Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Belirtiler ve Tedavi

Sigara ve Koah

KOAH nedir? Koah’ın açılımı nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğerlerden tıkanmış hava akışına neden olan kronik inflamatuar bir akciğer hastalığıdır. Belirtiler nefes darlığı, öksürük, mukus (balgam) üretimi ve hırıltılı solunumu içerir. Sıklıkla sigara dumanından rahatsız edici gazlara veya partiküler maddelere uzun süre maruz kalma neden olur. KOAH olan insanlar , kalp hastalığı, akciğer kanseri ve diğer koşullara çeşitli yakalanma artmış risk altındadır.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur . Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerinden (alveol) hava taşıyan ve bronş tüplerinin astarının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, akciğerlerin en küçük hava geçişlerinin (bronşiollerin) sonunda bulunan alveollerin sigara dumanına ve diğer tahriş edici gazlara ve partiküler maddelere maruz kalma nedeniyle hasar gördüğü bir durumdur.

KOAH tedavi edilebilir. Doğru yönetimle, KOAH’lı birçok insan iyi semptom kontrolü ve yaşam kalitesini yanı sıra diğer ilişkili hastalık riskini azaltabilir.

Belirtiler

KOAH semptomları önemli akciğer hasarları ortaya çıkıncaya kadar görülmez ve özellikle sigara maruziyeti devam ederse, genellikle zamanla kötüye gitmektedir. Kronik bronşit için başlıca semptom, üst üste iki yılda bir günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi yılda en az üç aydır.

KOAH’ın diğer bulgu ve belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Nefes darlığı, özellikle fiziksel aktiviteler sırasında
 • Hırıltı
 • Göğüste sıkışma
 • Akciğerlerinizdeki aşırı mukus yüzünden sabah boğazınızı temizlemeniz gerekir
 • Berrak, beyaz, sarı veya yeşilimsi olabilir mukus (balgam) oluşturabilen kronik öksürük
 • Dudakların veya tırnak yatağının hafifliği (siyanoz)
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Enerji eksikliği
 • İstenmeyen kilo kaybı (sonraki aşamalarda)
 • Ayak bileği, ayak veya bacaklarda şişme

Olan kişiler KOAH de onların belirtiler her zamanki günden güne değişimi daha kötü hale gelir ve en az birkaç gün boyunca devam sırasında alevlenmeler denilen bölüm, yaşama olasılığı vardır.

Nedenler

Gelişmiş ülkelerde KOAH’ın başlıca nedeni tütün içiciliğidir. Gelişmekte olan ülkelerde, KOAH genellikle kötü havalandırılmış evlerde pişirme ve ısıtma için yakıtan dumanlara maruz kalan insanlarda görülür.

Uzun sigara öyküsü olan pek çok sigara içicisinin akciğer fonksiyonlarında azalma gelişebilmesine rağmen , kronik sigara içenlerin yalnızca yüzde 20-30’unda klinik olarak belirgin KOAH gelişebilir. Bazı sigara içenler daha az akciğer koşulları geliştirir. Daha kapsamlı bir değerlendirme yapılıncaya kadar KOAH’lı olarak yanlış tanı konabilirler .

Akciğerleriniz nasıl etkilenir

Akciğerler
Akciğerler

Hava, soluk borusunun (trakea) aşağıya ve iki büyük boru (bronşi) yoluyla akciğerlerinize gider. Akciğerlerinizin içinde bu tüpler birçok kez – ağacın dalları gibi – küçük hava keselerinin kümeleri (alveol) son bulan daha küçük tüplere (bronşioller) bölünür.

Hava keseleri çok ince duvarlara sahip olup küçük damarlar (kılcal damarlar) ile doludur. Nefes aldığınız havadaki oksijen bu kan damarlarına geçer ve kan dolaşımınıza girer. Aynı zamanda, metabolizmanın atık bir ürünü olan karbon dioksit ekshale edilir.

