Kanser Nedir? Çeşitleri, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kanser nedir?

Kanser nedir?

Kanser, kontrolsüz olarak bölünen anormal hücrelerin gelişimi ile karakterize çok sayıda hastalıktan herhangi birine atıfta bulunur ve normal vücut dokusunu sızma ve yok etme kabiliyetine sahiptir. Kanser genellikle vücudunuza yayılma kabiliyetine sahiptir.

Kanser nedir?
Kanser nedir?

Kanser, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ölümlerin önde gelen ikinci nedenidir. Ancak, kanser taramasında ve kanser tedavisindeki iyileşmeler sayesinde hayatta kalma oranları birçok kanser çeşidi için gelişmektedir.

Kanser, anormal hücrelerin hızla bölünmesi ve diğer doku ve organlara yayılmasının neden olduğu geniş bir hastalık grubunun şemsiye bir terimidir. Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Belirtiler

Kanserden kaynaklanan belirtiler ve semptomlar, vücudun hangi bölümden etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Kansere özgü fakat kansere özgü olmayan bazı genel belirtiler ve semptomlar şunları içerir:

 • yorgunluk
 • Derinin altında hissedilebilen topik veya kalınlaşma alanı
 • İstenilmeyen kayıp veya kazanç dahil ağırlık değişiklikleri
 • Deri değişiklikleri, örneğin sararma, koyulaşma veya cildin kızarıklığı, iyileşmeyen yaralar veya mevcut benlerin değişimi
 • Bağırsak veya mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Sürekli öksürük veya nefes darlığı
 • Yutma güçlüğü
 • Ses kısıklığı
 • Yemek yedikten sonra devam eden hazımsızlık veya rahatsızlık
 • Sürekli, açıklanamayan kas veya eklem ağrısı
 • Sürekli, açıklanamayan ateşler veya gece terlemesi
 • Açıklanamayan kanama veya morarma

Nedenler

Kanser, hücrelerdeki DNA‘ya yapılan değişikliklerden (mutasyonlar) kaynaklanır. Bir hücrenin içindeki DNA, çok sayıda bireysel gen içerisine paketlenir; her biri, hücrenin hangi işlevleri yerine getireceğini ve büyüyüp bölmekle birlikte talimatlar dizisini içerir. Talimatlardaki hatalar hücrenin normal işlevini durdurmasına ve hücrenin kanserli olmasına neden olabilir.

Gen mutasyonları ne yapar?

Bir gen mutasyonu, sağlıklı bir hücrenin şunları yapmasını ister:

 • Hızlı büyümeye izin ver. Bir gen mutasyonu, bir hücrenin daha hızlı çoğalmasını ve bölünmesini söyleyebilir. Bu, aynı mutasyona sahip birçok yeni hücre oluşturur.
 • Kontrolsüz hücre büyümesini durduramazsınız. Normal hücreler, büyümeyi durduracakları zamanları biliyorlar, böylece her hücre tipinin doğru numarasına sahip olacaksınız. Kanser hücreleri, büyümeyi ne zaman durduracaklarını söyleyen kontrolleri (tümör süpresör genleri) kaybederler. Bir tümör süpresör genindeki bir mutasyon, kanser hücrelerinin büyümeye ve birikmeye devam etmesini sağlar.
 • DNA hatalarını onarırken hata yapın. DNA tamir genleri, bir hücrenin DNA’sındaki hataları arar ve düzeltmeler yapar. Bir DNA onarım genindeki bir mutasyon, diğer hataların düzeltilmediği anlamına gelebilir, bu da önde gelen hücrelerin kanserli hale gelmesine neden olabilir.

Bu mutasyonlar kanserde bulunan en yaygın mutasyonlardandır. Ancak birçok başka gen mutasyonu kansere neden olabilir.

Gen mutasyonlarına neden olan şey nedir?

Gen mutasyonları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, örneğin:

 • Doğduğun gen mutasyonları. Ailenizden miras aldığınız bir genetik mutasyon ile doğmuş olabilirsiniz. Bu tip mutasyonlar kanserlerin küçük bir yüzdesini oluşturur.
 • Doğumdan sonra ortaya çıkan gen mutasyonları. Çoğu gen mutasyonu, doğduğunuz andan miras kaldıktan sonra gerçekleşir. Bir takım güçler, sigara, radyasyon, virüsler, kansere neden olan kimyasallar (kanserojen), obezite, hormonlar, kronik inflamasyon ve egzersiz eksikliği gibi gen mutasyonlarına neden olabilir.

