Doğum kontrol hapları sivilceyi azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Sivilce ve Kadınlar

Doğum kontrol haplarını kontrasepsiyon şeklinde kullanmak, aknesi olan kız ve kadınların cildini iyileştirebilir. Bazı hap tipleri sivilce tedavisinde diğerlerinden biraz daha etkili olabilir. Ancak farklılıklar çok azdır.

Sivilce gençlerde en sık görülen cilt durumudur. Ergenlik döneminde çoğu kız ve erkek bir dereceye kadar sivilceye maruz kalır. Açıkça görülebilen ısrarcı sivilce, gençler için kendine güvenini etkileyen çok üzücü olabilir. Sonuç olarak, birçok erkek ve kız çocuğu sivilcelerinden kurtulmak için her tür şeyi dener.

Doğum kontrol hapı ve sivilce

Sivilce gelişmesinin ana nedeni, erkek cinsiyet hormonu androjenin ergenlik döneminde daha büyük miktarlarda üretilmesidir – kızlarda da. İnflamatuar ve enflamatuvar olmayan akne doğum kontrol olarak kontraseptif hapları kullanan kız ve kadınlarda iyileşebilir. Akneye karşı yardımcı olan haplar, içerisinde östrojen ve progestin hormonlarına sahiptir. Ancak doğum kontrol haplarının çoğu sivilcelerin tedavisi için özel olarak onaylanmamıştır. Bazılarının daha az yan etkisi olan akneye karşı yardımcı olabilecek hormonal olmayan tedaviler de vardır.

Yan etkilerin sıklığı ve ciddiyeti, doğum kontrol haplarındaki hormon dozundan etkilenir. Ancak olası yan etkiler, hangi hapın kullanılacağına karar verirken önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle bazı doğum kontrol haplarının ten renginizi iyileştirme olasılığının daha yüksek olup olmadığını ve hangi yan etkilere sahip olabileceğini bilmek faydalı olabilir.

Araştırma sivilce üzerindeki etkisinde sadece küçük farklılıklar tespit etti

Uluslararası bir araştırma ağı olan Cochrane Collaboration’dan araştırmacılar, doğum kontrol haplarının akne tedavisinde etkinliğine bir göz attı. Hapı sahte bir ilaçla (plasebo) veya hormonal olmayan akne ilacı ile karşılaştıran araştırmalar yaptılar. Araştırmacılar toplam 12.500 katılımcı içeren 31 çalışmayı analiz etti. Çalışmaların çoğu, farklı doğum kontrol haplarını birbirleriyle veya plasebo ile karşılaştırdı.

Benzer İçerik  Erkeklere neden abdominal aort anevrizması taraması yapılıyor?

Çalışmalarda kullanılan doğum kontrol haplarının tümü hem enflamatuar hem de enflamatuvar olmayan sivilceleri azaltmıştır. Katılımcıların cildi iyileşmeden önce, birkaç hafta veya ay boyunca alınmaları gerekirdi. Akneyi azaltan haplar, içlerinde, aşağıdaki ilaçlardan biriyle birleştirilen etinil östradiole sahipti: levonorgestrel, noretindron, norgestimat, drospirenon, siproteron asetat, klormadinon asetat, dienogest veya desogestrel.

Çalışmalar, hapların çoğunun akne üzerinde benzer bir olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak bazı hap türlerinin diğerlerinden biraz daha etkili olduğu görülüyor: Bir çalışmada, içinde cyproterone asetat bulunan hapların, sivilceyi içlerinde levonorgestrel bulunan haplardan daha iyi bir şekilde azaltmaya yardımcı olduğu bulundu. Cyproterone asetat, Almanya’da kontraseptif kullanım için onaylanmamıştır, ancak akne tedavisi için öngörülebilir. Diğer çalışmaların hiçbiri, haplardan herhangi birinin diğerlerinden daha iyi veya daha kötü olduğunu bulamadı. Bu nedenle, belirli bir hapın, diğer haplardan çok daha iyi bir cilde yol açacağına dair herhangi bir iddia dikkatli yapılmalıdır.

Derin ven trombozu riski

Doğum kontrol haplarının baş ağrısı, meme hassasiyeti ve bulantı gibi yan etkileri olabilir. Bazı kadınlar bu etkilerden dolayı ilacı kesmeyi bıraktı. Bunun gibi yan etkilerin bazı haplarla diğerlerine göre daha yaygın olup olmadığını söylemek için yeterli araştırma yapılmamıştır.

Hormonal kontraseptifler ayrıca genel risk düşük olsa bile bacaklarda kan pıhtılaşması riskini artırır (derin ven trombozu). Desogestrel, gestodene ve drospirenone gibi üçüncü ve dördüncü nesil doğum kontrol hapları, derin ven trombozu riskini levonorgestrel ve norgestimat gibi birinci ve ikinci nesil haplarda kullanılan “eski” hormonlardan daha fazla arttırıyor gibi görünmektedir. Derin ven trombozunun yaklaşık bir yıl içerisinde ortaya çıkacağı tahmin edilmektedir.

  • Düzenli olarak desogestrel, gestodene veya drospirenone alan 10.000 kadından 9 ila 12’si ve
  • Düzenli olarak levonorgestrel veya norgestimat alan 10.000 kadından 5 ila 7’si.
Benzer İçerik  Akut Bronşit Tedavisi Hakkında Her Şey

Karşılaştırma için: Derin ven trombozu, kontraseptif hap almayan 10.000 kadından 2’sinde görülür.

Derin ven trombozu hassasiyete, şişmeye, bacaklarda ağrıyan ağrıya ve hatta bazen cilt sorunlarına neden olabilir. Çok nadir durumlarda, kanı akciğerlere (pulmoner emboli) taşıyan arterin yaşamı tehdit edici bir tıkanmasına yol açabilir.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/

Bir yanıt yazın