Akciğerleriniz havayı vücudunuzdan dışarı atmak için bronş tüplerinin ve hava keselerinin doğal elastikiyetine güvenir. KOAH , elastikiyetini ve aşırı tüketimini kaybetmesine neden olur; bu da nefesinizle ciğerlerinize sıkışmış bir miktar hava bırakır.

Hava yolu obstrüksiyonunun nedenleri

Hava yolu obstrüksiyonunun nedenleri şunları içerir:

 • Amfizem. Bu akciğer hastalığı alveollerin kırılgan duvarlarının ve elastik liflerinin tahrip edilmesine neden olur. Nefes alırken akciğerlerinizdeki hava akışını düşürürken küçük hava yolları çöker.
 • Kronik bronşit. Bu durumda, bronş tüpleriniz iltihaplanabilir ve daralmış olur ve akciğerleriniz daha fazla mukus üretir ve bu da daralmış tüpleri daha da tıkayabilir. Solunum yollarınızı temizlemeye çalışan kronik bir öksürüğünüz gelişirsiniz.

Sigara dumanı ve diğer tahriş edici maddeler

Sigara ve Koah
Sigara ve Koah

Vakaların büyük çoğunluğunda, KOAH’a neden olan akciğer hasarına uzun süreli sigara içilmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak , hastalığa genetik yatkınlık gibi KOAH gelişiminde muhtemel diğer faktörler var , çünkü sigara içenlerin yalnızca yüzde 20-30’u KOAH’ıgeliştirebilir .

Diğer tahriş edici maddeler, puro dumanı, ikinci el duman, boru dumanı, hava kirliliği ve toz, duman veya dumanlara maruz kalma gibi KOAH’a neden olabilir .

Alfa-1-antitripsin eksikliği

KOAH’lı insanların yaklaşık yüzde 1’inde hastalık, alfa-1-antitripsin denilen protein düzeyinin düşük olmasına neden olan genetik bir bozukluktan kaynaklanmaktadır. Alfa-1-antitripsin ( AAt ) karaciğerde yapılır ve akciğerleri korumak için kan dolaşımına salınır. Alfa-1-antitripsin eksikliği akciğerlerin yanı sıra karaciğeri de etkileyebilir. Akciğerde meydana gelebilecek hasarlar, yalnızca sigara içme öyküsü olan erişkinlerde değil, bebeklerde ve çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Benzer İçerik  Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

AAt eksikliği ile ilişkili KOAH’lı erişkinlerde tedavi seçenekleri arasında, daha yaygın görülen KOAH türlerine sahip kişiler bulunur . Buna ek olarak, bazı insanlar akciğerlere daha fazla zarar vermesini engelleyebilecek olan eksik AAt proteinini değiştirerek tedavi edilebilir.

Risk faktörleri

KOAH için risk faktörleri şunları içerir:

 • Tütün dumanına maruz kalma. KOAH için en önemli risk faktörü uzun süreli sigara içicidir. Ne kadar çok sigara içiyorsanız, ne kadar fazla sigara içiyorsanız, riskiniz o kadar yüksek olur. Boru içenleri, puro içicileri ve esrar içiciler de risk altında olabilirler, ayrıca çok miktarda ikinci el duman maruziyeti görürler.
 • Sigara içen astımı olan insanlar. Astım, kronik inflamatuvar hava yolu hastalığı ve sigara kombinasyonu KOAH riskini daha da arttırmaktadır .
 • Mesleğe toz ve kimyasallara maruz kalma. İşyerinde kimyasal dumanlar, buharlar ve tozlara uzun süre maruz kalma, akciğerlerinizi tahriş edebilir ve kızartabilir.
 • Yakıtan dumanlara maruz kalma. Gelişmekte olan ülkelerde, kötü havalandırılmış evlerde pişirme ve ısıtma için yakıtan dumanlara maruz kalan insanlar KOAH’ıgeliştirme riski altındadır .
 • Yaş. KOAH yıldır yavaş yavaş gelişir, bu nedenle semptomlar başladığında çoğu insan en az 40 yaşında.
 • Genetik. Nadir görülen genetik bozukluk olan alfa-1-antitripsin eksikliği, bazı KOAHvakalarının nedenidir . Diğer genetik faktörler bazı sigara içicileri hastalığa daha duyarlı hale getirebilir.