Normal mutasyonlar, normal hücre büyümesi sırasında sıklıkla ortaya çıkar. Bununla birlikte, hücreler bir hatanın oluştuğunu anlayan ve hatayı onaran bir mekanizma içerir. Bazen bir hata kaçırılır. Bu, bir hücrenin kanserli olmasına neden olabilir.

Gen mutasyonları birbirleriyle nasıl etkileşim kurar?

Doğduğunuz ve yaşamınız boyunca edindiğiniz gen mutasyonları kansere neden olmak için birlikte çalışır.

Örneğin, sizi kansere eğilimli bir genetik mutasyona sahipseniz, bu kanserden emin olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, kansere neden olan bir veya daha fazla gen mutasyonu gerekebilir. Devralınmış gen mutasyonu, kansere neden olan belirli bir maddeye maruz kaldığında sizi kanser geliştirmek için diğer insanlara göre daha olası hale getirebilir.

Kanserin oluşması için kaç mutasyon birikmesi gerektiği açık değildir. Muhtemelen bunun kanser türleri arasında değişiklik göstereceği düşünülmektedir.

Risk faktörleri

Doktorlar, kanser riskinizi artırabilecek bir fikriyorsa da, kanserlerin çoğu bilinen herhangi bir risk faktörüne sahip olmayan insanlarda görülür. Kanser riskinizi artırdığı bilinen faktörler arasında şunlar bulunur:

Yaşınız

Kanserin gelişmesi on yıllar alabilir. Bu nedenle kanser teşhisi konan kişilerin çoğu 65 yaş ve üzerindedir. Yaşlı erişkinlerde daha yaygın olmakla birlikte, kanser sadece yetişkin bir hastalık değildir – kanser herhangi bir yaşta teşhis edilebilir.

Alışkanlıkların

Belli yaşam tarzı seçimlerinin kanser riskinizi artırdığı bilinmektedir. Sigara içmek, günde bir fazla alkollü içki içmek (her yaştan ve 65 yaşından büyük kadınlar için) ya da günde iki içecek (65 yaş ve altı gençler için), güneşe aşırı maruz kalma veya sıkça kabarcık güneş yanığı, şişman olma, ve güvensiz seks yapmak kansere katkıda bulunabilir.

Benzer İçerik  Koronavirüs (Covid-19) Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Bazı alışkanlıkların diğerlerine göre daha kolay olmasına rağmen kanser riskinizi azaltmak için bu alışkanlıkları değiştirebilirsiniz.

Ailenin geçmişi

Kanserlerin sadece küçük bir kısmı kalıtsal bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ailenizde kanser yaygındır, mutasyonların bir nesilden diğerine geçmesi mümkündür. Bazı kanserlere yakalanma riskinizi artırabilecek kalıtsal mutasyon olup olmadığınızı görmek için genetik test için aday olabilirsiniz. Kalıtsal bir genetik mutasyona sahip olduğunuzun mutlaka kansere dönüşeceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın.

Sağlık durumunuz

Ülseratif kolit gibi bazı kronik sağlık koşulları, bazı kanserler geliştirme riskinizi belirgin olarak artırabilir. Riskiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Çevreniz

Etrafınızdaki çevre, kanser riskinizi artırabilecek zararlı kimyasal maddeler içerebilir. Sigara içmemenize rağmen, insanların sigara içtiği yere giderseniz ya da sigara içen biriyle yaşıyorsanız, ikinci el dumanını soluduğunuzdan emin olabilirsiniz. Asbest ve benzen gibi evinizdeki veya iş yerindeki kimyasallar, kanser riski ile de ilişkilidir.

