Fibromiyalji

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, bellek ve duygudurum sorunları ile birlikte yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmacılar, fibromiyaljinin, beyninizin ağrı sinyallerini işleme şeklini etkileyerek ağrılı duyuları güçlendirdiğini düşünmektedir.

Semptomlar bazen fiziksel bir travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stresden sonra başlar. Diğer durumlarda, semptomlar zaman içinde tek bir tetikleme olayı olmadan yavaş yavaş toplanır.

Kadınların erkeklerden daha fazla fibromiyalji geliştirmesi daha olasıdır. Fibromiyaljisi olan pek çok insanda tansiyon baş ağrısı, temporomandibular eklem (TME) bozuklukları, irritabl barsak sendromu, anksiyete ve depresyon görülür.

Fibromiyaljinin tedavisi yokken, çeşitli ilaçlar semptomların kontrolüne yardımcı olabilir. Egzersiz, rahatlama ve stres azaltma önlemleri de yardımcı olabilir.

Belirtiler

Fibromiyaljinin belirtileri şunlardır:

 • Yaygın ağrı. Fibromiyaljiye bağlı ağrı genellikle en az üç ay süren sürekli donuk ağrı olarak tanımlanır. Yaygın olarak görülmek için, vücudunuzun her iki tarafında ve belinizin üstünde ve altında ağrı oluşmalıdır.
 • YorgunlukFibromiyaljisi olan insanlar, uzun süre uykuyu bildirmelerine rağmen, çoğu zaman yorgunluk uyandırırlar. Uyku genellikle ağrılar tarafından bozulur ve fibromiyaljili birçok hasta, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarına sahiptir.
 • Bilişsel zorluklar. Genellikle “fibro sis” olarak adlandırılan bir semptom, odaklanma, dikkat etme ve zihinsel görevlere odaklanma yeteneğini bozar.

Fibromiyalji sıklıkla diğer ağrılı durumlarla birlikte bulunur:

 • Irritabl bağırsak sendromu
 • Migren ve diğer baş ağrıları
 • İnterstisyel sistit veya ağrılı mesane sendromu
 • Temporomandibular eklem hastalıkları

Nedenler

Doktorlar fibromiyaljiye neyin neden olduğunu bilmezler, ancak büyük olasılıkla birlikte çalışan çeşitli faktörleri içerir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Genetik. Fibromiyalji, ailelerde çalışmaya eğilimli olduğundan, sizi, bozukluğu geliştirmeye daha duyarlı hale getirecek bazı genetik mutasyonlar olabilir.
 • Enfeksiyonlar. Bazı hastalıklar fibromiyaljiyi tetikler veya şiddetlendirir.
 • Fiziksel veya duygusal travma. Fibromiyalji bazen araba kazası gibi fiziksel bir travma ile tetiklenebilir. Psikolojik stres de durumu tetikleyebilir.
Benzer İçerik  Aarskog Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Neden acıtıyor?

Araştırmacılar, tekrarlanan sinir uyarımının, fibromiyaljili insanların beyinlerinin değişmesine neden olduğuna inanıyorlar. Bu değişiklik beyindeki belirli kimyasalların ağrılarında (nörotransmitterler) sinyal seviyelerinde anormal bir artışı içerir. Ek olarak, beynin ağrı reseptörleri, bir çeşit ağrıyı geliştirir ve daha hassas hale gelir, yani ağrı sinyallerine aşırı tepki gösterebilirler.

Risk faktörleri

Fibromiyalji için risk faktörleri şunlardır:

 • Senin cinsiyetin. Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre daha sık teşhis edilir.
 • Aile öyküsü. Eğer bir akrabanın da durumu varsa, fibromiyalji gelişmesi daha olası olabilir.
 • Diğer bozukluklar. Osteoartrit, romatoid artrit veya lupus varsa, fibromiyalji gelişmesi daha olası olabilir.

Komplikasyonlar

Fibromiyalji ile ilişkili ağrı ve uyku eksikliği evde veya işte çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Sık sık yanlış anlaşılan bir durumla uğraşmanın hayal kırıklığı da depresyon ve sağlıkla ilgili kaygı ile sonuçlanabilir.

Teşhis

Geçmişte, doktorlar sıkıca bastırıldığında kaç kişinin ağrılı olduğunu görmek için bir kişinin vücudunda 18 belirli noktayı kontrol ederdi. Daha yeni kurallar, bir ihale puanı sınavı gerektirmez. Bunun yerine, bir kişinin üç aydan uzun süredir yaygın bir ağrıya sahip olması halinde – bir ağrıya neden olabilecek altta yatan tıbbi bir durum olmaksızın- bir fibromiyalji teşhisi konulabilir.