Komplikasyonlar

KOAH aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok komplikasyona neden olabilir:

 • Solunum yolu enfeksiyonları. Olan kişiler KOAH soğuk algınlığı, grip ve zatürree yakalamak için daha olasıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu, nefes almayı çok daha zor hale getirebilir ve akciğer dokusunda daha fazla hasara neden olabilir. Yıllık grip aşısı ve pnömokokal pnömoniye karşı düzenli aşılama, bazı enfeksiyonları önleyebilir.
 • Kalp sorunları. Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden dolayı, KOAH kalp krizi de dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı riskinizi artırabilir. Sigarayı bırakmak bu riski azaltabilir.
 • Akciğer kanseri. Olan kişiler KOAH akciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Sigarayı bırakmak bu riski azaltabilir.
 • Akciğer arterlerinde yüksek tansiyonCOPD , akciğerlerinize kan getiren yüksek kan basıncına (pulmoner hipertansiyon) neden olabilir.
 • Depresyon. Nefes darlığı, keyif aldığınız aktiviteleri yapmanıza engel olabilir. Ve ciddi hastalıklarla uğraşmak depresyonun gelişimine katkıda bulunabilir. Hüzünlü veya çaresiz hissediyorsanız veya depresyon geçirmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Önleme

Bazı hastalıkların aksine, KOAH net bir nedeni ve açık bir önleme yoludur. Vakaların çoğunluğu doğrudan sigara içimiyle ilişkilidir ve KOAH’ı önlemenin en iyi yolu asla sigara içmemektir – veya şimdi sigara içmeyi bırakmaktır.

Uzun süre sigara içen biriyseniz, bu basit ifadeler, özellikle de daha önce bir, iki veya birçok kez çıkmayı denediyseniz, o kadar basit görünmeyebilir. Fakat bırakmaya çalışmaya devam edin. İyi terk etmenize yardımcı olabilecek bir tütün bırakma programı bulmakta kritik önem taşımaktadır. Akciğerlerinize zarar vermemek için en iyi şansınız.

Spirometre, Solunum ölçer, nefes alıp vermekte serbest olduğunuz havanın miktarını ve derin bir nefes aldığınızda tamamen nefes almanızı gerektiren zamanı ölçen bir teşhis cihazıdır.
Spirometre, Solunum ölçer, nefes alıp vermekte serbest olduğunuz havanın miktarını ve derin bir nefes aldığınızda tamamen nefes almanızı gerektiren zamanı ölçen bir teşhis cihazıdır.

Mesleki kimyasal duman ve toza maruz kalma, KOAH için bir başka risk faktörüdür . Bu tür akciğer tahriş edici ile çalışıyorsanız, kendinizi korumanın en iyi yolları hakkında, örneğin solunum koruyucu ekipman kullanma konusunda danışmanınıza danışın.

KOAH yaygın olarak yanlış tanılanır – eski sigara içenlere bazen KOAH’lı oldukları söylenebilir , gerçekte basit dehşet azalması ya da daha az akciğer rahatsızlığı olabilir. Aynı şekilde, KOAH’lı birçok insan hastalığın ilerleyene ve müdahaleler daha az etkili oluncaya kadar teşhis edilemeyebilir.

Durumunuzu teşhis etmek için doktorunuz belirtilerinizi ve semptomlarınızı gözden geçirecek, ailenizi ve tıbbi geçmişinizi tartışacak ve akciğer tahriş edicileri (özellikle sigara dumanı) ile karşılaştığınız her pozu tartışacaktır. Doktorunuz durumunuzu teşhis etmek için birkaç test siparişi verebilir.