Komplikasyonlar

Kanser ve tedavisi aşağıdakileri içeren çeşitli komplikasyonlara neden olabilir:

 • Ağrı. Ağrı kansere veya kanser tedavisine bağlı olabilir, ancak tüm kanser ağrılı değildir. İlaçlar ve diğer yaklaşımlar, kansere bağlı ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilir.
 • YorgunlukKanserli insanlarda yorgunluk birçok nedeni vardır, ancak çoğu zaman yönetilebilir. Kemoterapi veya radyasyon terapisi tedavileri ile ilgili yorgunluk yaygındır, ancak genellikle geçicidir.
 • Nefes almada zorluk çekiyor. Kanser veya kanser tedavisi, nefes darlığı hissine neden olabilir. Tedaviler rahatlama getirebilir.
 • Mide bulantısı. Bazı kanserler ve kanser tedavileri mide bulantısına neden olabilir. Doktorunuz bazen tedavinizin mide bulantısına neden olup olmayacağını tahmin edebilir. İlaçlar ve diğer tedaviler, mide bulantısını önlemenize veya azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • İshal veya kabızlık. Kanser ve kanser tedavisi barsaklarınızı etkileyebilir ve ishale veya kabızlığa neden olabilir.
 • Kilo kaybı. Kanser ve kanser tedavisi kilo vermeye neden olabilir. Kanser, normal hücrelerden yiyecekleri çalar ve onları besin maddelerinden mahrum eder. Bu, genellikle kaç kaloriden veya ne tür bir yiyeceğin yenildiğinden etkilenmez; Tedavisi zor. Çoğu vakada, suni beslenme tüpler vasıtasıyla mideye veya damara girmek kilo kaybını değiştirmeye yardımcı olmaz.
 • Vücudundaki kimyasal değişiklikler. Kanser, vücudunuzdaki normal kimyasal dengeyi bozabilir ve ciddi komplikasyonlar oluşturma riskinizi artırabilir. Kimyasal dengesizlik bulguları ve belirtileri, aşırı susama, sık idrara çıkma, kabızlık ve karışıklığı içerebilir.
 • Beyin ve sinir sistemi problemleri. Kanser, yakındaki sinirlere bastırabilir ve vücudunuzun bir bölümünde ağrıya ve işlev kaybına neden olabilir. Beyni ilgilendiren kanser, baş ağrısı ve felce benzer belirtilere ve vücudunuzun bir tarafındaki güçsüzlük gibi belirtilere neden olabilir.
 • Kansere olağandışı bağışıklık sistemi reaksiyonları. Bazı durumlarda vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırarak kanser varlığına tepki gösterebilir. Paraneoplastik sendrom olarak adlandırılan bu nadir reaksiyonlar, yürüme güçlüğü ve nöbet gibi çeşitli bulgu ve belirtilere neden olabilir.
 • Yayılan kanser. Kanser ilerledikçe, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir). Kanserin yayılma yeri kanser türüne bağlıdır.
 • Geri dönen kanser. Kanserden kurtulanların kanser tekrarlaması riski vardır. Bazı kanserler diğerlerinden daha tekrarlanabilir. Kanser tekrarlama riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Doktorunuz tedaviden sonra sizin için bir takip bakım planı hazırlayabilir. Bu plan, kanser nüksetmesini aramak için tedavinizden sonraki aylar ve yıllardaki periyodik taramalar ve sınavları içerebilir.

Önleme

Kanseri önlemenin kesin bir yolu yok. Ancak doktorlar, kanser riskinizi azaltmanın çeşitli yollarını belirledi:

 • Sigara içmeyi bırak. Eğer içiyorsanız, bırakın. Eğer sigara içmiyorsan, başlama. Sigara, birkaç kanser çeşidine bağlıdır – yalnızca akciğer kanseri değil. Durdurmak gelecekte kanser riskinizi azaltacaktır.
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının. Güneş’teki zararlı mor ötesi ışınlar cilt kanseri riskinizi artırabilmektedir. Güneş ışınlarını gölgede kalarak, koruyucu kıyafetler giyerek veya güneş kremi uygulayarak sınırlayın.
 • Sağlıklı diyetle beslen. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet seçin. Bütün tahılları ve yağsız proteinleri seçin.
 • Haftanın en günlerini egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, kanser riskinin düşük olması ile bağlantılıdır. Haftanın en günlerinde en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Eğer düzenli olarak egzersiz yapmadıysanız, yavaş başlayın ve yolunuz 30 dakika veya daha uzun süreye kadar çalışın.
 • Sağlıklı bir kilo vermeFazla kilolu veya obez olmak kanser riskinizi artırabilir. Sağlıklı bir diyet yapmak ve düzenli egzersiz yapmak suretiyle sağlıklı bir kilo elde etmek ve korumak için çalışın.
 • İçe içmeyi seçerseniz, içki içerken alkol tüketin. Alkol içmeyi seçerseniz, 65 yaşından büyük ya da 65 yaşından büyük bir erkekseniz, günde bir içeceğinizi sınırlayın veya 65 yaş veya daha küçük bir erkeseniz günde iki içecek tüketin.
 • Kanser tarama sınavlarını planlayın. Risk faktörlerinize dayanarak hangi kanser tarama testlerinin sizin için en iyi olduğuna ilişkin doktorunuzla konuşun.
 • Aşılara ilişkin olarak doktorunuza danışın. Bazı virüsler kanser riskinizi arttırır. Bağışıklık sistemi, karaciğer kanseri riskini artıran hepatit B ve serviks kanseri ve diğer kanser riskini artıran insan papilloma virüsü (HPV) gibi virüsleri önlemeye yardımcı olabilir. Bu virüslere karşı aşıların sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Kanser Büyümesi ve Metastaz

Sağlıklı bir vücuda, vücudun günlük olarak işlev görmek için ihtiyaç duydukları şekilde, yapıldığı trilyonlarca hücre kendiliğinden büyür ve bölünür. Sağlıklı hücrelerin hücrenin türüne göre belirlenmiş bir şekilde üreyen ve ölen belirli bir yaşam döngüsü vardır. Yeni hücreler eski veya hasar gören hücrelerin yerini alirlar. Kanser bu işlemi bozar ve hücrelerde anormal bir büyümeye neden olur. DNA’daki değişiklikler veya mutasyonlardan kaynaklanır.

Benzer İçerik  Narkolepsi

DNA, her hücrenin bireysel genlerinde bulunur. Hücreye hangi işlevleri gerçekleştireceğini ve büyümek ve bölmek nasıl olduğunu söyleyen talimatları vardır. Mutasyonlar DNA’da sıklıkla görülür, ancak genellikle hücreler bu hataları düzeltir. Bir hata düzeltilmediğinde, bir hücre kanserleşebilir.

Mutasyonlar, ölmek yerine hayatta kalmak için değiştirilmesi gereken hücrelere ve ihtiyaç duyulmadığında yeni hücrelere neden olabilir. Bu fazladan hücreler kontrolsüz olarak bölünebilir, bu da tümörler olarak adlandırılan büyümelere neden olur. Tümörler vücudun neresinde büyürlerse bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Ancak tüm tümörler kanserli değildir. İyi huylu tümörler kanserli değildir ve yakındaki dokulara yayılmaz. Bazen komşu organlara ve dokulara bastığında büyük büyür ve sorunlara neden olabilirler. Malign tümörler kanserlidir ve vücudun diğer bölümlerine istila edebilirler.

Bazı kanser hücreleri aynı zamanda kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla vücudun uzak bölgelerine de göç edebilir. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır. Metastaz yapan kanserler, bulunmayan kanserlerden daha ileri kabul edilir. Metastatik kanserler tedavi edilmesi daha zor ve daha ölümcül olma eğilimindedir.

Kanser Türleri

Kanserler, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olsa dahi, başladıkları alanın ve hücrenin hangi hücrenin türüne göre isimlendirilir. Örneğin, akciğerlerde başlayan ve karaciğere yayılmış bir kansere hala akciğer kanseri denir. Bazı genel kanser tipleri için kullanılan birkaç klinik terim vardır:

 • Karsinom, deride veya diğer organları çizen dokularda başlayan bir kanserdir.
 • Sarkıt, kemikler, kaslar, kıkırdak ve kan damarları gibi bağ dokularının bir kanseridir.
 • Lösemi kan hücreleri oluşturan bir kemik iliği kanseridir.
 • Lenfoma ve miyelom bağışıklık sisteminin kanserleridir.

