Grip Nedenleri, Belirtileri, Aşısı, Tanı ve Tedavisi

Grip nedir?

Grip, solunum sisteminize – burnunuz, boğaz ağrısı ve ciğerlerinize saldıran viral bir enfeksiyondur. Genellikle grip denen grip, ishal ve kusmaya neden olan karnındaki “grip” virüsleri ile aynı değildir.

Çoğu insan için influenza kendiliğinden gider. Ancak bazen influenza ve komplikasyonları ölümcül olabilir. Gribe yakalanma riski yüksek olan insanlar aşağıdakileri içerir:

 • 5 yaşından küçük çocuklar ve özellikle 2 yaş altı çocuklar
 • 65 yaşından büyük yetişkinler
 • Bakım evleri sakinleri ve diğer uzun süreli bakım tesisleri
 • Doğum sonrası iki haftaya kadar olan gebe kadınlar ve kadınlar
 • Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar
 • Astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan insanlar
 • Vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha fazla olan çok obez olan kişiler

İnfluenza karşı en iyi savunmanız yıllık bir aşı almaktır.

Soğuk algınlığı ile grip arasında fark nedir?

İlk önce soğuk algınlığı ve grib benzer görünebilir. Hem solunum yolu hastalıkları hem de benzer belirtilere neden olabilirler. Fakat farklı virüsler bu iki şarta neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı anlamanıza yardımcı olur.

Hem soğuk algınlığı hem de grip birkaç ortak belirtiyi paylaşıyor. Her iki hastalığa sahip kişiler genellikle yaşar:

 • burun akması veya tıkalı burnu
 • hapşırma
 • vücut ağrıları
 • genel yorgunluk

Kural olarak, grip belirtileri soğuk semptomlardan daha şiddlidir.

İkisi arasındaki farklardan bir diğeri de ne kadar ciddi oldukları. Soğuk algınlığı nadiren diğer sağlık koşullarına veya problemlerine neden olur. Ancak grip, sinüs ve kulak enfeksiyonlarına , pnömoniye ve sepsis’e yol açabilir .

Semptomlarınızın soğuktan mı gribten mi gelip gelmediğini belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuz semptomlarınızın arkasında ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek testler yapacaktır.

Doktorunuz soğuk algınlığı teşhis ederse, virüs seyrini tamamlayana kadar belirtilerinizi tedavi etmeniz yeterlidir. Bu tedaviler, tezgah üstü (OTC) soğuk algınlığı ilaçları kullanma , sulu kalma ve bol miktarda dinlenme hakkı içerebilir .

Virüs döngüsünün başında grip ilacı almanız, hastalığın ciddiyetini azaltmanıza ve hasta olduğunuz zamanı kısaltmanıza yardımcı olabilir. Dinlenme ve nemlendirme, gribe maruz kalan insanlar için faydalıdır. Çok soğuk algınlığı gibi, gribin vücudunuza girmesi için zamana ihtiyacı var.

Belirtiler

Başlangıçta grip, burun akışı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi yaygın bir soğuk algınlığı gibi görünebilir. Ancak, soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, grip aniden ortaya çıkma eğilimi gösterir. Ve soğuk bir sıkıntı olabilir, ancak genellikle gripten daha kötü hissedersiniz.

Gribe ilişkin yaygın bulgu ve belirtiler şunlardır:

 • Ateşi 100.4 F (38 C) üzerinde
 • Özellikle sırtınızdaki, kollarınızdaki ve bacaklardaki ağrıyan kaslar
 • Titreme ve terler
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Yorulma ve zayıflık
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı

Ateş

Grip neredeyse daima vücudunuzun sıcaklığında bir artışa neden olur . Buna ateş denir. Çoğu gribe bağlı ateş, yaklaşık 37 ° C (100 ° F) civarında düşük dereceli bir ateşten 104 ° F’ye (40 ° C) kadar değişir.

