Aşil Tendiniti Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

aşil tendonu nerededir

Aşil Tendiniti Nedir?

Aşil tendiniti, alt bacağın arkasındaki baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan doku bandı Aşillerin tendonunun  yaralanmasıdır.

Aşil tendiniti, alt bacağın arkasında baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan doku bandı aşillerin tendonunun aşırı kullanılmış bir yaralanmasıdır.
Aşil tendiniti, alt bacağın arkasında baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan doku bandı aşillerin tendonunun aşırı kullanılmış bir yaralanmasıdır.

Aşil tendiniti, en sık, koşucuların ani yoğunluğunu veya sürelerini arttıran koşucular içinde görülür. Ayrıca tenis veya basketbol gibi spor yapan orta yaşlı insanlarda, ancak hafta sonları ortaktır.

Çoğu Aşil tendini iltihabı, doktorunuzun gözetiminde nispeten basit, evde bakım ile tedavi edilebilir. Kişisel bakım stratejileri genellikle tekrarlanan olayları önlemek için gereklidir. Daha ciddi Aşil tendiniti vakaları, cerrahi onarım gerektirebilen tendon yırtığı (yırtıkları) açabilir.

Aşil tendonu, baldır kaslarınızı topuk kemiğine veya kalkaneusa bağlar. Bu tendonu atlamak, yürümek, koşmak ve ayaklarınızın üzerinde durmak için kullanın. Koşu ve atlama gibi sürekli ve yoğun fiziksel aktivite, Aşil tendonu (veya tendinit) olarak bilinen Aşil tendonunun ağrılı inflamasyonuna neden olabilir.

İki tip Aşil tendiniti vardır: eklemsel Aşil tendiniti ve noninsertional Aşil tendiniti. Eklemli Aşil tendiniti, tendonunuzun topuk kemiğine bağlandığı alt kısmını etkiler. Non-insersiyonel Aşil tendiniti, tendonun orta kısmındaki lifleri içerir ve aktif olan gençleri etkileme eğilimindedir.

Basit ev tedavileri Aşil tendonitine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, evde tedavi işe yaramazsa, bir doktora gitmek önemlidir. Tendonitiniz kötüleşirse, tendonunuz yırtılabilir. Acıyı hafifletmek için ilaç veya ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Belirtiler

Aşil tendiniti ile ilişkili ağrı genellikle bacanın arkasında veya koşu veya diğer spor aktivitelerinden sonra topuğun üstünde hafif bir ağrı olarak başlar. Daha şiddetli ağrı atakları, uzun süren koşu, merdiven çıkma veya sprintleme sonrasında ortaya çıkabilir.

Özellikle hafif aktivite ile iyileşen sabah, hassasiyet veya sertlik yaşayabilirsiniz.

Semptomlar şunları içerir:

 • topuğunuzun arkasında rahatsızlık veya şişlik
 • sıkı buzağı kasları
 • Ayağınızı bükerken sınırlı hareket aralığı
 • Topuk üstündeki cildin aşırı ısınması

Aşil tendonu iltihabının ana belirtisi, yürürken veya koşarken topuğunuzun arka tarafında ağrı ve şişliktir. Diğer belirtiler sıkı buzağı kasları ve ayağınızı esnettiğinizde sınırlı hareket alanı içerir. Bu durum aynı zamanda topuğunuzdaki cildin dokunuşa aşırı derecede sıcak olmasını sağlayabilir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Aşil tendonu çevresinde kalıcı ağrı yaşarsanız, doktorunuzu arayın. Ağrı veya sakatlık ciddi ise acil tıbbi yardım isteyin. Yırtık (aşınmış) Aşil tendonunuz olabilir.

Nedenler

Aşil tendiniti, buzağı kaslarınızı topuğunuzun kemiğine bağlayan doku bandı Aşil tendonundaki tekrarlayan veya yoğun gerginlikten kaynaklanır. Bu tendon, yürürken, koşarken, atladığınızda veya ayak parmaklarınızı yukarı ittiğinizde kullanılır.