Tarama ve Tanı

Kanser taraması

En erken evrelerinde kanseri teşhis etmek çoğu kez iyileşme için en iyi şansı sağlar. Bunu akılda tutarak, hangi tür kanser taramasının sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

kanser patoloji ve histolojisi
kanser patoloji ve histolojisi

Birkaç kanser için yapılan çalışmalar, tarama testlerinin kanseri erken teşhis ederek hayat kurtarabileceğini gösteriyor. Diğer kanserler için, tarama testleri yalnızca yüksek riskli kişiler için önerilir.

Çeşitli tıbbi organizasyonlar ve hasta-savunuculuk grupları, kanser taramaları için öneriler ve kılavuz ilkelere sahiptir. Doktorunuzla birlikte çeşitli yönergeleri gözden geçirin ve kansere ilişkin kendi risk faktörlerini temel alarak birlikte sizin için en iyi olanı belirleyebilirsiniz.

Kanser tanısı

Doktorunuz kanseri teşhis etmek için bir veya daha fazla yaklaşım kullanabilir:

 • Fizik sınavı. Doktorunuz, vücudunuzun tümörünü gösterebilen topaklar hissedebilir. Fiziksel bir muayene sırasında kanser varlığını gösterebilecek deri renginde değişiklikler veya organın genişlemesi gibi anormallikler aranabilir.
 • Laboratuvar testleri. İdrar ve kan testleri gibi laboratuvar testleri, doktorunuzun kanser nedeniyle ortaya çıkabilecek anormallikleri belirlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, lösemi hastalarında, tam kan sayımı denilen yaygın bir kan testi, olağandışı bir sayı veya beyaz kan hücresi ortaya çıkarabilir.
 • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri, doktorunuzun kemiklerini ve iç organlarını invaziv olmayan bir şekilde incelemesini sağlar. Kanser teşhisinde kullanılan görüntüleme testleri, diğerleri arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, kemik taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması, ultrason ve röntgen filmi olabilir.
 • Biyopsi. Biyopsi sırasında, doktorunuz laboratuarda test edilecek bir hücre örneği toplar. Bir numune toplamanın çeşitli yolları vardır. Sizin için doğru olan biyopsi prosedürü, kanser türünüze ve konumuna bağlıdır. Çoğu durumda, biyopsi kanseri kesin teşhis etmenin tek yoludur.Laboratuvarda, doktorlar hücrenin örneklerini mikroskop altında inceliyorlar. Normal hücreler, benzer boyut ve düzgün organizasyona sahip, üniform görünüyor. Kanser hücreleri, boyutları değişen ve belirgin bir organizasyon olmaksızın daha düzenli görünürler.

Kanser evreleri

Kanser teşhisi konduktan sonra, doktorunuz kanserinizin derecesini (sahne) belirlemek için çalışacaktır. Doktorunuz, tedavi seçeneklerinizi ve tedavi etme şansınızı belirlemek için kanserinizin evresini kullanır.

Evreleme testleri ve prosedürleri, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp büyümediğini görmek için kemik taramaları veya X ışınları gibi görüntüleme testlerini içerebilir.

Kanser evreleri genelde Roma rakamları ile gösterilir – I’den IV’e, daha yüksek rakamlar daha ileri kanseri işaret eder. Bazı durumlarda, kanser evresi harfler veya kelimelerle gösterilir.

Tedavi

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Tedavi seçenekleriniz, kanserinizin türü ve evresi, genel sağlığı ve tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Siz ve doktorunuz sizin için en iyi olanı belirlemek için her bir kanser tedavisinin faydalarını ve risklerini tartabilir.

Kanser tedavisinin hedefleri

Kanser tedavilerinin farklı hedefleri vardır:

 • Çare. Tedavinin amacı kanseriniz için normal bir yaşam sürebilmenizi sağlayan bir tedavi sağlamaktır. Bu, durumunuza bağlı olarak mümkün veya olmayabilir.
 • Birincil tedavi. Birincil bir tedavinin amacı, kanseri vücudunuzdan tamamen çıkarmak veya kanser hücrelerini öldürmektir.Herhangi bir kanser tedavisi birincil tedavi olarak kullanılabilir, ancak en sık görülen kanserler için en yaygın görülen kanser tedavisi ameliyattır. Kanseriniz radyasyon terapisine veya kemoterapiye karşı özellikle hassassa, birincil tedaviniz bu terapilerden birini alabilir.
 • Adjuvan tedavi. Adjuvan terapinin amacı, birincil tedaviden sonra kanser tekrar ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için kalabilen kanser hücrelerini öldürmektir.Herhangi bir kanser tedavisi bir adjuvan terapisi olarak kullanılabilir. Yaygın adjuvan tedaviler arasında kemoterapi, radyasyon terapisi ve hormon tedavisi bulunmaktadır.
 • Hafifletici tedavi. Palyatif tedaviler, tedavinin veya kanserin kendisinden kaynaklanan bulgu ve belirtilerin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavisi tüm belirtileri ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir. İlaçlar, ağrı ve nefes darlığı gibi belirtileri hafifletebilir.Palyatif tedavi, kanseri iyileştirmek için yapılan diğer tedavilerle aynı anda kullanılabilir.
Benzer İçerik  Düşük Tansiyon

Kanser tedavileri

Doktorlar, kanser tedavisi konusunda birçok araçlara sahiptirler. Kanser tedavisi seçenekleri şunları içerir:

 • Ameliyat. Ameliyatın amacı, kanseri veya mümkün olduğunca kanseri kaldırmaktır.
 • Kemoterapi. Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanıyor.
 • Radyasyon tedavisi. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili enerji ışınları, örneğin X ışınları kullanıyor. Radyasyon tedavisi vücudunuzun dışındaki bir makineden gelebilir (dış ışın radyasyonu) veya vücudunuzun içine yerleştirilebilir (brakiterapi).
 • Kök hücre nakli. Kök hücre nakli, kemik iliği nakli olarak da bilinir. Kemik iliğiniz, kemiklerin içindeki kan dolaşım hücrelerinden kan hücreleri oluşturan maddedir. Kök hücre nakli kendi kök hücrelerini veya kök hücrelerini bir donörden kullanabilir.Bir kök hücre nakli, doktorunuzun kanseri tedavi etmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmasını sağlar. Hastalıklı kemik iliğinin yerine kullanılabilir.
 • İmmünoterapi. İmmünoterapi, biyolojik tedavi olarak da bilinir; kanserle savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır. Kanser, vücudunuzda kontrol edilmeden hayatta kalabilir, çünkü bağışıklık sistemi onu bir hırsız olarak tanımaz. İmmünoterapi bağışıklık sisteminize kanseri “görme” ve saldırmaya yardımcı olabilir.
 • Hormon tedavisi. Bazı kanser türleri vücudunuzun hormonları tarafından yakılır. Örnekler meme kanseri ve prostat kanseri içerir. Bu hormonları vücuttan çıkarmak veya etkilerini engellemek kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.
 • Hedefli ilaç terapisi. Hedeflenen ilaç tedavisi, hayatta kalmalarını sağlayan kanser hücrelerindeki spesifik anormallikler üzerine odaklanmaktadır.
 • Klinik denemeler. Klinik araştırmalar, kanser tedavisinin yeni yollarını araştıran çalışmalardır. Binlerce kanser klinik çalışması sürüyor.

Kanser türüne bağlı olarak başka tedaviler de kullanılabilir.

Risk Faktörleri ve Tedavisi

Kanserin doğrudan nedeni hücrelerindeki DNA’ya yapılan değişiklikler (veya mutasyonlar). Genetik mutasyonlar kalıtsal edilebilir. Ayrıca doğumdan sonra çevre güçlerinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilirler. Bu güçlerden bazıları şunları içerir:

 • Kanserojen kimyasallara maruz kalma, bunlara kanserojen maddeler denir
 • radyasyona maruz kalma
 • güneşe korunmasız maruz kalma
 • bazı virüsler, örneğin insan papilloma virüsü (HPV)
 • sigara içmek
 • Diyet türü ve fiziksel aktivite düzeyi gibi yaşam tarzı seçimleri

Kanser riski yaşla birlikte artma eğilimindedir. Enflamasyona neden olan mevcut bazı sağlık koşulları kanser riskinizi de artırabilir. Bir örnek, ülseratif kolit, kronik iltihaplı bağırsak hastalığıdır.

