Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Akciğer-Bronşit

Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşitte alt solunum yolları (bronşlar) geçici olarak iltihaplanır. Enflamasyon genellikle soğuk algınlığı virüslerinden kaynaklanır, bu nedenle genellikle soğuk algınlığı semptomları ile birlikte ortaya çıkar.

Akut bronşit , soğuk gittikten sonra bile, bir süre için geçmeyecek bir öksürüğe neden olur. Öksürük rahatsız edici ve kalıcı olsa da, sağlıklı insanlarda bu genellikle ciddi bir şey değildir. Belirtiler birkaç hafta sonra kendiliğinden kaybolur. İlaçla tedavi genellikle gerekli değildir. Bazı ilaçlar belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bronşit Belirtileri

Akut bronşitin ana semptomu öksürüktür. Öksürük genellikle ilk başta kuru. Daha sonra, mukustan öksürdüğünüz balgamlı bir öksürüğe dönüşebilir. Doktorlar bazen bu tür öksürüğe “balgamlı öksürük” veya “üretken öksürük” derler. Öksürük balgamının rengi hastalık süresince değişebilir – örneğin beyazımsı yeşilimsi sarıya.

İnsanlar genellikle geceleri öksürür ve bu da uykusunu rahatsız eder. Akut bronşit soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkarsa, etkilenenlerin çoğunda hafif ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve kısık ses gibi başka belirtiler vardır. Şiddetli öksürükler göğüs kemiğinin arkasında ağrıya neden olabilir ve bazen nefes almayı zorlaştırabilir.

Boğaz ağrısı veya burun akıntısı inatçı bir öksürüğe dönüşürse, birçok kişi tavsiye için aile hekimine gider. Birçoğu reçetesiz olarak doktorun muayenehanesinden ayrılacaktır. Çalışanlara tıbbi sertifika verilebilir, böylece evde kalabilirler ve daha iyi olabilmeleri için ihtiyaç duydukları dinlenmeleri alabilirler.

Çocuklar yüksek bir sıcaklık ve öksürük yaşadıklarında, ebeveynler genellikle onları doktora götürüp götürmeyeceğini merak eder. Cevap hem yetişkinler hem de çocuklar için aynıdır: Akut bronşit genellikle ilaçla tedavi edilmek zorunda değildir. Yani evde kalmak ve daha iyi olup olmadığını görmek için beklemekle ilgili yanlış bir şey yok. Ancak, aşağıdakilerden herhangi biri olursa doktora görünmek iyi bir fikirdir:

 • Öksürük, sekiz haftadan uzun sürer.
 • Öksürüğe çok yüksek bir ateş eşlik eder veya bir süre ayrıldıktan sonra ateş düşer.
 • Siz veya çocuk kendinizi çok hasta hissediyor, üşüyor veya geceleri öksürüyken terliyorsunuz.
 • Öksüren mukusta kan var.
 • Siz veya çocuk tekrar tekrar nefes almakta zorlanıyor ve nefes tuhaf bir hırıltı sesi eşlik ediyor.
Benzer İçerik  Kronik Ağrı Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Zayıflamış bağışıklık sistemi veya kronik bir kalp veya akciğer rahatsızlığı olan kişilere daha hafif semptomları varsa tıbbi yardım almaları önerilebilir.

Bronşit Nedenleri

Bronşit, genellikle viral bir enfeksiyondan (virüsler) kaynaklanır. Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek birçok farklı virüs vardır. Nadir durumlarda, akut bronşit ayrıca solunan bakteri veya zararlı maddelerden de kaynaklanabilir (örneğin içinde kükürt içeren ince toz veya ağır metaller gibi). Mantar enfeksiyonları da akut bronşite neden olabilir, ancak bu çok nadirdir.

Solunum sırasında virüsler ve bakteriler akciğerlerinizdeki bronşlara girebilir. Mukoza zarlarına yerleşip çoğalabilir (çoğalabilir). Onlarla savaşmak için vücudunuz bir iltihaplanma ile reaksiyona girer: Enfekte olmuş membranlara kan akışı artar ve membranlar şişer. Bağışıklık sisteminin hücreleri iltihaplı bölgeye girerek mikroplarla savaşır. Membranlar balgam gibi öksüren virüsleri, bakterileri ve ölü hücreleri “temizlemek” için daha fazla sıvı ve mukus üretir.

Öksürdüğünüzde, mikropları içeren sıvı damlacıkları havaya salınır. Diğer damlacıklar bu damlacıklarla temas ederse, enfeksiyon kapabilirler. Mikroplar bu şekilde yayıldığında bazen “damlacık enfeksiyonu” olarak da adlandırılır.

Yaygınlık ve Görünüm

Öksürükler, insanların Almanya ve benzeri ülkelerde tıbbi tavsiye aldıkları temel hastalıklardan biridir. Her yıl 100 kişiden yaklaşık 5’i akut bronşit nedeniyle aile hekimlerine gitmektedir. Birçoğu sonbaharda veya kışın alır.

Çoğu durumda, akut bronşit tedavi olmadan kaybolur ve kalıcı bir etkisi yoktur – akciğerler önceden zarar görmediği sürece. Tıkalı burun veya ateş gibi sık görülen soğuk algınlığı semptomları birkaç gün içinde genellikle daha da iyileşir. Fakat akut bronşitiniz varsa öksürüğün kaybolması birkaç hafta sürebilir.