Rağmen endişe verici, küçük çocuklar için yetişkinlerden daha yüksek ateşler olması nadir değildir. Çocuğunuzun grip olduğuna göre şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Yüksek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda “ateşli” hissedebilirsiniz. Belirtiler, titreme , terleme veya vücudunuzun yüksek sıcaklığına rağmen soğuk olmasını olabilir. Çoğu ateş genellikle bir ila dört gün civarında bir haftadan az sürer.

Öksürük

Griple ilgili kuru ve sürekli öksürük yaygındır. Öksürük kötüleşir, rahatsız olur ve ağrılı olur. Aynı zamanda nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Birçok gribe bağlı öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları

Gribe bağlı kas ağrıları boynunuz, sırtlarınız, kollarınız ve bacaklarınızda en yaygındır. Genellikle ağır olabilirler, bu da temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile taşınmayı zorlaştırır.

Baş ağrısı

Gribe ilişkin ilk belirtiniz şiddetli bir baş ağrısı olabilir. Bazen hafif ve sağlam hassasiyet de dahil olmak üzere göz belirtileri baş ağrısı ile birlikte gider.

Benzer İçerik  Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Yorgunluk

Yorgun hissetmek, gripin belirgin bir belirti değildir. Genel olarak iyi hissetmek pek çok şartın işareti olabilir. Bu yorgunluk ve yorgunluk duyguları hızlanarak üstesinden gelinmesi zor olabilir.

Yetişkinlerde grip belirtileri

Gribe bağlı ateş, yetişkinlerde görülür ve şiddetli olabilir. Birçok yetişkin için, ani bir yüksek ateş grip enfeksiyonunun en erken semptomudur.

Ciddi bir enfeksiyon olmadıkça erişkinler nadiren ateşe atarlar. Grip virüsü, 37 ° C’den (100 ° F) daha yüksek olan ani bir sıcaklığa neden olur.

Diğer viral enfeksiyonlar, soğuk gibi düşük dereceli ateşlere neden olabilir.

Bunun ötesinde, çocuklar ve yetişkinler aynı semptomların çoğunu paylaşıyor. Bazı insanlar başka birinden daha fazla veya birkaç semptom yaşayabilir. Her bir kişinin influenza enfeksiyonu farklı olacaktır.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Gribe yakalanan çoğu insan kendilerini evde tedavi edebilir ve genellikle bir doktor görmeye ihtiyaç duymazlar.

Grip belirtileri yaşıyorsanız ve komplikasyon riski taşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Belirtileri ilk fark ettiğiniz andan itibaren ilk 48 saat içerisinde antiviral ilaçlar almak, hastalığınızın süresini kısaltabilir ve daha ciddi problemleri önlemeye yardımcı olabilir.

Gribin kuluçka dönemi nedir?

Gribin tipik kuluçka süresi bir ila dört gün arasındadır. Kuluçka, virüsün vücudunuzda bulunduğu ve geliştiği dönemi belirtir. Bu süre zarfında, virüs belirtileri göstermeyebilirsiniz. Bu, bulaşıcı olmadığınız anlamına gelmez. Birçok kişi semptomlar görülmeden bir gün önce virüsü diğerlerine yayabilir.

Hapşırırken, öksürdüğümüzde veya konuştuğumuzda üretilen milyonlarca minik damlacık grip virüsünü yaymaktadır. Bu damlalar vücudunuza burun, ağız veya gözlerinizden girer. Virüsün bulunduğu bir yüzeye dokunup burnunuza, ağza ya da gözlerinize dokunarak gripinizi de alabilirsiniz.

Grip ne kadar sürer?

Çoğu kişi bir hafta içinde gribten kurtulur. Ancak her zamanki kendinize geri dönmeniz birkaç gün sürebilir. Grip belirtilerinizin yatışından birkaç gün sonra yorgun hissetmek nadir değildir.

En az 24 saat boyunca ateşten kurtulana kadar evde veya evde kalmanız önemlidir (bu ateş düşürücü ilaçlar almadan). Gribe yakalanırsanız, belirtilerin ortaya çıkmasından bir gün önce ve beş ila yedi gün sonrasına kadar bulaşıcı olursunuz.

