakalarının yaklaşık% 90’ı tip 2’dir.

Kandaki glikoz seviyesinin ölçülmesi

Bazı kişiler, sağlıklı bir diyetin ardından, bol miktarda egzersiz yaparak ve kan şekeri düzeylerini izleyerek, kilolarını kaybederek tip 2 diyabet semptomlarını kontrol edebilirler. Bununla birlikte, tip 2 diyabet tipik olarak ilerleyici bir hastalıktır – giderek daha da kötüleşir – ve hasta muhtemelen tablet formunda insülin almak zorunda kalır.

Aşırı kilolu ve obez kişiler, sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olanlara kıyasla tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Merkezi obezite, göbek yağı veya abdominal obezite olarak da bilinen çok miktarda viseral yağ içeren insanlar özellikle risk altındadır. Aşırı kilolu / obez olmak, vücudun vücudun kardiyovasküler ve metabolik sistemlerini istikrarsızlaştırabilecek kimyasalların salınmasına neden olur.

Aşırı kilolu olmak, fiziksel olarak inaktif olmak ve yanlış yiyecekleri yemek yapmak, tip 2 diyabet geliştirme riskimize katkıda bulunur. Günde sadece bir tane (diyetsiz) soda içmek , % 22 oranında tip 2 diyabet geliştirme riskimizi artırabilir , Imperial College London’dan araştırmacılar Diabetologiadergisinde bildirdiler . Bilim adamları şekerli alkolsüz içeceklerin diyabet riski üzerindeki etkisinin, sadece vücut ağırlığı üzerindeki bir etkiden ziyade doğrudan olabileceğine inanıyorlar.

Tip 2 diyabet geliştirme riski de yaşlandıkça daha büyüktür. Uzmanlar neden tam olarak emin değiller, ancak yaşlandıkça kilo almayı ve fiziksel olarak daha az aktif olduklarını söylüyoruz. Tip 2 diyabet hastası olan bir yakın akrabası olan, Orta Doğu, Afrika veya Güney Asya kökenli insanlar da hastalığı geliştirme riski daha yüksektir.

Testosteron seviyeleri düşük olan erkeklerin, tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksek olduğu bulunmuştur. İskoçya, Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, düşük testosteron seviyelerinin insülin direncine bağlı olduğunu söylüyorlar.

3) Gestasyonel diyabet

Bu tip hamilelik sırasında kadınları etkiler. Bazı kadınların kanlarında çok yüksek seviyelerde glikoz bulunur ve vücutları glikozun tüm hücrelerine taşınması için yeterli insülin üretemez ve bu da giderek artan glikoz seviyelerine neden olur.

Gebelikte gestasyonel diyabet tanısı yapılır.

Gestasyonel diyabet hastalarının çoğu diyabetlerini egzersiz ve diyetle kontrol edebilir. % 10 ila% 20 arasında bir çeşit kan glukoz kontrol edici ilaç almaları gerekecek. Tanı konmamış veya kontrolsüz gestasyonel diyabet doğum sırasında komplikasyon riskini artırabilir. Bebek olması gerekenden daha büyük olabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Harvard Üniversitesi’nden bilim adamları, hamilelik öncesi diyetleri hayvansal yağ ve kolesterol düzeylerinde yüksek olan kadınların, diyetleri kolesterol ve hayvansal yağlarda düşük olan meslektaşlarına kıyasla daha yüksek gestasyonel diyabet riski taşıdıklarını bulmuşlardır.

Özet
Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler
İçeriğin Adı
Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler
Açıklama
Diyabet, genellikle doktorlar tarafından diabetes mellitus olarak adlandırılır , insülin üretiminin yetersiz olduğu veya vücudun hücrelerinin insüline doğru tepki vermediği için kişinin yüksek kan şekeri (kan şekeri) içerdiği bir grup metabolik hastalığı tanımlar.
Yazar
Yayınlayan
Tıp Akademi
tipakademi.com
Okumaya Devam Et
Reklam
Sevebilirsiniz:

Tıp eğitimine katkıda bulunabilecek materyalleri ve sağlıklı yaşamak için günlük hayatta kulanabileceğimiz ipuçlarını paylaşıyoruz.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla: Hastalıklar

 • Obezite - Şişmanlık Obezite - Şişmanlık

  Hastalıklar

  Obezite

  Yazar:

  Obezite (Şişmanlık) Nedir? Obezite aşırı miktarda vücut yağını içeren karmaşık bir hastalıktır. Obezite sadece görünümle ilgili değildir....

 • Yuksek Tansiyon-Hipertansiyon Yuksek Tansiyon-Hipertansiyon

  Hastalıklar

  Yüksek Tansiyon

  Yazar:

  Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek tansiyon, arter duvarlarınıza karşı kanın uzun süreli kuvvetinin, kalp hastalıkları gibi sağlık...

 • Dusuk Tansiyon Dusuk Tansiyon

  Hastalıklar

  Düşük Tansiyon

  Yazar:

  Düşük Tansiyon Nedir? Düşük tansiyon isteyerek olabilir ve bazı insanlar için sorun yaratmaz. Ancak, birçok insan için...

 • Hastalıklar

  Yüksek Kolesterol

  Yazar:

  Kolesterol Nedir? Kolesterol, kanınızdaki yağlarda (lipitler) bulunan mumsu bir maddedir. Vücudunuzun sağlıklı hücreler oluşturmaya devam etmek için...

 • Hastalıklar

  Fibromiyalji

  Yazar:

  Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, bellek ve duygudurum sorunları ile birlikte yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize...

En Üst