Bilinmesi Gereken En Etkili Yollar

Kansere katkıda bulunan faktörlerin bilinmesi kanser riskinizi azaltan bir yaşam tarzına yardımcı olabilir. Uzmanlara göre, bunlar kanseri önlemenin en iyi yedi yolu:

 1. Tütün kullanmayı bırakın ve ikinci el sigara içmeyin.
 2. Sağlıklı, dengeli bir diyetle yemek.
  • İşlenmiş et alımını sınırlayın.
  • Başta bitki temelli besinler, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar üzerine odaklanan bir “Akdeniz diyeti” kabul etmeyi düşünün.
  • Alkolden kaçınınız ya da ılımlı olarak içiniz. Orta derecede içki her yaştan kadın ve 65 yaş üstü kadınlar için günde bir içki, 65 yaş ve altındaki erkekler için günde iki içki olarak tanımlanmaktadır.
 3. Her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite alarak sağlıklı bir kilo alın ve aktif kalın.
 4. Güneşten uzak durun.
  • Giysi, güneş gözlüğü ve şapka ile örtün ve sık sık güneş kremi uygulayın.
  • Güneş saat 10 ile 16 arasında güneşten kaçının. Güneş ışınları en güçlü noktasına geldiğinde.
  • Dışarıdayken mümkün olduğunca gölgede kalın.
  • Güneşlenme yatakları ve güneş ışığından kaçının; cildinize güneş kadar zarar verebilirsiniz.
 5. Hepatit B ve HPV gibi kansere yol açabilen viral enfeksiyonlara karşı aşı olunuz.
 6. Riskli davranışlarla uğraşmayın. Uyuşturucu veya reçeteli ilaç kullanırken güvenli seks yapın ve iğneleri paylaşmayın. Sadece lisanslı salonlarda dövme yapın.
 7. Çeşitli kanser türleri için sizi tarayabilmeleri için düzenli olarak doktorunuza danışın. Bu, muhtemel kanserleri mümkün olan en kısa sürede yakalama şansınızı artırır.

Kanser tedavisinin kanser türüne ve ne kadar ileri olduğuna bağlı olarak farklı hedefleri vardır. Bu hedefler şunları içerir:

 • Bir tedavinin bulunması: Bu, tüm kanserler ve durumlar için mümkün değildir.
 • Birincil tedavinin sağlanması: Vücudunuzdaki kanser hücrelerinin öldürülmesi.
 • Adjuvan tedavi sağlama: Kanserin geri gelme riskinizi azaltmak için birincil tedaviden sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek.
 • Palyatif tedavi sağlama: Solunum sıkıntısı ve ağrı gibi kansere bağlı sağlık belirtilerinin rahatlatılması.

En yaygın tedavi türleri şunlardır:

Cerrahi

Cerrahi olarak kanserden mümkün olduğunca çok miktarda alınır.

Kemoterapi

Hızla bölünen kanser hücrelerini öldürmek için hücrelere toksik olan ilaçları kullanır.

Radyasyon tedavisi

Kanser hücrelerini öldürmek için vücudunuzdaki (brakiterapi) veya dışındaki (dış ışın radyasyonu) güçlü, odaklanmış ışın demetlerini kullanır.

Kök Hücre Nakli

Sağlıklı kök hücrelerle hastalıklı kemik iliğini onarır. Kök hücreler, çeşitli işlevlere sahip olabilen, farklılaşmamış hücrelerdir. Bu nakiller doktorlara kanseri tedavi etmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmalarını sağlar.

İmmunoterapi (Biyolojik Terapi)

Vücudunuzun bağışıklık sisteminin kanseri tanımasına yardımcı olan antikorları kullanır, böylece kanser savaşır.

Hormon Terapisi

Kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için belirli kanserleri tetikleyen hormonları yok eder veya bloke eder.

Hedeflenen İlaç Terapisi

Kanser hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan belirli moleküllere müdahale etmek için ilaçlar kullanır.

Klinik denemeler

Kanseri tedavi etmenin yeni yollarını araştırır.

Alternatif tıp

Kanser semptomlarını azaltmak için kullanılır ve bulantı, yorgunluk ve ağrı gibi kanser tedavisinin yan etkileri. Alternatif tıp şunları içerir:

 • akupunktur
 • hipnoz
 • masaj
 • yoga
 • meditasyon
 • rahatlama teknikleri

Bir yanıt yazın