Grip sezonu ne zaman?

Ana grip mevsimi Ekim ayı sonlarından Mart ayına kadar uzanıyor. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre, Şubat ayında grip enfeksiyonu vakaları artıyor.

Sonbahar ve kış aylarında hastalanmanız daha olası. Bunun nedeni, diğer insanlarla yakın çevrede daha fazla vakit geçirmeniz ve ayrıca birçok farklı hastalığa maruz kalmanızdır.

Farklı bir enfeksiyonunuz varsa grip bulaşma olasılığınız daha yüksektir. Bunun nedeni, diğer enfeksiyonların bağışıklık sisteminizi zayıflatması ve sizi yenileri için daha savunmasız kılabilmesidir.

Grip bulaşıcı mı?

Gribiniz varsa, bulaşıcıdır. Birçok kişi bulaşıcıdır ve belirtileri göstermeden bir gün önce virüsü yayabilir. Başka bir deyişle, hastalığınızın farkına varmadan virüsü paylaşıyor olabilirsiniz.

Belirtileriniz göründükten beş ila yedi gün sonra yine de bulaşıcı olabilirsiniz. Küçük çocuklar, semptomlar ilk ortaya çıktıktan sonra genellikle yedi günden fazla bulaşıcıdır. Zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar virüs belirtilerini daha uzun süre yaşayabilir.

Gribiniz varsa, evde kalın. Virüsün başkalarına yayılmasını önlemek için rol oyna. Teşhis alırsanız, semptomlarınızın ortaya çıkmasından bir gün önce, temas kurduğunuz kişilere dikkat edin.

Grip için ilaç var mı?

“Antiviral” ilaçlar ilaç kullanabilir. Bu ilaçları bir eczanede tezgahta alamazsın. Bunlar sadece reçeteyle satılmaktadır ve bir reçete almak için bir doktora veya sağlık uzmanına başvurmanız gerekir.

Grip ve Burun Tıkanıklığı
Grip ve Burun Tıkanıklığı

Gribi tedavi etmek için kullanılan antiviral ilaçlar belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir veya iki güne kadar grip süresini kısaltabilirler. Gribe yakalanırsanız antiviral ilaçlar almanız yardımcı olabilir, ancak bu ilaçların yan etkileri de vardır.

Antiviral ilaçlar gribten kaynaklanan komplikasyonları geliştirme riski yüksek kişiler için önemlidir. Bu yüksek riskli kategorideki insanlar şunları içerir:

 • 5 yaşın altındaki çocuklar
 • 65 yaş üstü yetişkinler
 • hamile kadınlar
 • bağışıklık sistemlerini zayıflatan kronik tıbbi koşulları olan insanlar

Araştırmalar antiviral ilaçların semptomlar yaşadıktan sonraki 48 saat içinde almanız durumunda en iyi sonucu verdiğini gösteriyor. Bu pencereyi özlersen endişelenme. İlacı daha sonra almanızın bir yararı olabilir. Bu, özellikle yüksek risk altındaysanız veya hasta olduğunuzda doğrudur. Antiviral ilaçlar alarak grip komplikasyonlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Bunlara pnömoni ve diğer enfeksiyonlar dahildir.

Benzer İçerik  Düşük Tansiyon

Gribin erken belirtileri

Gribin belirtileri çabucak ortaya çıkar. Belirtilerin aniden ortaya çıkması genellikle gripin ilk damgasını oluşturuyor. Benzer bir hastalık olan soğuk algınlığı gibi belirtiler ortaya çıkması birkaç gün sürebilir.

Gribin diğer yaygın bir erken belirtisi ağrı genişliği. Gribe maruz kalan insanlar, vücudunun her yerinde rahatsızlık hissederek erken bir belirti oluşturuyor.