Testler

 • Akciğer (pulmoner) fonksiyon testleri. Solunum fonksiyon testleri, nefes alıp verebileceğiniz hava miktarını ve ciğerleriniz kanınıza yeterli miktarda oksijen veriyorsa ölçer.Spirometri, en sık görülen akciğer fonksiyon testidir. Bu test sırasında, spirometre adı verilen küçük bir makineye bağlı büyük bir boruya püskürtülmesi isteneceksiniz. Bu makine ciğerlerinizin ne kadar havayı tutabileceğini ve ciğerlerinizden havayı ne kadar hızlı üfleyeceğinizi ölçer.Spirometri , hastalığın belirtileri görülmeden bile KOAH’ı tespit edebilir . Ayrıca, hastalığın seyrini izlemek ve tedavinin ne kadar iyi çalıştığını izlemek için kullanılabilir. Spirometre, sıklıkla bronkodilatatör uygulamasının etkisini ölçmeyi içerir. Diğer akciğer fonksiyon testleri arasında akciğer hacimlerinin ölçümü, difüzyon kapasitesi ve nabız oksimetresi bulunur.
 • Göğüs röntgeni. Göğüs radyografisi, amfizemi gösterebilir, bu amfizem KOAH’ınana nedenlerinden biridir . Bir röntgen de diğer akciğer sorunlarını veya kalp yetmezliğini ekarte edebilir.
 • BT taraması. Bir BT ciğerlerinin tarama amfizem algılayıp için ameliyattan yarar olabilir olmadığını belirlemek yardımcı olabilecek KOAH . CT taramaları akciğer kanseri taraması için de kullanılabilir.
 • Arteriyel kan gazı analizi. Bu kan testi, akciğerlerinizin oksijeni kanınıza ne kadar iyi getirdiğini ve karbondioksitini çıkardığını ölçer.
 • Laboratuvar testleri. Laboratuvar testleri KOAH’ı teşhis etmek için kullanılmaz , ancak belirtilerinizin nedenini belirlemek veya diğer koşulları ekarte etmek için kullanılabilirler. Örneğin, bazı KOAH vakalarının nedeni olabilecek genetik bozukluk alfa-1-antitripsin ( AAt ) eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için laboratuvar testleri kullanılabilir . Bu test, ailesinde KOAH öykünüz varsa ve 45 yaşında küçük yaşta KOAH gelişirse yapılabilir .
Benzer İçerik  Karın Ağrısı Nedenleri, İyi Gelen İlaçlar ve Tedaviler

Tedavi

KOAH tanısı dünyanın sonu değildir. Çoğu kimsenin sigarayı bırakmadan başka tedaviye ihtiyacı olmayan hafif formları vardır. Hastalığın daha ileri aşamaları için bile semptomları kontrol altına alabilir, komplikasyonlar ve alevlenmeler riskinizi azaltabilir ve aktif bir hayat sürme yeteneğinizi artırabilen etkin terapi mevcuttur.

Sigara bırakma

KOAH için herhangi bir tedavi planında en önemli adım, tüm sigarayı bırakmaktır. KOAH’ıkötüleşmesini önlemenin tek yolu budur – bu da sonunda nefes alma yeteneğini azaltır. Ancak sigarayı bırakmak kolay değildir. Ve bu görev, bırakmayı denediyseniz ve başarısız olduysanız özellikle göz korkutucu görünebilir.

Nikotin değiştirme ürünleri ve yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun ve nükslerin nasıl tedavi edileceğini öğrenin. Doktorunuz, sigarayı bırakmak isteyenler için bir destek grubu önerebilir. Mümkün olduğunca el dumanına maruz kalmanın önüne geçmek iyi bir fikirdir.

İlaçlar

Doktorlar, KOAH semptomlarını ve komplikasyonlarını tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanırlar . Bazı ilaçları düzenli olarak ve diğerlerini gerektiği gibi alabilirsin.

Bronkodilatörler

Genellikle bir inhaler ile gelen bu ilaçlar, solunum yollarınızdaki kasları rahatlatır. Bu, öksürük ve nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olabilir ve nefes alma işlemini kolaylaştırabilir. Hastalığınızın ciddiyetine bağlı olarak, aktivitelerden önce kısa etkili bronkodilatöre, her gün kullandığınız uzun etkili bronkodilatör veya her ikisine de ihtiyacınız olabilir.

