Yüksek Kolesterol

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanınızdaki yağlarda (lipitler) bulunan mumsu bir maddedir. Vücudunuzun sağlıklı hücreler oluşturmaya devam etmek için kolesterole ihtiyacı olsa da, yüksek kolesterolünüzün olması kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Yüksek Kolesterol Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Yüksek kolesterolünüz olduğunda, kan damarlarınızda yağ birikimi olabilir. Sonunda, bu birikimler arterlerinizden yeterli kan akmasını zorlaştırır. Kalbin ihtiyaç duyduğu kadar oksijen bakımından zengin kan alamayabilir, bu da kalp krizi riskini artırır. Beyninize azalan kan akışı bir felce neden olabilir.

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir, ancak genellikle sağlıksız yaşam tarzı tercihlerinin sonucudur ve bu nedenle önlenebilir ve tedavi edilebilir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve bazen ilaç tedavisi yüksek kolesterolü azaltmaya yönelik uzun bir yol olabilir.

Belirtiler

Yüksek kolesterol belirtileri yok. Yüksek kolesterolü saptamanın tek yolu kan testi.

Ne zaman doktora görünmek

Kolesterol testi yaptırmanız gerekirse doktorunuza danışın. İlk tarama yaşı için öneriler değişir. Yeniden test genellikle beş yılda bir yapılır.

Test sonuçlarınız istenen aralıklar içinde değilse, doktorunuz daha sık ölçüm önerebilir. Eğer yüksek kolesterol, kalp hastalığı veya sigara, diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz daha sık test yaptırmanızı önerebilir.

Nedenler

Kolesterol, proteinlerinize bağlı olarak kanınızdan taşınır. Bu protein ve kolesterol kombinasyonu bir lipoprotein olarak adlandırılır. Lipoproteinin hangi tipte kolesterol taşıdığına bağlı olarak farklı kolesterol türlerini duymuş olabilirsiniz. Onlar:

 • Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL). LDL veya “kötü” kolesterol, vücudunuzdaki kolesterol parçacıklarını taşır. LDL kolesterol, atardamarlarınızın duvarlarında birikerek onları sert ve dar hale getirir.
 • Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL). HDL veya “iyi” kolesterol aşırı kolesterolü alır ve karaciğere geri alır.

Kontrolünüzdeki faktörler – hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme gibi – yüksek LDL kolesterol ve düşük HDL kolesterolüne katkıda bulunur. Kontrolünüz dışındaki faktörler de rol oynayabilir. Örneğin, genetik yapınız, hücrelerin LDL kolesterolü kanınızdan verimli bir şekilde almasını engelleyebilir veya karaciğerinizde çok fazla kolesterol üretmesine neden olabilir.

Risk faktörleri

Yüksek kolesterol riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Kötü beslenme. Bazı ticari olarak pişirilmiş kurabiyeler ve krakerlerde bulunan hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağ ve trans yağlar, kolesterol düzeyinizi yükseltebilir. Kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi kolesterol yüksek gıdalar da toplam kolesterolü artıracaktır.
 • ObeziteVücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha yüksek olanlarda yüksek kolesterol riski vardır.
 • Büyük bel çevresi. Bel çevresi en az 40 inç (102 santimetre) veya bel çevresi en az 35 inç (89 santimetre) olan bir kadın iseniz, riskiniz artar.
 • Egzersiz eksikliği. Egzersiz, vücudunuzun HDL’sini veya “iyi” kolesterolü artırırken LDL’nizi oluşturan partiküllerin boyutunu veya daha az zararlı olan “kötü” kolesterolü artırmanıza yardımcı olur.
 • Sigara içmek. Sigara içmek, kan damarlarınızın duvarlarına zarar verir ve yağ birikintilerini biriktirir. Sigara içmek HDL veya “iyi” kolesterol seviyenizi de düşürebilir.
 • Diyabet. Yüksek kan şekeri, daha yüksek LDL kolesterolüne ve düşük HDL kolesterolüne katkıda bulunur. Yüksek kan şekeri de damarlarınızın kaplamasına zarar verir.
Benzer İçerik  Yüksek Tansiyon

Komplikasyonlar

Yüksek kolesterol ateroskleroz, atardamarlarınızın duvarlarında tehlikeli bir kolesterol birikimi ve diğer birikintilere neden olabilir. Bu tortular (plaklar) damarlarınızdaki kan akışını azaltabilir, bu da aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Göğüs ağrısı. Kalbinizi kanla besleyen arterler (koroner arterler) etkilenirse, göğüs ağrısı (anjina) ve diğer koroner arter hastalığı semptomları olabilir.
 • Kalp krizi. Eğer plaklar yırtılırsa veya yırtılırsa, plak rüptüründe kan pıhtılaşması meydana gelebilir – kan akışını bloke edebilir veya serbest kalabilir ve aşağı yönde bir arter tıkayabilir. Kalbinizin bir kısmına kan akışı durursa, kalp krizi geçirirsiniz.
 • İnme. Kalp krizine benzer şekilde, eğer beyninizin bir kısmına kan akışı bir pıhtı tarafından engellenirse, bir felç meydana gelir.