Benzer İçerik  Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedenleri, Belirti ve Tedavisi
aşil tendonu nerededir
aşil tendonu nerededir

Aşil tendonunun yapısı, yaşla birlikte zayıflar; özellikle hafta sonları spor yapabilir veya koşu programlarının yoğunluğunu aniden arttıran insanlarda, yaralanmaya karşı daha hassastır.

Aşırı egzersiz veya yürüyüş sıklıkla Aşil tendinitine neden olur, özellikle sporcular için. Bununla birlikte, egzersize bağlı olmayan faktörler de riskinize katkıda bulunabilir. Romatoid artrit ve enfeksiyon tendinit ile ilişkilidir.

Aşil tendonunuzu zorlayan herhangi bir tekrarlanan faaliyet potansiyel olarak tendinit oluşturabilir. Bazı nedenler şunları içerir:

 • Doğru ısınmadan egzersiz yapmak
 • tekrarlanan egzersiz veya fiziksel aktivite sırasında buzağısı kaslarını zorlamak
 • hızlı durur ve yön değişikliği gerektiren, tenis gibi spor yapmak
 • Vücudunuzun artan eğitime uyum sağlamasına izin vermeden fiziksel aktivitede ani bir artış
 • eski veya yetersiz ayakkabı giyen
 • gündüz topuklu ayakkabılar giymek veya uzun süreler için
 • Topuklarınızın arkasında kemik darbeleri olan
 • Aşil tendonu yaşla zayıfladığı için daha yaşlıdır

Risk faktörleri

Bir dizi faktör Aşil tendinit riskini artırabilir:

 • Senin cinsiyetin Aşil tendiniti erkeklerde en sık görülür.
 • Yaş. Aşil tendiniti, yaşlandıkça daha sık görülür.
 • Fiziksel problemler. Ayağınızdaki doğal olarak düz bir kemer Aşil tendonuna daha fazla baskı uygulayabilir. Obezite ve baldır kasları da tendon gerginliğini artırabilir.
 • Eğitim seçenekleri. Aşınmış ayakkabılarda koşu, aşil tendiniti riskini artırabilir. Tendon ağrısı soğuk havalarda sıcak havaya göre daha sık görülür ve engebeli arazide koşma sizi Achilles yaralanmasına neden olabilir.
 • Tıbbi durumlar. Sedef hastalığı veya yüksek tansiyonu olan insanlar Aşil tendiniti geliştirme riski altındadır.
 • İlaçlar. Flourquinolones olarak adlandırılan bazı antibiyotikler, Aşil tendiniti oranlarının yüksekliğiyle ilişkilendirilmiştir.

Komplikasyonlar

Aşil tendiniti tendonu zayıflatabilir, bu da genellikle bir cerrahi onarım gerektiren ağrılı bir yaralanma olan gözyaşı (kopma) daha savunmasız hale getirir.

Önleme

Aşil tendinitini önlemek mümkün olmayabilir, ancak riskinizi azaltmak için önlemler alabilirsiniz:

 • Etkinlik seviyenizi yavaş yavaş artırın. Egzersiz rejimine yeni başlıyorsanız, yavaş başlayın ve eğitimin süresini ve yoğunluğunu yavaş yavaş artırın.
 • Boşver. Tepelerinizde aşırı stres yaratan, örneğin tepe üzerinde koşu gibi aktivitelerden kaçının. Yorucu bir faaliyete katılıyorsanız, daha yavaş egzersiz yaparak önce ısınayın. Belli bir egzersiz sırasında ağrı fark ederseniz, durun ve dinlenin.
 • Ayakkabılarınızı dikkatlice seçin. Egzersiz yaparken giydiğiniz ayakkabılar topuğunuz için yeterli yastıklama sağlamalı ve Aşil tendonundaki gerginliği azaltmak için sağlam bir kemer desteği olmalıdır. Aşınmış ayakkabılarınızı değiştirin. Ayakkabılarınız iyi durumda ancak ayaklarınızı desteklemiyorsa, her iki ayakkabı da kemer desteklerini deneyin.
 • Her gün gerin. Sabahları buzağı kaslarınızı ve Aşil tendonunuzu gerdirmek için, egzersiz yapmadan önce ve egzersiz sonrası esnekliği korumak için zaman ayırın. Aşil tendiniti tekrarını önlemek için bu özellikle önemlidir.
 • Buzağı kaslarınızı güçlendirin. Güçlü buzağı kasları, buzağı ve Aşil tendonunun aktivite ve egzersizle karşılaştıkları stresleri daha iyi ele almasını sağlar.
 • Çapraz tren. Bisiklet sürme ve yüzme gibi düşük etkili etkinliklerle koşu ve atlama gibi yüksek etkili etkinlikler.
Benzer İçerik  Obezite