Sanki “kamyonun çarpması” gibi hissedinmiş olabilir. Yataktan kalkmanın zor ve yavaş olacağı kanıtlanabilir. Bu his gribin erken bir semptomu olabilir.

Bundan sonra grip virüsünün diğer semptomları ortaya çıkmaya başlamış ve virüsün bulaştığını ortaya koymuş olabilir.

Gribe ne sebep olur?

Grip, çeşitli şekillerde paylaşılan bir virüstür. Öncelikle, yakınınızda grip, hapşırma, öksürme veya konuşma olan birinden virüsü alabilirsiniz.

Virüs ayrıca cansız nesneler üzerinde iki ila sekiz saat yaşayabilir. Virüslü birisi, kapı kolu veya klavye gibi ortak bir yüzeye dokunursa ve aynı yüzeye dokunursanız virüsü alabilirsiniz. Elinize virüs bulaştıktan sonra ağzınıza, gözlerinize veya burnunuza dokunarak vücudunuza girebilir.

Gribe karşı aşı olabilirsiniz. Bir yıllık grip aşısı, vücudunuzun virüse maruz kalmaya hazırlanmasına yardımcı olur. Ancak grip virüsleri değişiyor ve değişiyor. Bu nedenle her sene grip aşısı yaptırmanız gerekir. Bir grip aşısı, virüsün belirli suşlarına karşı antikor yapmak için bağışıklık sisteminizi aktive ederek size yardımcı olur. Antikorlar enfeksiyonları önleyen şeydir.

Virüsün diğer suşlarıyla temasa girerseniz grip atağını aldıktan sonra grip almak mümkündür. O zaman bile, muhtemelen belirtilerinizin aşıyı hiç almadığınızdan daha az şiddetli olacağı olasıdır. Bunun nedeni, farklı grip virüsü türlerinin ortak öğeleri paylaşması (çapraz koruma olarak adlandırılır), bu da grip aşılarının onlara karşı da etkili olabileceği anlamına gelir.

Nedenler

Enfeksiyonu olan birisi öksürürken, hapşırırken veya hapşırırken grip virüsleri hava yoluyla damlacıklarıyla dolaşırlar. Damlacıkları doğrudan solunabilir veya bir mikropları telefon veya bilgisayar klavyesi gibi alıp gözlerinize, burun veya ağzınıza aktarabilirsiniz.

Grip NEDENLERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ
Grip NEDENLERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Virüslü insanlar, semptomlar ilk ortaya çıkmadan önce belirtiler görülmeden günümüzde bulaşıcı olabilirler, ancak semptomlar başladıktan yaklaşık beş gün sonra, bazen insanlar belirtiler göründükten sonra 10 gün süreyle bulaşıcı olur. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip çocuklar ve insanlar biraz daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Grip virüsleri sürekli olarak değişiyor, yeni suşlar düzenli olarak görünüyor. Geçmişte influenza geçirmişseniz, vücudunuz virüsün o suşiyle savaşacak antikorlar yapmış demektir. Gelecekteki influenza virüsleri, hastalığa yakalanma veya aşılama ile karşılaştığınız daha önce karşılaştığınız grip virüslerine benzerse, bu antikorlar enfeksiyonu önleyebilir veya ciddiyetini azaltabilir.

Ancak, geçmişte karşılaştığınız grip virüslerine karşı antikorlar, immünolojik olarak daha önce sahip olduğunuzdan çok farklı olabilecek yeni influenza alt tiplerinden sizi koruyamaz.

Risk faktörleri

İnfluenza veya komplikasyon gelişme riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

 • Yaş. Mevsimsel influenza, küçük çocukları ve yaşlıları hedef almaktadır.
 • Yaşam veya çalışma koşulları. Tesislerde yaşayan veya çalışmakta olan insanlar, bakım evleri veya askeri barakalar gibi diğer sakinlerle birlikte grip gelişi ihtimalleri daha yüksektir.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi. Kanser tedavileri, anti-reçeteli ilaçlar, kortikosteroidler ve HIV / AIDS, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bu, influenayı yakalamanızı kolaylaştırabilir ve komplikasyon gelişme riskinizi de artırabilir.
 • Kronik hastalık. Astım, şeker hastalığı veya kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklar influenza komplikasyonları riskinizi artırabilir.
 • Gebelik. Gebe kadınların özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde influenza komplikasyonları gelişme olasılığı daha yüksektir. Doğumdan sonra iki hafta olan kadınların influenza ile ilgili komplikasyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • ObeziteBMI 40 veya daha fazla olan insanlar gribten dolayı komplikasyon riski taşıyor.

