Kızılay ve Kan Bağışı Hakkında Merak Edilen Herşey

kizilay-nedir-kizilay-in-gorevleri-kan satıyor mu

Kızılay ve Kan Bağışı

Kızılay Başkan Kınık twitter hesbından yaptığı çağrıda :

Ağır kış koşullarından dolayı Kızılay ‘a yapılan düşen kan bağışları nedeni ile stoklarda kırmızı alarm verildiğini” belirten Kınık,

Vatandaşlarımızdan ülke genelinde kan bağış desteği bekliyoruz. 1 ünite Kan 3 can kurtaracak. Ülkemiz genelindeki 1300 civarındaki hastaneye desteklerinizle her iş günü yaklaşık 11.000 Ünite kan tedarik etmek zorundayız.Ülke genelindeki 250 kan bağış noktamıza 18-65 yaş arası sağlıklı bireyleri bekliyoruz. Erkekler yılda 4 Kadınlar 3 kez kan verebilir.” ifadelerini kullandı.

kan bağışı hayat kurtarır okul panosu
kan bağışı hayat kurtarır okul panosu

Bir çok kesimden destek gören bu çağrı ile kan bağışları bu 2 günde yükselişe geçmiş durumda. Daha önce ALS hastalığı için başlatılan ve orjinal adı Bucket Challenge olan Bir kova buz meydan okuma kampanyası, şimdi kızılay gençliğinin başlattığı ve İstanbul Kızılay Şube Başkanı İlhami Yıldırım’ın sosyal medya fenomeni Halil Söyletmez’e meydan okumasıyla karşımıza çıkan KAN DÜELLOSU olarak karşımızda. Peki bu kadar destek gören ve bu soğuk kış günlerinde çığ gibi büyüyor desek tam olarak yerine oturacak olan bu çağrı hakkında merak edilenleri de biz bu yazımızda ele alalım.

https://www.instagram.com/p/BO2s6ueDQz3/

KAN BAĞIŞI

turk-kizilayi-kan-bagis
turk-kizilayi-kan-bagis

Üniversite, SSK, Kızılay ve birçok kan istasyonlarına giderek kan bağışında bulunulabilir. Kan verecek kişi 18-65 yaşları arasında olup en az 50 kg olmalıdır. Kanı alınacak kişi, en fazla bir seferde yarım litre kan verir. Yani kanının %8-%9 arasında alınır. Erkeklerde 1 mm³ kanda 5.1-5.8 milyon kan hücresi bulunurken, kadınlarda 4.3-5.2 milyon kan hücresi bulunur. Kansızlık; (anemi) bu değerlerin azalmasıyla oluşurken, polisitemi de eritosit sayısının artmasıyla oluşur. Erkekler iki ayda bir, kadınlar ise üç ayda bir kan bağışında bulunabilirler.

Benzer İçerik  Musical.ly Reklamı Nasıl Engellenir? - Youtube'da Reklam Engelleme

Kan bağışından sonra hücreler kendisini 2 ayda toparlar. Kan vermeden önce gönüllüye verilen gerekli formu doldurulduktan sonra, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarı kontrol edilir. Tansiyon ölçülür normal değerler içerisinde olduğu taktir de kan alınır.

Tek kullanımlık olan kan torbaları olduğu için herangi bir hastalık bulaşmamaktadır. Kilo aldırma, zayıflık, bağımlılık, kaşıntı, halsiz bırakma gibi yan etkileri yoktur. Hatta kan bağışı yapan biri; AIDS, Sifiliz, Hepatit B, Hepatit C gibi hastalığın olup olmadığını da öğrenebilir. Kısa süreli baygınlık, soğuk terleme, bulantı gibi geçici önemsiz reaksiyon gösterilebilir.

Kan bağışı yapan kişiyle aynı soyadı taşıyan yakınlarına öncelik tanınır ve kan sigortası sağlanır.

Kan, uygun koşullarda korunur ve çeşitli alanlarda kullanılır. Sadece kan nakli değil, alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositler üretimi içinde gereklidir. Birçok kan ürünleri elde edilebilir. Anlaşılacağı üzere kanın her damlası çok önemlidir. Kan bağışı yapan bir insan, sadece bir hastanın değil birçok hastanın yaşamını kurtarır.

KIZILAY KANI SATIYOR MU?

Kızılayın net olarak belirttiği kesin ifadesi şöyle:

kizilay-nedir-kizilay-in-gorevleri-kan satıyor mu
kizilay-nedir-kizilay-in-gorevleri-kan satıyor mu

“…Hastaların kan ihtiyacı olduğu zaman (hangi hastanede tedavi görürlerse görsünler,hasta kan bağışçısı olsun ya da olmasın) hastane Türk Kızılayı Kan Bağışı Merkezlerinden resmi talepte bulunur ve stoklar dahilinde talep edilen kan ihtiyaç sahibine iletilmek üzere hastanelere gönderilir.

Hasta ve hasta yakınından herhangi bir ücret talep edilmez. Şu anki çalışma şekli ile Hastanelerin hastalardan kan ücreti talep etmesi kesinlikle yasal değildir.Böyle bir durum söz konusu olduğunda ilgili hastanenin İl Sağlık Müdürlüklerine bildirilmesi uygun olacaktır…”

Kızılayın bu konu hakkındaki açıklamasının tamamını bu linkte bulabilirsininiz.

Başka bir açıklamasında kanın hastanelere verilmesinden sonra alınan paraları, “Sağlık sisteminde her hizmetin bir bedeli vardır” yorumu ile açıklayan Kızılay, aldıkları ücretlerin ise belirleyicisinin Maliye Bakanlığı olduğunu dile getiriyor.

Benzer İçerik  Musical.ly Reklamı Nasıl Engellenir? - Youtube'da Reklam Engelleme

“Parayla Satmıyoruz ancak SGK’dan ücret alıyoruz.”

Kızılay, vatandaşların ücretsiz olarak bağışladığı kanların hastanelerde kan bekleyen vatandaşlara parayla satıldığı ancak bu paranın ise SGK’dan yani devletten alındığı görüşünde.

Kızılay, bağışçılardan topladığı kanları, zorunlu olarak bazı testlere tabi tutuyor ancak bu tahlil ve testlerin, koruma ve ulaştırma maliyetlerini karşılayabilmek için ücret almasını doğru bulduğum kızılay hiç bir sosyal güvenceniz yoksa bir çok kolaylık da sağlar durumda. Son bir yıl içerisinde kan bağışı yapan kişiyle aynı soyadı taşıyan yakınlarına öncelik tanınır ve kan sigortası sağlanır, yani bir ücret talep edilmez. Son bir yıl içerisinde kan bağışı yapmamışşanız kana kan misali kızılaydan aldığınız kan miktarı kadar kan bağışı yaparak yine ücret ödemeyebilirsiniz.

Yani özetlemek gerekirse Kızılay aldığı ücreti kanın bağışlandığı andan hastaya ulaşacağı ana kadar yapmış olduğu masrafı SGK’dan yani devletten karşılamaktadır. Sosyal güvencesi olmayanlara da kolaylıklar sağlayan Kızılay ülkemizde üstlendiği aracı yardım kuruluşu görevini hakkıyla yerine getirmektedir.

Kan bağışı insan sevgisinin en saf halidir. Sizler de kan vererek hayat kurtarın!!!

Bir cevap yazın