Teşhis

aşil-tendniti-filmi
aşil-tendniti-filmi

Doktorunuz fizik muayene sırasında ağrı, hassasiyet veya şişme yerini belirlemek için etkilenen bölgede hafifçe basacaktır. Ayrıca omuz ve ayak bileğinizin esneklik, hizalama, hareket aralığı ve reflekslerini de değerlendirecektir.

Aşil tendonu iltihabını teşhis etmek için doktorunuz size topuk ya da buzağınızda ağrı ve şişme hakkında birkaç soru soracaktır. Doktorunuz sizden hareket ve esneklik aralığını izlerken ayaklarınızın üzerinde durmanızı isteyebilir. Doktor ayrıca ağrının ve şişkinliğin en şiddetli olduğu yerin belirlenmesi için bölgeyi doğrudan hisseder (palpatlar).

Görüntüleme testleri Aşil tendonu iltihabını doğrulamaya yardımcı olabilir, ancak bunlara genellikle ihtiyacınız yoktur. Sipariş edilirse, testler şunları içerir:

 • Ayak ve bacak kemiklerinin görüntülerini sağlayan X-ışınları
 • Rüptürleri ve doku dejenerasyonunu saptayabilen MRI taramaları
 • tendon hareketi, ilgili hasar ve iltihaplanma gösterebilen ultrasonlar

Görüntüleme testleri

Doktorunuz durumunuzu değerlendirmek için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını emredebilir:

 • X-ışınları. X-ışınları tendon gibi yumuşak dokuları görselleştirmese de, benzer belirtilere neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olabilirler.
 • Ultrason. Bu cihaz tendon gibi yumuşak dokuları görselleştirmek için ses dalgalarını kullanır. Ultrason hareket halindeki Aşil tendonunun gerçek zamanlı görüntülerini de üretebilir ve renk-Doppler ultrason tendonun etrafındaki kan akışını değerlendirebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR). Radyo dalgaları ve çok güçlü bir mıknatıs kullanarak, MR makinaları Aşil tendonunun çok detaylı görüntülerini üretebilir.

Tedavi

Tendinit genellikle kendine bakım önlemlerine iyi yanıt verir. Ancak belirtileriniz ve belirtileriniz şiddetli veya kalıcıysa, doktorunuz diğer tedavi seçeneklerini önerebilir.

Aşil tendoniti için, dinlenme ve iltihap önleyici ilaçlar gibi ev ilaçlarından steroid enjeksiyonları, trombositten zengin plazma (PRP) enjeksiyonları ve ameliyat gibi daha invaziv tedavilere kadar birçok tedavi mevcuttur . Doktorunuz öneride bulunabilir:

 • fiziksel aktivitenizi azaltmak
 • boğa gücünü çok hafifçe gerginleştirir ve daha sonra güçlendirir
 • Farklı, daha az yorucu bir spora geçiş
 • Egzersiz sonrası veya ağrı kesildiğinde bölgeyi buzlu hale getirme
 • şişmeyi azaltmak için ayağınızı yukarı kaldırın
 • Bir giyen ayracı veya çizme yürüyüş topuk hareketini engellemek için
 • fizik tedaviye gidiş
 • aspirin (Bufferin) veya ibuprofen (Advil) gibi anti-inflamatuar ilaçlar, sınırlı bir süre için
 • Aşil tendonunda gerginlik hissetmek için topuklu bir ayakkabı giymek
Benzer İçerik  Gastroözofagial Reflü Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

İlaçlar

İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi tezgah üstü ağrı kesiciler yeterli değilse, doktorunuz iltihaplanmayı azaltmak ve ağrıdan kurtulmak için daha güçlü ilaçlar reçete edebilir.