Komplikasyonlar

Eğer genç ve sağlıklıysanız, mevsimsel grip kesinlikle ciddi değildir. Varken perişan olabilirsiniz, ancak grip genellikle bir iki hafta içinde ortadan kaybolur ve kalıcı etkileri kalmaz. Ancak yüksek riskli çocuklar ve yetişkinler aşağıdaki gibi komplikasyonlar gelişebilir:

 • zatürree
 • Bronşit
 • Astım flare-up’ları
 • Kalp sorunları
 • Kulak enfeksiyonları

Pnömoni en ciddi komplikasyondur. Yaşlı yetişkinler ve kronik hastalığı olanlar için pnömoni ölümcül olabilir.

Önleme

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 6 aylıktan büyük herkese yıllık grip aşısı önermektedir.

Her yılki mevsimsel grip aşısı, o yılki grip mevsiminde en yaygın olması beklenen üç veya dört grip virüsünden koruma içerir. Aşı şu anda yalnızca bir enjeksiyon olarak mevcuttur. CDC artık burun sprey grip aşılarını önermiyor çünkü son grip mevsiminde sprey nispeten etkisiz olmuştur.

Benzer İçerik  Kolestaz Lenfödem Sendromu (Aagenaes) Nedir?

Çocuklar için grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler

Her yıl, yüzbinlerce çocuk influenza virüsünden hasta oluyor. Bu hastalıklardan bazıları şiddetli ve hastaneye kaldırılmayı gerektiriyor; Bazıları ölümle sonuçlanır.

Gribe yakalanan çocuklar gribten hasta yetişkinlerden genellikle daha yüksek risk altındadır. Örneğin, beş yaşın altındaki çocukların grip için tıbbi tedaviye ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksektir. Grip enfeksiyonunun ciddi komplikasyonları, iki yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür. Çocuğunuzun astım veya şeker hastalığı gibi kronik bir tıbbi durumu varsa, grip daha kötü olabilir. Çocuğunuz gribe maruz kalmışsa veya grip belirtileri gösteriyorsa hemen doktorunuza danışın.

Çocuğunuzu grip bulaşmasına karşı korumanın en iyi yolu grip aşısıdır. Çocukları her yıl enfeksiyona karşı aşılayın. Doktorlar altı aydan başlayan çocuklar için grip aşısı öneriyorlar.

İnfluenza aşıları enjeksiyonluk olarak mevcuttur. Aşı almadan önce çocuklarınızın doktorlarıyla görüşün.

Altı ay sekiz yaşındaki bazı çocukların virüse karşı korunması için iki doz gerekebilir. Çocuğunuz ilk kez bir aşı alıyorsa muhtemelen iki doz gerekecektir.

Çocuğunuz daha önce grip mevsiminde bir doz aldıysa, bu grip mevsiminde iki doz gerekebilir. Çocuğunuzun kaç dozda çocuğa ihtiyacı olduğunu çocuğunuzun doktoruna sorun.

Altı aylıktan küçük çocuklar grip aşısı için çok genç. Onları korumak için çevrelerindeki insanların aşı olmasını sağlayın. Buna, aile üyeleri ve bakım sağlayıcıları dahildir.