Kısa etkili bronkodilatörlere albuterol (ProAir HFA , Ventolin HFA , diğerleri), levalbuterol (Xopenex HFA ) ve ipratropium (Atrovent) dahildir. Uzun etkili bronkodilatörlere tiotropium (Spiriva), salmeterol (Serevent), formoterol (Foradil, Perforomist), arformoterol (Brovana), indakaterol (Arcapta) ve aklidinyum (Tudorza) dahildir.

İnhale steroidler

Solunan kortikosteroid ilaçlar hava yolu inflamasyonunu azaltabilir ve alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir. Yan etkiler morarma, oral enfeksiyon ve ses kısıklığı içerebilir. Bu ilaçlar sıklıkla KOAH alevlenmesi olan insanlar için yararlıdır . Flutikazon (Flovent HFA , Flonase, diğerleri) ve budesonid (Pulmicort Flexhaler, Üceris, diğerleri) inhale steroidlere örnektir.

Kombinasyon inhalörleri

Bazı ilaçlar bronkodilatörleri ve inhale steroidleri birleştirir. Salmeterol ve flutikazon (Advair) ve formoterol ve budesonid (Symbicort) kombinasyon inhalerlerin örnekleridir.

Oral steroidler

Orta dereceli veya şiddetli akut alevlenme olan kişiler için kısa süreli (örneğin beş gün) oral kortikosteroidler KOAH’ın daha da kötüleşmesini engeller . Bununla birlikte, bu ilaçların uzun süreli kullanımı, kilo alma, diyabet, osteoporoz, katarakt ve artmış bir enfeksiyon riski gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri

Ağır KOAH’lı ve kronik bronşit semptomları olan insanlar için onaylanan yeni bir ilaç türü , bir fosfodiesteraz-4 inhibitörü olan roflumilast (Daliresp) ‘dir. Bu ilaç hava yolu inflamasyonunu azaltır ve hava yollarını rahatlatır. Sık görülen yan etkiler ishal ve kilo vermeyi içerir.

Teofilin

Bu çok ucuz ilaç, nefes almayı artırmaya ve alevlenmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Yan etkiler bulantı, baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve titreme olabilir. Yan etkiler doza bağlıdır ve düşük dozlar önerilir.

Antibiyotikler

Akut bronşit, pnömoni ve influenza gibi solunum yolu enfeksiyonları KOAHsemptomlarını şiddetlendirebilir . Antibiyotikler akut alevlenmelerin tedavisinde yardımcı olur, ancak genellikle önleme için önerilmemektedir. Bununla birlikte, yakın tarihli bir araştırma, azitromisin antibiyotiklerinin alevlenmeleri önlediğini göstermektedir, ancak bunun antibiyotik etkisi ya da anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı açık değildir.

Akciğer tedavileri

Doktorlar sıklıkla bu ek terapileri, orta veya şiddetli KOAH’lı insanlar için kullanırlar :

 • Oksijen terapisi. Kanınızda yeterli oksijen yoksa ek oksijene ihtiyacınız olabilir. Akciğerlerinize oksijen vermek için çeşitli cihazlar bulunmaktadır; bunlara hafif ve taşınabilir üniteler dahildir; bunlar, işlerinizi yürütmek ve kasabaya gitmek için sizinle birlikte alabilir.KOAH’lı bazı insanlar yalnızca aktiviteler sırasında veya uyurken oksijen kullanır. Diğerleri sürekli oksijen kullanırlar. Oksijen tedavisi, yaşam kalitesini artırabilir ve ömrünü uzattığı kanıtlanmış tek KOAH tedavisidir. İhtiyaçlarınız ve seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Pulmoner rehabilitasyon programı. Bu programlar genel olarak eğitim, egzersiz eğitimi, beslenme tavsiyesi ve danışmanlığı bir araya getirir. Rehabilitasyon programınızı ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde uyarlayabilen çeşitli uzmanlarla çalışacaksınız.Pulmoner rehabilitasyon, hastaneye yatışları kısaltabilir, gündelik faaliyetlere katılma ve yaşam kalitenizi geliştirme kabiliyetinizi artırabilir. Bir programa yönlendirme hakkında doktorunuzla konuşun.