Önleme

Kolesterolünüzü düşüren aynı kalp-sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, ilk etapta yüksek kolesterol almanızı engellemeye yardımcı olabilir. Yüksek kolesterolü önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Birçok meyve, sebze ve tam tahıl içeren düşük tuzlu bir diyet yiyin
 • Hayvansal yağ miktarını sınırlayın ve ılımlılıkta iyi yağlar kullanın
 • Ekstra kilo verin ve sağlıklı bir kilo verin
 • Sigarayı bırakmak
 • Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapın
 • İsterseniz ılımlı alkol tüketin

Teşhis

Bir lipit paneli veya lipit profili olarak adlandırılan kolesterol seviyelerini kontrol eden bir kan testi genellikle şunları bildirir:

 • Toplam kolesterol
 • LDL kolesterol
 • HDL kolesterol
 • Trigliseritler – kandaki yağ türü

En doğru ölçümler için, kan örneği alınmadan önce dokuz ila 12 saat boyunca herhangi bir şey (su dışında) yemeyin veya içmeyin.

Sayıları yorumlamak

Amerika Birleşik Devletleri’nde kolesterol düzeyleri, kandaki desilitre (dL) başına miligram (mg) kolesterol olarak ölçülür. Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde kolesterol düzeyleri, litre / mililitre (mmol / L) olarak ölçülür. Test sonuçlarınızı yorumlamak için bu genel kuralları kullanın.

Benzer İçerik  Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedenleri, Belirti ve Tedavisi
Toplam kolesterol (ABD ve diğer bazı ülkeler)Total kolesterol * (Kanada ve çoğu Avrupa)
200 mg / dL’nin altında5.2 mmol / L’nin altındaçekici
200-239 mg / dL5.2-6.2 mmol / LSınır çizgisi yüksek
240 mg / dl ve üstü6.2 mmol / L üzerindeYüksek
LDL kolesterolü (ABD ve diğer bazı ülkeler)LDL kolesterol * (Kanada ve çoğu Avrupa)
70 mg / dL’nin altında1,8 mmol / L’nin altındaKalp hastalığı veya şeker hastalığı olan kişiler için en iyisi.
100 mg / dL’nin altında2,6 mmol / L’nin altındaKalp hastalığı riski olan kişiler için en uygunudur.
100-129 mg / dL2.6-3.3 mmol / LKalp hastalığı yoksa optimal seviyeye yakındır.Kalp hastalığı varsa yüksek.
130-159 mg / dL3.4-4.1 mmol / LKalp hastalığı yoksa borderline yüksek. Kalp hastalığı varsa yüksek.
160-189 mg / dL4.1-4.9 mmol / LKalp hastalığı yoksa yüksek. Kalp hastalığı varsa çok yüksek.
190 mg / dL ve üstü4.9 mmol / L’nin üstündeÇok yüksek
HDL kolesterol (ABD ve diğer bazı ülkeler)HDL kolesterol * (Kanada ve Avrupa’nın çoğu)
40 mg / dL (erkek)
altı 50 mg / dL (kadın)
1 mmol / L’nin altında (erkek)
1,3 mmol / L’nin altında (kadın)
fakir
50-59 mg / dL1,3-1,5 mmol / LDaha iyi
60 mg / dL ve üstü1.5 mmol / L’nin üstündeEn iyi
Trigliseritler (ABD ve diğer bazı ülkeler)Trigliseritler * (Kanada ve Avrupa’nın çoğu)
* Kanada ve Avrupa yönergeleri ABD yönergelerinden biraz farklıdır. Bu dönüşümler ABD yönergelerine dayanmaktadır.
150 mg / dL’nin altında1,7 mmol / L’nin altındaçekici
150-199 mg / dL1,7-2,2 mmol / LSınır çizgisi yüksek
200-499 mg / dL2,3-5,6 mmol / LYüksek
500 mg / dL ve üstü5.6 mmol / L’nin üstündeÇok yüksek


Çoğu çocuk için Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, 9 ve 11 yaşları arasında bir kolesterol tarama testi ve 17 ila 21 yaşları arasında bir başka kolesterol tarama testi önerir.
Çocuk ve kolesterol testi

Kolesterol testi genellikle 12 ve 16 yaşları arasında önlenir çünkü yanlış negatif sonuçlar bu yaş grubunda daha olasıdır.

Çocuğunuzun erken başlangıçlı kalp hastalığı veya kişisel obezite veya diyabet öyküsü öyküsü varsa, doktorunuz daha erken veya daha sık kolesterol testi önerebilir.