Enfeksiyon yayılımını kontrol etme

İnfluenza aşı yüzde 100 etkili değildir, bu nedenle enfeksiyon yayılımını azaltmak için bu gibi önlemler almak da önemlidir:

 • Ellerini yıka. Sık ve sık elle yıkama birçok yaygın enfeksiyonu önlemenin etkili bir yoludur. Veya sabun ve su hazır bulunmuyorsa alkol bazlı el sabanı kullanın.
 • Öksürük ve hapşırıklarını içer. Hapşırırken veya öksürürken ağız ve burnunu örtün. Ellerinizi kirletmekten kaçınmak için öksürmek veya hapşırıp bir dokuya veya dirseğinizin iç sahtekârına sokun.
 • Kalabalıktan kaçının. Grip, insanlar nerede bulursa olsun, çocuk bakım merkezlerinde, okullarda, ofis binalarında, salonlarda ve toplu taşıma araçlarında kolayca yayılır. Zirve flu sezonunda kalabalıktan kaçınarak, enfeksiyon olasılığını azaltırsın. Ve eğer hastaysan, ateşiniz kaybolduktan sonra en az 24 saat evde kalın; böylece başkalarına bulaşma şansınızı azaltırsınız.

Teşhis

Doktorunuz fizik muayene yapacak, grip belirtileri ve işaretleri arayacak ve grip virüslerini algılayan bir test isteyecektir.

En sık kullanılan test, hızlı bir influenza teşhis testi olarak adlandırılır ve burun veya boğazın arkasından alınan bir sürüntü örneğinde maddeleri (antijenler) araştırır. Bu testler 30 dakika veya daha kısa sürede sonuç verebilir. Bununla birlikte, sonuçlar büyük ölçüde değişir ve her zaman doğru değildir. Doktorunuz olumsuz bir test sonucuna rağmen semptomlara dayalı grip sizi teşhis edebilir.

Daha hassas grip testleri bazı özel hastanelerde ve laboratuvarlarda mevcuttur.

Tedavi

Genellikle, yatak istirahatinden ve gribi tedavi etmek için bol miktarda sıvıya ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bazı durumlarda doktorunuz oseltamivir (Tamiflu) veya zanamivir (Relenza) gibi bir antiviral ilaç reçete edebilir. Belirtileri fark etmenizden hemen sonra alınırsa, bu ilaçlar hastalığınızı bir gün kadar kısaltabilir ve ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Oseltamivir oral bir ilaçtır. Zanamivir, astım inhalerine benzer bir cihazla solunur ve astım ve akciğer hastalığı gibi solunum problemi olan herhangi biri tarafından kullanılmamalıdır.

Antiviral ilaç yan etkileri bulantı ve kusmayı içerebilir. İlaç gıda ile alındığında bu yan etkiler azaltılabilir. Oseltamivir gençlerde deliryum ve kendine zarar verme davranışlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Bazı araştırmacılar, bu ilaçların her ikisinde de daha fazla çalışma yapılmasını önerir; çünkü bu ilaçlar, hastalık zamanında hafif bir düşüşün ötesinde etkileri hakkında belirsizlik taşırlar. Bazı çalışmalar, bu ilaçların komplikasyonların şiddetini azaltmasına yardımcı olabileceğini önermektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri halen bazı insanlar için kullanımını tavsiye etmektedir.

İlave bir endişe, bazı influenza suşlarının eski antiviral ilaçlar olan oseltamivir, amantadine ve rimantadine (Flumadine) direnç göstermesidir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Gribe yakalanırsanız, bu tedbirler belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Bol su içirin. Dehidrasyonu önlemek için su, meyve suyu ve sıcak çorbalar seçin.
 • Dinlenme. Bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için daha fazla uyuun.
 • Ağrı kesici düşünün. İnfluenza ile ilişkili aft ile mücadele etmek için asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi reçineli ağrı kesici kullanın.
[alert type=”danger” icon-size=”big”]Reye sendromu riski nedeniyle çocuklara veya gençlere aspirin vermeyin. Çocuklar ve gençler asla bir hastalığa karşı aspirin bilinmeden kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, Reye sendromu adı verilen, nadir ancak ölümcül bir durumdur. [/alert]

Bir yanıt yazın