Atakaları ve Alevlenmeleri yönetme

Devam eden tedavinizde bile, semptomlar günler veya haftalar için kötüleştiğinde yaşayabilirsiniz. Buna akut alevlenme denir ve derhal tedavi görmemeniz akciğer yetmezliğine neden olabilir.

Alevlenmeler, solunum yolu enfeksiyonu, hava kirliliği veya diğer iltihap tetiklerinden kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun, öksürüğe sürekli bir artış, mukusta bir değişiklik fark ederseniz veya nefesinizi zor zamanlar yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almak önemlidir.

Benzer İçerik  Obezite

Alevlenmeler oluştuğunda, hastanede ilave oksijen veya tedavi gibi ilave ilaçlara (antibiyotikler, steroidler veya ikisi gibi) ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz semptomlar düzeldikten sonra sizinle, sigarayı bırakmak, inhale steroid almak, uzun etkili bronkodilatatörler veya diğer ilaçları almak, mümkün olduğunca hava kirliliğinden kaçınma gibi gelecekteki alevlenmeyi önleme tedbirleri hakkında konuşacaktır.

Cerrahi

Ameliyat, şiddetli amfizemli bazı formları olan ve tek başına ilaçlarla yeterince desteklenmeyen bazı insanlar için bir seçenektir. Cerrahi seçenekler şunları içerir:

 • Akciğer hacmini azaltma ameliyatı. Bu ameliyatta, cerrahınız üst akciğerlerden hasar görmüş akciğer dokusunun küçük kamalarını kaldırır. Bu, göğüs boşluğunuzda fazladan bir alan yaratarak geri kalan sağlıklı akciğer dokusunun genişlemesi ve diyaframın daha verimli çalışması sağlanır. Bazı insanlarda, bu cerrahi yaşam kalitesini artırabilir ve hayatta kalmayı uzatabilir.
 • Akciğer nakli. Akciğer transplantasyonu, belirli kriterleri karşılayan bazı insanlar için bir seçenek olabilir. Transplantasyon, nefes alma ve aktif olma kabiliyetinizi artırabilir. Bununla birlikte, organ reddi gibi önemli riskleri olan büyük bir operasyondur ve ömür boyu bağışıklık baskılayan ilaçları almak gereklidir.
 • Büllektomi. Hava keselerinin duvarları tahrip edildiğinde akciğerlerde geniş hava boşlukları (büller) oluşur. Bu büller çok büyük olabilir ve nefes alma sorunlarına neden olabilir. Büllectomide, doktorlar hava akışını iyileştirmek için akciğerlerden büller çıkarırlar.

KOAH’lı insanlar için diyet önerileri

KOAH için özel bir diyet yoktur, ancak sağlıklı bir diyet genel sağlığın korunması için önemlidir. Ne kadar güçlü olursanız, komplikasyonları ve diğer sağlık problemlerini önlemek için ne kadar güçlü olursunuz.

Bu gruplardan çeşitli besleyici gıdalar seçin:

 • sebzeler
 • meyve
 • taneler
 • protein
 • Mandıra

Bol miktarda sıvı iç. Günde altı ila sekiz 8 onsluk bardak kokainli olmayan sıvı içmek, mukusun ince tarafında kalmasına yardımcı olabilir. Bu mukusun temizlenmesini kolaylaştırabilir. Kafeinli içecekleri sınırlayın, çünkü ilaçlarla etkileşime girebilir ve su kaybını artırabilirler. Kalp probleminiz varsa, daha az içki içmeniz gerekebilir, bu yüzden doktorunuzla konuşun.

Ağırlık önemli. KOAH olduğunda nefes almak için daha fazla enerji gerekiyor, bu nedenle daha fazla kaloriye ihtiyacınız olabilir. Eğer kiloluysanız, ciğerleriniz ve kalpleriniz daha fazla çalışmanız gerekebilir. Zayıf veya zayıfsanız, temel vücut bakımı bile zorlaşabilir. Genel olarak, KOAH’a sahip olmak bağışıklık sisteminizi zayıflar ve enfeksiyonla mücadele etme yeteneğinizi azaltır.