Fizik Tedavi

Fiziksel bir terapist aşağıdaki tedavi seçeneklerinden bazılarını önerebilir:

 • Egzersizler. Terapistler sıklıkla Aşil tendonunun ve destek yapılarının iyileştirilmesi ve güçlendirilmesini teşvik etmek için belirli germe ve güçlendirme egzersizleri önermektedir.”Eksantrik” güçlendirme adı verilen, yükseltmeden sonra ağırlığa hafifçe hafifçe vurmanın özel bir türü, kalıcı Aşil sorunları için özellikle yararlı olduğu bulunmuştur.
 • Ortez cihazları. Topukunuzu hafifçe yükselten bir ayakkabı takozu veya kama, tendon üzerindeki gerginliği giderebilir ve Aşil tendonunuza uygulanan kuvvet miktarını azaltacak bir minder sağlayabilir.

Cerrahi

Birkaç ay daha muhafazakar tedaviler işe yaramazsa veya tendon yırtılmışsa, doktorunuz Aşil tendonunuzu onarmaya yönelik ameliyat önerebilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kendi kendine bakım stratejileri, çoğunlukla RICE kısaltması tarafından bilinen aşağıdaki adımları içerir:

 • Dinlenme. Birkaç gün boyunca egzersizi bırakmanız veya Aşil tendonunu zorlamayan, örneğin yüzme gibi bir etkinliğe geçmeniz gerekebilir. Ciddi durumlarda, yürüyen çizme giymeniz ve koltuk değnekleri kullanmanız gerekebilir.
 • Buz uygulama. Ağrıyı veya şişmeyi azaltmak için, egzersiz sonrası veya ağrı yaşadığınızda yaklaşık 15 dakika boyunca tendonun üzerine bir buz paketi uygulayın.
 • Sıkıştırma . Sargılar veya sıkıştırıcı elastik bandajlar şişmeyi azaltmaya ve tendonun hareketini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yükseklik . Şişmeyi azaltmak için etkilenen ayağı kalbinizin seviyesinin üzerinde kaldırın. Etkilenen ayağınız gece yükselirken uyuun.

Doktora Görünün.

Muhtemelen belirtilerinizi doktorunuzun ilgisini çekecektir. O sizi spor hekimliği veya fiziksel ve rehabilite edici tıp (fiziyatrist) konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendiriyor olabilir. Aşil tendonu koparsa, bir ortopedik cerrah görmeniz gerekebilir.

Doktora Gitmeden Önce

Randevunuzdan önce, aşağıdaki soruların yanıtlarının bir listesini yazmak isteyebilirsiniz:

 • Ağrı aniden mi yoksa yavaş yavaş başladı mı?
 • Belli saatlerde veya bazı aktivitelerden sonra semptomlar daha mı kötüdür?
 • Egzersiz sırasında ne tür ayakkabılar giyiyorsunuz?
 • Hangi ilaçları ve takviyeleri düzenli olarak alıyorsunuz?

Doktorunuz hangi soruları sorabilir?

Semptomlarınıza ve durumunuza katkıda bulunan faktörlere ilişkin aşağıdaki soruları yanıtlamaya hazır olun:

 • Nerede yaralandı acaba?
 • Ağrı dinlenme ile azalır mı?
 • Normal egzersiz rutiniz nedir?
 • Son zamanlarda egzersiz rutininizde değişiklikler yaptınız mı, yoksa yakın zamanda yeni bir spora katılmaya başladınız mı?
 • Ağrıyı hafifletmek için ne yaptın?
Kaynak
 • Achilles tendinitis. (n.d.). aofas.org/footcaremd/conditions/ailments-of-the-ankle/Pages/Achilles-Tendinitis.aspx
 • Achilles tendon injuries. (n.d.). hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/physical_medicine_and_rehabilitation/achilles_tendon_injuries_134,215/
 • Achilles tendon rupture surgery. (n.d.). aofas.org/footcaremd/treatments/Pages/Achilles-Tendon-Rupture-Surgery.aspx
 • Kadakia AR. (2010). Achilles tendinitis. orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00147
 • Mayo Clinic Staff. (2015). Achilles tendinitis: Definition. mayoclinic.com/health/achilles-tendinitis/DS00737

Bir yanıt yazın