Kan testleri

Fibromiyalji tanısını doğrulamak için laboratuvar testi yapılmazken, doktorunuz benzer semptomlara sahip olabilecek diğer durumları dışlamak isteyebilir. Kan testleri şunları içerebilir:

 • Tam kan sayımı
 • Eritrosit sedimantasyon hızı
 • Siklik sitrüline peptid testi
 • Romatoid faktör
 • Tiroid fonksiyon testleri

Tedavi

Genel olarak, fibromiyaljinin tedavisi hem ilaç hem de kişisel bakım içerir. Vurgu, semptomları en aza indirgemek ve genel sağlığı iyileştirmektir. Hiçbir semptom, tüm semptomlar için işe yaramıyor.

İlaçlar

İlaçlar, fibromiyaljinin ağrısını azaltmaya ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ortak seçenekler şunları içerir:

 • Ağrı kesiciler. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve, diğerleri) gibi reçetesiz ağrı kesiciler yardımcı olabilir. Doktorunuz tramadol (Ultram) gibi bir ağrı kesici ağrı kesici önerebilir. Narkotikler tavsiye edilmez, çünkü bağımlılığa yol açabilir ve acıyı zamanla daha da kötüleştirebilir.
 • Antidepresanlar. Duloksetin (Cymbalta) ve milnasipran (Savella), fibromiyaljiye bağlı ağrı ve yorgunluğu hafifletebilir. Doktorunuz, uykuya yardımcı olmak için amitriptilin veya kas gevşetici siklobenzaprin reçete edebilir.
 • Anti-nöbet ilaçları. Epilepsiyi tedavi etmek için tasarlanan ilaçlar genellikle belirli ağrı türlerini azaltmada yararlıdır. Gabapentin (Neurontin) bazen fibromiyalji semptomlarını azaltmada yardımcı olurken, pregabalin (Lyrica), Fibromiyaljiyi tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan ilk ilaç olmuştur.
Benzer İçerik  Siğiller: Nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Terapi

Çeşitli farklı terapiler, fibromiyaljinin vücudunuz ve yaşamınız üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Örnekler şunları içerir:

 • Fizik Tedavi. Fiziksel bir terapist, kuvvetinizi, esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı artıracak egzersizler öğretebilir. Su bazlı egzersizler özellikle yararlı olabilir.
 • İş terapisi. Bir mesleki terapist, çalışma alanınızda ayarlamalar yapmanıza veya vücudunuzda daha az strese neden olacak belirli görevleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.
 • Rehberlik. Bir danışmanla konuşmak, yeteneklerinize olan inancınızı güçlendirmeye ve stresli durumlarla başa çıkma stratejilerini öğretmeye yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Fibromiyaljinin tedavisinde öz bakım önemlidir.

 • Stresi azalt. Aşırı efor ve duygusal stresi önlemek veya sınırlamak için bir plan geliştirin. Her gün rahatlamak için zaman ayırın. Bu, suçluluk olmadan hayır demeyi öğrenmek anlamına gelebilir. Fakat rutininizi tamamen değiştirmemeye çalışın. Çalışmayı bırakan veya tüm aktiviteleri bırakan kişiler, aktif kalanlardan daha kötü davranırlar. Derin nefes alma egzersizleri veya meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin.
 • Yeterli uyku almak. Yorgunluk, fibromiyaljinin temel özelliklerinden biri olduğu için, yeterli uyku almak önemlidir. Uyku için yeterli zaman ayırmanın yanı sıra, yatmak ve her gün aynı anda kalkmak ve gündüz uyuklamayı sınırlamak gibi iyi uyku alışkanlıkları edin.
 • Düzenli egzersiz. İlk başta egzersiz ağrılarınızı artırabilir. Ancak bunu kademeli ve düzenli olarak yapmak genellikle semptomları azaltır. Uygun egzersizler arasında yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su aerobikleri yer alabilir. Fiziksel bir terapist, ev egzersiz programı geliştirmenize yardımcı olabilir. Germe, iyi duruş ve gevşeme egzersizleri de yararlıdır.
 • Kendini hızlandır. Aktivitenizi eşit seviyede tutun. İyi günlerinizde çok fazla şey yaparsanız, daha kötü günler geçirebilirsiniz. Moderasyon, iyi günlerinizde aşırıya kaçmamak anlamına gelir, fakat aynı şekilde, semptomların alevlendiği günlerde kendi kendini sınırlama veya çok az şey yapmak anlamına gelir.
 • Sağlıklı bir yaşam sürdürün. Sağlıklı yiyecekler ye. Kafein alımını sınırlayın. Her gün keyifli ve tatmin edici bulduğunuz bir şey yapın.
Benzer İçerik  Crohn Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bir cevap yazın