Benzer İçerik  Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması

Tedavi

Sağlıklı bir diyet yapmak ve yemek yemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yüksek kolesterole karşı ilk savunma hattıdır. Ancak, bu önemli yaşam tarzı değişikliklerini yaptıysanız ve kolesterol seviyenizin yüksek kalması durumunda, doktorunuz ilacı önerebilir.

Özel ilaç seçimi veya ilaç kombinasyonları, bireysel risk faktörleriniz, yaşınız, mevcut sağlığınız ve olası yan etkiler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ortak seçenekler şunları içerir:

 • Statinler. Statinler, karaciğerinizin kolesterol yapmak için ihtiyaç duyduğu bir maddeyi engeller. Bu, karaciğerinizin kolesterolü kanınızdan çıkarmasına neden olur. Statinler ayrıca vücudunuzun kolesterolü arter duvarlarınızdaki birikintilerden arındırmasına ve potansiyel olarak koroner arter hastalığını geri döndürmesine yardımcı olabilir. Seçenekler arasında atorvastatin (Lipitor), fluvastatin (Lescol), lovastatin (Altoprev), pitavastatin (Livalo), pravastatin (Pravachol), rosuvastatin (Crestor) ve simvastatin (Zocor) yer alır.
 • Safra asit bağlayıcı reçineler. Karaciğeriniz, sindirim için gerekli olan safra asitlerini yapmak için kolesterol kullanır. Ilaçlar kolestiramin (Prevalite), colesevelam (Welchol) ve kolestipol (Colestid) alt kolesterolü dolaylı olarak safra asitlerine bağlanır. Bu, karaciğerinizi, daha fazla safra asidi yapmak için fazla kolesterol kullanmaya yönlendirir ve bu da kanınızdaki kolesterol düzeyini azaltır.
 • Kolesterol emilim inhibitörleri. İnce bağırsağınız kolesterolü diyetinizden emer ve kan dolaşımınıza bırakır. Ilaç ezetimibe (Zetia) diyet kolesterol emilimini sınırlayarak kan kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Ezetimibe bir statin ilacı ile birlikte kullanılabilir.
 • Enjekte edilebilir ilaçlar. Yeni bir ilaç sınıfı karaciğerin daha fazla LDL kolesterol emmesine yardımcı olabilir – bu da kanınızda dolaşan kolesterol miktarını azaltır. Alirocumab (Praluent) ve evolocumab (Repatha) çok yüksek LDL seviyelerine neden olan veya statin veya diğer kolesterol ilaçlarına karşı tolerans göstermeyen koroner hastalık öyküsü olan kişilerde kullanılabilir.

Yüksek trigliserit ilaçları

Ayrıca yüksek trigliseritleriniz varsa doktorunuz şunları yazabilir:

 • Fibratlar. İlaçlar fenofibrat (TriCor, Fenoglide, diğerleri) ve gemfibrozil (Lopid) trigliseritleri, karaciğerinizi çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) kolesterol üretimini azaltarak ve trigliseridlerin kanınızdan çıkarılmasını hızlandırarak azaltır. VLDL kolesterol çoğunlukla trigliserit içerir.
 • Niasin. Niasin, karaciğerin LDL ve VLDL kolesterol üretme kabiliyetini sınırlayarak trigliseritleri azaltır. Ancak niasin, yalnızca statin kullanmaktan başka bir yarar sağlamaz. Niasin ayrıca karaciğer hasarı ve inme ile bağlantılıdır, bu nedenle çoğu doktor şimdi sadece statin kullanamayan kişiler için tavsiye etmektedir.
 • Omega-3 yağ asidi takviyeleri. Omega-3 yağ asidi takviyeleri trigliseritlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Reçeteli veya reçetesiz olarak kullanılabilirler. Tezgah üstü takviyeleri almayı tercih ederseniz, önce doktorunuza başvurunuz. Omega-3 yağ asidi takviyeleri aldığınız diğer ilaçları etkileyebilir.

Tolerans değişir

İlaçların toleransı kişiden kişiye değişir. Ortak yan etkiler kas ağrıları, mide ağrısı, kabızlık, bulantı ve ishaldir. Kolesterol ilacını almaya karar verirseniz, doktorunuz ilacın karaciğerindeki etkisini izlemek için karaciğer fonksiyon testleri önerebilir.

Çocuk ve kolesterol tedavisi

Diyet ve egzersiz, yüksek kolesterole sahip veya obez olan 2 yaş ve üstü çocuklar için en iyi başlangıç ​​tedavisidir. 10 yaş ve üstü çocuklarda, aşırı yüksek kolesterol düzeyleri varsa, statinler gibi kolesterol düşürücü ilaçlar reçete edilebilir.

Bir yanıt yazın