Tam bir mideyle akciğerleriniz genişlemeyi zorlaştırıyor ve sizi nefes darlığı bırakıyor. Bu gerçekleşirse, şu çözümleri deneyin:

 • Hava yollarını yemekten yaklaşık bir saat önce boşaltın.
 • Beş altı tane daha küçük öğün için günde üç öğün takas edin.
 • Yemek sırasında kendinizi daha az dolgun hissetmek için sonuna kadar sıvıları koruyun.

KOAH’ın evreleri nelerdir?

KOAH hastalığından bir ölçüt aşamadır. Aşamalar şunlardır:

Evre 0 – Risk altındadır : Belirtiler öksürük ve gözle görülür mukustur. Aslında KOAH’unuz yok, bu nedenle tedavinin mutlaka yapılması gerekli değildir. Ancak uyarıya dikkat et. Eğer sigara içiyorsanız, şimdi durdurun. Diyetinizi yeniden değerlendirmek ve genel sağlığı iyileştirmek için düzenli egzersiz yapmak akıllıca olacaktır. KOAH’u yaptıktan sonra geri döndürülemez veya iyileştirici değildir.

Evre 1 – Hafif : Bu aşamada, bazı insanlar hâlâ kronik öksürük ve artmış mukus üretimi içeren belirtileri fark etmiyor. Bu noktada bir doktora giderseniz, gerektiği gibi bir bronkodilatör kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evre 2 – Orta : Belirtiler daha belirgin hale geliyor. Öksürük ve mukus ilaveten, nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Uzun etkili bronkodilatöre ihtiyacınız olabilir.

Evre 3 – Şiddetli : Semptomlar daha sık görülür ve arada bir şiddetli belirtiler alevlenmesi olabilir. Normal bir şekilde çalışmanın zor olduğunu görebilirsiniz. Doktorunuz kortikosteroidleri, diğer ilaçları veya oksijen tedavisini önerebilir.

Evre 4 – Çok şiddetli : Belirti ilerliyor ve gündelik işleri tamamlamak zordur. Alevlenmeler hayatı tehdit edici olabilir. Cerrahi tedaviye aday olabilirsin.

Hastalık ilerledikçe, komplikasyonlara daha yatkın olursunuz, örneğin:

 • soğuk algınlığı, grip ve pnömoni de dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları
 • kalp sorunları
 • akciğer arterlerinde yüksek tansiyon
 • akciğer kanseri
 • depresyon

KOAH ve akciğer kanseri arasında bir bağlantı var mı?

Tüm dünyada KOAH ve akciğer kanseri büyük sağlık sorunları. Bu iki hastalık bir takım şekillerle bağlantılıdır.

KOAH ve akciğer kanseri birçok ortak risk faktörüne sahiptir. Sigara, her iki hastalık için bir numaralı risk faktörüdür. İkinci el dumanı soluduğunuzda ya da iş yerinde kimyasallara veya diğer dumanlara maruz kalmanız durumunda her ikisi de daha muhtemeldir.

Her iki hastalıkta da genetik bir yatkınlık olabilir. Ayrıca, COPD veya akciğer kanseri geliştirme riski yaşla birlikte artar.

Arasında 40 ve 70 oranında akciğer kanseri olan kişilerin KOAH var. Bir 2009 çalışma KOAH, gerçekten, akciğer kanseri için bir risk faktörü olduğu sonucuna vardı.

Bir 2015 çalışma aslında aynı hastalığın farklı yönlerini olabilir göstermektedir ve bu KOAH akciğer kanserinde bir itici faktör olabilir.

Bazı vakalarda, insanlar akciğer kanseri teşhisi konana dek KOAH’lı olduklarını öğrenmez.

Elbette, KOAH’a sahip olmak, akciğer kanseri almanız anlamına gelmez. Yine de daha yüksek bir riskin var. Bu, sigara içiyorsanız bırakmanın iyi bir fikir olmasının bir başka nedeni de budur.

Bir yanıt yazın