Öksürük sekiz haftadan uzun sürerse doktorunuzu görmek iyi bir fikirdir. Diğer hastalıklar – kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( KOAH ) gibi – aynı semptomlara neden olabilir.

Benzer İçerik  Kanser Nedir? Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Etkileri

Zayıflamış bağışıklık sistemi veya kronik kalp veya akciğer rahatsızlığı olan kişilerde nadir durumlarda akut bronşit gelişebilir. Enflamasyon daha sonra, akciğerleri akciğer dokusuna kendisi kaplayan mukoza zarlarından yayılır. Eğer birinin KOAH‘ı varsa, akut bronşit COPD alevlenmesini tetikleyebilir (alevlenme).

Tanı

Aile hekimlerine öksürükle gidenlere genellikle ilk olarak şu sorular sorulur:

 • Ne zamandır öksürük var?
 • Öksürük değişti mi?
 • Kuru bir öksürük mü yoksa balgam mı öksürüyorsun? Balgam neye benziyor?
 • Ateş veya zayıf hissetme gibi başka semptomlarınız oldu mu?
 • Ne kadar hasta hissediyorsun?
 • Başka, muhtemelen kronik, tıbbi durumlarınız var mı?

Bu soruların cevapları, doktorun akut bronşit olup olmadığını veya başka bir şey olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirlemesi için genellikle yeterlidir.

Takip eden fizik muayenede doktor genellikle boynunuzdaki lenf bezlerini hissedecek, boğazınıza ve kulaklarınıza bakacak, hafifçe sinüslerinize dokunacak ve akciğerlerinizi ve kalbinizi steteskopla dinleyecektir. Ayrıca sıcaklığınızı, nabzınızı veya kan basıncınızı ölçebilir.

Doktorla yapılan görüşme ve fizik muayene ile tipik belirtileriniz olduğunu onaylarsanız ve belirtilerin farklı bir tıbbi sorundan kaynaklandığına inanmak için bir neden yoksa “akut bronşit ” tanısı alacaksınız.

Diğer tanı muayeneleri veya testleri (örneğin, bir göğüs röntgeni veya kan testi), yalnızca zatürree gibi farklı bir tıbbi durumunuz olabileceği düşünüldüğünde gereklidir.

Önleme

Soğuk algınlığının önlenmesi için adımlar atan kişilerin de akut bronşit olma olasılığı daha düşük olacaktır. Tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi, hijyen burada önemli bir rol oynar: Ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve yüzünüze parmaklarınızla dokunmamaya çalışmak, soğuk algınlığı riskini azaltır.

Soğuk algınlığının diğer insanlara yayılmasını önlemek için,

 • Elinize değil, dirseğinize öksürün veya hapşurun.
 • El sıkışmaktan ve insanları kucaklamaktan veya öpmekten kaçının.
 • Hastalık geçene kadar başkalarına bulaştırmamak için evde kal.
Benzer İçerik  Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması

Vitamin takviyeleri, probiyotikler, bitkisel ilaçlar veya düzenli egzersiz gibi şeylerin solunum yolu enfeksiyonlarını önleyip önleyemeyeceği konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Yine de net bir sonuç çıkarmak mümkün değildi. Bu yüzden hala bu önlemlerin akut bronşit riskini azaltıp azaltamayacağından emin değil.

Tedavi

Akut bronşit tedavi olmadan kendi kendine daha iyi olur. Kendinizi zayıf ve hasta hissediyorsanız, birkaç günlüğüne rahatlamanız en iyisidir. Bu aynı zamanda herhangi bir spor yapmama veya diğer zorlu fiziksel aktiviteleri yapmama anlamına gelir. Sıcak çay veya et suyunun genellikle rahatlatıcı bir etkisi olduğu kabul edilir. Ancak normalden çok daha fazla sıvı içmenin yardımcı olduğunu veya yardım etmediğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Akut bronşit ilaçla tedavi edilmek zorunda değildir. Parasetamol (asetaminofen) veya ibuprofen gibi ilaçlar ateş ve ağrı gibi soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesi için bazen iyi bir fikirdir.

Sizi daha az öksürmek (öksürük önleyici maddeler) için veya öksürük balgamını (belirleyici maddeler) öksürmek için tasarlanmış öksürük ilaçlarının etkinliği konusunda yeterli araştırma yapılmamıştır. Öksürük, mukus ve yabancı cisimlerden kurtulma konusunda önemli bir işleve sahip olduğu için, öksürük kesici maddeler sadece sınırlı bir süre için ve sadece uykunuzu bozan gerçekten nahoş, kuru öksürükler için kullanılmalıdır. Bitkisel ilaçlar öksürüğü biraz rahatlatabilir.

Semptomlar genellikle virüslerden kaynaklandığı için, antibiyotikler akut bronşit tedavisinde pek yardımcı olmuyor. Ancak yan etkileri olabilir ve bakterilerin dirençli olmalarına katkıda bulunabilirler. Bu yüzden antibiyotikler akut bronşit tedavisi için önerilmemektedir.

Kaynaklar

PubMed: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65083/ , Erişim tarihi: 13.03.2019

Bir yanıt yazın